ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.06.2017
DIN: Italy
ÎNSCRIS: 10.06.17
DEC-2016

Decembrie in Londra

Am vizitat Londra in decembrie 2016. Mereu mi-am dorit sa vad focurile de artificii in centrul orasului si prin noiembrie anul trecut le-am cumparat online (10 lire/persoana) si ni le-au trimis prin posta, cu vreo 10 zile inainte de 31/12/16. Am avut la dispozitie 5 zile si am vazut aproape tot ce ne-am propus, in afara de muzeul de ceara Madame Tussauds, unde am facut greseala de a nu cumpara online biletele si coada era de 3 ore (deci no way, data viitoare!).

Noi am ajuns in Londra din Paris, deci cu trenul Eurostar, biletele cumparandu-le cu aplicatia GoEuro. Pleaca din Gare du Nord si ajunge la St. Pancras in 2h30 minute. Un bilet costa aproximativ 80 de lire, cam atat am platit noi rezervandu-l cu o luna inainte.

Ne-am luat cardurile Oyster pentru calatoriile cu metroul sau autobuzul, validandu-le de fiecare data la metrou la intrare si iesire, iar la autobuz doar la urcare, la coborare nu este necesar. Daca uitati cumva, va iau ei dupa banii nu va preocupati.

Cam in toate orasele mari ale Europei, deci si in Londra, pe 31 decembrie dupa o anumita ora, parca ora 21 si pana a doua zi a noului an, calatoriti gratis cu orice mijloc. Noi din zona 3, in Kensal Green, faceam cam 20-25 de minute pana in centru cu metroul, deci era super ok.

Un card Oyster costa 5 lire, pe care il incarcati in functie de cat de mult veti merge, detalii despre tarife aici

Londra are multe atractii si muzee gratis, deci aveti ceva de facut chiar si cu un low budget. Mie-mi place sa vad orasele de sus si prin urmare, am platit 30 de lire ca sa ma urc in The Shard, cea mai inalta structura din Londra, se afla la oprirea metroului numita London Bridge. Vreo 27 de lire veti da si ca sa va urcati in “roata” London Eye. Eu am ales The Shard pentru ca am vazut niste imagini fantastice de sus, la 360 de grade si facusem o obsesie pentru asta :)) In banii de intrare intra si un pahar de sampanie, sunt mai multe optiuni.

Am strabatut orasul in lung si in lat, pe jos, cu metroul, cu double decker-ul, am mers zilnic circa 15km, insa noua ne place :)) Fiind in preajma sarbatorilor de iarna, Oxford street era decorata mirific, ca intr-un basm.

Bineinteles nu putea lipsi un “english breakfast”, ca sa nu mai vorbesc de ceaiul pe care l-am baut si noi mereu la ora 17, facand numeroase glume pe tema asta sau nelipsitul check in la Costa coffee, ca toti romanii din Londra si plimbarile pe strazile pline de ceata cu cafeaua fierbinte in mana :))), nelipsitele beri sau cidrul din pub-urile englezesti + fish&chips, briosele de la Paul’s calde si parfumate… si ar mai fi multe!

Sa ne intoarcem la cultura, am vizitat principalele muzee gratis: British Museum, National History Museum, National Gallery. Pornind de dimineata, asteptarea nu e mare la intrare, cam 30 de minute. Am acordat cel putin 3-4 ore fiecarui muzeu, ca sa intelegem ceva din ele, eu cel putin in National Gallery as fi stat zile intregi sa analizez totul, iar sotul in National history museum, dar ne-am inteles si ne-am “cronometrat” asa cum am putut.

Pe 30 decembrie era o ceata care iti patrundea in oase, desi primele zile au fost superbe, cu soare si fara ploaie si ma gandeam daca pe 31 va fi la fel si artificiile nu se vor vedea. Norocul a fost de partea noastra si show-ul s-a vazut perfect, atmosfera era superba, cantam si dansam cu totii. Inainte de a intra in zonele cu pricina, 4 la numar, noi eram in cea rosie, deoarece in cea albastra, cu vedere fix in fata London eye-ului biletele au fost sold out in 2-3 ore si pana ce am decis noi… nu am mai prins. In Red Zone se vede oricum foarte misto, iar daca veniti cu 3-4 ore inainte de ora 24 prindeti un loc si mai bun ca noi, deoarece lumea se inghesuie si toti vin mai devreme, fiind si controlati sub haine sau in ghiozdane de cand cu atentatele, la fiecare atractie esti controlat. Iar aici in centru accesul este pe baza de bilet la revelion deoarece nu mai puteau tine sub control fluxul si evident si pentru siguranta participantilor.

Au fost niste zile minunate si am plecat de acolo cu promisiunea de a reveni curand, pentru a vedea si atractiile sau zonele mai putin cunoscute (ca zone am vizitat doar zonele 1-2-3, ne-am urcat intr-un double decker si ne-am lasat plimbati peste tot).

Oricum, intr-o vacanta la Londra, plictiseala nu exista, dupa cum zicea Samuel Johnson:

“When a man is tired of London, he is tired of life. ”

Nu pot zice decat “to be continued… ”!!

Trimis de dianaro in 10.06.17 21:53:27
Validat / Publicat: 11.06.17 08:05:27
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MAREA BRITANIE

VIZUALIZĂRI: 3600 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dianaro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.06.17 08:03:29]

Bun articol de debut!

@dianaro: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

=

Noi am ajuns in Londra din Paris

Nu ne povestești și despre Paris?

crismis
[11.06.17 09:16:46]

@dianaro: Mi-a placut atmosfera pe care o degaja articolul tau, felicitari!

Am vizitat si noi Londra in urma cu cateva luni, tot imi iau aer in piept si ma pregatesc sa scriu despre asta... Am avut la dispozitie doar 2 zile si jumatate, eram constienti ca n-o sa avem timp sa facem prea multe, vroiam doar sa-i simtim pulsul, sa ne facem o idee.

Londra mi-a lasat senzatii amestecate. M-a deranjat aglomeratia, nu mi s-a mai intamplat nicaieri in lume sa nu am loc, efectiv, sa merg pe trotuar, sa fiu nevoita sa ma strecor printre oameni! Si era doar februarie, si era doar vineri, la pranz! Cum o fi in iulie, sambata seara?!

Mi-au placut insa multe, foarte multe la Londra. Mi-au placut parcurile vaste cu veverite si rate, casele in stil Tudor si in alte stiluri, London Bridge, Big Ben, targul de sambata dimineata de pe Portobello Road, amestecatura de natii pe care o intalneam la fiecare pas... Imi doresc sa ma intorc pentru mai multe zile, sa iau muzeele la pas, ca de data asta doar vreo 2 am bifat, si alea cam din goana calului...

Dana2008
[11.06.17 20:23:34]

Felicitari pentru articol!

Am fost și eu în excursie în Londra acum 7 ani și am stat 5 zile. Părerea mea este că mi-ar trebui in fiecare an câte 5 zile că să descopăr Londra fără să fiu pe fugă.

Mi-a plăcut mult.

Îmi plac fotografiile tale de la înălțime. Eu nu am fost în nici un punct de unde să fotografiez orașul, să văd cum arată de sus. La London Este am spus că nu am răbdare văzând ce încet de învârte roata, așa că am intrat jos la Ocenarium, am trecut pe deasupra bazinului cu rechini, mi s-a părut mai cool experiența.

Felicitari pentru articol!

Călătorii plăcute!

dianaroAUTOR REVIEW
[13.06.17 09:50:55]

@webmaster39: multumesc, urmeaza si Parisul, doar sa am putin timp!

[15.06.17 16:19:06]

@dianaro: In sfarsit am ajuns si eu la ultimul articol scris de tine si care este de fapt articol de debut, asta inseamna ca acum pot sa-ti spun si eu Bun venit! si succes in continuare si daca ai inceput sa scrii nu te opri ca vad ca ai destinatii frumoase, povestesti frumos si pui niste poze bestiale.

Tare sunt curioasa sa vad ce o sa ne mai povestesti si sa stii ca am sa fiu cu ochii pe tine.

Felicitrai, votat cu mare drag.

crismis, Dana2008, dianaro, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Londra: