ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2008
MAY-2008
[?] AD. + 1 COPII

O surpriză foarte plăcută Tunisia

Arabeasca instrumentala

Mărturisesc ca am mers cu mici reţineri legate nu atât de hotel - unul selectat, ca de obicei, cu grijă şi despre care ştiam enorm de multe lucruri *înainte* să-l văd - cât despre faptul că anul trecut fusesem la un hotel de excepţie în Antalya - Delphin - şi ştiam că vrând-nevrând vom face mereu comparaţia cu condiţiile de un lux desăvârşit de care am beneficiat acolo, lucru care ar fi putut să-şi pună, subconştient, amprenta asupra sejurului. Ei bine, din fericire - sau şi mai probabil datorită inspiraţiei/transpiraţiei:) în procesul de selecţie al hotelului, aceste griji au fost nefondate.

În anumite aspecte, sejurul din Tunisia chiar a depăşit impresiile excelente din Turcia. Începând de la avionul care mi s-a părut aproape nou-nouţ, faţă de cel un pic obosit al Taromului de anul trecut, trecând prin autocarul excelent cu are am fost transferaţi - din nou, [mult] peste cel cu care am făcut transferul în Turcia; in general, toate serviciile asigurate sau intermediate de agentia organizatoare, Tunisiana, au fost FARA CUSUR - şi finalizat cu câteva aspecte ale şederii, care mi-au plăcut mai mult decât în Turcia. Mă refer aici la mâncarea tradiţonală tunisiană, al cărui fan declarat am devenit, bineînţeles, în măsura în care ajungi să o cunoşti la un all-inclusive [o să revin asupra acestui capitol] - per ansamblu, am mâncat mai bine decât la UAI-ul de excepţie de la Delphin -, la unele aspecte ale piscinelor, la calitatea magnifică a plajei din Tunisia şi, nu în ultimul rând, la posibilităţile de distracţie pe care le oferă promenada prin remarcabilul orăşel turistic Yasmine-Hammamet.

În fapt, per ansamblu Tunisia ca ţară a constituit pentru mine o supriză deosebit de plăcută. Cel puţin în zona Hammamet. pe unde m-am învârtit mai mult, localităţile mi s-au părut mai degrabă european-mediteraneene decât aparţinând lumii arabe. Foarte rar am văzut case cu tencuiaja decojită sau cu vechime mai veche de câţiva ani [ca în Turcia]; drumurile lor, impecabile, mi s-au părut îngrijite - am văzut multe flori plantate între sensurile de mers! Nu am văzut măcar o intersecţie clasică, în FIECARE loc unde se intersectau două sau mai multe drumuri era un sens giratoriu!! Am văzut cred zeci de astfel de soluţii moderne de rezolvare, mai multe decât văzusem în Germania în urmă cu ani buni - acolo am remarcat prima dată această soluţie.

Revenind la hotel, părerea mea este că e cel mai bun din lanţul Iberostar din Yasmine-Hammamet; camere mari şi foarte spaţioase ş i luminoase; un balcon imens, cu o masă şi scaune, separat de camera printr-o uşă imensă, glisantă, de tip termopan. Baia foarte mare, cu risipă de spaţiu chiar, bine dotată cu tot ce trebuie. Separat, în altă încăpere, WC-ul dotat cu bideu. Ce NU mi-a plăcut a fost faptul că e gresie pe jos - aş fi preferat mochetă - şi că în camera cu WC-ul nu era un nici lavoar, doar WC-ul şi bideul. Pentru că avusesem cameră cu vedere la grădină/stradă, am preferat să dau un 20 de euro 'subtil', la recepţie şi-am primit o cameră cu vedere parţiala la mare - ulterior, am constatat că am fost destul de norocos să o pot obţine - am vrut să fac fotografii unei alte camere, în care să nu fie bagaje desfăcute, iar femeiea de serviciu cu care am vorbit - şi cu care ne înţelegeam foarte bine, datorită celor 1-2 dinari o dată la 2-3 zile:) - mi-a spus că nu mai sunt camere în care să nu fie cineva, toate sunt ocupate -- deşi eram abia la sfârşitul lui mai! Vă recomand să luaţi din start o cameră cu vedere la mare, marea este foarte aproape şi priveliştea este deosebită, la fel şi sunetul valurilor.

PISCINA de la Averroes mi-a plăcut la nebunie, mi s-a părut FOARTE modernă, cu zone cu jacuzzi - nevastă-mea a fost cea mai încântată -, "canal" cu curent puternic de apă - mi-a plăcut la fel de mult ca şi juniorului, BAR accesibil din direct din apă! - stând în piscină puteai comanda ceva şi bea acolo! şi mai ales porţiunea de plajă din jurul bazinului, majoritar zonă cu iarbă! Ca o paranteză, alternativa de a face plajă la piscină pe iarbă, în locul tradiţionalelor betoane, a fost unul din argumentele majore pentru care am ales iniţial acest hotel. Sper să am poze reprezentative - chiar dacă poate nu ajung chiar azi să le încarc; după prima descărcare a fotografiilor în computer, timp de vreo 2 săpt am tot amânat sortarea lor, zilele trecute mi-a crăpat HDD-ul, trebuie să iau de la capăt procesul, noroc că nu le ştersesem de pe card...

Animaţia de la piscină a fost, de asemenea, pe potrivă - bună spre foarte bună. Ajuns la acest aspect, trebuie să spun că animaţia de seară în schimb, a fost [foarte] slabă, echipa de animatori nereuşind să se apropie măcar de programul excelent de divertisment din Turcia; citind destule intre timp, constat că Turcia nu se prea poate compara cu nici o altă în privinţa divertismentului de seară oferit în interiorul UAI; nici Egiptul nu oferă mare lucru în acest domeniu. Mă refer la cvasitotalitatea hotelurilor, nu la toate, bineînţeles, probabil că există şi excepţii.

PLAJA este pur şi simplu extraordinară. La acest hotel, plaja este la 50 de metri de spaţiul piscinelor, în total la 1 minut de hotel! Este foarte lată, nisipul este incredibil, fără nici cea mai mică urmă de pământ prin el, este aproape sticlos, ne-a plăcut foarte mult, tuturor. Şezlonguri, prosoape, umbrele, bineînţeles totul gratis, la fel ca şi hidrobicilete şi alte posibilităţi de divertisment care nu necesită carburant. Mărturisesc că m-a mirat nespus citind că la alte hoteluri cu AI trebuie să plăteşti pentru şezlonguri.

BUCĂTĂRIE şi MASA - restaurantul, deşi nu la fel de mare şi luxos precum cel din Turcia, mi-a plăcut MAI MULT prin două aspecte foarte impotante pentru mine. 1) prin colţişorul în care să prepara mâncare cu specific tunisiană - am fost abonat permanent! :) FOARTE pe gustul meu mâncarea - condimentată, dar nu neapărat în sensul de iute! - foarte diversă, foarte originală. 2) restaurantul avea o terasă unde puteai să mănânci, dimineaţa şi seara, în ambianţa unei splendide grădini, la umbra palmierilor şi aruncându-ţi privirea peste valurile colorate de flori. Acesta a fost lucrul care mi-a plăcut cel mai mult din tot sejurul - să iau masa, dimineaţa, pe această terasă, ascultând în acelaşi timp foşnetul valurilor, la o depărtare de 100-200 de metri! Un lucru şi o senzaţie într-adevăr unice, nemaiîntâlnit în nici unul din sejururile mele.

Mâncarea a fost bogată şi foarte variată, îngheţata de exemplu la discreţie atât la prânz cât şi seara. Varietatea de dulciuri şi de fructe nu a fost la fel de opulentă ca în Turcia, dar a fost mai mult decât suficient pentru noi.

SERVICIILE personalului au fost okey, mulţumitoare; la fel, nu s-au ridicat la amabilitatea dusă la extrem de care am beneficiat în Antalya, dar a fost peste aşteptările mele, ţinând cont că am fost la 4 stele. Probabil a contribuit la acest lucru şi bacşişul de 1-2 dinari, dat din când în când, însă doar celor pe care îi vedea că merită.

Per ansamblu, consider că hotelul îşi merită cu vârf şi îndesat cele 4 stele. Chiar am rămas surprins că numărul lor este doar de 4 - sunt absolut convins că în Turcia ar fi fost unul dintre cele mai bune hoteluri de 5 stele din clasa "low buget", de exemplu, sau poate chiar din cea "medium"!

La final, aş vrea să scriu câteva cuvinte despre Yasmine-Hammamet, un orăşel turistic încântător, cu promenade demne de a fi alăturate celor din unele oraşe europene de pe ţărmul mediterraneeean. Este cred eu cea mai potrivită destinaţie pentru famiile cu copii; dacă PEK oferă, am înţeles, mai multe posibilităţi de distracţie de seară/nocturnă, fiind potrivit cuplurilor FĂRĂ copii, Yasmine-Hammamet oferă ambianţa optimă celor CU copii. Am fost la Carthageland, un parc de distracţii nemaipomenit, un fel de copie la scară mai mică a Disneylandului, un loc despre care s-ar merita să scriu un review separat şi care i-a plăcut FOARTE mult celui mic. [Doar un sfat: atunci când luaţi biletele la intrare, să optaţi neapărat pentru un bilet complet, care să includă şi circuitul Barbarosa, este o experienţă absolut spectaculoasă pentru cei mici] Am fost la plimbare, seara, cu trăsura; am fost în marina, am văzut minunăţie de iahturi aliniate şi am da de mâncare la peşti; am fost la cumpărături şi la poştă de-am trimis vederi, toate aflate la câteva zeci/sute de metri de hotel. După experienţa resorturilor izolate din Turcia, acest lucru a fost un plus. Nu am fost în Sahara, am considerat că e prea mic puştiul pentru aşa ceva, am fost însă o zi cu ATV-urile, am vizitat aproape tot prin jur.

Şi un ultim sfat de final: desigur, felul de-a fi şi civilizaţia particulară a tunisienilor si a lumii arabe în general poate fi un pic şocantă şi obositoare pentru cel aflat prima dată în mijlocul lor. Tocmai de aceea vă sfătuiesc să alegeţi un hotel în unul din aceste două "oaze" tursitice deosebit de atrăgătoare, Yasmine-Hammamet şi Port El Kantaoui. Aici aveţi avantajul că sunteţi relativ ferit de agitaţia şi stilul de viaţă propriu de zi cu zi arab, iar gradul de interferenţă cu acest stil de a fi este la latitudinea dvs, stabilindu-l prin numărul şi durata vizitelor culturale sau de shoping, de exemplu.

Trimis de tm67bru in 20.07.08 07:49:38

VIZUALIZĂRI: 6191 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tm67bru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 vedere a gradinii dinspre piscina catre hotel si restaurant
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 16 voturi)

carmencita80 [02.08.08 05:23:49] »

Buna ziua! vreau si eu sa merge acolo, mi-ar place hoteul, spuneti-mi va rog ce ati avut inclus la ALL? sauna si fitness-ul se platesc? merci!

tm67bru [02.08.08 05:55:38] »

in ALL e incus absolut orice, al fel ca la cele mai bune hoteluri din Turcia, daca stii. Bauturi, snacks-uri intre mesele principale, orice distractie care nu necesita carburant pe plaja - noi am fost de cateva ori cu hidrobicileta, de exemplu - orice. Si fitness-ul si sauna sunt, cred gratuite, noi nu le-am incercat...

sunray [08.01.09 13:31:32] »

....buna...imi poti spune te rog care a fost costul sejurului?...si in ce perioada ai vizitat Tunisia?....vreau sa merg si eu acolo impreuna cu sotul si fiul meu...

....multumiri anticipate

...P.S...daca se poate vreau sa stiu si costul sejurului turcesc...hahaha...(pentru comparatie )....

tm67bru [09.01.09 02:03:46] »

Nu mai tin minte cu exactitate, dar a fost undeva in jur de 1400.

Cel din turcia [banui ca te refer la sejurul de la Delphin, de acum doi ani] a fost 2000 euro, insa pentru 12 zile [inclus aici un discount de 17% earlybooking]

Nu se pot insa compara direct, preturile difera de la un an la altul, difera si discounturile. Anul trecut, de exemplu, sejurul de 7 zile de la IC Green Palace / Turcia [despre care nu am apucat sa scriu inca ] a costat 2600 pentru 7 zile [in septembrie, fara nici un fel de reduceri].

In general si GROSSO-MODO vorbind, din observatiile mele raportul de pret intre Tunisia si Turcia este de cam 0.7-0.8 . Adica: pentru fiecare 1000 de euro platiti pentru Turcia, pentru Tunisia platesti cu 200-300 euro mai putin pentru aceleasi zile la aceleasi stele. Insa si conditiile sejurului [luxul, regimeul de masa etc] difera [imi par superioare in Turcia]

sunray [10.01.09 03:31:00] »

...multumesc pentru raspunsul promt...astept si alte informatii referitoare la viitoarele sejururi..pe curand

Cristian_h* [22.12.09 01:48:44] »

aici a fost ceva mai usor sa intru in atmosfera spatiului arab , sper sa fi nimerit-o

webmasterXY* [22.12.09 08:32:26] »

O alta surpriza placuta alaturi de Tunisia aceasta melodie.

Auditie placuta!

david [20.04.13 17:54:30] »

@ tm 67 bru

Ai idee daca conditiile bune intalnite aici, se mentin in continuare?

printesa82 [26.08.16 16:19:55] »

Votat cu mare placere...pentru ca iubesc Tunisia☺,si ospitalitatea lor. Am fost si noi o singura data si am ramas cu niste amintiri foarte frumoase si cu fotografii superbe☺.

Pacat ca sau intamplat si acolo evenimente tragice... si agentiile de turism nu prea le mai recomanda????.Mai vreau macar odata in Tunisia...poate la anu ajungem...

Multumesc pentru acest articol minunat.

Va doresc calatorii frumoase si pe viitor!

carmencita80, Cristian_h*, david, printesa82, sunray
Alte impresii din această RUBRICĂIberostar Averroes Hotel: