ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.06.2017
DIN: Constanța
ÎNSCRIS: 30.09.10
MAY-2016

'Queima das Fitas” - parada studentilor din Porto

Salutare tuturor membrilor AFA dar si vizitatorilor interesati de calatorii si plimbari…

Intorcandu-ne marti din scurta plimbare in jurul orasului Porto unde am vizitat Braga, Bom Jesus da Monte - vezi impresii si Guimaraes, aproape de zona pensiunii unde eram cazati - vezi impresii am fost deviati de o patrula a politiei locale care blocase strada. Dupa ce am lasat masina in garajul din fata pensiunii si ne-am revigorat putin cu un dus, am hotarat sa mergem iarasi in centru la terasa Bufete S Domingos - vezi impresii si sa servim masa de seara acolo si curiosi sa vedem ce se petrece in oras de e atata forfota si agitatie.

Pe masura ce ne apropiam, vedeam masini de politie, strazi blocate si o multime de oameni care se deplasau ca un rau zgomotos catre centru. Foarte multi tineri costumati, altii purtand elegantele pelerine(mantii) negre si carand mape negre cu panglici colore, ne-am dumirit despre ce este vorba (intrand in vorba cu cateva domnisoare), ca este parada de sfarsit de an universitar si celebrarea terminarii facultatii studentilor seniori.

Festivitatea “Queima das Fitas” (“Arderea Panglicilor “) este o festivitate traditionala a studentilor din unele Universitati Portugheze, organizata initial de catre studentii din centrul universitar Coimbra.

Scurt istoric

Coimbra

Universitatea din Coimbra, (40.2074°N 8.4265°W) infiintata initial in Lisabona in anul 1290 de catre Regele Dinis a fost mutata de-a lungul timpului in diferite locatii pana in anul 1537 cand s-a stabilit in Coimbra, fiind una din cele mai vechi Universitati din lume, cea mai veche din Portugalia, avand peste 23.386 (in anul 2013) de studenti printre care si o importanta comunitate de studenti straini.

In 2003 Universitatea a intrat in patrimoniul universal UNESCO.

“Coimbra's Queima das Fitas”, este organizata de catre o comisie formata din reprezentantii studentilor din Liga "Associação Académica de Coimbra" si sarbatoreste sfarsitul cursurilor universitare, simbolizata prin arderea panglicilor colorate reprezentand fiecare facultate a Universitatii din Coimbra (UC) si are loc in al doilea semestru (incepand cu prima zi de vineri din luna mai de la orele 00.00, fiind una din cea mai mare si faimoasa festivitate din Europa.

Dureaza 8 zile, cate o zi dedicata fiecarei facultati a Universitatii din Coimbra :Drept (culoarea rosie), Medicina (galben), Stiinta si Tehnologie (albastru sky si alb), Farmacie (mov), Economie (rosu si alb), Psihologie si Stiintele Educatiei (orange), Sport si Educatie Fizica (maron) si Stiinte Umaniste (albastru).

In toata aceasta perioada de festivitati se organizeaza concerte, activitati sportive, balul de absolvire si multe alte evenimente si traditii publice.

Startul petrecerilor se da cu “Serenata Monumental “o suita de cantece traditionale portugheze fado interpretate de tineri, eveniment care are loc de desfasurare chiar pe scarile Vechii Catedrale din Coimbra, pentru o multime formata din studenti, parinti, si turisti, transformand Coimbra intr-un oras viu si fermecator.

Intreaga piata este sub asediul studentilor care poarta pelerine negre si carora conform traditiei li se permite timp de o saptamana sa-si faca de cap, sa piarda noptile sa se distreze si chiar sa consume alcool.

Punctul de interes maxim al sarbatorilor este “Cortejo”, parada care incepe in Alta (partea de sus a orasului), prin arderea de catre studentii in anul terminal a “grelo”esarfelor (panglica, bentita, cordea). Apoi parada continua dinspre Alta catre Baixa langa rau, unde defileaza o sumedenie de platforme si care alegorice decorate fiecare in culorile specifice facultatii purtand pancarte cu mesaje ironice si critice la adresa sistemului de invatamant a profesorilor si liderilor politici. Convoiul este format in marea majoritate din mii de studenti absolventi care poarta joben si bastoane in culorile facultatilor.

Porto

Fondata in 1911, Universitatea din Porto (U. Porto) este un reper important si de seama in mediul academic din Portugalia si una din primele 200 de facultati din Europa. Cuprinde 14 facultati, o scoala de afaceri si peste 50 de centre de cercetare.

Primele festivitati “Queima das Fitas” s-au desfasurat in Porto in anul 1920 si initial se numeau “Festa da Pasta”si au fost organizate de catre studentii absolventi ai Facultatii de Medicina din Porto si era un eveniment academic care sarbatorea finalizarea cursurilor celor din anii terminali.

O buna perioada de timp, spriritul sarbatorilor a cuprins stundentii si din celelalte facultati din Porto care isi organizau propriile festivitati si s-a desfasurat neintrerupt pana in anul 1943, denumindu-se in paralel:”Queima das Fitas”.

In 1944 s-a desfasurat prima “Missa da Bancao das Pastas”, la Igreja dos Clerigos iar in 1945 denumirea veche “Festa da Pasta “ a fost abandonata. Festivitatile Queima au fost reinviate dupa revolutia din 1974.

In 1978 a fost o incercare a unei “Mini -Queima”, unde au participat numai cateva facultati dar care au fost primite cu ostilitate si raceala.

In 1979 o “Queima Traditionala” s-a organizat clandestin de catre un comitet de organizare compus din studenti de la majoritatea facultatilor publice: Inginerie, Medicina, Economie, Farmacie, Litere, Stiinte.

Acest comitet de organizare a avut drept opozanti studentii din aripa de stanga care se impotriveau festivitatilor, dar au reusit sa readuca spiritul activitatilor studentesti care au pornit cu Serenade in noaptea de sambata spre duminica (incepand cu ora 00-01), cu cantece traditionale Coimbra Fado, in curtea Catedralei din Porto.

Programul cuprindea binecuvantarea mapelor studentesti decorate cu panglici (Fitas) in culorile specifice fiecarei facultati, strangeri de fonduri obtinute din vanzarea unor mici cartulii cu poezii pentru donatii catre anumite institutii caritabile, si o uriasa parada care a atras un public de aproape 150 000 de persoane (care a blocat si sufocat centrul orasului Porto pentru mai bine de cateva ore) si care aclamau studentii si demonstrand ca parada “Queima” si-a recapatat locul printre serbarile orasului.

Un caz trist si nefericit s-a petrecut in luna mai a anului 2003, cand un student de la facultatea de sport a Universitatii din Porto pe nume Marlon Correia, a fost ucis in timpul serbarilor, in zona Queimodromo. Nefericitul accident s-a petrecut atunci cand o banda de hoti inarmati au incercat sa jefuiasca o institutie financiara si in schimbul de focuri, studentul si-a pierdut viata ca si victima colaterala.

In acelasi ani, evenimetele s-au desfasurat totusi conform programului, in ciuda intamplarii care a umbrit festivitatile iar Marlon a fost comemorat in asa zisa "bênção das pastas".

In zilele noastre, festivitatile sunt organizate de catre “Federacao Academica do Porto” (FAP) care insumeaza peste 350 mii de studenti si beneficiaza de nenumarate sponsorizari dar si de un suport financiar si logistic din partea Primariei orasului, evenimentul atragand deopotriva atat localnici din oras dar si din provincii cat si un numar din ce in ce mai mare de turisti.

“Queima das Fitas “din Porto (in 2016 au inceput pe 1 mai pana pe 8 mai), este un eveniment semnificativ ce are loc de obicei in prima saptamana din luna mai, la inceputul ultimei sesiuni inainte de absolvire. Pe parcursul unei saptamani au loc 12 evenimente, incepand cu “Monumental Serenata”, de duminica si terminand cu “Corteho Academico”, marti, cand toti studentii de la universitati dar si alte unitati de invatamant superior defileaza pe strazile din centrul orasului, incepand de la “Igreja Dos Clerigos “pana ajung in fata primariei unde sunt asteptati de catre primarul orasului care ii aplauda, le transmite salutari si felicitari.

In fiecare seara pe parcusul saptamanii se desfasoara concerte in “Queimódromo”, in imediata apropiere a parcului orasului, unde conform traditiei respectate cu sfintenie, studentii din anul terminal isi intind mici corturi si vand bauturile alcoolice pentru castiguri mici care ulterior sunt folosite pentru a finanta excursia de sfarsit de an.

In timpul paradei si a defilarii prin oras, studentii joaca roluri si poarta costumatii diferite:cei din ultimul an poarta joben si baston, ambele in culorile reprezentative ale facultatii lor, studentii din anul al doilea poarta costume traditionale cu pelerina neagra iar bobocii (dupa ce au fost salutati si primiti de catre primar vor deveni studenti in anul 2) poarta costume haioase, caraghioase in aceleasi culori ale facultatii lor, canta cantece cat de tare pot, se asociaza in grupuri pentru a dansa sau interpreta diferite scenete, cand ajung in fata Primariei sa l salute pe Primar.

Program festivitati

Duminica

Totul incepe duminica dimineata la 00.01 cu Serenata, un concert Fado, sustinut de catre studenti in fata a aproximativ 55.000 de colegi dar si curiosilor atati cat pot incapea in Avenida dos Aliados, in fata Primariei.

Cantecul “Fado de Coimbra “are o insemnatate aparte versurile amintind despre nostalgia si regretul despartirii de viata de student. Dupa acest moment emotionant intreaga multime purtand pelerine negre se indreapta catre “Queimodromo”, locul oficial unde se asculta muzica in timp ce se bea. Cat incape!

Pentru marea majoritatea a tinerilor este locul unde poti merge sa te distrezi si sa bei, sa intalnesti colegi de la alte facultati sa legi prietenii noi si sa uiti pentru putin timp de viata de student, de examene, de profesorii cei rai.

Pentru aceste “Noites da Queima “ (seri tematice de petreceri si concerte diverse), studentii isi pot procura tichetele in avans cu preturi reduse sau la intrare direct, dar pretul este mai ridicat.

Dimineata urmatoare dupa trezirea din betie si mahmureala, este momentul intalnirii cu familia si de a merge impreuna la “Missa Da Bencao Das Pastas” in “Avenida dos Aliados” unde este un moment unic in care este binecuvantata mapa din piele neagra in care studentii isi tin cursurile (numita Pasta) si careia i se ataseaza (lipesc), Fitas (panglici), de unde vine si denumirea festivalului:”Queima das Fitas”-”Arderea Panglicilor”

Luni si marti-”Cortejo Academico”

Lunea nu se intampla nimic in mod special cu exceptia participarii la spectacolele din Queimodromo, pentru relaxare, consum iarasi de bauturi, socializare si pregatirea marelui mars (Cortejo Academico) care va avea loc a doua zi, marti.

90.000 de studenti din aproximativ 30 de colegii care fac parte din Universitatea din Porto, vor atrage aproape 500.000 de oameni care vor bloca centrul orasului incepand de marti de la orele 14.00 pana miercuri la orele 02.00.

Marea parada are cateva reguli de baza: fiecare colegiu sau facultate are un comandant de platforma numit Doutores (student in anul 3 de obicei) in fata carului mergand doar cei din anul finalist (Seniorii) purtand jobene si bastoane, iar in spatele carului alegoric, cantand si avand diferite coregrafii (dans, scenete vesele) se afla bobocii (Caloiros)

Toate barurile si restaurantele din zona vor vinde bere sa stinga setea atator oameni si cu siguranta acesta este singurul moment tolerat de parinti care sunt mandri de copiilor lor care consuma alcool (multi dintre ei neobisnuiti, chiar fete care erau aproape de coma). Berea la pahar mic 1 euro si 2 euro paharul mare (400ml) /

Parada se sfarseste in fata Primariei, unde este amplasata o scena (aceasta este scena pe care am vazut noi ca o construiau in prima noastra zi de vizita in oras) si unde Dux Veteranorum (Rectorul Universitatii din Porto) impreuna cu Primarul orasului si alti oficiali vor primi salutul participantilor, care in momentul trecerii prin fata scenei isi vor arunca in aer palariile, chiuind si strigand, apoi eliberand in aer baloane in culorile specifice ale facultatii.

Pentru noi, acest mars (parada) a fost o surpriza placuta ce ne-a facut-o orasul Porto, care, asa cum spuneam in titlul descrierii - vezi impresii ne-a cucerit pe loc, atat prin farmecul cladirilor vechi, stradutele sale inguste si intortocheate, alei pavate cu placute mici de gresie, casele decorate cu azulejos, biserici si monumente vechi de sute de ani, dar peste toate, oamenii si in special tinerii studenti sau absolventi.

Educati, politicosi, prietenosi, eleganti (e) in costumele negre, amabili, receptivi in a de informatii sau ajutor cand am cerut, ne-au oferita o lectie de spirit civic si de bun simt.

Desi am vazut foarte multi dintre ei bauti, nu deranjau pe nimeni, nu zbierau sau ieseau in mod necivilizat in evidenta, nu agresau verbal macar pe nimeni, nu mistocareala ieftina, nu cocalari sau derbedei, ci numai niste tineri dornici de distractie exact in limita bunului simt dar si al legii.

Cantau pe strazi veseli sau se harjoneau, dar indata ce ajungeau langa alte persoane cum eram noi de exemplu incetau indata fara sa ne deranjeze si apoi isi continuau distractia.

Aceasta parada a studentilor (pe langa celelalte momente frumoase si locuri superbe pe care le-am descoperit) a reprezentat-o cireasa de pe tort si inca un motiv in plus sa spunem:

Obrigado Porto!

Obrigado Portugalia!

Noi inca suntem foarte departe. In urma!

Va doresc concedii placute oriunde v-ati afla, iar celor care inca nu au ajuns inca, macar sansa de a visa... Multumesc.

Trimis de alunelu69 in 02.06.17 02:42:27
Validat / Publicat: 02.06.17 12:09:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PORTUGALIA. A mai fost în/la: Lisabona

VIZUALIZĂRI: 1543 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alunelu69); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 un viitor student la medicina

[02.06.17 09:04:53]

[02.06.17 12:09:24]

Deși subiectul abordat este despre un eveniment cu caracter temporar / interes turistic restrâns și ar fi trebuit publicat hors concours (fără PMA STD), facem însă o excepție și-l publicăm cu statut normal.

alunelu69AUTOR REVIEW
[02.06.17 12:23:57]

@webmaster39: Perfect de acord cu ilustratia muzicala a review -ului.

Bine aleasa si reprezentativa.

Sper sa incante si audienta.

Multumesc.

marius gaudi*
[02.06.17 12:38:12]

Foarte interesant acest articol, ne ajuta sa intram si mai mult in atmosfera frumosului oras portughez.

Si de ce nu... poate ne nimerim acolo chiar in perioada acestei manifestari.

alunelu69AUTOR REVIEW
[02.06.17 13:47:40]

@marius gaudi: Porto, Coimbra, poate si Lisabona (trebuie sa verific despre Lisabona).

La inceputul lunii mai studentii din centrele universitare sarbatoresc, petrec si se distreaza.

Trebuie sa recunosc ca noua ne-a placut atmosfera si deja am vazut ca unele agentii de turism promoveaza evenimentul pentru a atrage clientii si in extrasezon.

alunelu69, marius gaudi*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Porto și împrejurimile: