ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.06.2017
ÎNSCRIS: 26.07.09
JUN-2017
2 AD. + 1 COPII -- v: 7 ani

Cum am redescoperit citybreak-ul in Romania

Desi sunt pasionata de calatorii si tot ce tine de geografie si istorie si citez si ma documentez foarte mult in acest sens "scriptic", "fizic" nu pot spune ca am vazut mare lucru pana la frumoasa varsta de 42 de ani... ca orice om modern am un loc de munca care imi ocupa 10 ore pe zi, am un copil si un sot care imi ocupa celelalte 6 ore in care sunt treaza, caci (din fericire) sunt o persoana care doarme "sanatos" in restul de 8 ore pe noapte.

Din pacate sotul meu, singurul care poseda permis in familie, nu este pasionat de sofat, asa ca plecarile noastre cu masina sunt in general in limita a 200-300km distanta de casa (Bucuresti). De avion ne apropiem doar cu ocazia iesirilor din tara, o data la cativa ani.

In anul 2015 aveam ceva treaba cu serviciul la Sibiu si atunci l-am convins sa ma insoteasca impreuna cu fiul nostru (5 ani la vremea aceea) in deplasarea de o zi si sa mai petrecem inca o zi la Alba Iulia sa vedem cetatea. A fost o calatorie frumoasa (sper sa apuc intr-o zi sa va povestesc despre ea), cam greu cu copil de 5 ani dupa noi... dar am vazut lucruri frumoase.

Anul urmator in 2016, in afara de concediile clasice - o saptamana la mare si cateva weekend-uri la munte pe an am facut primul nostru citybreak in afara tarii impreuna cu copilul (avea 6 ani) la Barcelona. A fost extrem de solicitant pentru noi sa mergem cu copilul (obosea, voia sa se joace, noi sa vizitam, etc...) asa ca am decis ca pentru o perioada sa revenim la vizitarea Romaniei, cel putin pana va creste si va putea suporta mai bine iesirile cu avionul in strainatate si stresul pe care il presupune o astfel de calatorie.

Anul acesta, in 30 aprilie, zi libera... venea 1 mai si vremea era frumoasa... ce ne-am gandit noi: sa dam o fuga pana la Constanta intr-un citybreak de o zi ca oricum ne era dor de mare si mai era ceva timp pana la concediul din iulie.

Am mers si am vizitat Delfinariul si microrezervatia, ne-am plimbat pe faleza si am admirat Casino-ul, am mers pe malul marii si am "pierdut" cateva ore pe nisip la soare si caldura. A fost o zi placuta si am vazut Constanta cu alti ochi decat an de an cand mergem in concediu la plaja. Desi nu am vizitat muzee si clasiri impresionante ca la Barcelona, partial am vazut, la o dimensiune mult mai mica desigur, locuri ca si in Barcelona, dar aici la noi acasa, la doar 200 km.

Acesta a fost momentul in care am avut o "revelatie" si mi-am dat seama ca am fost in fiecare an la munte de exemplu - in zona Valea Prahovei sau la Bran / Moieciu - dar nu am stat niciodata in Brasov, ultima data cand am vizitat Brasovul aveam vreo 25 ani :)

Mi-am amintit deasemenea de o calatorie facuta cam tot pe la 25 ani la Sighisoara si cat de mult mi-a placut orasul...

Am fost plecata la mijocul lunii mai intr-o deplasare de serviciu prin mai multe orase - Petrosani, Deva, Resita, Timisoara, Arad, Oradea, Cluj si doar cat le-am vazut din viteza masinii mi-au redeschis pofta de a le vizita. Sunt orase atat de frumoase in Romania si noi alergam sa dam bani sa vizitam Londra, Paris, Barcelona, Lisabona, Praga si multe altele...

Am decis ca vreau sa imi vad tara, macar cele mai importante si frumoase orase... si vreau sa le vada si fiul meu impreuna cu mine. Calatoriile nu sunt atat de complicate ca cele care presupun iesirea din tara si in plus sunt si mai ieftine.

Si odata decizia luata, am facut si primul pas: in 2-3-4 iunie am profitat de cumularea de zile libere si am plecat pe traseul: Bucuresti-Sinaia-Rupea-Sighisoara-Sovata-Praid-Brasov-Rasnov-Bucuresti.

Nu sunt km foarte multi pentru 3 zile, a fost destul de relxant si nici nu ne-am propus sa bifam toate obiectivele dintr-un oras/localitate.

Am vizitat / vazut / revazut:

Ziua 1:

- manastirea Sinaia

- parcul castelului Peles (nu am intrat sa vizitam, noi am vizitat in urma cu cativa ani, iar copilul la 7 ani nu ar intelege mare lucru, vom reveni dupa ce va mai creste)

- cetatea Rupea - nu o vizitasem niciodata, absolut superba, ingrijita, o surpriza foarte placuta

- cetatea Sighisoarei) - atat cat ne-au mai tinut picioarele, am petrecut o dupa-amiaza si seara placuta

Ziua 2:

- calatorie Mocanita Sovata (vezi impresii)

- vizita Salina Praid (vezi impresii)

Ziua 3:

- vizita centru Brasov)

- vizita cetatea Rasnov

- vizita pestera Valea Cetatii (Rasnov)

A fost o calatorie frumoasa, reconfortanta, in care am descoperit / redescoperit unele din cele mai frumoase locuri din Romania... si am vazut multe berze :)

Zona Sighisoara - Odorheiu Secuiesc-Brasov este minunata - dealuri, verdeata, copaci si LILIAC inflorit in iunie!!! la Bucuresti a fost inflorit in aprilie...

Abia astept sa plecam din nou... deja documentez un traseu nou care neaparat implica castelul Corvinilor pe care spre rusinea mea nu l-am vazut pana la aceasta varsta...

Calatorii placute in Romania va doresc!

Trimis de ElenaP in 08.06.17 18:29:38
Validat / Publicat: 08.06.17 19:28:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PRIN şi PENTRU ROMÂNIA.

VIZUALIZĂRI: 1103 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ElenaP); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Brasov

tata123 🔱
[09.06.17 11:38:53]

@ElenaP: Interesantă și lăudabilă inițiativă! Nu spun acum că nu trebuie mers în vacanță/excursii în străinătate, dar locuri frumoase sunt și în România. Chiar sunt orașe care se pretează pentru un citybreak clar: Sibiu, Brașov, Cluj Napoca, Sighișoara, Alba Iulia, Timișoara. De asemenea, se poate face un circuit, asemănător celui prezentat de tine, cu trecere prin mai multe zone turistice cu atracții importante. Pentru reușita unui astfel de citybreak românesc „complotează” atât infrastructura (de orice fel), calitatea serviciilor, comportamentul localnicilor și starea de spirit a turistului. Putem descoperi locuri fantastice în România...

ElenaPAUTOR REVIEW
[09.06.17 11:44:41]

@tata123: Da, asa este. Si eu zic ca putem vedea si strainatatea, dar si Romania. Cumva am simtit in ultimii ani ca se promoveaza foarte mult citybreakurile in orase din alte tari - prieteni, colegi de munca si chiar eu am facut asta in acesti ultimi ani, de parca noi nu avem orase in care sa mergem in citybreak

ElenaP, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă România: