ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.06.2017
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 26.05.13
MAR-2017

Dubai, orașul secolului viitor

De putin timp m-am intors din Dubai, orasul controversat. Mi-am propus cu aproape un an inainte sa ajung macar o data in viata acolo si acum stiu cu certitudine ca ma voi intoarce. Am lasat multe lucruri pentru a avea motiv sa revin. Am stat 5 nopti si doua jumatati de zi si nu am putut acoperi tot ce as fi vrut dar mare parte din obiectivele propuse de acasa le-am atins. Dar sa pornim la drum.

Datorita membrilor grupului AFA care au postat review-uri din Dubai mi-am pregatit cu cateva luni in urma sejurul.

O data stabilita data care trebuia sa fie musai pana la sfarsitul lunii martie cand temperaturile sunt suportabile si am decis ca perioada sa fie 13-18.03.2017.

Am cautat pe booking si pentru ca aflasem in ce zona sa imi stabilesc cazarea am insistat si la un moment dat am gasit o oferta valabila cateva ore de 420 euro cu mic dejun, doua persoane 5 nopti, la Hotelul Auris Plaza de 5 stele in apropiere de Mall of Emirate. Am postat impresii despre hotel.

Ramanea doar sa caut zborul cel mai convenabil. Am urmarit promotiile la Wizzair, Flay dubai pentru ca erau directe dar orele de ajungere la Dubai erau seara tarziu si plecarea dimineata devreme si pierdeam doua zile. Asa ca singurul care mi s-a parut mai ok a a fost compania Qatar care avea plecarea din Bucuresti la ora 22:30 si sosirea la Dubai 10:00 cu escala la Doha de aproximatin 3 ore. la dus. Daca e vacanta puteam sa arunc un ochi si in aeroportul de la Doha, nu?

Wizzair aterizeaza pe Aeroportul din Dubai Al Maktoum International (44km) si am inteles ca nu prea sunt mijloace de transport cu exceptia unui autobuz, dar nu stiu mai multe.

Iata-ne ajunse la bordul aeronavei Qatar. Buna alegere. Servicii de inalta clasa, masa buna, si pentru ca avionul a fost doar pe jumatate plin am putut sa ne intindem pe cate 3 locuri asa cum au facut de fapt si ceilalti pasageri. Am ascultat muzica, am vazut un film, am atipi putin si am ajuns la Doha. Dupa 3,5 ore ne-am imbarcat in avionul pentru Dubai unde am ajuns peste aproximativ o ora. La bord am beneficiat si de wi-fi gratuit asa ca dupa o gustare rapida si ceva butonat pe telefon am aterizar pe DXB

Aeroportul este aproape de oras si ai multe variante de transport. Metrou, autobuz, taxi. Dupa ce am ridicat bagajele ne-am oprit pentru a lua o cartela telefonica de 50 Dirhami valabila 5 zile cu internet inclus ce mi-a fost de mare folos.

Am intrat si in Dutty free si ne-am aprovizionat cu 6 cutii de bere suficiente pentru 2 persoane nebautoare stiind ca nu ne putem permite luxul de a bea ceva seara la intoarcere din pelegrinarile noastre. Nu in totalitate adevarat pentru ca in multe locuri am vazut terase care serveau bere mai ales ca in acele zile se sarbatorea 17.03.2017 St Patrick si chiar din aeroport se facea mare zarva pentru ziua irlandezilor si multi purtau palarii verzi.

Am schimbat 100 dolari la primul ghiseu din aeroport sa avem pentru primele cheltuieli.

Am mai luat abonamente NOL pentru metrou de 50 Dirhami, dar am optat totusi pentru taxi si am gasit Lady taxi, masinile pentru femei pe care le recunosti dupa culoarea roz in partea de sus. Evident ca sunt conduse de femei voinicute care nu se dau in laturi sa iti puna bagajul in masina si apoi sa il descarce la hotel. Cursa a fost de aproximativ 86 dirhami. Si am ajuns destul de rapid pe soselele lor de 6 benzi pe sens.

La hotel check-in-ul s-a facut repede iar la ora pranzului eram deja instalate in camera.

Nu am mai pierdut timpul si am plecat catre Burj Kalifa. il vazusem deja din taxi. Am luat metroul si la statia Burj Kalifa Dubai Mall am coborat, dar atentie ca pasajele sunt foarte lungi pana la intrarea in Mall. Se fac aproape 20 de minue poate si mai mult dar nicio grija ca sunt benzi mobile peste tot. Am strabatut Mall-ul si am iesit in zona fantanilor. Si acolo … waw! troneaza “ regele cladirilor” vestitul Burj Kalifa, impresionant, frumos. Zona din jurul lui insa este numai santiere asa ca as vrea sa revin acolo in anul 2020 cand va fi expozitia Universala. In multe locuri am vazut ca se mai adauga o taxa de 5 dirhami pentru aceasta expozitie. Am intrat la Aquarium pentru ca aveam niste vauchere luate din tara si am platit 100 dirhami o persoana iar cea de-a doua intra gratis. Foarte interesant tot ce am vazut si mai ales parte din spatele acvariului unde se prepara hrana pentru pesti, dar si tunelul de sticla unde pestii se plimba in voie deasupra ta.

Am iesit din nou pentru ca la ora 18:00 a inceput primul spectacol al fantanilor dansatoare. Am filmat ceva dar nu reda in totalitate frumusetea lor. Si ca sa fie atmosfera deplina prima piesa a fost una arabeasca care se incadra perfect cu peisajul si atmosfera din jur. (il rog pe admin, daca poate sa puna Sama Dubai - City of Life_xvid_001. avi pe care am gasit-o pe youtube) Dupa terminarea piesei am ocolit cladirea Burj Kalifa si am gasit in spatele ei (sau aceia era intrarea) o zona foarte frumoasa cu fantani, palmieri si lumini. Daca aveti ocaziua oclotiti putin si bucurati-va de frumusetea locului. Am luat un taxi si am ajuns la Global Village, un orasel unde multe tari au standuri sau cladiri cu magazine si restaurant si dau spectacole specific tarii respective. Se poate intra doar daca ai tinuta decenta fara pantaloni scurti sau fuste scurte. Am improvizat o fusta lunga dintr-un batic pe care l-am purtat peste tot cu mine pentru a nu avea surprize. Nu a fost ceva waw, pentru ca e ceva gen balciurile de la noi dar mai evoluate. Multi localnici cu neveste si copii, toti imbracati traditional.

Acesta a fost prima zi

A doua zi dimineata dupa micul dejun foarte bogat si variat de la hotel am plecat iarasi la Burj Kalifa pentru a urca in cladirea cea mai inalta a lumii. Am rezervat bilete din tara cu 125 (+5) dirhani pentru ora 11:00. Se puteau lua si de acolo dar am inteles ca sunt la 400 dirhami. Era lume multa dar in aproximativ 10 minute ne-a venit randul. Am urcat in liftul care ajunge la etajul 124 in 60 de secunde. Acesta are capacitatea de 10-15 persoane. Am filmat urcarea. Nici nu iti dai seama ca urci pentru ca este complet inchis si nu se vad etajele dar la pornire se aprind niste lumini pe monitoare iar muzica te invaluie. O data deschisa usa liftului ai o senzatie de “acoperisul lumii “ Eu am oarecum rau de inaltime dar acolo nici o secunda nu am simtit acest lucru. La acea ora a zilei nu este lume multa iar vizibilitatea era destul de buna A fost impresionant. Nu ne venea sa mai coboram de acolo. Atasez cateva poze.

Am luat apoi buzul turistic. Pret 68 $ Am avut voucher asa ca am platit o persoana iar cea de a doua a mers gratis. Am facut 2 tururi linia verde Beach tour si linia albastra Marina Tour iar la cel rosu City tour l-am facut in ziua urmatoare pentru ca acesta ajunge in zona veche a Dubaiului am coborat cu intentia de a ajunge in pietele de condiment, de peste sau de parfumuri si pentru ca am gasit doar zona pietei de aur am pierdut mult timp la negociere pentru niste inele cu diamante. In final au lasat pretul la mai putin de jumatate cat au cerut initial. Nu am mai avut timp pentru altceva pentru ca la ora 15:30 aveam rezervat safari. Am rezervat din tara un tur cu Arabian Night cu 300 dirhami si tot cu voucher am platit o singura persoana. Firma te ridica de la hotel si te aduce inapoi pe la ora 22:00. Safari-ul este in emiratul Sharzah si se merge destul de mult pana acolo. La un moment dat soferul a parasit soseaua si la mica distant am oprit. Acolo erau mai multe masini ale firmeii respective si dupa ce s-au adunat mai multe, vreo 30 de masini s-a plecat pe dune. Cine nu sta bine cu raul de masina nu e indicat sa faca asemenea tur. Experienta a fost nemaipomenita. Adrenalina la maxim. Se urca in viteza pe coama dunei apoi coboara pe o parte aruncand nisipul. Singurul inconvenient a fost ca in masina cu noi erau 3 rusi care ne-au “delectat” cu muzica lor din Caucaz pe telefon, ca sa auzim toti. Am prins moment cand soferul a mai dres busuiocul si am mai ascultat muzica arabeasca ce se potrivea cu momentul. La apusul soarelui am oprit intr-o zona pentru fotografii dar era pacla si nu am putut sa ne bucuram de apus. Mi-a placut desertul. Culoarea nisipului difera de la o zona la alta. De la alb, galben apoi auriu. Din poze se vede cat de fin este si ce culare aurie are. Spre seara am ajuns in tabara unde ne asteptau mesele pentru barbeque. Am facut poze cu haine arabesti, ne-am tatuat cu hena, ne-am plimbat cu camila, am mancat. Mancarea a fost pentru toate gusturile, bufet cu carne de pui, de miel, salate, orez, sosuri picante sau nu, cartofi, etc. Spectacolul de belly dance dat de dansatoare a incins sufletele barbatilor iar mai apoi un dervis a facut si el un spectacol frumos. A meritat safariul in desert si il recomand sa nu il ratati.

Ziua 3 a incepul dupa micul dejun cu continuare rutei rosii cu buzul turistic, care ne-a dus pana pe palm la Atlantis. Seara Dhow Cruise Marina cu o ambarcatiune traditional care ne-a dus pana in larg aproape de Atlantis. Ne-am pacalit un pic pentru ca nu am stiut ca se putea sta sus pe punte si mai mult de jumatate din tur am stat in interior unde nu era mare vizibilitate apoi am urcat pe terasa unde vederea este fantastica. Sa te plimbi printre zgarie norii luminati din Dubai Marina. Ne-am bucurat si de o masa tip bufet cu multe preparate la alegere si spectacol traditional. Pretul a fost 295 AED 1 persoana +1 free cu “pikup and drop ” la hotel

Ziua 4 a fost rezervata pentru Abu Dhabi. Am luat bilete la buzul turistic din Dubai care ne-a transferat la Abu Dhabi pana la Marea moschee Seikh Zayed. Am vizitat marea moschee impresionanta prin maretie si frumusete. Am primit la intrare gratuit abaya cu care ne-am imbracat apoi ne-am lasat pantofii la intrare si am facut vizita in picioarele goale. Poti sta cat doresti, (atasez poze). Am facut turul orasului Abu Dhabi. Capitala Emiratelor mi s-a parut mai eleganta mai verde si mai putin agitata ca Dubai. Cladiri inalte si acolo dar toate cu o arhitectura indrazneata...

Am coborat la Palatul Emiratelor unul dintre cele mai luxoase hoteluri din lume unde aurul de 24 de carate este pe toate coloanele care sustin arcadele, unde candelabrele sunt din cristale Swarovski si unde am avut impresia ca am intrat intr-o mina de aur dupa exclamatiile unor britanici. Se poate vizita tot parterul si este de o opulenta impresionanta... Si pentru ca atmosferara sa fie deplina in receptie 3 tinere sustineau un concert.

Ziua 5 a fost rezervata plajei in zona Marina. Pana acolo am ajuns cu shuttle bus-ul hotelului care face zilnic curse la Dubai Mall, Mall of Emirate si Jumeirah beach. De acolo am luat taxiul si de-am deplasat la Madinat de Jumeirah. Am vizitat mallul care are produse traditionale. Am cumparat esarfe, magneti si mai multe suveniruri pentru acasa apoi ne-am imbarcat pe o abra si am facut plimbare pe canale. Zona se mai numeste si Venetia Dubaiului. La un moment dat ne-am oprit intr-un loc unde am facut poze cu Burj al Arabul in fundal...

Seara am avut facuta rezervare din tara la restaurantul Kaleidoscop din Atlantis unde am avut bufet cu multe sortimente, arabesti, indiene, chinezesti, fructe, dulciuri, prajituri, inghetate, etc. Pret 200 dirhami, platit o persoana iar a doua free. Am ajuns acolo cu monorailul o constructie foarte moderna fara conductor, care strabate toata insula palmier

Ultima zi am petrecut-o la plaja in zona Burj al Arab, o plaja publica foarte curata si bine amenajata. Am mai facut cumparaturi in Mall of Emirate si in Carrefourul de acolo. In aceiasi zi am mers la Mirage Garden gradina cu mii de specii de flori intrata anul trecut in cartea recordurilor Pana acolo am luat taxiul pentru ca este in afara orasului si distanta este oarecum destul de mare.

Am facut checkout-ul la hotel dar am lasat bagajele pana seara. La ora 19 am luat taxiul si catre aeroport.

Imbarcarea in Qatar Airways cu escala la Doha

Bye, bye Dubai si … Hello Bucharest!

M-am simtit cateva zile in viitor, datorita constructiilor, infrastructurei, sigurantei turistilor, serviciilor de 5 stele, civilizatiei.

Este orasul cu infractionalitate aproape de 0. Politia este dotata cu masini Ferrari, Lamborghini, Aston Martin si am inteles ca este foarte dura. Nu accepta incalcarea legilor.

Arabii respecta femeile. I-am vazut de multe ori imbracati in hainele lor de un alb imaculat si calcate la “dunga” cu copiii in brate, iar femeile cu haine si accesorii de firma. Nu poti sa nu remarci posetele scumpe si Iphonurile din mana., bijuteriile, parfumurile si machiajele lor.

Ni s-a intamplat si nu o data sa incercam sa traversam strada (bineinteles nu pe cele cu 6 benzi, pentru ca acolo e imposibil de trecut) si sa opreasca masinile sa trecem fara sa se inerveze sau sa ne apostrofeze. O alta intamplare a fost sa ne intalnim pe drumul spre hotel, noi fiind cu cateva plase de cumparaturi si un barbat sa ne intrebe daca nu dorim sa ne ajute sa le ducem la hotel. Sau pe drumul de la Mall (care era aproape) unde sunt constructii sa se opreasca cateva masini si sa ne atentioneze ca mai departe se termina trotuarul sa fim atente.

De cate ori am urcat in metrou totdeauna se ridicau barbatii pentru a ne da locurile. Am calatorit si cu vagoanele de femei si mi s-a parut o idee buna pentru a evita privirile insistente ale unora.

Sigur, fiind un oras deschis tuturor turistilor din lume nu este strictetea de care m-am temut. Se poarta si pantaloni scurti si fuste scurte, tricouri mai mulate, insa sunt multe locuri in care sunt indicatoare ca se recomanda tinuta decenta.

Dubaiul are aproximativ 2.7 milioane de persoane din care 85% sunt straini mai ales din India, Balngladesh, Pakistan, Thailanda si acestia lucreaza in contructii, turism. Au invatat insa sa respecte traditiile Emiratelor si se pare ca s-au integrat in viata Dubaiului

Au ramas multe de vazut si de facut in Dubai si mi-am propus sa mai ajung o data acolo. Nu a costat mai mult decat un sejur la mare. Depinde daca vrei sa mergi la shoping poti sa cheltuiesti o avere, mallurie fiind imense si foarte tentante.

Data viitoare trebuie sa ajung la Burj al Arab, si la de Aqua Park-urile renumite de la Atlantis si Wild Wadi, sa stau cateva zile in Abu Dhabi … etc, etc. :)

Trimis de koko48 in 01.06.17 22:39:43
Validat / Publicat: 01.06.17 23:56:03
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 10315 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (koko48); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P27 O particica din desert

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 36
webmasterX [01.06.17 23:27:17] »

webmaster [02.06.17 02:27:50] »

koko48 [02.06.17 07:05:31] »

@webmasterX: multumesc pentru atașarea video, webmaster

Dan&Ema [02.06.17 07:11:41] »

@koko48:

Chiar daca nu voi pune pe lista de destinatii ulterioare prioritate Dubaiul, nu pot sa nu recunosc ca este fascinant ce s-a nascut din petrodolari.

Felicitari pentru prezentarea excursiei maraton in Dubai in acest articol foarte interesant.

Cladirea inalte atrag in general, dar cand esti acolo sus, mai depinde si de cum stai cu amaeteala.

Eu am fost in NY in Empire State Building si m-a fascinat liftul rapid care urca in cateva zeci de secunde cele ca 100 etaje pana la cota 350 m aprox deasupra solului, inaltimea totala fiind 381.

Fasacinant Dubaiul! Bravo!

koko48 [02.06.17 21:31:50] »

@Dan&Ema:

Multumesc pentru aprecieri. Asa cum spuneam si in review nici mie nu-mi place inaltimea dar acolo nu am avut nici o clipa senzatia de "gol in stomac". Poate pentru ca am fost coplesita de tot ceea ce vedeam acolo? am urcat cu liftul 124 etaje in 60 de secunde. Am filmat urcarea dar nu stiu daca pot pune videoclipuri aici.

Dan&Ema [02.06.17 21:41:42] »

@koko48:

Se pot pune videoclipuri aici daca apelezi la webmasteri, ma refer in general.

webmasterX [02.06.17 21:42:39] »

@koko48: Se pot ataşa videoclipuri / filmări din sejur, în două variante:

• 1 - dacă ai un cont personal de youtube: încarcă videoclipul acolo (setează-l să fie disponibil public) și ne scrii apoi link-ul aici
  • 2 - dacă nu ai un cont personal youtube: ne poți trimite fişierul (prin intermediul unui site de transfer); mai departe ne ocupăm noi = îl vom încărca pe canalul oficial AFA-Youtube, apoi îl vom atașa aici.
  • Dacă alegi varianta 2, vei primi indicații prin PM.
    (anunţă-ne că ai vrea să ataşezi un videoclip prin varianta 2: PM to web26)

koko48 [02.06.17 22:42:01] »

@webmasterX:

koko48 [04.06.17 21:34:15] »

@webmasterX: buna seara webmasterx. Cred ca linkul mentionat anterior nu este bun. Puteti sa il incercati pe acesta? https://www.youtube.com/watch?v=p7CAo02KwN4&t=1s

Va rog sa il stergeti pe cel eronat

Imi cer scuze dar tehnologia asta noua nu prea o stapanesc prea mult.

O seara buna!

(imi da eroare la mesaj pers.)

by webmaster: atașat mai jos

Mena [30.07.17 16:01:36] »

Buna koko48!

As avea nevoie si eu de cateva sfaturi utile in ceea ce priveste vacanta in Dubai deoarece in 31.08.2017 vom pleca si noi acolo in vacanta, 2 adulti fara copii. As vrea daca esti amabila sa ne raspunzi la cateva intrebari:

1. Vorbesti in articolul tau despre un voucher cu care o persoana platea iar cea de a doua era gratis, ai putea sa detaliezi putin acesta informatie adica sa ne spui si noua cum l-ai obtinut?

2. Tot in articolul tau ne spui ca rezervarea la Burj Khalifa si la restaurant Kaleidoscop a fost facuta din tara te rog frumos sa imi spui si mie cum se face, noi am vrea sa urcam la Burj Khalifa pana sus la nivelul 148 (AT THE TOP LEVEL 125+124 si AT THE TOP SKY LEVEL 148+125+124).

3. Te rog frumos sa imi mai dai si site-urile de pe care ai facut rezervarile la obiective.

4. Ca sa poti vorbi in tara, de unde se cumpara cartela de telefonie si cat costa?

Multumesc anticipat?

albinuta26 [04.09.17 10:10:55] »

Buna ziua koko48,

Foarte utila si interesanta postarea ta. As avea si eu cam aceleasi intrebari ca Mena in legatura cu vaucherele pe care le-ai folosit si de la ce agentie ati luai safari desert. Noi vom merge in Dubai in perioada 30 nov. - 5 dec.

Cu multumiri,

Gabi26

Georgyca [02.11.17 09:16:36] »

@Mena: Salutare

Georgyca [02.11.17 09:19:24] »

Salutare tuturor, in februarie planuiesc o vacanta in Dubai.

Inca nu sunt lamurita cu acele vouchere?

Ma poate ajuta cnv?

De unde pot fi achizitionate?

Cum as putea reduce costurile?

iulisan1971 [05.11.17 11:57:19] »

@koko48: Buna ziua!

Pentru Dhow Cruise Marina unde este locul de imbarcare? De la ce firma a fst achizitionat?

nadiamst [11.11.17 00:15:29] »

super articol!

urmeaza sa plec in Dubai peste o luna si sunt curioasa de unde ai achizitionat tichetele 1+1, ca eu nu am reusit sa gasesc oferte atat de bune...

de asemenea as vrea sa stiu cum pot folosi internet pe telefon acolo, pentru a ma deplasa la diverse obiective turistice

mersi anticipat!

Andryea [23.11.17 10:03:33] »

Votat cu drag, ma bucur ca a fost o vacanță reușită!

koko48 [26.11.17 19:40:37] »

@Andryea: Multumesc!

roxi-nico [14.01.18 20:47:33] »

Bună, mă interesează și pe mine de unde ai luat voucherele. Mulțumesc

viculean [30.01.18 00:04:28] »

Buna seara koko48,

Foarte util articolul tau, nu bati campii, dai multe detalii. Citindu-l, am ramas cu un regret ca nu am aflat locatia de unde ai procurat voucherele. Te rog, daca ai timp si nu te deranjeaza prea mult sa ma ajuti. Intentionez sa ajung in Dubai in feb sau mart. Multumesc. [...] -editat WM

Toate cele bune!

webmaster39 [30.01.18 05:46:11] »

@viculean: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Aceste info se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

Elena1166 [07.02.18 11:45:24] »

Buna ziua, Voi pleca in Dubai in 28.03.2018, informatiile dat e sunt ok. Am o rugaminte cum se pot accesa acele vouchere.

Rezervarea pentru restaurantul Kaleidoscop din Atlantis si Dhow Cruise Marina cum se poate face?

O zi frumoasa.

tripyy [08.02.18 17:42:43] »

@Elena1166:

Buna Elena, autoarea se refera la voucherele Entertainer. Initial era o carte si aceea continea aceste vouchere care iti ofereau posibilitatea ca la achizitia unui bilet intreg, a doua persoana sa intre gratuit. Din acest an insa ele exista doar in varianta electronica.

Pentru desert Safari efectuat cu compania pe care a mentionat-o autoarea, se poate folosi si anul acesta voucherul dar excursia s-a scumpit putin, costa 350 aed.

Noi am achizitionat doar cateva vouchere, nu toata aplicatia, daca doresti iti pot da detalii pe PM.

Noi plecam la inceputul lunii deci la intoarcere pot sa iti ofer informatii proaspete.

tripyy [08.02.18 17:45:11] »

@viculean:

Se refera la voucherele Entertainer, vezi ca am detaliat eu putin mai sus.

viculean [08.02.18 17:53:41] »

@tripyy: Multumesc mult, tripyy si... sejur placut (am citit mesajul tau catre @Elena1166) !

tripyy [08.02.18 18:01:03] »

@viculean:

Cu placere! Subliniez, vouchere se pot achizitiona si separat ca sa nu dai asa multi bani pe toata aplicatia. Am uitat sa scriu ca trebuie sa ai conexiune la internet (anii trecuti era mai simplu deoarece erau pe hartie). Se pot face ceva economii daca vrei sa mergi de ex la parcul acvatic, la Ferarri world, safari sau restautantele mai scumpe.

viculean [08.02.18 18:09:59] »

@tripyy: Multumesc mult. Acum ceva vreme nici nu m-as fi gandit ca as putea studia o deplasare in zona araba, dar se pare ca in Dubai merita. Deocamdata studiez "miscarile" pe cateva hoteluri selectate cu grija in prealabil si sper ca pe la sfarsitul lunii sa "țâșnesc”. Distractie placuta iti doresc!

tripyy [08.02.18 18:36:22] »

Multumesc!

Elena1166 [08.02.18 19:24:46] »

@tripyy: Multumesc mult. Astept noutati.

Sa aveti un sejur minunat.

Iree [11.02.18 23:40:31] »

@koko48: am incercat sa numar o data cu liftul. Mi-a dat cu virgula ????????????

koko48 [13.02.18 12:33:08] »

@Iree: eu am numarat... dar cand am vazut filmarea cu incetinitorul. ????

bogdan 75, Dan&Ema, Elena1166, Georgyca, Iree, iulisan1971, koko48, Mena, nadiamst, PISICAANA, roxi-nico, sindia, tripyy, viculean
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Dubai: