ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.06.2017
ÎNSCRIS: 06.06.16
JUN-2017

Hotel Katia Apartments din Nidri

Am revenit de curand dintr-un sejur minunat in insula Lefkada. Am fost cazati in primele zile ale lunii Iunie la hotelul Katia din Lefkada. Pe unele site-uri apare cu numele de Katia Apartments iar pe altele cu Vila Katia. Totusi pe semnul de la intrare pe alee scria Vila Katia. Este o vila mai mult decat decenta cu balcoane cu vedere la mare. Proprietarii nu cunosc limba engleza dar am reusit sa comunicam, mai in greaca mai prin semne.

Camera este mica, insa de ajuns pentru 2 persoane. Balconul nostru a fost la comun dar nu ne-a deranjat mai ales ca dimineata iti poti bea cafeaua si admira marea. Are foarte multe dulapuri pentru a pune hainele. Este dotat cu uscator par, tv mic cu o telecomanda pt TV si alta pentru un device care activeaza canalele. Un plus este frigiderul, care nu este mic precum in alte hoteluri si e de marime medie. Baia curata, frumoasa, cu dus cu perdea.

Chicineta este la comun la etaj, utilata cu tot ce e nevoie: cuptor microunde, tacamuri, vase, desfacator, tirbuson. Noi am folosit doar desfacatorul de bere, dupa care il duceam la loc pentru a avea si ceilalti acces la el. Recomand pe langa berea Mythos, berea neagra FIX, care costa 1,70 euro si este foarte buna la rece.

Un minus al hotelului ar fi ca apa calda se oprea pe la ora 11 noaptea si cred ca abia pe la 10 dimineata era repornita. Dar odata ce ai invatat orarul lor, nu mai e o mare problema. Balconul are inchidere cu plasa de tantari. Hotelul este situat perfect in statiunea Nidri, practic in curtea sa se afla plaja care e cu pietricele dar cred ca e si cea mai buna din Nidri. Nidri nu dispune de o plaja si o apa superba asa cum este in vestul Lefkadei dar tot e buna pentru o baie. Intrarea in apa, in preajma hotelului este relativ lina. Se aglomereaza destul de mult pentru ca vin persoane si de la alte hoteluri. Mai spre seara, dupa 17-18 e mai liber si apa mai calduta. Au fost cateva zile cand apa a fost cam murdara si plina de frunze.

Imediat cand te intorci spre hotel, exista furtun cu apa pentru a nu intra plin de nisip in camera.

Hotelul este foarte aproape si de forfota din Nidri, plina de magazine si taverne. La niciun minut distanta, chiar la iesire de pe alee, pe strada prinipala este un supermarket cu preturi bune: bax apa 1.70 Euro, Mythos 1,30 Euro, Ulei masline la 500ml 3,80 Euro, Sapun natural la 0,60 centi, Nestea de fructul pasiunii la 1,90 Euro, Miere locala suvenir borcan mic la 2,10 euro.

Este plin de locuri de inchiriat masini si noi am gasit un Nissan Micra pt 2 zile la 65 Euro. Am mers o zi pana in Parga unde e frumos dar prea aglomerat si apoi am oprit la 20 km de Parga, in statiunea Ammoudia care are cea mai frumoasa apa din Grecia si cea mai mica. Cristalina si curata iar pentru a ajunge ca apa sa fie pana la gat, trebuie sa mergi cale lunga prin ea. Perfecta pentru non-inotatori sau pentru copii si nu e deloc aglomerat.

In ziua 2, am facut turul Lefkadei si va recomand Agios Nikitas pentru cel mai bun iaurt inghetat cu fructe din toata Grecia. Noi am mancat 2 portii pentru ca nu te poti satura de cat de bun este. Iaurtul se gaseste aproape de intrarea pe aleea care duce la plaja din Agios Nikitas. Il recomand simplu doar cu bucati de capsuni, fara topinguri de ciocolata care ii taie din naturalete si din gustul fresh.

Mentionez ca daca vreti sa iesiti de pe insula cu masina inchiriata asa cum am facut noi, sa ajungem spre Parga, trebuie sa spuneti asta unde inchiriati, ca sa va faca o asigurare speciala care e valabila in afara insulei si pe care sa o aveti la voi in caz ca intreaba cineva de ea. Pe noi ne-a oprit politia cand reveneam din Parga si ne pregateam sa intram prin tunelul de sub nivelul marii. Ne-a facut insa semn sa plecam mai departe imediat, un alt politist de pe margine pe care il intrebasem cu ceva timp in urma cum gasim strada care duce la tunel. Am avut noroc ca acesta ne-a recunoscut si le-a zis celor care ne-au oprit sa ne faca semn sa continuam drumul. Pretul la trecerea prin tunelul lung de vreo 2-3 km, este de 3 euro per sens pentru masini.

Alte plaje vazute sunt: Pefkoulia care este frumoasa si pustie, Kalamitsi, spre care se face un drum imposibil plin de serpentine si foarte ingust cu locuri unde rar incap 2 masini, fara parapeti si cu pante de ai impresia ca o sa te duci direct in mare. Arata foarte frumos peisajul cand ajungi la plaja dar nu recomand soferilor cu putin experienta sau cu masini cu probleme la frana. Si in final cunoscuta plaja Porto Katsiki care este cu adevarat deosebita, cu niste culori ale apei ireale. Toate acestea insa au un mare minus, cel putin pentru noi, intrarea foarte abrupta inca de la mal si multe dintre ele cu valuri si o mare relativ agitata fata de plaja de la hotel. Nu recomand cazarea pe partea vestica, chiar daca plajele arata superb, orasele par pustii, cu foarte putine magazine si taverne, exceptia fiind Agios Nikitas unde am gasit o taverna cu o romanca si am mancat o portie de "Papoutsaki" care insa nu a fost la fel de bun ca cel din Thassos de la Doukas.

Despre Vila Katia mai pot spune ca e relativ liniste pana ce incep cei de pe plaja sa dea muzica foarte tare (cred ca e un bar) si o tin asa pana spre 12 noaptea chiar si dupa uneori. Dar oricum muzica lor se aude in jumatate din statiune asa ca nu cred ca o alta cazare ar avea parte de liniste. In general Nidri e o statiune mai agitata, cu oameni iesind la plimbare si dupa 22-23. Magazinele inca sunt deschise pana la miezul noptii, chiar si cele cu produse panificatie. Strada devine zona pietonala dupa ora 19 pana la 2 noaptea si doar scuterele mai trec prin Nidri. Masinile ocolesc pe o straduta. Chiar si asa Nidri tot nu e la fel de agitata ca Parga.

Destul de departe de hotel am gasit si un fel de parc de distractii cu biliard la 2 euro meciul, mini golf la 3 euro. Cam 1 km pe jos de la hotel, si tot in zona, cred ca cea mai buna taverna, unde am mancat de cateva ori. Se numeste Familia si e detinuta de niste greci care stiu lb romana foarte bine, pentru ca au stat in Romania. Tot ce am mancat acolo a fost bun, mai ieftin decat la alte taverne iar portile erau foarte mari, toate cu cartofi prajiti sau orez, salata, plus vinul casei fara cost suplimentar. Cu 7 Euro am primit Mousaka, salata, cartofi prajiti si un pahar de vin. La final din partea casei si o cafea cu gheata Freddo, un fel de frappe mai tare. A doua zi am primit baclava.

La 5 minute de Vila Katia am gasit taverna Panorama unde am macat bine dar preturile erau mai mari "pentru ca vedere la mare". Aici am primit din partea casei o prajitura din gris cu portocale, foarte buna.

La vreo 10 minute de mers usor de vila Katia, recomand barul Mimicos, unde am vazut si finala Ligii Campionilor si la orice halba de bere de 3 euro, primesti si chipsuri sau snacksuri. Tot aici am baut cel mai bun frappe din Nidri, la 2 euro, atat de bun ca am mers zilnic.

La 5 minute de vila Katia am mancat clatite foarte bune la Greek Corner. Cu 3,5-4 euro primesti o clatita uriasa plina cu branza, omleta, pui la gratar, masline rosii. Sau alte variante cu bacon, cartofi prajiti, mozarella. Ai la alegere destule ingrediente. Cam asta era micul-dejun pentru noi si ajungea pana seara. Vis a vis de ei se afla Family Gyros 1988 unde o femeie cu aspect de bunica face un gyros foarte bun.

La distanta destul de mare de vila Katia se afla locul cel mai laudat pentru gyros, Stathios parca, dar pentru gustul meu a fost cam gras si prea spre fast-food. E adevarat ca portia e foarte mare si costa 2,50 Euro. E relativ aproape de locul cu biliardul de care spuneam, cam la 1 km de vila. Dar uneori merita sa faci un drum putin mai lung, pentru ca la cat de mari sunt portile in general in Grecia, risti sa te ingrasi din lipsa de miscare.

Toate acestea se afla in partea stanga cum iesi de pe aleea hotelului pe strada principala. Acum, in partea dreapta, la mai putin de 5 minute de mers agale, am gasit Bakery cu o terasa din lemn, unde au prajituri ieftine si bune, juma' de pizza la 2 euro si foarte multe fursecuri de casa din care luam pentru mic-dejun. Cel mai des ii ceream sa imi puna cate un fursec din fiecare si apoi cantarea punga care iesiea uneori la 1,70 Euro, alte ori la 3 Euro. Asta pentru ca ai o sumedenie de alegeri si merita sa le testezi pe toate.

Stiu ca pe internet mai apar niste poze cu o vila Katia, foarte frumoasa si luxoasa, cu piscina insa nu este vorba de aceea. E doar o coincidenta. O sa pun poze si link cu locul unde se afla.

google MAPS

google MAPS

Din pozele de pe Google Maps, mentionez ca nu este cea de la strada care are un magazin la parter plin cu ziare lipite pe geamuri si acolo este doar un semn care indica intrarea pe alee spre vila Katia. Hotelul in sine este chiar cel din spate de tot, cel mai apropiat de plaja.

Pentru noi a fost un mare plus locatia vilei, cu marea in curtea sa, balcoanele toate cu vedere la mare si cu strada plina de magazine si taverne la nici un minut de noi.

Se face curatenie zilnic la vila, asta daca parasesti camera. Altfel nu intra.

I-as acorda un 8 din 10 acestei vile, pentru ca are 2 minusuri: unul legat de apa calda care se opreste dupa ora 23 si nu revine inainte de ora 10 si alta legata de internet. Semnalul este prezent mereu, merge ok pentru mailuri sau sa citesti ceva pe un site, dar pe youtube cam scartaie si pica des, nu poate duce clipuri video mai mult de cateva minute.

Chiar si asa, as reveni la vila Katia cu placere, atunci cand o sa am ocazia sa ma intorc in Lefkada. Insula in sine este foarte frumoasa, in special partea vestica, unde ai nevoie de masina de inchiriat si e plina de romani sau greci care stiu romana bine. Foarte des am gasit romani care lucreaza acolo si te intampina. Noi nu am luat croazierele care dureaza 6-8 ore dar mentionez ca am putut negocia in port pana la 25 Euro de persoana de la 40 Euro.

Trimis de Rabona in 07.06.17 17:54:53
Validat / Publicat: 07.06.17 22:05:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4686 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rabona); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Vedere de pe balconul nostru

[07.06.17 20:01:33]

@Rabona:

Mutat în rubrica "Katia Apartments [Nidri], LEFKADA" (nou-creată pe sait)

[07.06.17 21:16:09]

@webmaster45: Da, este cat se poate de corect.

[08.06.17 05:52:46]

Catalin Mate
[08.06.17 15:58:46]

@Rabona: Multumim pentru review! Urmeaza sa ajung in Nydri pe la jumatatea lunii Iulie, asa ca iti multumesc in special pentru prezentarea tavernelor, barurilor, etc. Cum e apa acolo in luna Iunie?

eliana77
[08.06.17 16:41:08]

@Rabona: Multumim mult pentru review.

In iulie vom fi si noi acolo (cu voia Domnului) si as vrea sa te intreb in ce croaziera ati fost si cu ce boat (Macedonia sau Nidri Star sau alta)? Ati negociat direct acolo pe faleza, in port?

Erau multi tantari pe plaja, in statiune in general, ziua sau seara?

Ma mai gandesc si te mai intreb daca imi mai vine ceva in minte.

Multumesc mult!

[08.06.17 21:36:04]

@eliana77: Nu cunosc ce nume avea nava pentru ca nu ne-a interesat sa facem croaziere si doar am ascultat din politete ofertele celor care ne abordau.

Tantari putini, vreo 2 nopti am avut cate 1 in camera dar in schimb multe viespi/albine pe plaja sau la taverne insa nu ne-au intepat.

Hotelul Katia are si aparat de tantari dar nu l-am folosit.

eliana77
[08.06.17 21:54:24]

@Rabona: Ok, multumesc! Deci ati negociat doar "pentru arta negocierii" cool!

[09.06.17 08:59:12]

@eliana77: Nu, negociau de unii singuri, vazand ca nu suntem prea interesati si ca am vrea sa plecam mai departe, tot mai scadeau cate 5 si iar cate 5 euro, doar doar devenim interesati de oferta.

Oana Vancu
[29.07.17 12:39:02]

Ai mai multe poze din camera? Si eu plec acum in august tot acolo, chiar ma bucur ca ai scris acest review. La plaja banuiesc ca fara sezlong e cam greu sa stai comod nu-i asa? Cat e inchiriatul?

Catalin Mate, eliana77, Oana Vancu, Rabona
Alte impresii din această RUBRICĂKatia Apartments: