ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.06.2017
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 06.05.12
MAY-2017

la PMM* = 80 USD

Hotel Maritim Jolie Ville Resort & Casino... prima data pe acest site... ever... 2017

Buna ziua... sau Salam Aleikum,

Incep cu acest salut deoarece abia m-am intors din prima calatorie facuta in Egipt, intr-o vacanta petrecuta la hotelul Maritim Jolie Ville Resort & Casino, in perioada 27.05-03.06.2017.

Am cautat anterior aici impresii despre acest hotel, insa nu am gasit nici una, doar despre ”fratele” sau ”Peninsula” (amfostacolo.ro/hotel9.php ... -sheikh&id=6617), astfel ca sunt ”pionner” in ceea ce priveste acest loc de cazare. Nu vreau sa scriu despre calatorie, excursiile efectuate, o voi face intr-un alt articol, aici relatez doar despre hotel... deci sa incepem.

Dupa un drum de trei ore cu avionul am aterizat in Sharm El Sheikh, atunci cand soarele disparuse de pe cer, insa caldura lui se resimtea puternic in aer, cu atat mai mult in aeroportul din Sharm, unde am luat prima data contact cu pamantul din Peninsula Sinai. Dupa aterizare, am fost preluati de un minibus si condusi la hotel situat in centrul statiunii, in Golful Naama Bay. Anterior sosirii la hotel, cu noi in minibus au fost si alti turisti de la alte hoteluri, iar primul lucru care m-a frapat a fost ca la fiecare hotel, la intrare sunt conditii stricte de securitate, filtru de trecere la fel ca in aeroport, verificari ale masinii cu caini de detectat explozibili si aparate de acest gen.

Dupa circa 30-40 min am ajuns la hotel, noi si inca o familie simpatica de romani. Am mers la receptie, am prezentat voucher-ele si ne-a fost repartizata o camera. De mentionat ca hotelul nu este un hotel propriu-zis, ci mai multe vile unele doar cu parter altele si cu etaj si balcon. I-am dat receptionerului 10 $ si l-am rugat sa-mi dea o camera mai buna. Am luat cartelele de acces si am fost condusi la camera. Dupa un drum lung si caldura doboratoare din statiune, mi-am imaginat ca un hotel de 5 stele are o camera super, cu un bar plin de sticle de bauturi racoritoare si fructe de toate felurile... cand ce sa vezi. Am intrat in camera si am avut un mic-mare șoc, camera arata ca si o camera de hotel de 3 stele de la noi, un mobilier vechi, un dressing ale carui uși cadeau pe noi, o cabina de duș a carei ușă ”plutea” atarnata in canturi. Mi-am zis, nu trebuie sa fiu carcotas de genul unora de pe acest site care vad pete, petuțe si rugina in orice punct de pe podea, hai sa fiu optimist și sa deschid frigiderul. L-am deschis și deschis a ramas, era un frigider vechi marca inregistrata 1990 al cărui conținut m-a uimit pe loc... o singură sticlă de apă plata și-atat.

Oau!... am zis, chiar e groasa, fara fructe, fara sucuri, uși care se desprindeau, mobilier vechi, toate m-au indrumat la receptie pentru a schimba camera. Zis si facut, am mers, le-am explicat cum stă treaba si mi-au schimbat camera in urmatoarea vila... la fel si aici cu exceptia usilor care se țineau in balamale. Am început să ma obisnuiesc cu ideea spunandu-mi, așa este la 5 stele in Egipt. Ne-am cazat, iar a doua zi am vazut topografia locului... Hotelul este compus din mai multe vile, are vreo 4 restaurante, sala spa, sala gym, un salon stil biblioteca, barbeque bar, beach bar, restaurant italian, o piscina situată langa restaurantul principal, cu adâncimea intre 1,40 m-1,80 m, aleile pavate cu marmura, palmieri si curmali cat cuprinde, concluzia fiind ca exteriorul este mult mai interesant si frumos decat interiorul camerelor.

Accesul la plaja se face direct din hotel, dupa ce anterior treci printr-un aparat de detectat explozibili, arme etc. la fel ca cel montat in aeroporturi. Plaja este curata, intrarea super lina in apa, apa de o frumusete si limpezime dezarmanta. Sezlonguri cat cuprinde si toate aproape goale, da, goale și cand spun asta, ma refer la faptul ca pe tot timpul sejurului, doar 7-8 sezlonguri au fost ocupate din primul rand de langa mare, restul goale. Pe plaja se afla si un centru pentru inchiriat echipament de scuba-diving, snorkeling, dar si o agentie turistica locala Blu Bay.

Despre masa ce va pot spune doar ca in fiecare zi au avut aceleași feluri de mancare, niste pui cu mirodenii, vita, 4-5 salate specifice lor cu mirodenii, fără friptura la gratar, un singur fel de pește, 4-5 feluri de prajituri, fructe doar portocale decojite, mere, curmale si uneori piersici, salata de fructe. Bauturi racoritoare la trei dozatoare cu sucuri ca prin anii 80, pahare de plastic, la un bar erau trei sticle de Pepsi, Mirinda si 7UP, din care erai servit cu cate un pahar, NU BAUTURI ALCOOLICE. Dimineata, trei feluri de omleta si ochiuri preparate pe loc, niste carnaciori iar pestele... nici o masa fara pește. De asemenea, multe paste, pasta italiana si pasta egipteana plus orez, iar mezeluri, doua feluri de salam si trei de cascaval plus iaurturi.

Nu pot spune ca masa a fost rea, insa diferenta Turcia-Egipt este distanta de la Pamant la Pluto.

In fiecare zi se deschidea barul de la piscina, iar intre orele 12-13 si 16-17, serveau un hamburger, cartofi prajiti, doua feluri de prajituri dar și o inghețata. La beach bar situat pe plaja, aveau o bere Stela egipteana si bauturi alcoolice din gama vin, gin si vodka.

A doua zi, am vazut ca distanța de la camera mea la plajă este destul de mare, așa ca, am schimbat-o si bineinteles ca am obtinut o alta camera, apropiata de piscina și plaja, parca m-ai aranjata și ”proaspătă”.

Despre turiști vă pot spune că hotelul era ocupat in proportie de 10-15%, majoritatea fiind familii de arabi cu cate 3-4 copii, fapt care m-a dus cu gandul la titlul ”ciocnirea civilizatiilor” sau ”razbiul religiilor”... sau Angela Merkel si refugiatii... Erau si doua familii de pensionari germani, una de ruși, una de italieni si noi romanii... in rest hotelul era gooooooooolll, aspect care mi-a placut deoarece era o liniste deosebit de relaxanta atat in interior cat si pe plaja.

Din hotel ajungeai in Centrul Comercial si faleza Naama Bay, ceva gen faleza Mamaia dar mai ”aerisita”, multe restaurante si magazine insa turistii ca extraterestrii... lipseau cu desavarsire.

Va pot spune ca in camera se facea curat in fiecare zi, se schimbau prosoapele zilnic daca voiai, iar in bar a aparut ulterior pe langa sticla de apa plata si una de pepsi.

Internet aveam doar la receptie wi-fi, trebuia si la piscina insa nu functiona. La receptie era un bancomat unde puteai schimba valuta doar in lire egiptene la cursul lor oficial, nu puteai schimba euro in dolari sau lire egiptene in valuta.

Pe timpul sejurului am fost in Old Market, o zona situata la vreo 3 km de faleza Naama Bay si hotel, unde sunt situate magazine si restaurante, care spun localnicii sunt mai ieftine decat cele situate pe faleza. Taxiuri sunt o multime, iar contra 2 dolari sau euro te duc in Old Market. Aici este situata și o moschee foarte frumoasa si impunatoare, nou construita.

Ca un rezumat... hotelul are o vechime de 25 ani, in acest hotel a avut loc Conferința de Pace din anul 1996... ”împacarea” dintre palestinieni și israelieni, nu este un hotel de 5 stele ca cele din Turcia-Antalya, este un hotel de 3,5-4 stele, un hotel curat, camere mari, mobilier mai vechi, un hotel de care te indragostesti pe parcurs, a carui plaja este frumoasa și curata, iar personalul incearca sa-ți ofere cele mai bune condiții de petrecut sejurul. Doar barbatii fac curatenie in camere... un amanunt aparte.

Cum v-am spus, incerc sa nu fiu carcotas și simandicos în ceea ce privește cazarea și masa însă la nivelul de 5 stele ar trebui un pic mai mult lucrat pe aceste segmente de ”bucatarie internă”.

Bineinteles ca primeam prosoape de plaja iar personalul de serviciu aștepta din priviri o mica atenție. Despre entertainment nici vorba, lipsa turiștilor a facut ca din cei 8 entertaineri sa mai ramana 2 care iti ofereau mingi de volei si tenis.

Despre valuta, va recomand sa aveti dolari... daca nu, euro, insa oameni buni, schimbati in bancnote sau monede cat mai mici, de preferat 1 sau 5 euro/$, o sa aveți nevoie cand negociați diferite prețuri, fie la cumparaturi fie la safari sau plimbari cu vaporul. Ei aun stil de genul cand pleci in plimbare te filmeaza iar la final vin și îți ofera cd-ul cu 10 euro. Nu oferiți 10, maxim 5, sau nu-l cumparati chiar daca se milogesc de dvs.

Am facut o excursie la Cairo, piramide, sfinx, safari cu ATV si plimbare cu un vapor gen submarin, avand ”cala” prevazuta cu geamuri prin care am vazut coralii și o multitudine de pești.

Ce vreau sa va mai spun... in apa pe segmetul de plaja aferent hotelului era si o formatiune calcaroasa delimitata prin balize, care ulterior s-a dovedit a fi locul unde zecile de pești specifici Marii Roșii se ”relaxau”. Am vazut și simtit acest lucru deoarece luam paine de la masa, arucam firimituri in apa și o mulțime de pești colorați veneau și mancau chiar din palmele noastre, uneori ronțaind și degetele. O pisica de mare se plimba liniștita prin apa pe langa mal, un leu de mare se înfoia în mijlocul unui banc de pești, toate acestea aproape de malul marii. Nu va trebuie papuci de apa...

Peste tot în stațiune sunt puncte de control ale poliției, oameni înarmați, scuturi anti-glonț, toate pentru siguranța turiștilor.

Din discuțiile cu localnicii am înteles ca de la prabușirea avionului cu turisti ruși din martie 2015 și turismul a cazut total!!!

Ca un al doilea rezumat... merita sa mergi in Egipt, trebuie sa ai in aceste timpuri și un pic de sange in instalatie, apa este calda, limpede, vremea deosebit de calduroasa insa egiptenii incearca sa scoata bani din orice... controalele in aeroport atat la venire cat si la plecare sunt foarte drastice, trebuie pastrate biletele de avion trimise de agentie, le cer la controlul de ieșire din țara, nu trebuie sa aveți recipiente mai mari de 100 ml, gel, sampon, parfum etc... forfecuțe, brichete, va sunt confiscate.

Este o senzație frumoasa, adrenalina combinata cu soare, mare și istorie pentru cei care viziteaza și Cairo.

Va doresc vacanțe frumoase în acest început de vacanță!

P.S. Webmaster ar trebui sa editezi o carte cu toate impresiile postate aici, pe hoteluri, regiuni, tari... un fel de ghid, sigur ar avea succes!!! Nu toți au internet...

Trimis de george777 in 05.06.17 19:45:29
Validat / Publicat: 05.06.17 22:16:05
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 3418 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (george777); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Not Bucegi!!!
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 80.75 USD pe cameră

[05.06.17 21:50:45]

Excelentă recomandarea - din toate punctele de vedere

Mutat în rubrica "Maritim Jolie Ville Resort & Casino, SHARM EL SHEIKH" (nou-creată pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 96&ridAnt=77987

george777AUTOR REVIEW
    [05.06.17 23:02:08]

@webmasterX: Este ok pozitionarea, vor urma si fotografii!!! Cartea o poți citi și în avion, la serviciu, munte, mare... oriunde!

[06.06.17 06:41:37]

iulianic
    [06.06.17 11:17:04]

@george777:

Iartă-mă pentru exprimarea poate prea directă, dar…

Cum ți-ai imagina o carte turistică lipsită de poze, de cât mai multe imagini ale locurilor frumoase în care suntem invitați să mergem? Felicitări! Ai scris despre un hotel – primul articol pe AFA despre această locație de cazare - și nu ne arăți nici o poză? Știi că aici, pe AmFostAcolo se spune că "O poză face cât 1000 de cuvinte"?

[16.06.18 10:14:08]

@george777: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

george777AUTOR REVIEW
    [16.06.18 23:26:44]

Din greșeală am șters toate fotografiile din tel... astea sunt recuperate!

george777, iulianic