AVERTIZĂRI

Avatar razvan1977
înscris/ă în 18.01.10
JUN-2017

NOTĂ: ARTICOL OFFTOPIC

Textul de mai jos face parte din categoria discuții libere, off-topic sau "de interes turistic TEMPORAR ori restrâns" - eventualele voturi sunt simbolice (+1/-1 PMA)

Din pacate sunt romani in Lefkada

Bine v-am regăsit amatori de călătorii. De cand nu am mai avut activitate pe acest forum am ales ca destinații de vacanță locuri in care nu ajunge oricine:: Fuerteventura, Algarve, Turcia zona Oludeniz, Costa del Sol a doua oara. Ieri (02.06) am ajuns in Lefkada.

Cazare in in Vasiliki, soare, taverne, si din pacate romani fara bun simt din Pitesti. De unde stiu ca sunt din Pitesti? Sa va povestească ziua mea de plaja in Vasiliki: Soare, apa marii ok, asezare pe sezlong, liniste până au aparut românii nostru. Un grup de circa 10 persoane femei si bărbați care s-ai asezat pe sezlonguri si a inceput calvarul. 5 ore de țipete, glume proaste (intre ei) cuvinte urâte care nu pot fi reproduse. Din țipetele lor am aflat ca sunt din Pitesti. Erau imprastiati pe toate zona de plaja si urmau continuu, trebuia sa stie toata lumea de pe plajă ce au mâncat si ce au baut.

Daca asta este Lefkada cea minunata sa rămână pentru acest gen de oameni. Sper că urmatoarele zile sa-mi schimbe parerea.

Deci daca doriti liniste in Lefkada evitați plajă din Vasiliki. Aveți sansa sa întâlniți astfel de oameni.

Promit că revin cu impresii despre restul Lefkadei. De mâine urc in masina si merg unde nu vad ma masini cu numere de județe ****

Impresii încărcate de razvan1977 in 03.06.2017 17:58:03

Validat / Publicat: 04.06.17 08:48:26

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în zSTRATOSFERA. A mai fost în/la: Creat, Zakhyntos

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (razvan1977); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

DA [1 PMA]  -  NU [-1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4 PMA (din 10 voturi) nota2

[04.06.17 08:47:22]

Am editat puțin textul tău, chiar dacă ai dreptate să fii deranjat/supărat este păcat să generalizezi din cauza unui grup de persoane fără bun simț.

Vacanță plăcută în continuare și așteptăm ca la întoarcerea acasă să scrii impresiile tale despre Lefkada și despre hotelul la care ai stat.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "AVERTIZĂRI, DE LA LUME ADUNATE" (deja existentă pe sait)

- elviramvio
[04.06.17 09:36:34]

@razvan1977:

Razvan, nu te supara doar pe romani. Am avut si eu astfel de experiente in vacantele grecesti, deosebirea a fost ca erau nemti si nu niste pustani. M-am intors recent dintr-o frumoasa vacanta si vreau sa spun ca am fost dezamagita de comportamentul francezilor de exemplu dar nu numai. In Croatia n-am intalnit picior de roman si singura masina romaneasca vazuta tranzita tara aceea pe platforma dar tot am avut momente mai putin placute create de turisti.

Eu am avut surpriza sa fuga de noi romanii, pur si simplu, cand vanzatorul grec le-a spus ca mai sunt romani in magazin!! Scuza-ma dar proasta educatie este un fapt global nu doar romanesc.

- danamandache
[04.06.17 17:30:29]

Și cu Lefkada ce ai avut??? Cum poate fi vinovata o destinație pentru lipsa de bun simt a unor oameni?

[04.06.17 17:32:37]

@danamandache: Asta a fost prima impresie.

[04.06.17 17:56:18]

Vrei sa reproduc ce vorbeau? Femeile aveai apelativul "Fă". Mai mult nu pot reproduce

- Ioan Raita
[04.06.17 19:47:49]

Doar niște români țărani și maneliști erau pe acolo? Niște englezi beți s-au drogați care nu știu că în Grecia și Lefkada se circulă pe stânga și închiriază mașini sau ATV-uri cu care circulă pe dreapta ca la ei în Anglia făcând accidente nu erau?

[04.06.17 20:11:14]

Momentan nu am gasit, dar ar trebui sa se afle ca Lefkada nu este chiar un paradis

- flaviana77
[09.06.17 09:35:13]

ai stat sa ii analizezi doar pe romani. ?

subscriu la ce s-a spus mai sus, de englezi beti si drogati, la care mai adaug si nemti, care erau cel mai probabil la liceu cand am fost in Corfu si ocupau trei sferturi din hotel si seara umpleau strazile stand pe trotuare ca nu mai puteau merge de veti ce erau, fete si baieti.

sa spui ca nu te mai duci sa vezi o insula pentru ca erau romani acolo si sa scrii in titlu din pacate sunt romani in Lefkada, deja mi se pare prea mult.

romanii iubesc Grecia si sunt peste tot.

- Ioan Raita
[09.06.17 10:10:35]

@flaviana77: Mă bucur și vă mulțumesc pentru susținere. La ceea ce am spus anterior, mai adaug părerea că tipul ăsta de abordare a unor nemulțumiri, este nedemn și inacceptabil. Este de-a-dreptul (...) o astfel de gândire și exprimare. Poate că politica sitului ar trebui să aibă în vedere o restricționare în acest sens.

- flaviana77
[09.06.17 10:16:16]

@Ioan Raita:

ma bucur ca dsunteti de acord cu mine.

ce daca suntem romani si unii asculta manele? acesta este felul lor de a se simti bine in concediu si liberi sa faca ce vor sa asculte ce vor sa vorbeasca dupa educatia lor, etc.

nu sunt de acord sa fie toti bagati in aceeasi oala sub nici o forma.

mai fusese o discutie mai de mult referitoare la romanii care merg in thassos, tot ceva de genul acestei discutii, acolo se spunea ca romanii saraci se duc si stau la studios si mananca din traista sau din portbagaj la masina.

sunt prea multe amanunte la care se da importanta aiurea, in loc sa se bucure fiecare de mare, de soare, de plaja, de nisip, de mai stiu eu ce, de Grecia in general.

[09.06.17 19:41:43]

@razvan1977: 2 zile pauză! Ecoul a fost șters! Să discutăm totuși civilizat!

Aviz și altor amatori!

- cristibox
[20.06.17 15:20:54]

@razvan1977: Dupa prima zi nu mi se pare corect sa generalizezi si sa etichetezi toti romanii asa. Cum spuneau si ceilalti, sunt destui englezi si nemti (baieti si fete mai ales) care fac galagie, urla beti, umbla cu sticlele in mana etc. E vorba de educatie la modul general nu e ceva specific romanilor.

Eu unul care vin in iulie pentru prima oara in Lefkada, daca nu eram informat luam ca reper relatarea ta si... era trist.

Doi ani la rand am mers in Thassos, care îmi place foarte si nu am dat de asemenea specimene sau de cei care mananca ,,din traista" cum spunea altcineva. Important este sa te simti bine, sa ai dinainte planul ce plaje si locuri vrei sa vizitezi si sa nu te enervezi pentru orice nimic. Noroc ca planul il am (mai lucrez la el :)) iar daca in Thassos am facut pe insula cam 600 km pe saptamana, sper ca si in Lefkada sa fac cel putin tot atat, cautand locurile superbe, descrise aici. Vacanta placuta, tuturor!

[20.06.17 15:37:29]

Drum bun, nu generalizez dar e bine sa se afle ca poti intalni asemenea specimene. Eu plec pe 1 in Thassos, sper sa nu vina si specimenele pe acolo. 🤐

[20.06.17 16:04:14]

@cristibox:

Doi ani la rand am mers in Thassos...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul SCRIE IMPRESII poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului.

- cristibox
[20.06.17 16:17:45]

@razvan1977: Mergi la plaja Aliki (cea mai frumoasa) si nu vei gasi ,,specimene" 😁

Mi-e dor de Thassos!

Multumesc! Distractie placuta si tie!

- krisstinna
[20.06.17 16:30:38]

@razvan1977: Vaai, mergi în Thassos?

Mie îmi place și acolo, dar pe tine nu te văd bine:(

Eu îți doresc o vacanță plăcută, reușită!

Promite-mi că nu te vei enerva :) Lasă marea și aerul vacantei să fie mai presus de ce vei întâlni pe insulă.

Succes!

[20.06.17 16:53:42]

Promit ca o sa ma bucur de mare.

pagină generată in 0.581941843033 sec