ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.06.2017
ÎNSCRIS: 09.09.08
JUN-2017

Minivacanță frumoasă

Am fost la Hotel Aurora din statiunea Constantin si Elena in vacanta de Rusalii si 1 iunie. Am rezervat 2 nopţi cu all inclusive, la acest hotel intrucat oferta in aceasta statiune era cam mica la data cand m-am hotarat sa fac rezervarea, respectiv cu 1 saptamana inainte de minivacanta şi care sa includa si transport cu autocar, sa fie pana intr-o 100 euro de persoana.

Hotelul este curat, camerele sunt foarte spatioase (camera noastra a avut un pat dublu si 2 paturi de 1 persoana), cu aer conditionat, televizor, baile sunt dotate cu cada, foehn, prosoape, sapun, sampon.

La sala de mese este curat, se poate manca si inauntru si afara. Mancarea a fost diversificata, in fiecare zi aveam altceva. La micul dejun in fiecare zi aceleaşi produse, dar pe mine nu ma deranjeaza. Oricum fiecare om la casa lui nu cred ca are atat de multă mancare de pus pe masa doar pentru un mic dejun. La masa de pranz si cina am avut feluri diferite, in fiecare zi.

La piscina aveam bere, sucuri, pizza la ora 17.00 si niste cornulete, inghetata 3 feluri. Piscina curata, apa cam rece la vremea asta.

Hotelul dispune de internet care merge foarte bine si la receptie şi in camera, dar numai in balcon. Am mai fost in Bulgaria, in alte statiuni, dar internetul era aproape 0.

Doamna receptionera este foarte amabila, cunoaste limba engleza (ceea ce la Nisipurile de Aur era o raritate –am fost la 3 hoteluri), si este oricand dispusa sa te ajute cu orice informatie. Am sa detaliez mai jos.

Hotelul este amplasat cam la 10 minute de mers agale pana la plaja, după care se coboara niste scari pana pe nisip.

Plaja este lata, cu nisip fin, apa mica, dar rece.

Deoarece vremea era cam „trista” si nu puteam face plaja, ne-am plimbat pe plaja de la un capat in altul al statiunii. Am facut poze. Pe plaja se afla un hotel care are piscina chiar pe plaja si este frumos amenajat acolo.

Ne-am plimbat si prin centrul statiunii.

Am vrut sa vizitam si Resedinta de Vara Euxinograd din Sf Constantin si Elena, dar documentandu-ne pe internet nu am vazut program de vizitare. Am intrebat-o pe doamna de la receptie, care a fost foarte amabila, si mi-a explicat ca se poate vizita numai daca ai programare. A dat chiar dansa telefon si a intrebat daca mai sunt locuri in ziua respectiva, dar nu am avut sanse, toate orele de vizita erau ocupate.

A doua zi am hotarat sa mergem la Varna, care se afla la 8 km de aceasta statiune. Am vorbit din nou cu doamna receptionera si am intrebat cum sa fac sa vizitez orasul Varna intrucat nu am masina. Mi-a explicat unde e statia de autobuz cea mai apropiata de hotel, mi-a scris pe un biletel ca pot merge cu autobuzul 9,109 si 409 (acesta merge pana la mall), aceste autobuze circula din 15 in 15 minute si se plateste direct la taxatoare 1 leva de persoana.

A fost o alegere foarte buna si inspirata. Pe drum ne-am luat repere ca sa stim la intoarcere unde coboram. Cand am ajuns cu autobuzul in centrul Varnei, am vazut o cladire mare pe care scria Casino, asa ne-am dat seama ca suntem in centru. Doamna taxatoare nu prea a fost binevoitoare, o rugasem sa ne atentioneze cand sa coboram pentru centru si bineinteles ca nu s-a sinchisit, desi autobuzul nu era plin. Oricum nici nu ne puneam baza pe ea, deja cunoastem cat de „draguti” sunt bulgarii cu turistii.

Orasul Varna chiar ne-a surprins. Nu ne asteptam sa fie asa frumos, credeam ca e ceva in genul orasului Constanta. De la Casino se face o promenada pietonala cu multe magazine si care se termina cu faleza din Varna. Nu va spun mai mult, mai bine mergeti si vizitati si experimentati.

Asadar minivacanta noastra a luat sfarsit foarte repede.

Trimis de dan_gina2006 in 13.06.17 20:00:00
Validat / Publicat: 13.06.17 20:52:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur, Sunny Beach, Nesebar

VIZUALIZĂRI: 2479 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dan_gina2006); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Teatru in Varna

[13.06.17 20:51:23]

@dan_gina2006:

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Aurora Hotel, SF CONSTANTIN ȘI ELENA" (deja existentă pe sait)

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE a fost nedisponibilă pentru notare. Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazarea - folosind linkul EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus și disponibil permanent la publicare (şi timp de 30 minute după aceasta).

• Alte impresii din această RUBRICĂAurora Hotel: