ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.06.2017
ÎNSCRIS: 07.06.17
JUN-2017

Purtati de val

Cam asa am ajuns noi de ziua copilului la Hotelul White Lagoon, Balchik, Bulgaria, purtati de val. Bazandu-ne pe recomandarea unor cunostinte cu copii mici, nu am facut nicio cercetare, nu am citit impresii, decat o scurta informare pe site-ul hotelului. Am avut un sejur de 5 nopti, in regim all inclusive, varianta de 4* (hotelul dispune si de spatii de cazare separate de 3*).

Drumul pana la hotel a fost lejer si, din Bucuresti, am facut aproximativ 4 ore, cu tot cu statul la punctul de trecere a frontierei. La receptie nu am asteptat deloc, fiind rapid directionati catre parcarea subterana a hotelului, care era mai mult goala. Din cate am observat, hotelul mai dispune de cel putin inca o parcare, aflata chiar in dreptul receptiei.

Un punct forte al hotelului este semnalul wi-fi, disponibil in toate zonele, inclusiv la plaja.

Orientarea in spatiul resortului este facila si, atipic fata de locurile pe unde noi am mai fost, receptia si restaurantul principal sunt in alt corp de cladire fata de zona de cazare. Pentru distractia copiilor, exista mai multe variante, cu si fara costuri. Locul gratuit de joaca este ingrijit si nu pune probleme de siguranta. In general, mi s-a parut un hotel care acorda atentie detaliilor care tin de acest aspect, al sigurantei copiilor (ma refer, in special, la limitarea posibilitatilor de catarare pe parapeti).

Cu toate ca asezarea camerelor este catre mare, nu toate au vedere la mare. Noi am stat la etajul 3, unde era o alee/terasă lata cat cel putin 2 benzi de circulatie rutiera, camerele fiind dispuse de o parte si de alta a acesteia. In felul acesta, doar camerele de pe latura cu marea aveau vedere, celelalte nu. In ciuda demersurilor facute la receptie si a faptului ca hotelul era la mai putin de jumatate de capacitate, noi nu am putut obtine vederea mult dorita (am stat la 2329). Camera in sine este spatioasa si este dotata cu frigider mare, plita electrica, cana electrica, filtru cafea si multe ustensile pentru a putea pregati celor mici cele necesare. Spatiile de depozitare a lucrurilor personale sunt deschise, fara usi, exista seif pe care il poti utiliza fara costuri suplimentare și 2 suporturi de uscare a hainelor, unul interior și altul pe terasă. Camera este dotata cu un pat mare si confortabil si cu canapea pe colt.

Accesul la camerele de pe partea aceasta se face direct de pe terasă, chiar la intrare fiind o masă și scaune, singura variantă de altfel de a sta la aer întrucât camera nu dispune de balcon. Tot asa se face si aerisirea camerei, prin usa de acces, care este din geam termopan, ca la usile de balcon. Imaginile de pe site-ul hotelului corespund intru totul, inclusiv in privinta faptului ca pe jos nu este mocheta, ci doar gresie de la un capat la altul. Baia mi s-a parut punctul cel mai slab al cazarii:

• spatiu mic, cu suport doar pentru prosoapele de mâini, cele mari, de corp, stateau la intrarea in baie pe un suport metalic mobil, pe roti, pe care – la nevoie – il bagai inauntru,

• fara gel de dus in cabina (trebuia sa plimbi sapunul de la chiuveta in cabina de dus si invers, dupa nevoie),

• apa la dus imposibil de potrivit, vine ori foarte fierbinte ori rece,

• scurgerea in cabina de dus infundata din prima zi,

• fara prosop pe care sa poti iesi cu picioarele, la finalul dusului (nu va pot spune cata hartie igienica am consumat incercand sa reduc baltoacele din baie).

Hotelul nu excelează nici la capitolul curățenie, din păcate. De când am intrat în cameră am sesizat pe jos o gumă de mestecat, la marginea canapelei, dar aceasta nu a fost vizibilă pentru menajeră decât când le-am indicat-o eu. Curățenia se face clasic, cu mătura. Un alt neajuns a fost ora de curățenie: în prima zi, au venit la ora 15.30 când eram, cu mic și mare, la somn, deci am rămas pana a doua zi cu nisipul din dotare. Mi-am luat măsuri și a doua zi dimineață m-am prezentat la recepție anunțând că avem copil ce doarme la prânz și rugăm să se facă curățenie până la ora 14, dar informația s-a pierdut cumva pe parcurs pentru ca luni istoria s-a repetat, menajera trezindu-ne la ora 14.30 cu ciocanituri in geam. In ziua aceea am ramas, din nou, fara curatenie.

Din pacate, diversitatea meniului lasa de dorit, atat in cadrul aceleiasi mese, ca numar de feluri de mancare puse la dispozitie, cat si de la o masa la alta. Copiii aveau felurile de mancare separat, puse la nivelul lor, dar, inca o data, variante foarte putine, uneori alegerea fiind destul de dificila, mai ales daca in alegerile pe care le faceti trebuie sa tineti cont si de anumiti alergeni. Cu toate ca au fost organizate cine tematice, cu mici elemente distincte care le diferentiau, singura diversitate era la fructe, gaseai atat fructe de sezon destul de gustoase, cat si citrice sau kiwi, de exemplu. Calitatea si gustul produselor as spune medii, dar aspectul tine mult de subiectivism: personal, nu am mancat nimic cu placere deosebita, dar nici nu au fost lucruri care sa imi displaca total. Ar mai fi de mentionat ca, in ziua sosirii, prima masa au fost gustarile de dupa-amiaza, iar in ziua plecarii ultima masa este pranzul.

Hotelul dispune la etajul 1 si de o sala de gimnastica, cu vedere la mare, in care se afla inclusiv apa la discretie, pentru hidratare, sala de care sotul meu a fost destul de multumit.

In aceasta perioada, probabil si din cauza faptului ca nu erau suficienti turisti, doar unul dintre cele 2 golfulete aflate la dispozitia hotelului era amenajat cu sezlonguri, respectiv cel din dreptul barului si restaurantului de pe plaja. Acesta s-a dovedit a fi un neajuns in ultimele noastre zile de vacanta cand curentii marini au adus atat de multe alge in micul golf incat era imposibil chiar si sa te joci la mal. In celalalt golf insa apa ramasese mult mai curata si fara alge. Plaja a fost o alta mare dezamagire. Aspectul cel mai deranjant pentru noi a fost dat de prezenta nenumaratelor pietre si chiar mici bucati de faianta/gresie/caramida aflate peste tot. Nu exista vreo portiune unde sa ne putem juca cu mingea sau altceva fara sa risti sa te julesti. Noi, jucausi din fire, nu am scapat, nici mari nici mici, de lovituri la picior. Sunt convinsa ca aceste probleme se pot remedia fara mari batai de cap sau costuri pentru hotel, doar bunavointa sa existe.

Pentru ca apa marii era foarte rece si ne-am balacit mai mult la mal, despre intrarea in apa pot spune doar ca prima jumatate de metru era cu pietre. Nici despre piscine nu am prea multe comentarii pentru ca noi nu le-am folosit, am observat insa ca apa era curata.

Ca o concluzie personala, as spune ca hotelul nu este pregatit pentru sezonul de vara si nici ca raspunde cerintelor unui hotel de 4*.

Trimis de AnaEscu in 08.06.17 11:42:25
Validat / Publicat: 08.06.17 12:33:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Grifid Vistamar 4*, Nisipurile de Aur DIT Evrika Beach Club Hotel 4*, Sunny Beach

VIZUALIZĂRI: 2632 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AnaEscu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Spatiile de cazare de 4* vazute de pe plaja. Sala de gimnastica se afla undeva la primul nivel de jos, corpul din mijloc.

webmaster26 [08.06.17 11:47:33] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 06&ridAnt=78100

webmasterX [08.06.17 12:33:16] »

@AnaEscu: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

mishu [20.07.17 07:47:21] »

@AnaEscu: Minutios descris totul, imi pare rau ca nu a fost asa cum v-ati dorit.

Felicitari, votat cu placere.

marianasf [21.07.17 11:27:35] »

@AnaEscu: Buna ziua, ati avut camera studio? 2 adulti si un copil? Avem si noi un sejur la ei si sper din tot sufletul sa nu primesc camera fara balcon. Multumesc.

AnaEscu [21.07.17 15:30:00] »

@marianasf: Bună ziua, studio am avut, da, undeva la etajul 3. Cred ca cea mai frumoasa poziționare a camerelor din clădirea de pe plaja este cea de la etajele 1 și 2. Poate reușiți sa rezolvați de la început, la recepție, sau puteți chiar sa le scrieți un e-mail înainte în care sa le spuneți datele sejurului și sa ii rugați sa va rezerve o astfel de camera. Nu aveți nimic de pierdut.

Echipa noastră are 2 părinți și un copil de 4 ani.

Sper ca impresiile scrise de mine sa nu va influențeze sejurul și sa porniți la drum cu inima deschisa. Prin detaliile pe care le-am subliniat, am încercat doar sa spun ca hotelul nu este, din punctul meu de vedere, la nivelul de 4* și ca pot fi găsite variante mai bune.

Va doresc vacanta frumoasa și așteptăm impresiile voastre

AnaEscu [21.07.17 15:46:01] »

@mishu: Mulțumesc. Mereu găsești în desaga ta câteva cuvinte calde pentru fiecare...

Și sa știi ca încerc sa fiu minuțioasă mai ales când critic, în ideea ca cei interesați sa știe exact aspectele pe care le depunctez. Ma gândesc ca nu toată lumea pune accent pe aceleași criterii și atunci parte din ce scriu poate fi dat la o parte.

marianasf [23.07.17 10:18:48] »

@AnaEscu: Mulțumesc pentru răspuns. O sa vorbesc la agenție. Puteti ssa-mi spuneți dacă sunt foarte multe scări de urcat de la mare până la hotel? Exist alte cai de acces?

marianasf [23.07.17 11:06:31] »

@marianasf: Inca o intrebare, spuneati ca aierisirea ati facut-o tot pe usa de la intrare, nu era nici un geam in camera?

AnaEscu [24.07.17 10:23:12] »

@marianasf: Alte geamuri nu erau în afara de cele de la intrare. În loc de intrare clasica de ușa și perete, era ușa de sticla, cu geamuri fixe. Toate termopan. Alte geamuri nu erau pe partea noastră, nici măcar la baie. Cu toate astea, nu as putea spune că încăperea era lipsita de lumina, doar ca nu puteai aerisi altfel, decât prin ușa. Asta presupunea, firește, ca trebuia sa fii prezent, nu puteai aerisi când erai la plaja.

marianasf [24.07.17 11:36:03] »

@AnaEscu: HM!!! Multumesc mult!

doinagherasim* [24.06.18 12:01:02] »

@AnaEscu: O intrebare "importanta", venita din partea unei mancacioase (mai ales ca venim si de departe): daca la acest hotel se pune bratzara la orele 14, avem undeva unde manca si bea ceva?

Avem rezervare la studio si ne intereseaza daca parcarea este aproape de cazare.

Multumesc pt eventualele lamuriri!

AnaEscu, doinagherasim*, marianasf, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂWhite Lagoon Hotel [Tuzlata]: