ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.06.2017
ÎNSCRIS: 25.08.13
JUN-2017

Un minisejur foarte placut

Mergand pentru prima data in Nisipurile de aur, am ales acest hotel pentru un minisejur in perioada 2-4 Iunie. Desi in urma parerilor pro si contra exprimate de cei care au vizitat in anii trecuti acest hotel am avut usoare indoieli, odata ajuns la fata locului am ramas placut impresionat aproape din toate punctele de vedere.

Am mers pe traseul Bucuresti - A2 pana la Agigea - Vama Veche - Durankulak - Sabla - Kavarna - Tuzlata - Albena - Kranevo - Nisipurile de Aur (Zlatni Pjasaci). Desi pare un pic mai lung, am preferat acest traseu pentru ca este mai putin aglomerat (poate in varf de sezon sa fie mai aglomerat in zona statiunilor de la noi (la iesirea de la Agigea pana dupa Eforie Nord).

La vama am stat maxim 3-4 minute (erau cam 15 masini), se trecea de punctul vamal pe trei benzi. Imediat dupa vama sunt ghiseele de unde se cumpara vigneta pentru Bulgaria (15 leva pentru o saptamana); se poate achita atat in leva, cat si in euro (8 euro) sau lei (40 lei). Aici a fost putina aglomeratie pentru ca erau doar 2 ghisee.

Odata trecuti de vama drumul a fost neasteptat de liber si de bine intretinut (TOATE indicatoarele erau scrise atat in bulgara cat si in engleza). Reparatiile si plombele din carosabil sunt bine facute, fara denivelari, Localitatile intalnite nu sunt foarte multe, astfel incat se circula fara probleme. Distanta de la vama pana la nisipuri este de aprox. 90 de km; noi am parcurs-o in aprox. o ora si un sfert, margand cu viteza legala, cu o mica pauza de cateva minute la un magazin.

La hotel este simplu de ajuns; la cateva sute de metri dupa intrarea in statiune se face o straduta la stanga, pe langa o terasa cu umbrele mari, rosii (prima intersectie mai mare), se trece de un fel de bariera, apoi la dreapta pe strada din fata hotelului.

Atentie unde parcati masina pana va cazati pentru ce umbla hingherii care ridica masinile in continuu (au o dexteritate nemaivazuta-am vazut cateva ridicari in maxim 40 de secunde-nu imi venea sa cred cat de repede sareau din cabina macaralei si legau si incarcau masina "victimei".

Sunt cateva locuri de parcare amenajate in fata hotelului, dar de obicei sunt ocupate. Pentru a intra in parcarea hotelului (sunt 2 parcari pazite, cu bariere) aveti nevoie de o hartie de la receptie cu nume/tel/nr. masinii si perioada cazarii care se lasa in parbriz. Fara acea hartie nu te lasa sa bagi masina in parcare si este complicat de gasit un loc de oprire pana la efectuarea check-inului. In ultima instanta mergeti cateva zeci de metri mai inainte si este o parcare cu plata/ora. Repet - nu lasati masina parcata aiurea nici macar cateva minute - se ridica!!! Partea proasta ar fi ca nici in cele 2 parcari nu sunt locuri suficiente pentru toate camerele. Noi din fericire am gasit.

Odata cazati, am fost placut impresionat de amabilitatea personalului. Incepand cu receptionera care ne-a explicat conditiile de cazare, orele de masa, etc., barmanii de la piscina, de la restaurant, personalul de la sala de mese.

Atentie la un aspect (noi am aflat doar la cazare) - agentia de turism a "uitat" sa ne anunte ca in momentul cazarii se solicita la receptie o garantie de 50 de euro pentru eventualele distrugeri din camera si care, evident, se inapoiaza la plecare daca nu stricati nimic. Am vazut ulterior ca au afisata aceasta conditie pe site-ul hotelului - eu nu m-am uitat inainte. Exista, din fericire, intelegere, in sensul ca prietenii care au fost cu noi aveau lei si 35 de euro - au lasat doar 35 de euro garantie, nu a fost nici o problema.

Hotelul: este localizat in centrul statiunii, in linia a doua de hoteluri, la aproximativ 150 m distanta fata de plaja. Are internet wireless in tot hotelul (semnalul este mai puternic in camere spre hol si mai slab in balcon), piscina exterioara (apa foarte curata si INCALZITA), sezlonguri suficiente, bar la piscina, casa de schimb valutar (curs bun).

Camera: noi am fost cazati la etajul 4 cu vedere la parc in studio de 2 persoane+copil; este mare, curata, cu aer conditionat, seif, 2 paturi de o persoana (le-am lipit unul de altul) si o canapea suplimentara, tv LCD (se prind si cateva programe romanesti-Realitatea, TVRI, Inedit), dulap mare, comodă și o masuță de cafea mica. Exista, de asemenea, o chicineta la intrare dotata cu de toate (frigider mare, chiuveta, plita electrica, ceainic electric, hota, tacamuri, farfurii, pahare, vase de incalzit). Ce-i drept, avand all-inclusiv nu ne-a ajutat prea mult, nu am folosit decat paharele.

Balconul: cam mic, cu 2 scaune, o masuta si uscator de prosoape/rufe pliant.

Baia: este dotata cu boiler electric, cada, prosoape, articole de toaletă, uscator de par.

Masa: mancarea este diversificata si gustoasa, trebuie sa fii carcotas sa afirmi (cum am citit in unele comentarii) ca nu ai ce sa mananci. Se gasesc pentru toate gusturile fructe, legume, mancare gatita, peste, gratar, supe/ciorbe, salate, lactate, branzeturi, mezeluri, etc... Bauturi racoritoare, alcoolice, bere, cafea, ceai. All inclusiv functioneaza intre 7:30 - 10 micul dejun; 12:30 - 14:30 pranzul; 18:30 - 21:30 cina. Intre 16 si 17 se servesc la etajul 1 fursecuri, pateuri, pizza. Barul de la piscina este deschis intre orele 10-22.

Check-in se face la ora 14 (noi am ajuns pe la 13:30 si ne-am cazat fara probleme); check-out se face la 12:00. La plecare am primit multumiri pentru vizita si un magnet de frigider.

Plusuri: camere mari, curate, personal amabil, pozitie buna fata de plaja.

Minusuri: locuri de parcare insuficiente.

In concluzie, a fost o experienta placuta, in viitor, probabil vom reveni.

Trimis de Florin 78 in 05.06.17 23:30:49
Validat / Publicat: 06.06.17 00:08:56
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2876 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Florin 78); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 Ce-a de-a doua parcare pazita (mai mica).

banal
    [06.06.17 07:05:46]

@Florin 78: Ma bucur ca v-a placut, deci nu este asa de rau cum spuneau unii useri pe aici.

Si mie mi-a placut, dar anul trecut nu cereau garantie la camera.

Eu am luat si anul acesta bilete la sfarsitul lui iulie, pentru ca mi sa parut ca este foarte bun raport calitate pret.

[06.06.17 08:09:02]

@Florin 78: Felicitari, votat cu placere.

[06.06.17 09:00:36]

@banal: Cand am luat voucherele de la agentie nu ne-au spus nimic de garantie, probabil e o conditie mai recenta. Ca raport calitate-pret este, intr-adevar ok.

nightwish
    [11.06.17 10:52:20]

@Florin 78: Felicitari ptr review. Aceasta destinatie m-ar tenta si pe mine, dar as prefera fara all inclusive, avand in vedere faptul ca studiourile au chicineta utilata. Din pacate gasesc oferte doar cu all inclusive, asa ca ma voi orienta probabil spre destinatii mai indepartate

[11.06.17 19:59:31]

@nightwish: Intr-adevar la all-inclusive chicineta ramane nefolosita, desi este dotata "cu de toate" si fara all nu cred ca au. Preturile prin statiune par a fi totusi destul de marisoare, la terase si magazine, asa ca nu stiu daca este afacere sa mergi fara masa inclusa-cred ca per total costa la fel.

[11.06.17 20:03:02]

@banal: Noua ne-a placut, atat cazarea cat si masa. Acum, ce sa zic, gusturile nu se discuta, poate altii au alte asteptari, desi, sincer sa fiu, cand ai in fata suficient de multe sortimente culinare, pentru toate gusturile, trebuie sa fii carcotas sa spui ca nu ai ce manca. Parerea mea...

[10.07.17 20:36:05]

buna ziua,

va solicit doua lamuriri, avand in vedere ca anul acesta am rezervat la acest hotel;

1. intrarea"oficiala" a hotelului este pe partea laterala, cea cu cateva locuri de parcare sau pe partea cu piscina?

2. sunt camere care au vedere si spre "parc", adica opus "sea view"?

Multumesc. (apropos, GPS v-a fost de ajutor la localizarea hotalului?)

banal
    [10.07.17 21:01:45]

@adi60: 1. Intrarea oficiala este pe partea opusa piscinei, cea cu cateva locuri de parcare.

2. Jumatate din camerele hotelului sunt cu vedere la parc.

[12.07.17 23:23:03]

@adi60: Intr-adevar, intrarea este pe partea cu parcarea, iar camerele sunt pe ambele laturi ale hotelului. Am mers "pe mana" GPS-ului pana in fata hotelului. Concediu placut!

[14.07.17 22:19:16]

@Florin 78: multumesc mult.

[11.08.17 21:19:30]

@Florin 78: am hotarat sa mergem la acest hotel; cum este privelistea dinspre parc?

Multumesc.

[11.08.17 21:58:00]

@adi60: "Parcul" de fapt nu e chiar un parc. Este o zona mai verde, copaci, fara cladiri inalte in fata. Avantaj-liniste; dezavantaj-soare dupa amiaza. Privelistea este placuta, se vede in departare zona deluroasa (am incarcat acum o poza catre fata hotelului).

P. S. Mare grija unde lasati masina pana va cazati. Undeva langa hotel este o tanti cu un scaunel din plastic care "pastoreste" un soi de mini zona de parcare (nimic amenajat) si care anunta hingherii in secunda doi daca lasi masina pe marginea strazii sa mergi la receptie, iar in parcarea hotelului nu te lasa fara hartia de la receptie (asta daca au locuri libere). In ultima instanta mergi cateva zeci de metri mai in fata-este o parcare amenajata (cu ora).

Concediu placut sa aveti!

fanespoitorul
    [12.08.17 12:15:15]

@Florin 78: Masa: mancarea este diversificata si gustoasa, trebuie sa fii carcotas sa afirmi (cum am citit in unele comentarii) ca nu ai ce sa mananci.

Ai dreptate. Sunt carcotas. Noi nu vom mai reveni. Mai mult nu am de spus.

[17.08.17 20:48:16]

@Florin 78: Multumesc mult. Toate bune!

adi60, banal, fanespoitorul, Florin 78, mishu, nightwish
    Alte impresii din această RUBRICĂApart Hotel Golden Line: