ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.06.2017
DIN: craiova
ÎNSCRIS: 06.01.12
APR-2017

Saptaluna de miere

Am promis sa povestesc cum a fost de 1 mai pe meleaguri turcesti, multumesc celor care mi-au raspuns la intrebari inainte si imi cer scuze pentru intarziere.

In primul rand Litore este hotel nu resort, pt. mine asta inseamna gard ce inconjoara o zona verde, mai multe locatii de cazare, restaurante si locuri de joaca.

Plusuri

- linistit hotel la inceput de sezon, multe cuiburi de randunele, multe flori, spa-ul liber dimineata

- infinity pool, in care am intrat dupa 1 mai, apa cam rece dar suportabila, a meritat pt. priveliste

- la piscine si pe iarba multe paturi, baldachine cosulete rotitoare ca de pisici

- faleza cu padure de pini, leandri, maci si ruine

- camera mare, curata, minibar cu doze de suc si bere reumplut zilnic cu 2 zile pauza

- spectacole acrobatie, dans profesionist, circ

- spa-ul mare, placut - gratuit hamam daca te descurcai singur, saune

- mancare diversificata: branzeturi si masline cred ca peste 7 feluri, salata tot ce iti trece prin cap, la plita carne la pranz si cina, separat curcan pui somon intreg, baclavale, torturi

Minusuri

- pereti usor scorojiti la piscina interioara

- nu am avut gozleme iar inghetata era la program 2 ore exact cand dorm copii 14-16

- multe feluri picante si dupa Port Nature (vezi impresii) ) saracacios meniul adica NU zapada carbonica, sculpturi de gheata, ciorba de burta, musaca, cartofi cu sofran, homari si langustine, gratar pe lemne-alt gust, pesti intregi intr-un cuvant alt manager si mai ales alt bucatar

- locuri de joaca trei topogane mici, o ciupercuta in piscina si pe iarba un loc micut, mai bine echipati erau la club

- nu era functional baby corner

- in jur santier sau saracie nu ai ce sa vizitezi, decat plecand departe cu un mijloc de transport

Am ales acest hotel intr-un impuls de moment, datorita reclamelor insistente, infinity-pool, dorintei de a avea ceea ce nu am putut avea la inceputul casniciei noastre - o luna de miere

Concluzia: e un hotel perfect pentru adulti, curat, linistit, la spa pt. 50 euro hamam, masaj, masaj facial si inca ceva, nu mai retin, eu am decis sa nu dau pana la urma acesti bani, m-am descurcat singura cu cremele, mastile si tratamentele mele dimineata eram singura la spa, totul era nou, curat, sauna mirosea a esenta de brad. Sotului meu i-a placut sala de forta, si la amandoi padurea de pe faleza. Vremea a fost minunata.

Sa aveti vacante pline de soare!

Trimis de docsimo in 03.06.17 13:43:44
Validat / Publicat: 03.06.17 16:10:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Port Nature - Belek

VIZUALIZĂRI: 3436 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (docsimo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Ai nostri sunt mai frumosi

ioana1976 [03.06.17 16:39:51] »

Un review relevant pentru cei care vor merge la acest hotel. Nu prea am inteles comparatia cu Port Nature, sau a fost facuta doar pentru ca acolo ati fost anul trecut si inteleg ca mancarea a fost mai buna?

" multe feluri picante si dupa Port Nature saracacios meniul adica NU zapada carbonica, sculpturi de gheata, ciorba de burta, musaca, cartofi cu sofran, homari si langustine, gratar pe lemne-alt gust, pesti intregi intr-un cuvant alt manager si mai ales alt bucatar "

Noi mergem anul acesta la Port Nature, iar parerile despre mancare sunt impartite, cu minusuri mai ales pentru faptul ca este repetitiva.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [03.06.17 17:24:38] »

@ioana1976: iti confirm eu ca la Port Nature mancarea este "repetitiva". Adica sunt vreo 100 de feluri care se repeta.

docsimo [03.06.17 18:58:27] »

@ioana1976: Da, mancarea a fost mult mai buna, sper sa aveti acelasi bucatar.

Asa cum a spus si Andox mult prea multe feluri, dar mic dejunul e la fel, pranzul difera putin, cinele sunt tematice si mergeam cu gandul:ce surprize ne mai fac azi?

A fost un festin culinar la Port Nature credeam ca e asa peste tot la UAI in Turcia, deci sunt putin dezamagita.

Am uitat sa va spun de drumul cu autocarul spre Litore care a durat peste 2 ore, mai mult decat cu avionul.

Siciliano_78 [06.06.17 01:09:15] »

Gheata carbonica... homari... langustine... icre negre probabil ca ai uitat sa specifici la banii astia si la fkuxul de persoane care exista in acel hotel nu prea se poate... dar le gasesti usor la Ritz in Paris 1200 euro pe noapte... Sincer cred ca ai sperat la prea mult.

cristi_negru [06.06.17 08:57:17] »

multe feluri picante si dupa Port Nature (vezi impresii)) saracacios meniul adica NU zapada carbonica, sculpturi de gheata, ciorba de burta, musaca, cartofi cu sofran, homari si langustine, gratar pe lemne-alt gust, pesti intregi intr-un cuvant alt manager si mai ales alt bucatar

Sa nu uitam ca:

1. La Port Nature ati fost in septembrie, la Litore ati fost in extrasezon. Pentru cine nu a mai fost in Turcia e bine de stiut ca nu este acelasi "meniu" in ceea ce priveste serviciile de masa din extrasezon.

2. Sa nu uitam tariful. La Port Nature ati platit aproape dublu (938 euro vs 1600). Diferenta trebuie sa se regaseasca undeva, nu?

3. In conditiile in care 400-500 euro este biletul de avion pentru 2 persoane, din totalul de 938 euro... !!!

4. Cel mai important: prima data e deosebit si nu se uita niciodata! Si ma refer la un sejur in Antalya.

docsimo [11.06.17 15:53:00] »

@Siciliano_78: In afara de icre negre, restul nu sunt asteptari ci meniul de la Port Nature sept. 2016, sper sa aiba parte si in 2017 cei care se duc acolo.

docsimo [11.06.17 16:12:36] »

@cristi_negru: Nu aveam in plan in 2017 vacanta la Litore, pretul a fost mai mult decat ok, reclama insistenta si am riscat sa mergem la sfarsit de aprilie, DAR... pretul la Port Nature in aceeasi perioada era aprox. 1000 euro si tot UAI, de aceea mi-am permis sa le compar, si sa fiu un piiic dezamagita- jumatatea mea a fost in schimb in al noualea cer.

calatorul [02.10.17 01:32:33] »

@docsimo: Felicitari pentru frumoasa vacanta pe care v/ati oferit/o, desi inteleg ca etalonul a constat mai mult in mancare decat in plimbare. Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartsite, ca si pentru pozele insotitoare.

calatorul, cristi_negru, docsimo, ioana1976, Siciliano_78
Alte impresii din această RUBRICĂLitore Resort Hotel & Spa [Okurkalar]: