ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.06.2017
ÎNSCRIS: 30.09.10
APR-2017

Un weekend in 3 hoteluri (4): Bonus - Prin si pe langa Cardiff

Nota: Scriu asta mai mult pentru niste lucruri marunte si niste poze, convingatoare sper, cu castelul Caerphilly.

Cum ajungi in Cardiff?

Au aeroport, dar nu stiu sa existe zbor direct din Romania. Exista, in schimb, zboruri directe catre Bristol, care, in opinia mea, e si un oras mai frumos, cu riscul sa supar galezii.

Eu cam asa am facut. Nu am zburat in Bristol ca eram deja in UK, iar acolo trenul e de baza pentru calatorii interne, ci am stat la hotel acolo cat m-am plimbat prin imprejurimi.

Din Bristol in Cardiff ajungi cu trenul in cam o ora si-s trenuri cam la fiecare 30 de minute. Evident, direct. Doar ca eu nu mergeam acolo, ci in Caerphilly, sa vad castelul. Se poate merge cu autobuzul, dar eu am preferat trenul, ca mi-era lesne ca din gara centrala a Cardiff-ului sa iau un personal de-al lor vreo 4 statii pana unde am zis.

Spre deosebire de nu stiu exact cum mai e in Romania, acolo iti iei un bilet dus intors pe ruta aleasa si te poti da jos pe parcurs, mai vizitezi una alta, important e sa ai turul si returul in zilele stabilite. Si sa fii atent ca atunci cand ajungi la gara finala (si de tur si de retur) iti opreste automatul biletul. Da, e sistemul ala in care ca sa iesi bagi ticketul intr-un aparat care-ti deschide usa, sau deblocheaza turnichetii.

Sa incepemem cu castelul Caerphilly. E la vreo 10 minute de mers pe jos din gara, ceea ce il face foarte facil de vizitat. Eu am fost intr-o sambata cu vreme buna si ma asteptam sa fie turisti buluc, dar erau asa si asa. Nu era aglomerat.

Castelul este catalogat drept cel mai complex sistem de aparare pe baza de apa de pe teritoriul Marii Britanii, probabil de aia e si asa de frumos; stiti voi, apa podete, ziduri care se reflecta, iarba...

Bineinteles ca are si o istorie vag interesanta in spate, pe care nu am s-o regurgitez aici, ca eu am gasit-o pe google si daca va intereseaza puteti face la fel.

Un alt aspect interesant ar fi ca unul din turnuri e mai inclinat decat turnul din Pisa si inca se tine :).

Costa, parca, 12 lire de caciula sa-l vizitezi si mie nu mi-a parut rau de banii dati. Am sa fiu cinstit si-am sa spun ca nu are chestii super-spectaculoase in interior, nu e decorat aproape deloc asa ca tot ce vezi sunt in mare ziduri.

Dar si peisaj, pentru ca altfel se vad imprejurimile din turnul castelului sau de pe zid. Au pus undeva in curte si un dragon, probabil mai mult spre bucuria copiilor, dar chiar arata bine. Mi-a placut si mie, probabil ca am dat deja in mintea copiilor.

In Cardiff am mers sa vad portul, sa vad intrarea in Atlantic si muzeul Dr. Who. Si-am dat chix partial.

Portul e frumos, insa balta care se vede acolo e un golf inchis cu un baraj si ecluze, pe motiv de maree prea mare care le cam strica peisajul si traficul maritim.

Ca sa vezi iesirea catre canalul Bristol trebuie sa mergi in Penarth. Sunt barci care te duc acolo cu 8 euro dus-intors.

Penart e frumusel, au restaurante in port si o gramada de case cu podete intre ele si iesire direct la iahturi. Pentru aia care-si permit, evident. Vederea catre canal nu e fantastica, nimic care sa merite efortul, doar oraselul ala e frumusel.

Muzeul Dr. Who se inchide la 16:00, ultima intrare e la ora 15:00. Motiv pentru care l-am ratat si am ramas zdrambuind pe la usa. Dar m-am bucurat de un pranz bun la un restaurant cu italieni, Demiros.

Sa ne intelegem, nu spun ca regiunea asta e "the new hype", must see sau ceva. Am scris cele de mai sus mai mult in ideea ca poate ajunge cineva in zona si se intreaba "oare, ce-o fi de vazut? "

Trimis de catalinx in 06.06.17 13:31:42
Validat / Publicat: 06.06.17 14:03:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAREA BRITANIE.

VIZUALIZĂRI: 1324 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (catalinx); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.06.17 14:41:49]

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Cardiff: