ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.06.2017
ÎNSCRIS: 13.06.17
JUN-2017

Extrem de nemulțumit

Dezamagire si multi nervi NU RECOMAND

Am avut rezervare all inclusiv la acest hotel incepand cu data de 03 iunie 2017 pentru 7 nopti, rezervarea a fost facuta din luna martie printr-o agentie din Cluj. Zborul din Cluj a fost la ora 18:40, am avut transportul din aeroport la hotel asigurat. Am ajuns la hotel dupa ora 22. Astfel fiind facuta rezervarea se stia ca vom ajunge la aceasta ora. La receptie cand am aratat documentele de rezervare si buletinele, in loc sa primim cheile de la camera am fost invitati la o bautura la bar si insotiti de o receptionera foarte amabila am luat loc pe terasa sa ni se explice cu zambetul pe buze ca nu mai au camere, toate sunt ocupate si vom fi transferati cu un taxi la un hotel nou, hotelul Sun N Blue Boutique din Ayia Napa. Am intrebat daca este similar cu ceea ce am ales noi cu amplasare pe plaja si foarte senin am fost mintita pe fata ca da. Am intrebat cat va dura cazarea la respectivul hotel si mi s-a spus ca intreg sejurul, asigurandu-ma ca este o locatie foarte buna. Nu am avut de ales, nu aveam unde dormi am acceptat, imediat taxiul era deja in fata hotelului am pornit spre Ayia Napa, dupa cateva minute taximetristul primeste un telefon intoarce inapoi la hotelul Princess Beach si mai ia o pereche de tineri care erau in aceeasi situatie ca si noi fiind si ei transferati la un alt hotel.

Am ajuns la hotelul Sun N Blue Boutique din Ayia Napa, intr-adevar este nou hotelul dar cea mai mare nemultumire a noastra era distanta pana la mare, are o piscina mica imprejmuita de garduri, cladirea in sine fiind inconjurata de alte cladiri. Nici pe departe nu poate fi comparata cu Princess Beach ca si locatie, aceasta fiind situata langa mare, cu iesire directa la mare, piscina si curtea interoara fiind superbe.

Cand am constatat ca am de parcurs mai bine de 600 de metrii pana la mare (dus) plus inca pe atata la intors, plaja fiind publica, o umbrela si doua sezlonguri 7.5 euro neavand posibilitatea sa beneficiez de serviciile all inclusiv pe plaja, va puteti da seama ce nervi am avut. Dimineata la 5:30 am sunat la numarul de urgente de la agentie sa-i anunt de nemulumirea noastra, chiar daca era duminica si ziua de Rusalii am putut sa iau legatura cu dansii, mi-au inteles nemultumirile, au incercat sa rezolve problema dar in zadar, pana miercuri nu am fost transferata la hotelul Princess Beach. Managerul de la Princess Beach sustinea ca nu s-a confirmat rezervarea de catre agentie, ceea ce era o mare minciuna deoarece eu am primit confirmarea de la agentie pe e-mail. Pe langa toate acestea eram 12 familii in aceeasi situatie cu noi, majoritatea din Rusia. Initial mi s-a propus o returnare de bani, mai precis 20% din pretul cazarii, am refuzat, am venit pentru mare, nu sa fac naveta la mare pe caldurile din Cipru, aveam nevoie de relaxare, de odihna.

Dupa discutii interminabile si nervii intinsi la maxim am reusit sa obtin marti dupa ce au trecut sarbatorile de Rusalii o promisiune ca miercuri vine un taxi sa ne transfere la hotelul Princess Beach, asa a si fost. De aceasta data am primit o cazare in casute (bungalow) cu vedere la mare cu totul ca eu am platit cazare in hotel camera standard fara vedere la mare, am primit din partea hotelului 2 sticlute mici de vin si 2 farfurii cu fructe la sosire, probabil sa ne mai treaca nervii. Aceasta camera amplasata la etajul 1, randul de casute de pe partea dreapta din curte cand stai cu fata la mare, camera 531, era departe de ceea ce vezi pe internet. Era o camera destul de veche, cu un miros de fum de tigara imbibat in tot ce era acolo, in jurul usii de la intrare era o distanta de 1 deget de jur imprejur, sufla vantul, iar pe linga geamul de la balcon in partea dreapta era o distanta de 2 degete, intre geam si perete, din motaj. Era curatenie, se facea zilnic curatenie, schimb de prosoape, de asternuturi, care si ele erau vechi dar cel putin curate.

Impresii Princess Beach Hotel Larnaca

Nu recomand ca nu este sigur ca primesti ceea ce ai cumparat, posibil camerele din hotel sa fie ceea ce prezinta ei pe site, casutele sunt superbe dar de afara, inauntru lasa de dorit.

Curtea interioara este superba, este si o terasa amplasata aproape de mare

Mancarea este foarte multa diversificata si buna, inclusiv fructe si dulciuri.

Bauturile lor sunt diversificate si bune la all inclusiv.

Sezlongurile sunt pe iarba, iar la intrarea in mare sunt pietre mici nu foarte deranjante pe o distanta mica, dupa care este nisip fin in apa, apa mica creste la distanta mare de mal. La inceput de iunie vreme frumoasa si apa calda numai buna de baie.

Astfel am petrecut un sejur de 7 zile in Cipru, in doua statiuni si la doua hoteluri.

Trimis de Clara S in 13.06.17 23:16:19
Validat / Publicat: 14.06.17 14:11:27
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIPRU

VIZUALIZĂRI: 13445 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Clara S); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Piscina, curtea interioara Hotel Princess Beach Larnaca

[14.06.17 06:50:29]

@Clara S: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Regulamentul nu permite evaluarea a două hoteluri în cadrul aceleiaşi rubrici. Te rugăm să ai amabilitatea de a separa impresiile.

Poţi copia cele scrise despre cazarea la Sun N Blue Boutique Hotel la rubrica nou creată aici, iar de mutarea fotografiilor ataşate se va ocupa echipa tehnică.

krisstinna
[14.06.17 19:55:03]

@Clara S: E o practică des întâlnită în Cipru, am păţit-o şi noi în Limassol. Noi aveam doar MD plătit la hotel, astfel încât ni s-a oferit în schimb schimbarea hotelului cu unul din aceeaşi clasificare sau o noapte la o vilă în apropiere plus demipensiune pentru patru persoane, pentru toată perioada sejurului, 10 zile.

Am ales a doua variantă din cauză de economie dar şi din cauză că hotelul recomandat era pe un deal, printre blocuri.

Cel mai mult într-o vacanţă urăsc să fac şi să desfac bagaje. Nu îmi place să mă plimb cu cortul, sunt în vacanţă şi nu la vizitare de hoteluri, excepţie face doar situaţia prezentată de tine sau atunci când am ceva de vizitat într-o anumită zonă şi e musai să mă mut. Altfel, vacanţa înseamnă relaxare nu stresul adunatului de prin cameră şi milogeală pe la recepţii, pierzând multe ore aiurea.

Ciprioţii fac nunţi la restaurantele hotelurilor şi închiriază şi camere dacă au solicitări. Nu au nicio jenă în a respinge clienţii care au plătit deja un sejur acolo, le oferă ceva în schimb, similar, şi s-au scos.

Uite că te-ai plimbat şi tu ca mine, a fost o experienţă inedită.

[19.06.17 14:53:35]

Buna. Duminica 25 iunie urmeaza sa plecam spre Cipru, acelasi hotel Princess. Citind ceea ce ati patit, m-ati pus pe ganduri mai ales ca avem si un copil de 2 ani cu noi. Intrebarea mea este daca se poate sa imi spuneti cu ce agentie de turism ati colaborat? Multumesc. O zi buna!

[20.06.17 10:07:56]

@txipri: *****, va recomand sa luati legatura cu agentia. Concediu placut sper sa nu patiti la fel ca si noi.

[20.06.17 10:36:02]

@Clara S: multumesc pentru raspuns. Noi mergem cu ****. Oare legatura de la aeroport la hotel cu ce ati facut? Noi nu stim cum sa procedam. Cu taxi sau sa vina masina de la hotel? Ma gândesc sa nu vina tarziu masina lor. Noi la ora 7 ajungem. Multumesc

[20.06.17 10:58:13]

@txipri: Am avut in bilet transportul asigurat de catre firma Mantovani Plotin Travel, am fost asteptati in aeroport si am stat aproape o ora pana a ajuns toata lumea la autocar. Princess Beach a fost primul hotel la care a oprit. La intoarcere aveam tot asa transportul asigurat dar mi s-a spus ca vor veni la hotel la ora 21, avionul fiind la ora 22, mi s-a parut ca este un pic cam tarziu chiar daca sunt doar 20 km pana la aeroport si chek-in facut on line asa ca am luat un taxi de la hotel la aeroport care a costat 25 de euro.

Cei de la hotel au fost amabili in sensul ca avand avion doar seara, dupa ce am predat camera la ora 12 nu ne-au taiat bratarile si au spus ca putem beneficia de serviciile all inclusiv pana parasim hotelul, chiar daca nu aveam camera, am putut servi masa de la amiaza.

[20.06.17 11:07:00]

@Clara S, @txipro: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

[20.06.17 12:51:57]

@Clara S: multumesc frumos pentru informatii. O sa apelam la taxi in aceste conditii. Ma gandesc ca nu se pune problema sa nu gasim un taxi disponibil in aeroport.

[21.06.17 07:34:12]

@txipri: Este o statie de taxi aproape de hotel, sau va ajuta de la receptie

voltainstel
[05.02.18 12:47:14]

@Clara S: Buna! Am patit si noi la fel in Budapesta, acum vreo 4 ani. Am ajuns la cazare- Korona Pension *** (eram cu masina) si am fost intampinati cu regrete si scuze, ca tocmai avusesera o inundatie masiva si erau in renovare. Ne-am panicat, ne-am enervat, eram dupa multe ore de mers... Ne-au indrumat spre un hotel necunoscut noua, Flamenco, am zis ca nu avem GPS sa nimerim, dar... eee, ne-au chemat un taxi sa ne conduca. Parcarea? (la Korona era asigurata) Au dat telefon si ne-au asigurat ca se rezolva. Am urmat taxiul si am ajuns la!!! Flamenco****!!! . Au incercat sa ne taxeze parcarea dar, la argumentele noastre cu Korona au cedat, relativ repede. Receptie si holuri impozante, camere mari si frumoase, mic dejun suedez consistent, piscina si spa incluse, ce mai! am dat lovitura! Am avut noroc sau ungurii privesc altfel afacerea turismului?!

[05.02.18 12:52:26]

@voltainstel: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo, de a Flamenco scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului - „SCRIE REVIEW”

Clara S, txipri, voltainstel
Alte impresii din această RUBRICĂPrincess Beach Hotel (ex Louis):