ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.05.2017
    ÎNSCRIS: 10.02.16
    APR-2017
    1 AD. + 2 COPII -- v: 4, 7

Berlin – Eforie Nord

Eram pe drumuri și ne era foame. Eram convinși că vom găsi ceva, undeva, cândva. Trebuia sa fie!

Ceva, cu reclama’n drum să îți dai seama că acolo e mâncare, niște scaune, niște mese, ceva, niște indicatoare care să indice omului de pe stradă că acolo se poate manca.

Am gasit fooooarte usor de identificat.

Chiar dacă vremea era cam racoroasă, așa, abia ce se înseninase un pic, sfârșit de aprilie, călduț la soare, cool la umbră, cooler sub streașină dar așteptăm vara asta cam de multă vreme și de putem sta afară, luam și o gură de aer că ne-a lipsit mult.

Restaurantul ăsta nu are perete spre stradă dar nici terasă nu-i pot spune pentru că are tavan.

În loc de perete este un gărduț de fier, nu prea înalt, rar – ceva bare, ceva x-uri, se vede în poza P16.

Vedem coadă la mâncare de departe și mergem glonț, la sigur.

Deși pe stradă-i cam pustiu, la mâncare e’nghesuială. Cred că toată lumea care vroia să manânce pe drumuri venea aici că in altă parte nu am vazut mâncăcioși.

Mâncare multă și bună.

Habar n-am cum țineau mâncarea așa caldă că afară era cam rece, sub douăzeci de grade dar, în fine, au ei metodele lor…

Din cauza asta și poze făceam greu că se aburea vitrina și nu se mai vedea mâncarea.

Îmi pare rău ca nu am luat pește că părea apetisant – saramură de crap chiar părea delicioasă dar mă cam feresc de pește că nu-mi plac oasele. Însă cred că data viitoare o să îmi asum riscul ăsta – ei pentru Berlin chiar aș mai veni la Eforie, tot la limita sezonului, așa, cât o fi de autoservire pentru că mi-a plăcut ce s-a întâmplat acolo.

Sincer, aș lua niște locuri din Eforie, le-aș pune la un loc sa nu mai fie împraștiate și numai pe acolo m-aș învârti. Berlin este unul din aceste locuri, pentru masa de zi, fara multă bătaie de cap.

Ciorbele bunicele, cum mă hotărăsc eu mai greu mereu, am luat o ciorbă de legume – 5 lei – (cu smântână) după ce am terminat de mâncat că așa-i mereu, nu știu niciodată de capul meu.

Juniorul a poftit cartofi prajiti – ca întotdeauna, au fost buni, calzi, a mai vrut cârnat – ca întotdeauna, bun și ăsta, cald dar si cașcaval pane, și ăsta bun.

Ofertă diversă, ceafă de porc, coaste de porc, mici, sarmale, tocănițe, nelipsitele hamsii, deh – suntem la mare, nu? Pane-uri de toate, ciuperci, salate – cam modest, asta e – pentru salate in alta parte – basic romanian food…

Pentru finețuri - în altă parte dar pentru potolit foamea, așa, în fugă și fără prea multe pretenții, e un loc potrivit.

Mesele sunt model fast food, scaunele roșii ca focul le vezi de departe, model soft, matlasate și moi (cred ca au burete sub mușama), par noi.

Bine că nu mâncăm în farfurii și cu tacâmuri din plastic! Avantaj noi!

Mai mult prefer restaurantele astea nepersonalizate, fără ambianță că poti să îți faci singur ambianța că dacă găsesti ambianța gata facută și nu-ți place, e mai rău…

Și, am uitat să spun, restaurantul autoservire Berlin se află pe Bulevardul Republicii din Eforie Nord la numărul 24.

Trimis de danaeldreny* in 30.05.17 02:23:03
    Validat / Publicat: 30.05.17 09:36:45
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD.

VIZUALIZĂRI: 3983 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danaeldreny*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P11 Berlin – Eforie Nord, Bulevardul Republicii, numărul 24

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [30.05.17 13:51:00]

@danaeldreny: Mi-a făcut plăcere să revăd în fotografiile tale una dintre ”mâncătoriile” din Eforie Nord la care am mers și noi aproape în fiecare vară. Bine, în plin sezon estival locul este mult mai aglomerat și uneori formația care cântă acolo nu prea te încântă (am fost cât se poate de elegant). Am revenit totuși, în primul rând, pentru mâncarea bună și diversificată (acest aspect este confirmat și de fotografiile tale) !

Să vă fie de bine! Toate cele bune și spor la scris în continuare!

[30.05.17 14:15:15]

@Crazy_Mouse: Multumesc foarte mult,

formația am bănuit-o, i-am adulmecat locul de glorie, cum încântă ea, iarași am bănuit , de-aia și dau târcoale în extrasezon că în august nu ma prinzi pe acolo sau dacă ma nimeresc, ca neoamenii, mix de mic dejun și prânz rezultă dejun, la ora 11:00 după trezirea de la ora 10:00 ca la orele prânzului picioru' meu nu vede restaurant

Și pe seara run, baby, run, cât mai far, far away că rezist greu la aglomerație .

Mă adun cu lumea numa' daca's oamenii mei și numa' daca's în toane bune

... #rezist...??!!...

[30.05.17 14:30:09]

@danaeldreny: Poate parea bizar insa votez pro autoserviri si asta deoarece este locul unde mananca cele mai multe personae (ma refer mai ales pe litoral) astfel incat mancarea este proaspata mareu. Acum insa exista localuri si localuri, iar in Eforie Nord si noua ne placea sa mergem tot la autoservire si in primele zile le-am cautat pe cele mai aglomerate, semn ca acolo se gaseste mancarea cea mai buna si daca tu spui de baiatul tau si cartofii prajiti, cel mare al meu a cerut ardei umpluti, pentru ca asta ii placeau, si binenteles ca aveau.

Si uite asa ne aducem aminte de anii ce au trecut. Mai tin minte ca intr-un an aveam ceva friptura ramasa de la masa de pranz si am vrut sa iau doar cartofi prajiti pentru seara si cum nu aveam in ce sa-i iau am cumparat un castronel de plastic de la un magazin alaturat.

Felicitari, votat cu mare drag.

[30.05.17 14:34:10]

@mishu:

Yersinia Pestis
    [26.08.17 23:37:10]

Aha, am găsit și ceva cu care nu-s de acord! De fapt, nu că nu-s de acord dar experiența mea legată de această dugheană nu-i tocmai OK!

Să spun că, în vara lui 2016, nope, 2015, am încercat, în mod repetat, să mă declar mulțumit cu ceea ce-am luat de crăpelniță... mmmm... niet, nu mi-a plăcut mai nimic! Ciorba de burtă, nu, pui la rotisor, bleac!... mă rog, să n-o mai dau de gard, nada!

După vreo trei zile de încercat mîncarea de-acolo, mi-am zis că numai bou-i consecvent și-am renunțatără!

Mie-mi place de mor mâncarea la plimbă-tava, am făcut armată, încazarmat, vreo 5 ani, nu mă jenează extrem dacă crenguța de pătrunjel nu-i pusă, moț, în vârful străchinii, dar, atunci nu mi-a plăcut ”Berlinul”și, drept urmare, n-am mai cotrobăit prin vitrinele lor!

[27.08.17 00:36:26]

@Yersinia pestis:

Păi de aia umblu eu în extrasezon, pe furiș și nu stau mult într-un loc ăsta-i secretu' vacanței ideale!

Să calc de 3 ori la Berlin? ever ever ever. nope. Am dat o raită și țuști! pa. ba. am fost de doua ori - a doua oară după jumate de oră de la prima vizită ca să recuperez plușu...

of. mi-e dor de munte și de oamenii de acolo... acolo nici nu-ți pui problema dacă-i bine sau nu-i bine... acolo este și gata. ca și Dumnezeu...

maria55 †
    [27.08.17 05:32:46]

@Yersinia pestis: si bine ai făcut! Ai avut fler! Berlin (autoservire) pt a nu se intelege altceva????, nu a fost niciodata pe lista mea scurtă! Drept dovadă, au fost vedete pe la stiri, după o vizită a OPC-ului! Si nu au fost probleme minore...

Yersinia Pestis
    [27.08.17 08:49:57]

@maria55: Păi și mie de ce nu mi-a spus nimeni?!

rentea
    [27.08.17 09:50:11]