ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.05.2017
ÎNSCRIS: 10.07.13
SEP-2016

Delfi - vestigiille dintr-un orasel minunat

Pentru ca am vazut ca nu sunt impresii proaspete despre acest minunat orasel, am hotarat sa scriu cateva din excursia noastra din luna septembrie.

Am sa incerc sa ma axez mai mut pe informatiile practice care sper sa fie de folos viitorilor vizitatori. Am vazut ca foarte multi au fost cu autoturismul insa pentru ca nu sunt adepta sofatului in concediu noi am ales o metoda mai costisitoare ca timp si anume calatoria cu autobuzul interurban. Am sa descriu in amanunt aceasta "modalitate".

Compania se numeste KTEL iar pe site-ul lor puteti vedea orarul curselor si se pot face si rezervari online. Exista varianta in limba engleza, nu trebuie sa va faceti griji: ktel-fokidas.gr/en

Din tabul Services» online tickets se face rezervarea. Pretul unui bilet este 16,4 euro per segment.

Daca nu doriti sa optati pentru rezervare si plata online, biletele se pot achiziona si din autogara, sunt acolo ghiseele delimitate pt fiecare destinatie. Tot in autogara intrati si ca sa verificati de la ce peron pleaca autobuzul. In cazul nostru a fost peronul 7.

Dar cum ajungem la autogara? Noi am optat pentru un autobuz direct din zona garii Larissa deoarece ra cel mai aproape de hotel si nu erau necesare transbordari. Insa nu recomand, nu se respecta orarul si astepti foarte mult.

Recomand calatoria cu metroul M2 (linia rosie) pana la statia Attiki si de acolo autobuzele 024/711/719/A11/B10/Γ10 sau Γ12. Coborati la statia ΣΤ. ΥΠΕΑΡ/ΚΩΝ ΛΙΟΣΙΩΝ (LIOSION) si mergeti cam 20 m inapoi si faceti stanga. Veti vedea autobuzele garate la peron.

Odata ajunsi in autogara puteti mege sa cumparati pentru drum ceva apa, suc sau crantanele de la magazinasele din incinta.

Pe traseu se face o oprize la un popas, se pot achiziona si de acolo si bineinteles se poate utiliza si toaleta (ceva coada se formeaza insa).

Ei, si dupa aproape 3 ore de calatorie ajungeti in minunatul orasel Delphi.

Statia este chiar la bifurcatie, tot de acolo veti lua autobuzul si la intoarcere. Trebuie sa stiti ca aceasat nu este destinatia finala, el isi continua drumul deci la intoarcere autobuzul nu este garat ci va veni din sensul opus, adica strada adiacenta pentru ca ade colo pornesc doua strazi cu sens unic.

Daca nu ati achizionat un bilet dus-intors recomand sa cumparati chiar acum biletul de intoarcere. Asa se reduc sansele sa patiti ca noi: a doua zi am vrut sa cumparam doua bilete si nu mai era disponibild decat unul pentru ora dorita. Pana la urma s-a rezolvat telefonic, au mai cerut sa se mai aloce un bilet. Bineinteles ca locurile nu erau unul langa altul dar a fost ok ca la intoarcere nu s-au mai respectat locurile inscrise pe bilet. Pe unul dintre locurile noastre deja statea cineva asa ca am ocupat doua locuri putin mai in spate. Acelea erau insa singurele disponibile, autobuzul era ocupat cam 98% deja. De aceea problema la achizitia biletelor.

Din statia de autobus am pornit catre hotel, noi am alea Fedriades si pot spune ca il recomand. Oricum din cate am vazut majoritatea hotelurilor de acolo sunt gen boutique. La receptie ne-a intampinat o doamna amabila, cazarea s-a facut foarte rapid si am avut ocazia sa ne relaxam putin in camera dupa calatorie. Noi am rezervat camera cu vedere catre golf si privelisetea era minunata.

Un mare plus pentru hotel e faptul ca are lift si nu ne-am chinuit cu valiza. Revin cu impresii si poze.

Dupa o scurta pauza pt refresh am pornit sa desperim orasul si obiectivele turistice. In primul rand ne-am grabit sa ajungem la acestea deoarece am vrut sa alocam timp sufficient vizitarii si sa ne incadram in programul de vizitare. Asa ca prin micile magazine am intrat la intoarcerea catre hotel.

Muzeul de arheologie a fost primul vizitat. Am citit ca este cel mai popular muzeu elen, dupa Acropole. Acesta contine sculpturi arhitecturale, statui şi obiecte votive.

Cladirea de doua nivele este construtia la baza muntelui si este perfect incadrata in peisaj.

Primul muzeu a fost construit în anul 1903, pentru a depozita obiectele scoase la lumină din excavaţiile efectuate de arheologii în situl de la Delfi.

Clădirea actuală, a fost inaugurată cu puţin timp înainte de începerea Jocurilor Olimpice din 2004 şi constituie rezultatul extinderii şi ajustărilor repetate.

Aici se pot vedea printre altele: cei doi kuroi Cleobis şi Biton, Sfinxul din Naxos, Omfalos (Omphalos), Coloana cu „dansatoarele”, friza tezaurului locuitorilor din Sifnos, Conducătorul de cvadrigă dar si multe altele.

Am continuat apoi pe aleea pietonala catre situl archeologic. Deja caldura isi facea simtita prezenta si intreaga vizita a fost putin cam obositoare tocmai din pricina acesteia. Dupa cateva reprize de urcat ne adaposteam mereu in zonele mai umbroase. In zonele expuse direct razelor soarelui era o caldura inabusitoare.

Am inconjurat de cateva ori ruinele din templul lu Apollo, acesta fiind motivul pentru care facusem excursia in Delfi. De ceva timp imi pusesem in gand sa ajung sa vad “Oracolul” din Delfi. Nu am trecut insa cu vederea nici alte sculpturi, teatrul iar destinatia finala a fost stadionul.

Odata ce am parasit aceasta zona, am continuat catre izvorul Castalia si apoi ne-am oprit pentru o pauza binemeritata la umbra si am admirat de la inaltime Templul Atenei.

Ne-am retras apoi catre hotel, nu inainte de a vizita cateva magazine de suveniruri.

Trimis de tripyy in 30.05.17 16:33:32
Validat / Publicat: 30.05.17 18:09:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Zakynthos, Creta, Thasos, Santorini

VIZUALIZĂRI: 1760 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tripyy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[30.05.17 18:07:44]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "'Opţionale' cu plecarea din Atena, ATENA" (deja existentă pe sait)

Consider că impresiile sunt ”cel mai utile” aici // am în vedere, în primul rând (dar nu numai), indicațiile foarte utile despre metrou și transportul cu autobuzul Atena - Delphi.

[30.05.17 18:11:59]

tripyyAUTOR REVIEW
[30.05.17 22:34:29]

@webmaster:

Multumesc!

calatorul
[17.09.17 20:22:25]

@tripyy: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru pozele insotitoare. Si mie Delfi mi s/a parut un loc spectaculos, de o frumusete aparte, astept sa/l revad cu nerabdare.

calatorul, tripyy
Alte impresii din această RUBRICĂ'Opţionale' cu plecarea din Atena: