ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.06.2017
APR-2016

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Verona, orasul iubirii

Cine nu a auzit de povestea de dragoste dintre Romeo si Julieta? Iubitorii lui Shakespeare cu siguranta da! Verona este un oras minunat, curat, cu multe obiective turistice atractive.

Avand in vedere ca am vazut si facut cam tot ceea ce se poate vedea si face in acest oras, voi incerca sa dau cat mai multe detalii.

TIPS: din octombrie pana in mai, in prima duminica a fiecarei luni, obiectivele turistice si muzeele se pot vizita cu doar 1€! Exceptii fiind doar daca se tin anumite evenimente neprogramate / galerii de arta etc.

Puteti ajunge direct cu avionul deoarece are aeroport care leaga capitala noastra de Verona sau daca nu din zona Iasi si Bacau se ajunge pe aeroport la Treviso, iar in Milano nu mai zic, au legaturi cam cu toata Romania. Gara “Porta Nuova” a Veronei are plecari in toata Italia si in afara tarii, deci se poate ajunge usor cu trenul (trenitalia.com) de oriunde.

Deci sa vedem ce putem vedea si face in orasul indragostitilor. Va spun sincer ca daca sunteti in nordul Italiei in vacanta sau chiar in treacat, Verona merita macar o zi sau cateva ore din timpul vostru.

ARENA DIN VERONA – este un amfiteatru roman care merita vizitat si inauntru, pretul unui bilet fiind 10€. Anual gazduieste concerte sau evenimente, petreceri. Ofera o vedere frumoasa asupra Pietei Brà!

Casa Julietei – pretul intrarii este de 6 euro/persoana. Inauntru este pastrat stilul antic, plin de mister, dar daca nu sunteti pasionati de Shakespeare sau de povestea de dragoste dintre Romeo&Juliet, poate sa nu va placa. Curtea interioara este foarte frumoasa, desi putin kitsch deoarece indragostitii din toate tarile lipesc gume sau lacate peste tot si chit ca sunt curatate dupa o perioada, poate parea totul haotic.

Bineinteles ca toaaaaata lumea atinge sanul Julietei, cica aduce noroc! ???? Daca ar tine putin mai mult sub control turistii care lipesc gume peste tot, ar fi miiiinunaaat! ????

Casa lui Romeo se poate vedea in strada Arche Scaligere numarul 2, fiind inchisa la public (este proprietate privata).

TORRE DEI LAMBERTI – situat in Piazza Erbe, se poate urca sus cu liftul si costa 8 euro.

CASTELVECCHIO – recomand o plimbare mai pe seara, privind apusul si auzind susurul raului Adige... minunat! Se poate intra si ianuntru, contra cost cu 6 euro, vederea este foarte frumoasa, va las cateva imagini.

MORMANTUL JULIETEI – pentru 7 euro se poate vedea si mormantul Julietei, sinistru oricum, deci doar daca nu aveti ce face.

CASTELUL SAN PIETRO – se urca incet pe scari pana suuus unde puteti admira Verona de la inaltime si va recomand sa mergeti si noaptea, este superb! Veti gasi si un bar-restaurant, se numeste Re Teodorico, mancare nu e grozava, insa un cocktail sau un prosecco cu o asa priveliste se merita!

Nu ratati plimbarile si shoppingul pe strada Mazzini, un mic dejun sau o cina/pranz in Piazza Bra la o terasa, o tura cu un trenulet hop on/off, concertele de opera din Arena, care se tin de obicei vara, Piazza Erbe este foarte frumoasa si va recomand cafeneaua Mazanti localizata aici. Deasemenea, daca veniti in preajma sarbatorilor de iarna, Verona este frumos decorata si pe 31 decembrie se face focul de artificii din arena, barurile sunt deschise, lumea danseaza si se distreaza “in puro stile italiano” ????

Pentru cei care vor sa manance “gelato italiano” (inghetata) recomand gustul care merita incercat la Verona si anume BACIO (sarut), ca sa fim in tema cu orasul iubirii. Va veti indragosti cu siguranta… de acest gust!

Bineinteles ca de Valentine’s Day sunt 3-4 zile de “straie de sarbatoare”, evenimente, oferte pentru cupluri si multe altele. Ca sa va faceti o idee intrati pe acest site: http://www.veronainlove. it.

Daca aveti mai multe zile la dispozitie, mergeti la vreo 20-30 de km pe Lacul Garda, voi face si despre acesta o prezentare pentru ca merita.

Ce mancam tipic la Verona?

- bollito con la peara, “bollito” fiind carnuri fierte pana ce devin moi si suculente, alaturi de sosul “peara” pe baza de pesmet, simplu si bun;

- carne de cal, facuta in diverse forme, eu recomand “stracotto di cavallo”, adica copt biiine de tot, cu legume si ceapa, mamaliga etc.

- daca veniti de sarbatori incercati “pandoro di Verona” (panettone), precum si vinurile din zona; orice restaurant và va recomanda ceva oricum, aveti de unde alege.

Trimis de dianaro in 13.06.17 10:02:22
    Validat / Publicat: 13.06.17 16:18:21
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 3414 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dianaro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P09 Vedere asupra orasului din Castelul San Pietro

Radu Tudoran
    [13.06.17 18:02:52]

Ce mi-a placut mie la Verona e ca desi sunt atatea atractii turistice veritabile, orasul avand o istorie indelungata, toata lumea alearga sa vada casa si mormantul Julietei, ambele fake-uri turistice. De unde rezulta ca dragostea este mai importanta decat cultura. Deci si un pat trebuie a fie mai scump decat o biblioteca

Si mie mi-a placut Verona, desi parca mai romantica este Venetia...

krisstinna
    [13.06.17 22:31:30]

@dianaro: Faza asta cu sànul Julietei îmi amintește de testiculele lui Adonis din Cipru

Cică veneau aici femeile special pentru a îi ține glandele în mână, pentru fertilitate. M-a amuzat teribil acest lucru și l-am pus pe copilul meu (că soțul a zis că-s dusă) să îmi facă o poză cu "dovezile" în mână. Prietena copilului meu a venit repede lângă mine, ne "băteam" pe glandele Adonisului din piatră

Normal că nu a rămas niciuna dintre noi însărcinată, doar nu credeam așa ceva

Drăguț orașul.

Spune-mi ce se întâmpla cu bilețelele de amor, cele puse de oameni pe perete. Dacă știi, bineînțeles.

Mulțumesc, aștept să ne mai povestești.

dianaroAUTOR REVIEW
    [15.06.17 10:23:23]

@krisstinna: Tare faza cu fertilitatea. Zidurile pe care sunt biletelele, gumele, declaratiile sunt curatate total odata la 5-6 luni, depinde cat de multe sunt. Se pastreaza in schimb scrisorile de dragoste lasate in casuta postala si daca cine le-a scris a lasat si o adresa, exista o asociatie numita Clubul Julietei, care le raspunde indragostitelor

krisstinna
    [15.06.17 10:31:11]

@dianaro: Mulțumesc frumos pentru răspuns, foarte interesant, e bine de reținut

[15.06.17 15:25:13]

@dianaro:

si cam zici ca este acest gust, ca eu m-am indragostit de el doar la gandul ca este inghetata si ca trebuie sa fie buna.

In rest la fel de placut ca toate celelalte, felicitari, votat cu placere.

dianaro, mishu, Radu Tudoran
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Verona și împrejurimile: