ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.06.2017
ÎNSCRIS: 18.02.14
JUN-2017

The Machine House - un loc din povesti cu contese

Am poposit la The Machine House, in camera Orange in perioada 1-5 iunie 2017 pentru a sarbatori un an de casnicie si ziua mea. Chiar ne doream sa fie ceva de neuitat. Este genul acela de loc in care ar trebui sa ajungi macar o data in viata daca te tin buzunarele.

De la Bucuresti ne-am lasat condusi de Waze, dorind sa evitam DN1 si DN1A. Am mers pe Ploiesti – Nehoiu – Crasna, sunt niste peisaje de vis, numai ca de vreo 3 ori am ajuns pe niste drumuri neasfaltate, de tara…. si am mers cativa kilometri pe ele, prin padure. La intoarcere, cu toata aglomeratia de rigoare, am acceptat sa o luam pe DN1A si cred ca a fost o decizie mai inteleapta.

Ajunsi acolo, ne-a intampinat doamna Judith cu “welcome drinks” – 2 cupe de sampanie si ne-a povestit putin despre proprietate. Am aflat ca unele zone din domeniu sunt private – acelea unde locuiesc contesa si copiii ei, si nu avem voie sa le incalcam intimitatea. Ce-i drept, castelul se vedea subtil printre copaci si era deosebit, dar nu ne puteam apropia…

Camera era decorata cu stil, peste tot erau tablouri ce reflectau peisaje si personaje din vremuri demult apuse. Baia avea o cada fancy si o cabina de dus dubla (a fost prima oara cand am vazut asa ceva - o cabina de dus cu doua capete). Am gasit pe masa fructe, o vaza cu flori de camp si multe lumanari – foarte frumoasa primirea. Patul si salteaua erau noi, foarte mari si comfortabile. Nu mi-au placut ferestrele, usile si sifonierul, erau nereconditionate…. am inteles ideea ca se doresc a avea acel aer “de demult”, dar era necesara o minima reconditionare. Usile nu se etansau, ceea ce era deranjant, in sifonier nu as fi indraznit sa imi pun nimic, parea putin sinistru… Nu mi-a placut ca nu se schimbau prosoapele de la baie zilnic, nici macar cand am lasat un prosop pe jos nu s-au sinchisit sa il schimbe. Se poate sa fie doar o particularitate a camerei Orange, nu stiu cum arata celelalte camere. Oricum camera avea o pozitie foarte buna, fiind ultima camera de la etajul 1 (ultimul etaj), practic era foarte liniste si nu auzeam alti vizitatori care intrau in cladire. De asemenea, camerele de la parter erau foarte vizibile, mi se parea ca nu ai deloc intimitate in ele. Am mai avut un mic ghinion cu camera, caci in cateva nopti am auzit un soricel prin pereti.

Mancarea a fost foarte buna, mi-au placut in mod deosebit tortul cu ciocolata, supa crema de broccoli, painea cu cartofi, gulas-ul. Micul dejun era foarte bun, zacusca si clatitele m-au uns pe suflet. Pe masa unde exista bufetul suedez sunt cateva optiuni: oua, lapte, branzeturi, unt, zacusca, carnati si bacon, cateva legume, suc de mere si de portocale, dulceata, dar doamnele de la bucatarie mai pot prepara ochiuri, omleta, clatite. Am observat ca in weekend exista mai multe optiuni pentru micul dejun, caci luni dimineata nu mai exista zacusca ☹ Locul unde se ia masa este absolut sublim, tot timpul este foc in semineu, muzica jazz, fotolii foarte comfortabile. Exact ca in filme, exact ce imi doream pentru aniversarea unui an de casatorie.

Peisajele – de vis. Dealuri pline cu flori, paduri, caprioare, cai foarte prietenosi, lacuri. Locul este ideal pentru familii cu copii mici, au tobogane, leagane, sanii, biciclete pentru toate varstele. Sunt cateva activitati care se pot face gratuit, gen mers cu bicicletele pe domeniu sau prin sat. Totusi, majoritatea activitatilor cu adevarat interesante sunt contra cost si preturile nu sunt chiar mici: sauna, se pot vedea ursi, caprioare, se poate merge cu caruta, etc.

Ne dorim sa mai ajungem aici, sper ca intre timp pretul mare sa reflecte servicii mai de calitate, in special cele legate de curatenie. Dar ma bucur ca avem astfel de locuri in Romania si sunt accesibile publicului.

Trimis de ruxandrapricope in 07.06.17 18:03:11
Validat / Publicat: 07.06.17 19:48:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în COVASNA.

VIZUALIZĂRI: 2965 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ruxandrapricope); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 In departare se vede castelul (zona privata unde locuiesc urmasii contelui)
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19300 PMA (din 17 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 80.00 EUR pe cameră

[07.06.17 19:48:19]

@ruxandrapricope: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 05&ridAnt=78070

[07.06.17 20:23:11]

@ruxandrapricope: La mulți ani! Și de viață, dar și de căsnicie! Ai descris tare frumos, dar tare mi-ar fi plăcut să văd câteva poze de pe acolo. Din cameră, de pe-afară...

Hai, poate găsești!

[07.06.17 20:57:41]

@webmaster26: Buna, este OK pozitionarea GPS. Am incarcat si cateva poze de acolo.

[07.06.17 21:02:50]

@Zoazore: Multumesc pentru urari, am gasit poze:-) Asteptam sa fie moderate.

[07.06.17 21:13:26]

@ruxandrapricope:

crismis
    [07.06.17 21:18:55]

@ruxandrapricope: Felicitari pt dubla aniversare! Si pt articol!

Locul asta e de ceva vreme pe lista mea "de mers neaparat"! Asa ma gandeam si eu, sa-l pastrez pt o ocazie deosebita.

[07.06.17 21:28:21]

@crismis: Multumesc, sunt mai multe modalitati sa rezervi o camera:

1. pe site-ul lor: 130 euro/noapte + ma forta sa iau si o masa de 130 de euro, se laudau ei ca e in padure cu lumanari, etc...

2. Pe Booking era cam cu 10 euro mai ieftin pe noapte (120 euro/noapte) si nu mai eram conditionata de masa. De aici am si luat.

Cand am ajuns la Zabola, mi s-a spus de varianta 3:

3. suni la numarul de pe siteul lor si vorbesti direct, daca stai mai multe zile ti se face discount.

PS: In timpul saptamanii e mai ieftin, dar noi nu am avut posibilitatea asta... astea sunt preturi de weekend

[07.06.17 22:07:33]

@ruxandrapricope: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

[07.06.17 22:13:53]

@ruxandrapricope: Chiar că-i din povești!

Să fiți sănătoși și să mai treceți pe la ei!

Și tu mai scrie, că ”ai condei”!

VACANȚE ÎNSORITE!

crismis
    [07.06.17 23:44:15]

@ruxandrapricope: Mulțumesc pt precizări! Hmmm... Au mai scumpit de când m-am uitat eu ultima oară pe booking... Dar e un loc deosebit, asta e clar!

[08.06.17 06:32:22]

crismis, ruxandrapricope, Zoazore