ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.06.2017
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 19.06.11
APR-2017

Hasht Behesht, un hotel bun în Isfahan

Hasht Behesht Apartment, un hotel central din Isfahan, al treilea oraș ca mărime în Iran, este situat la nr. 8 pe strada Ostandari. Are site-ul hbahotel.com

Din Shiraz în Isfahan, la Hotelul Hasht Behesht

De la Casa Tradițională Parhami în care am stat în Shiraz, vezi impresii, am plecat pe la ora 08:45 cu un taxi, cost 100.000 riali, până la Terminalul de Autobuze Karandish pentru a merge la Isfahan. Am luat autobuzul de ora 10:00 spre Isfahan, între cele două orașe circulând multe autobuze.

Stația este modernă, are o sală de așteptare luminoasă și spațioasă în interiorul căreia se află mai multe agenții de transport ce oferă călătorilor condiții bune de deplasare. La exterior se află foarte multe magazine și o grădină frumos amenajată. Am cumpărat bilete VIP cu 360.000 riali de persoană de la casa de bilete. Autobuzul a plecat conform programului, era destul de liber și, pe drum, am primit câte un pachețel cu un suc, o banană și o prăjitură.

Cei aproape 500 de kilometri au fost parcurși în circa 6 ore și 30 minute așa că în jurul orei 16:30 eram în Terminalul de Autobuze Soffeh din Isfahan, la ghișeul pentru comenzi taxi. Ca peste tot, simplu și rapid, am achitat 200.000 riali și în circa 30 de minute eram la hotel.

Hotelul Hasht Behesht este situat central în Isfahan, într-o clădire cu trei etaje, în zona turistică a orașului.

La recepție ne-a întâmpinat un tânăr vorbitor de limba engleză care ne-a făcut chek-in-ul. Am discutat puțin, parcă se bucura că are și turiști români, și l-am rugat să ne rezerve locuri la autobuz pentru Aeroportul Internațional Imam Khomeini din Teheran. Rezervarea la autobuz se poate face cu o săptămână mai devreme. Stând de vorbă a sunat la Terminalul de Autobuze Kaven și, împreună, am stabilit ora plecării, rezervarea urmând să o facă el pe internet, din partea hotelului. Tot el ne-a recomandat un restaurant apropiat de hotel și convenabil ca prețuri. Am urcat în cameră, am lăsat bagajele și am plecat într-o scurtă plimbare prin oraș.

Amplasarea hotelului

Am ales această cazare de pe TripAdvisor datorită bunelor aprecieri, a calificativului 4,5 obținut din ‎272 de recenzii adică 166 calificative excelent și 84 foarte bine și a bunelor referințe de pe Lonely Planet. Am corespondat cu hotelul direct pe email și am primit rapid confirmarea și numărul rezervării după ce le-am trimis scanate copiile după pașaport.

Hotelul este bine poziționat, într-o zonă cu multe obiective turistice, iar vizavi este un mic magazin, “Super Market” cum scrie pe firmă, cu de toate, de unde ne aprovizionam și noi cu banane 50.000 riali kilogramul, înghețată de șofran foarte bună, 20.000 riali și apă plată, 10.000 riali sticla de 1,5 litri.

În apropiere, la doar 4 – 5 minute de mers pe jos se află Moscheea Șahului, iar la 8 – 10 minute se găsește Marea Piață a Imamului cu Moscheea Lotfollah, Palatul Aali Qapu și Marele Bazar. La circa 1 kilometru de hotel se află Palatul Chehelsotoon și Palatul Hasht Behesht.

Facilitățile hotelului

Hotelul nu are restaurant și nici bar sau cafenea, dar are room service, pe care l-am folosit pentru micul dejun. Asigură servicii de spălătorie dar și o spălătorie pe care oaspeții o pot folosi.

Contra cost se asigură transferul la și de la Aeroportul Internațional Imam Khomeini, la și de la Teheran, Kashan, sau Terminalele de Autobuze din oraș.

Hotelul are parter, unde se află recepția și zona de așteptare, demisol și 3 etaje. Recepția are fotolii și măsuțe, televizor și automat cu apă, dar și o vitrină în care sunt expuse bancnote și monede, printre care, începând de atunci, și românești. Hotelul are un număr de 13 camere și apartamente, camere pentru două persoane cu un pat dublu sau cu două paturi și apartamente pentru trei sau patru persoane. Nu se acceptă alte carduri în afara celor iraniene dar se poate plăti și în dolari sau euro.

Personalul de la recepţie vorbeşte limba engleză, este amabil, politicos şi profesionist. Tânărul de la recepție rezervase biletele pentru aeroport și le-am primit de la altcineva, seara, când am revenit la hotel.

Check-in se face după orele 14:00, se pot depozita bagajele celor care vor să meargă în oraș, iar check-out se face cel târziu la ora 12:00 și, la fel, se pot depozita bagajele la sala de bagaje, cum le-am depozitat și noi în ultima zi.

Camera

”Am fost acolo” în aprilie 2017, trei nopţi, costul fiind de 58 dolari pe noapte, cu mic dejun (5 dolari de persoană) inclus. Am avut rezervată o camera cu pat dublu, o suită, cu aer condiţionat și Wi Fi inclus în tarif.

Camera este foarte mare și, în afara mobilierului uzual ce include și oglindă, scaun și masă pentru toaletă, are și o zonă de relaxare, cu două fotolii și o măsuță. În plus are și dotările unei bucătării, aragaz și chiuvetă, fierbător și frigider, tacâmuri și veselă și o masă pentru micul dejun ce se servește în cameră.

Camera are telefon, televizor, seif. La sosire am găsit în frigider apă plată îmbuteliată, rece și pe masă zahăr și plicuri cu ceai. Aerul condiţionat şi Wi-Fi-ul au funcţionat bine.

Culorile din cameră, în care predomină nuanțele de roșu și negru, fac un tot plăcut cu bejul mobilierului din bucătărie și al draperiilor.

Lenjeria de pat, prosoapele de baie și papucii ne așteptau. Paturile aveau saltele foarte bune și pernele nu au fost așa de tari cum sunt de regulă pernele în Iran.

Baia cu duș este mai mică dar are toate dotările necesare, articole de igienă, săpun, șampon. Nu are cabină separată pentru duș. Scurgerea în baie mergea foarte bine. Hotelul are lift și am luat o cameră la ultimul nivel. Citisem că aceste camere sunt mai liniștite, nu am auzit zgomotul traficului.

Micul dejun

Acesta a fost inclus în preț, este de tip room service și se servește între orele 7:30 și 10:00. Ca peste tot a constat în unt, brânză, gem de morcovi și de vișine, miere, roșii, castraveți, ouă fierte, ochiuri, prăjite (omletă eropeană) sau omletă (iraniană cu roșii), pâine specifică “nan” și fructe diverse (banane, mere, căpșuni). Am primit zilnic suc proaspăt de morcovi care, pot spune, mi-a plăcut. Micul dejun a fost suficient și bun.

Masa de seară

Mesele de seară le-am luat la restaurantul recomandat, undeva la circa 15 minute de hotel. Nu voi scrie separat despre el, îl voi prezenta pe scurt aici.

Restaurantul Nobahar este situat în strada Chahar Bagh Paeen la subsolul unei clădiri, lângă Hotelul Piroozy, ce se observă de departe. Este un restaurant de cartier, fără pretenții, dar curat și plăcut și oferă mâncăruri tradiționale iraniane bune, la prețuri foarte convenabile.

Are mobilier și dotări moderne, serviciiile sunt foarte rapide, personalul tânăr se descurcă în engleză, este politicos și prietenos; a doua seară văzând că nu ne prea descurcăm cu tacâmul iranian (lingură și furculiță) ne-au adus și cuțite.

Am servit “Mix Koubide”, kebab de pui și de miel cu roșii coapte și orez, 120.000 riali, “Fride Chiken”, o friptură de pui în sos și cu garnitură de orez, cost 125.000 riali, “Kobidekebab”, kebab de miel cu roșii coapte, 135.000 riali, “Chiken Kebab”, kebab de pui cu orez alb, 160.000 riali, “Special food no rice”, kebab de pui și de pește, 180.000 riali, orez iranian, 45.000 riali, salată la 35.000 de riali, “Khoresh of yoghurt”, o cremă desert cu iaurt, 65.000 riali. Ca băuturi am luat apă plată, 6.000 riali sticla de jumătate de litru și “Istak” o bere iraniană, (fără alcool), la 15.000 riali sticla.

Am ales hotelul datorită raportului preț calitate bun și a poziționării lui centrale, în apropierea unor obiective pe care doream să le văd la care se poate merge pe jos. Pentru obiectivele mai îndepărtate am folosit taxiul.

În prima dimineață, în hol, cineva ne-a întrebat dacă dorim un taxi. Am negociat cu el, nu prea ne înțelegeam, dar ne-a ajutat recepționerul și am plecat împreună. Mai apoi, am mers cu el în toate plimbările noastre cu plecare de la hotel. Nu știu dacă era taxiul hotelului, dar era agreat de personalul acestuia, întâlnindu-l de mai multe ori la recepție sau prin hotel.

Recomand cu plăcere hotelul pentru poziția lui centrală, aproape de obiective turistice importante, pentru liniștea, confortul și curățenia pe care le oferă, pentru costurile foarte rezonabile pe care le practică.

Trimis de mprofeanu in 08.06.17 17:05:12
Validat / Publicat: 08.06.17 19:20:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU.

VIZUALIZĂRI: 1160 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Shiraz, Terminalul de Autobuze Karandish, grădina

[08.06.17 17:48:54]

@mprofeanu: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

mprofeanuAUTOR REVIEW
[08.06.17 18:40:12]

@webmaster26: Sunt bune coordonatele. Este OK!

[08.06.17 19:21:36]

mprofeanu