ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.04.2010
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
JUN-2009

7 Izvoare

Merg in fiecare an la Herculane, ultima data a fost in iun 2009.

Statiunea arata jalnic poate mai bine zis parasita, dar de fiecare data merg mai mult pentru zona si pentru peisaj care fara nici o exagerare e unul din cele mai frumoase din Romania.

Despre Herculane se poate vorbii sau povestii mai mult la timpul trecut

-- cea mai veche statiune din tara, a fost odata statiunea unde veneau -- imparati-printi-printese-actori-scriitori etc

-- Imparatul Franz Ioseph a spus la un moment dat ca Herculane e perla imperiului. Vorbim despre... a fost odata.

Azi --- vin la tratament si odihna mai mult (majoritar) pensionarii cu bilet platit in mare parte de stat si sindicalisti.

Eu unul prefer zonele din afara statiunii merg de fiecare data la

7 Izvoare

La aprox 5 km de statiune se afla asa zisul loc 7 izvoare unde se face si baie indiferent de anotimp si vara si iarna.

Zona de la iesirea din statiune de la hotelul Roman e deosebit de frumoasa si trebuie parcursa pe jos nu cu masina. Dureaza cam o ora. Sunt citeva locuri unde se poate face si baie in apa calda indiferent de anotimp. Bineinteles baie se face in locuri unde nu se plateste nimic.

Sunt in zona 7 izvoare si posibilitati de cazare si in general la sfirsit de saptamina vara e foarte plina zona de lume, poate pentru cei care nu agreaza inghesuiala e indicat sa mearga in cursul saptaminii mai ales vara.

La 2 km de 7 izvoare este un lac si baraj pe Cerna unde este si un hotel cu o priveliste foarte frumoasa.

Asa ca nu e obligatoriu sa stam numai in statiune cind mergem la Herculane--trebuie iesit din statiune ca sunt ff multe locuri de vazut, daca stam si ne gindim numai la ce a fost odata aici nici nu mai merita mers.

Ca si incheiere ------ se spune ca o fantoma e prezenta la Herculane, asa spun cei din zona ca strigoiul (asa se spune in Banat) e cazat la fostul vechiul hotel Decebal. Se spune ca sub hotel ar exista o comoara a unui rege dac.

Unde e comoara apar si cautatorii de comori.

Aici in acest hotel s-au intilnit la sfirsitul secolului 19 regele Romaniei de la acea vreme, Carol I, si imparatul Franz Iozef al Austriei.

Trimis de Nicu in 05.04.10 23:50:25

VIZUALIZĂRI: 9314 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Riul Cerna in zona 7 izvoare

magdalena
[06.04.10 12:18:09]

Interesant de stiut ca poti "iesi" din zona Herculane pentru acest loc.

[17.04.10 19:21:04]

D-le Nicu, va contrazic putin nu vin doar pensionarii la Herculane, vin oameni din toate colturile, e adevarat ca sunt citeva cladiri degradate dar nu e pustiu, d-voastra nu ati vazut si partea frumoasa a statiuni sunt multe vile noi si pensiuni la Herculane e lume mai tot timpul anului, Herculane nu moare niciodata, pentru cine nu a fost aici le spun sa vina cu incredere ca nu vor regreta.

NicuAUTOR REVIEW
[17.04.10 19:57:58]

Am scris __majoritar pensionari (nu am scris cu rautate nu sunt departe ca virsta), cred ca stiti cine e cazat in momentul de fata la cel mai mare hotel din statiune nu ii dau numele si la cel de linga biserica ortodoxa, am scris si ca zona e una din cele mai frumoase din romania si ca merg in fiecare an _AICI_

Dar trebuie sa recunoasteti ca epoca de virf a statiunii a fost... odata... demult.

La asa zona si statiune in ultimii 20 de ani s-a facut prea putin.

ionescunic
[17.04.10 20:52:16]

Pentru doritori si cei care nu au vazut in direct un reportaj facut la Herculane despre ce a fost si ce este acolo:

Reportaj1

si:

Reportaj2

corinka
[17.04.10 21:13:17]

Ca majoritatea statiunilor balneoclimaterice romanesti, Baile Herculane nu se mai bucura de popularitatea de altadata, mai ales ca, odata cu posibilitatile de a calatori si in afara tarii, multi turisti opteaza pentru destinatii din strainatate.

Totusi, nu se poate spune ca statiunea a murit. Este pacat, insa, ca multe cladiri istorice sunt lasate in paragina, in timp ce se construiesc noi pensiuni. Oare chiar nu se poate face nimic? De ce nu sunt incurajati investitorii nu sa construiasca, ci sa restaureze vechile locuri de cazare prin concesionarea unor spatii aflate in proprietatea statului, de exemplu?

Zona este superba, pacat ca este insuficient promovata. Cred ca multi straini ar veni cu placere la Baile Herculane.

[18.04.10 11:55:45]

Sunt mirata de felul in care au raspuns oamenii la interventia mea, asta insemnand ca Herculanele a fost, mai este si probabil va fi in gindurile lor de vacanta... de aceea m-am hotarit sa dezvolt acest subiect cu urmatoarele:

Herculanele este asezat pe valea raului Cerna ce strabate, cristalin si zglobiu, muntii Cernei si Mehedintului, intilnind Dunarea la Orsova, orasul situindu-se la o altitudine de 160 m, unde se poate respira un aer puternic ionizat la fel ca la 3000m, este atestat documentar inca de pe vremea romanilor avind o vechime de 1850 de ani, romani care au instituit, datorita efectelor magnifice ale apelor sulfuroase, ca patron spiritual pe Hercules, simbol al puterii si al formei fizice desavarsite. Deasemenea, de-a lungul anilor orasul s-a dezvoltat in raport direct proportional cu faima sa, puterea miraculoasa a apelor binefacatoare de la Herculane atragand ca un magnet o serie de oameni de vaza din diferite medii sociale, atit din tara cit si din strainatate, ajungind sa fie comparat cu statiunea Karlovy Vary, ca si ape minerale curative si ca si "moft".

Heculane dispune de o capacitate de cazare de peste 5000 de locuri in hoteluri, pensiuni si vile, conditiile de cazare nefiind intradevar de 4 si 5 stele -- majoritatea pensiunilor si vilelor care fac oficial turism fiind clasificate la 2 si 3 stele avind realmente conditii bune de cazare si masa, vechile hoteluri cu exceptia celor de la sindicat, Domoglet si Dacia, nefiind niciodata refacute [aici incluzand si vechile cladiri de patrimoniu construite in anii 1800] hoteluri apartinand dlui Armas Iosif, actionar majoritar al fostei IBT BAILE HERCUILANE...

Asadar, in afara de tratament, Baile Herculane te asteapta cu peisaje fascinante ce te invita la drumetii, fenomene carstice [pesteri]de un spectaculos extraordinar, concursuri nationale de escalada, festivalul de folclor "Hercules", festivalul rachiei din Banat, zilele orasului si multe alte evenimente organizate si desfasurate pe parcursul anului de catre primaria orasului si diferiti sponzori.

Speram, prin primarul nostru Vasilescu Nicusor, in rezilierea contractului cu Iosif Armas si clica lui si Ministerul Turismului sa redea patrimoniul orasului edililor locali si sa inceapa reabilitarea, atat de necesara.

Sa auzim numai de bine si... va asteptam...

Cristian_h*
[18.04.10 13:46:39]

ei vedeti aici e buba si boala cara macina si ucide multe zone de interes turistic din Romania...

Pentru cine nu stie, daca nu ma insel acest Iosif Armas este cel care a cumparat o mare parte din hotelurile acestei statiuni (cum? asa cum au procedat si multi alti). Hotelurile respective sunt lasate sa decada, ori din lipsa de fonduri ori din alte interese care ne depasesc puterea noastra de intelegere. In aceste hoteluri se regasesc mare parte din cele 5000 de locuri de cazare pe care le mentiona any, locuri care raman mai tot anul goale, merg in aceasta statiune de cand ma stiu si sunt de acord cu Nicu ca aceasta statiune este in "cadere libera" cu tot efortul micilor intreprinzatori care au deschis pensiuni si vile de inchiriat.

Iar ca un mic exemplu nu mai departe de acum 2 ani, venind dinspre Timisoara am intrat in Herculane cu gandul sa mancam ceva, era inceput de septembrie, insa cum am venit asa am si plecat iar de mancat am mancat in Orsova, statiunea era pustie!

Maria Smeu
[12.06.10 17:46:01]

Eu nu cred ca este in cadere libera, ci cred chiar in renasterea acestei bimilenare statiuni, cum despre putine in Europa se mai poate spune asa ceva.

Am vazut la tv de curand ca au fost scoase la licitatie hotelul Roman si Afrodita, iar pe langa hotelurile si vilele de renume s-au construit multe altele noi, moderne, inclusiv baze de tratament cu conditii la "standarde".

Deci, anul acesta un pic mai mult decat anul trecut si tot asa, Baile Herculane vor fi iarasi ce-au fost si chiar mai mult decat atat!

Subscriu cu mare incredere la parerea ta any.

[16.06.10 19:06:53]

@Maria Smeu, pot sa spun ca deja hotel Roman a fost vindut acum o saptamina la cineva din Hunedoara, si in scurt timp va intra in renovare, urmeaza si restul de proprietati a d-nului Iosif Armas sa fie scoase la licitatie, asa ca incetul cu incetul dispare acest om care a dus statiunea de ripa, iar dupa cum spui tu, si eu zic ca orasul in scurt timp va renaste.

carmen2010
[30.08.10 21:43:15]

Nicu,si eu sunt din Timisoara,iubesc aceasta statiune si merg cu familia aproape in fiecare an la Herculane,iar zona despre care scrii tu,cea cu 7Izvoare este cu adevarat superba,noua ne place in mod deosebit,ai un vot de la mine.

L-as contrazice "un pic" pe Cristian h atunci cand afirma ca a trecut prin statiune acum 2ani la inceputul lui septembrie si ca era pustie,pt.ca eu mergeam cam de fiecare data la Herculane in prima jumatate a lui septembrie,inclusiv acum 2ani,si nu era pustiu,dimpotriva era destula lume pt.o luna de toamna.Intr-adevar,nu mai este aceeasi animatie ca in august si mi se pare normal sa fie asa,dar nici pustie,in nici un caz.

Sunt de acord cu Any si Maria Smeu ca aceasta statiune va renaste,dar incet,incet,intr-un timp mai indelungat,asa ceva nu se poate realiza rapid,peste noapte.

Este mult de muncit pt.renovarea tuturor locatiilor ajunse si ramase in paragina si acest proces va necesita o perioada mai lunga,mai ales la ritmul in care se lucreaza in Romania,peste tot.

Dar sa speram ca pana la urma se va realiza ceea ce cred cu tarie si convingere ca noi,toti cei care iubim cu adevarat aceasta statiune,ne dorim din tot sufletul sa se intample!

any*, carmen2010, corinka, ionescunic, magdalena, Maria Smeu, Nicu
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Herculane și împrejurimi: