ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.04.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    ÎNSCRIS: 06.04.10
    AUG-2009

O vacanta minunata

Desi a trecut cam jumatate de an de la vacanta petrecuta in Marmaris am tinut foarte mult sa fac un review hotelului la care am fost cazati Maris Beach 3* deoarece mie mi-a fost foarte greu sa gasesc impresii despre acest hotel inainte de a pleca.

Am plecat un ultimele zile ale lunii august 2009 cu charter din Bucuresti. Avionul a plecat cu aproximativ o ora intarziere (pe la ora 15: 00) iar de la aeroportul din Bodrum unde am aterizat pana in Marmaris am facut cca 3 ore cu autocarul deci am ajuns la hotel pe inserate, am luat cina si am iesit intr-o plimbare de recunoastere in care am achizitionat si excursiile pentru urmatoarele zile de la o agentie situata fix in spatele hotelului, peste strada.

Locatie: hotelul are o locatie excelenta in statiune, este situat oarecum in capatul statiunii dinspre Icmeler, cam la 2 km de port (distanta se poate parcurge pe jos, plimbarea este foarte placuta). Zona este foarte animata, multe terase, magazine, agentii de unde se pot cumpara excursii si un supermarket marisor cu preturi bune.

Plaja: hotelul este situat chiar langa plaja. Aceasta este ingusta insa iar nisipul este tare nu fin. Nu este grozava dar este la fel in toata statiunea. Hotelul dispune de sezlonguri asezate doua cate doua cu o masuta intre ele si cu umbreluta plus un ghiveci de flori din lut pentru a fi folosit pe post de scrumiere. In fiecare dimineata un baiat din hotel le aranjeaza si spala saltele din material impermeabil cu furtunul.

In general lumea se trzeste destul de tarziu asa ca ocuparea sezlongurilor nu este o problema. Am stat intotdeauna in prima linie de sezlonguri de langa mare si fara sa ne grabim sa le ocupam.

Hotelul are chiar in fata la parter o terasa, Venus Bar, iar baietii de acolo se ocupa si de servirea pe plaja. Iti aduc bauturile direct la sezlong si iti noteaza numarul camerei. Consumatia se poate plati pe loc sau la receptie. Se poate plati intreaga consumatie de pe timpul sejurului la plecare cand se face decazarea. Acest lucru este foarte util pentru ca poti merge linistit pe plaja fara a purta grija banilor.

Piscina: hotelul are o piscina dar este extrem de mica. Pe noi nu ne-a deranjat, nu ne interesa prea mult acest aspect.

Am observat in general ca toate hotelurile de pe plaja din aceasta parte de statiune erau mici si cu piscine foarte mici.

Masa: regimul de masa este demipensiune. Restaurantul in care se serveste masa este interior dar se continua cu cateva mese si afara. Noi am stat numai la acestea, nu exista problema sa nu gasesti macar una libera pentru ca masa se intinde pe o perioada de timp de vreo 2. 5 ore si lumea vine la ore destul de diferite sa manance.

Mancarea nu este un festin culinar dar este buna si din punctul meu de vedere ai ce alege, nu ne-am ridicat vreodata de la masa fara sa fi avut ce manca. Mi-a placut faptul ca intotdeauna erau multe fructe, pepene rosu si struguri intotdeauna dar si altele pe langa.

Dimineata existau dozatoare cu apa si doua tipuri de suc (nu prea grozav), cafea si ceai. Seara in schimb nu era nici un fel de bautura inclusa dar se putea comanda de la bar iar pretul era ok. La fel consumatia se trecea in contul camerei si se putea plati ulterior.

Venus Bar, barul hotelului, este chiar la iesirea din hotel in aer liber. El deserveste si plaja pe timpul zilei, se poate manca (foarte buna mancarea), seara se poate bea ceva, se danseaza si sunt diverse mici show-uri de dans.

Masa de pranz se poate servi oriunde in statiune, terasele sunt situate una langa alta, multe cu meniul la intrare pentru a-ti face o idee chiar inainte de a intra.

Personalul hotelului: despre angajatii de acolo numai cuvinte de lauda. Baietii de la bar sunt extraordinari, mereu sunt veseli, servesc la mese, danseaza, muncesc si se distreaza in acelasi timp. Cand aud de Romania devin si mai prietenosi si incep sa insire toti jucatorii romani de fotbal care au jucat in Turcia in frunte cu Hagi.

Chiar si managerul hotelului isi face seara aparitia pe acolo si vorbeste cu turistii, intr-o seara inainte de inchidere a stat si cu noi la masa vreo jumatate de ora.

Camere: camerele hotelului nu sunt mari iar baia este chiar mica. In schimb este curat iar dimensiunea camerei nu ne-a deranjat. Exista si camere cu vedere la mare dar si la strada, in total 48.

Cand am ajuns acolo camerele erau deja repartizate iar noi am nimerit una cu vedere la mare dar la etajul 1 fara panorama.

cele cu vedere la mare au parte de ceva mai multa galagie pe timpul noptii de la barurile din fata. Noi fiind la primul etaj chiar cu usa inchisa zgomotul era prezent. Ne placea ca aveam fundal sonor pe care sa adormim (desi de cele mai multe ori nu eram in camera ci in mijlocul galagiei) dar pentru unele persoane poate reprezenta un inconvenient.

Camerele au TV, uscator de par in baie si aer conditionat in cazul nostru inclus in pret. Nu pornea insa decat dupa introducerea cartelei atasata la cheie, deci nu putea fi lasat pornit cand nu era nimeni in camera. De asemenea usa de la balcon trebuia sa fie inchisa ca sa functioneze. Exista de asemenea in camera minibar in care noi am pus si bauturile noastre cumparate de la supermarket si un seif contra cost.

Distractie: peste tot, cat cuprinde. Este o statiune care se potriveste foarte bine tinerilor, dornici de distractie, mai putin familiilor cu copii. Este plina de viata, noua ne-a placut foarte mult.

Cumparaturi: multe magazine, se poate plati in Lire turcesti, Dolari, Euro, Lire Sterline peste tot. Chiar si la supermarket desi calculeaza totalul in lire turcesti, le spui ca vrei sa platesti cu dolari de exemplu, apasa pe un buton si casa face automat conversia. Cursul la supermarket chiar mai bun decat la casele de schimb. Restul il dadeau insa in lire turcesti. Nu a fost nevoie sa schimbam deloc bani, aveam dolari de acasa si euro cu care am platit exursiile plus lirele primite rest de la supermarket.

Statiunea: este foarte animata, de-a lungul promenadei de langa mare este plin de terase. Pe timpul zilei sunt simple terase, seara in schimb devin adevarate cluburi in aer liber. Paralel cu promenada este strada principala, aici terasele sunt mai putine dar le iau locul o multime de magazine. Agentii de turism sunt peste tot cu o oferta variata de excursii. Cred ca nici doua saptamani nu ne-ar fi ajuns sa le facem pe toate. Ambele strazi se unesc aproape de port intr-o promenada cu pamieri de o parte si e alta care duce fix pana in port. Aici se afla statuia lui Ataturk si un parculet mic cu palmieri.

Intreaga statiune este foarte frumoasa, peisajele sunt deosebite. Este amenajata foarte mult pentru turistii englezi, exista cred pub-uri cu numele tuturor echipelor de fotbal din Anglia.

Noi ne-am simtit extraordinar de bine in aceasta vacanta. Desi hotelul nu este nici de departe unul luxos ci cel mult modest, pentru ce am dorit noi si pentru bugetul pe care l-am putut aloca a fost perfect. Raportul calitate/pret a fost ok din puctul meu de vedere. Oricum am alocat mult timp excrusiilor, plimbarilor iar in perimetrul hotelului nu am stat prea mult timp.

Am atasat si cateva poze pentru a sustine tot ce am scris mai sus.

Trimis de pink_gabi* in 06.04.10 13:10:28
    • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3897 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pink_gabi*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Vedere catre promenada din fata hotelului Maris Beach

[07.04.10 22:12:22]

pink gabi daca nu-ti place melodia atasata ca si fond sonor putem schimba!

pink_gabi*AUTOR REVIEW
    [08.04.10 13:50:10]

Daca se poate mi-ar placea Pitbull cu melodia I know You Want Me, imi aduce mereu aminte de vacanta, daca nu, este foarte buna si aceasta.

sbacau
    [09.04.10 16:23:08]

nu m-am putut abtine sa nu te punctez; foarte util si bine documentat rw tau, bravo!

pink_gabi*, sbacau