ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.06.2017
ÎNSCRIS: 26.07.09
OCT-2016
2 AD. + 1 COPII -- v: 6 ani

Barcelona prin ochii mei

Scriu acest review cu intarziere aici pe AFA, calatoria la Barcelona am facut-o anul trecut la sfarsitul lunii octombrie, insa este o copie a unei postari facute public in ziua de 1 noiembrie, penultima zi a vizitei noastre in Barcelona, pentru ca intre timp amintirile s-au mai estompat si cred ca aceasta postare scoate in evidenta mult mai bine ce am simtit atunci.

La final voi completa si cu cateva date despre ce am vizitat/vazut si un review separat despre cazare.

“Un fel de rezumat … la cald, cu o zi inainte de finish… Pt mine cuvantul care descrie Barcelona este: civilizat. Poate pentru ca nu am vazut decat putine orase/tari din lumea asta mare, continuu sa fiu uimita de cate ori ies din Romania, de cata civilizatie intalnesc.

Acest civilizat vine din curatenia strazilor, cladirile ingrijite, lipsa traficului de autoturisme, camioane si alte feluri de masini (comparand cu Bucurestiul desigur), prezenta a extrem de multe scutere si biciclete, transport public impecabil.

Oamenii, desi sunt prezente toate natiile lumii, se comporta amabil, iti zambesc si vorbesc frumos, nu se holbeaza :) ca noi, nu se inghesuie si nu prea le pasa ce se intampla in jurul lor! Ceea ce pentru mine e perfect!

Altele: Mancarea… eu oricum nu mananc foarte multe tipuri de alimente si nu sunt o gurmanda … am gustat paella dar nu am putut inghiti :) asa ca am ramas la de-ale noastre.

Ce mi-a mai placut foarte mult a fost sa vad ca pastreaza traditiile (spre deosebire de noi romanii – cel putin cei din Bucuresti din care fac si eu parte). Zilele acestea au sarbatorit Ziua tuturor sfintilor su ieri seara am vazut o gramada de familii cu copii mai mici sau mai marii costumati si machiati (inclusive adultii) plecati la colindat! La noi din pacate, spre exemplu, nimeni nu mai merge de ajun (Craciun) la colindat si abia … abia ajunge un grup de copii cu Steaua … e pacat ca nu facem ceva sa reinviem aceste traditii frumoase!

Aaa... si inca una “nasoala”: am vazut foarte multi copii de 5-7 ani in carucioare impinse de parinti … la varsta asta?! si se mai mira ca ajung obezi…

In rest… frumos oras, frumos port, frumoase cladiri, multe lucruri de vazut, 20 de grade Celsius in 1 noiembrie!!!

La final pentru cine permite un sfat (pentru cei care au copii mici): NU plecati cu copiii in citybreak! Ne-a tocat nervii bucata cu bucata! Am facut programul mai mult pentru el, dar degeaba … se plicitiseste, nu mai poate merge, il doare burta… mai bine ne rezumam doar la mare si la munte pana pe la 18 ani ai lui :) “

Asta am scris atunci, fiind inca in Barcelona …

Astazi, asa cum spuneam, amintirile s-au mai estompat, am uitat cate “figuri” a facut fiul nostru de 6 ani atunci si deja pregatesc o plecare la Lisabona la toamna :) daca ne ajuta Doamne Doamne …

Detalii tehnice ale excursiei pentru interesati:

- Zbor rezervat in august pentru perioada 29 octombrie 2016 – 2 noiembrie 2016 - Wizzair 3 persoane (2 adulti si copil 6 ani, dar la lowcost nu conteaza) – 90 eur / persoana – am gasit o oferta foarte buna cu reducere de 25%, in cost am avut alegerea locurilor, dar nu am avut decat bagaj de mana (nici nu ne trebuia de cala) – totul achitat online

- Transfer de la aeroport in Piata Catalunya cu Aerobus (erau si alte variante mai ieftine, dar zborul ajungea seara tarziu si nu stiam daca mai prindem metrou, nu am vrut sa risc cu copilul mic dupa noi) – 30 eur dus-intors 3 persoane

- Cazare cu mic dejun – Fashion House B&B – 410 eur pentru 4 nopti – cazare foarte buna (fac review separat) rezervata pe booking – achitata cu cardul

- Vizita Aquarium – bilete intrare rezervate si achitate online din Romania inainte de plecare – 50 eur pentru toti 3

- Vizita Zoo – bilete intrare rezervate si achitate online din Romania inainte de plecare – 42 eur pentru toti 3

- Vizita Camp Nou – nu am reusit sa iau biletele online, au intermediat cei de la hotel si am achitat o parte la ei si o parte la stadion – 65 eur pentru toti 3

- Vizita Castel Montjuic – bilete luate la intrare – 10 eur pentru toti 3, aici am ajuns cu teleferic pentru care am dat cursa dus 22 eur.

- In oras am mers cu metrou si autobuz (va spuneam ca transportul public este impecabil) am luat cartele T10 - 2 bucati - 20 eur

- Am mai cheltuit cca 200 eur pe mancare si altele in cele 4 zile pe care le-am avut la dispozitie (luati in calcul ca noi nu suntem innebuniti dupa cafele, vinuri si mancaruri complicate; sotul meu a testat doar berea )

In total un pic peste 1100 eur … pentru 4 zile pline in Barcelona, 3 persoane. Nu stiu daca e mult sau putin, pentru noi a fost cea mai scumpa excursie facuta pana acum , pe vremea cand eram doar 2 costurile erau mult mai mici, insa nimic nu se compara cu multumirea pe care o ai ca parinte sa imparti bucuria de a calatori cu copilul tau, multumirea de a-i arata ca lumea este mai mare decat peretii casei in care traieste el sau cei cativa kilometri patrati in care traieste 99% din timp …

Aceasta calatorie l-a invatat pe el conceptul de “tara”, a inteles de ce trebuie sa inveti engleza (a reusit sa raspunda la salut ca invatase la gradinita cateva cuvinte), a vazut pentru prima data oameni din alte zone ale planetei (trasaturi, culori), a calatorit cu avionul si a fost extrem de incantat (a declarat ca doreste sa se faca pilot), a vazut animale pe care le vazuse pana acum doar in poze (la gradina ZOO din Bucuresti din pacate nu prea mai ai ce sa vezi) si multe altele … si acum, desi au trecut cateva luni, cand plecam din Bucuresti pe undeva ma intreaba daca cumva plecam la Barcelona :)

Iar pentru mine, Barcelona a fost un vis implinit … minunat.

Calatorii placute!

Trimis de ElenaP in 09.06.17 11:41:16
Validat / Publicat: 09.06.17 12:53:38
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 1242 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ElenaP); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[09.06.17 12:52:19]

@ElenaP:

Cazare cu mic dejun – Fashion House B&B

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[09.06.17 14:30:52]

@ElenaP: Barcelona este o destinatie tare draga mie si pe care am avut ocazia sa o ating de doua ori, odata cu famila (5 zile) si o data in interes de serviciu (3 zile).

asa este si asa vei simti indifferent de varsta pe care o va avea copilul tau si ma bucur ca asta este modul tau de a gandi.

Sper sa citesc mai multe despre experienta ta acolo, sa vad si poze, insa pana atunci felicitari, votat cu placere.

Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Barcelona: