ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.04.2010
DE ms65
ÎNSCRIS: 23.09.09
JUL-2007

Bulgarii au capatat Castelul Reginei Maria, noi... o avem pe regina si castelul Bran

Tocmai am terminat de scris despre Castelul Bran si am observat interesul cu care a fost urmarit subiectul... asa ca daca acolo faceam asocierea sarbatorii de Halloween cu mitul Dracula - personajul vampir care suge sangele oamenilor, m-am gandit ca mai am un punct comun cu ajutorul caruia sa va trimit in istoria si "inima" Castelului Reginei Maria situat in Balcic.

Regina Maria a Romaniei s-a logodit la 16 ani cu Printul Ferdinand de Hohenzollerm, mostenitor al tronului Romaniei. Mama sa era unica fiica a tarului Alexandru al ll-lea al Rusiei. In 1924 a construit, intr-un peisaj superb, Palatul de la Balcic, resedinta sa de pe malul Marii Negre... Acesta era locul de intalnire pentru artistii epocii si a fost cedat odata cu Cadrilaterul (partea de sud a Dobrogei, marginita de Dunare la nord-vest si de Marea Neagra la est) vecinilor nostri bulgari (unde se gaseste si acum).

Regina Maria a avut ca ultima dorinta ca inima sa-i fie inmormantata la resedinta de la Balcic iar trupul la Manastirea Curtea de Arges dar dupa pierderea Cadrilaterului in 1940 inima a fost adusa langa castelul Bran, a doua sa resedinta. Casetele de argint cu inima reginei au fost ascunse de principesa Ileana intr-o stanca din curtea castelului. In 1968 casetele cu inima au fost luate si aduse la Muzeul National de Istorie, fiind trecute in Tezaurul Istoric al Romaniei.

Dupa atata istorie sa trecem la lucruri mai contemporane... Balcicul este situat la circa 60 km de Vama Veche si de aici se ajunge repede in salba de statiuni turistice, Albena, Nisipurile de Aur, Nessebar, Capul Kaliakra etc.

Drumul spre castel, ca si in cazul Branului, este impanzit de comercianti care vand suveniruri si nu numai. Este bine ca preturile se mai pot negocia, asa ca economiile dvs. stau in siguranta in functie de calitatile de negociator. Exista si restaurante la care meniul sta scris in romaneste pe tablite scoase in strada (va recomand restaurantul Korona).

Dupa ce am stat la coada ca sa luam bilete am reusit sa intram. Castelul Reginei Maria e de fapt o vila destul de modesta, cu incaperi micute in care se intalnesc obiecte, mobilier vechi dar este foarte frumos construita. Foarte mult bun-simt, nimic care sa sara in ochi.

Parcul din curtea palatului ofera o imagine exotica, simti imediata apropiere a tarmului marii, un pas te desparte de plaja micuta dar curata, intalnim flori, amfore, alei pietruite, cascade de apa, podulete, vinoteca (unde se pot degusta si cumpara diverse soiuri de vin, productie mai veche sau mai recenta). Dupa ce am reusit sa iesim de la degustari am intalnit si o mica bisericuta ortodoxa, unde se poate intra si aprinde lumanari sau se pot cumpara iconite.

Celebra este gradina botanica cu cele peste 3000 de specii de plante, din care cactusii, plantati cu zeci de ani in urma si ajungand la marimi impresionante fac deliciul vizitatorilor, care doresc sa faca fotografii pt. amintiri. Colectia de cactusi este unica in Europa.

Aceasta gradina a fost construita la indemnul Reginei Maria si a devenit locul ei de refugiu cand, dupa intronarea fiului sau Carol al ll-lea acesta a izolat-o. Atunci ea statea pe un tron in gradina si privea marea sau admira apusul soarelui.

O alta atractie este gradina cu trandafiri bulgaresti. In momentul in care o vizitam am putut asista si la o sesiune de poze profesioniste cu o domnisoara manechin imbracata in rochie de mireasa. Gradina are si o zona care imita un labirint.

Astazi castelul Balcic (Balchick) este in circuitele turistice pentru nordul Bulgariei, fiind vizitat de turistii romani care aleg tara din sud ca destinatie estivala. Din ce am vazut eu, Bulgaria nu este nici foarte spectaculoasa, nici foarte diferita de Romania. Este o destinatie interesanta, relativ ieftina ce merita vazuta atunci cand nu vrei sa calatoresti foarte departe.

Trimis de ms65 in 02.04.10 16:52:14

VIZUALIZĂRI: 2772 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ms65); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P45 aranjament floral din gradina castelului

pepsi70ro
[02.04.10 17:14:14]

Foarte frumos ai povestit, chiar m-ai impresionat.

O singura observatie: apusul n-ai cum sa-l privesti de la castel. Resedinta fiind amplasata in vale, spre rasarit, este destul de greu sa privesti apusul.

In rest este ok, felicitari!

biancuta
[02.04.10 17:18:07]

Am crezut ca vei face o paralela intre cele doua castele (asemanari de constructie, legenda, etc.), oricum am inteles legatura dintre cele doua castele prin Regina Maria. O poveste interesanta, pentru care meriti un vot.

Dragoș_MD
[02.04.10 17:27:51]

e unul dintre cele mai reusite review-uri de aici despre acest loc. bravo!

ms65AUTOR REVIEW
[02.04.10 18:28:35]

aveti dreptate in ceea ce priveste apusul... cred ca m-am gandit ca pentru rasarit ora era prea matinala pentru o regina... iar cerul arata grozav la mare si cand apune soarele... oricum decorul e feeric! Imi place asocierea deal stancos, marea cu suita ei de culori, plaja mica, curata, intima, castelul mic si cochet, gradina exotica...

Va doresc tuturor un Paste fericit!!!

magdalena
[02.04.10 19:37:28]

Uite, de vinoteca nu stiam! Data viitoare nu o ratez! Din cate stiu, Bulgaria e renumita la vinuri (traditia vinificatiei dateaza de mai bine de 5000 de ani!) si vrea sa devina principalul exportator din zona de est si este totodata unul dintre cei mai mari producatori de vinuri din Europa, alaturi de Franta, Italia, Spania si Grecia.

Pe 14 februarie, de Sfantul Valentin, bulgarii sarbatoresc si Sfantul Trifon Zarezan, care este patronul viilor si vinului, sarbatoare adoptata oficial in 1962. Potrivit traditiei, in timpul serbarii se alege "regele vitei de vie" - de regula un viticultor harnic.

Desi nu sunt o bautoare, de cate ori merg in Bulgaria cumpar cateva sticle de vin. Multe vinuri bulgaresti sunt de renume mondial, ca Dimiat, Muscat sau Misket. Eu am mai cumparat si Targoviste si m-a amuzat ca au si ei o regiune numita asa.

[02.04.10 20:01:07]

frumos spus, iata si propunerea muzicala pentru aceste impresii, vine odata cu superbonusul !

ms65AUTOR REVIEW
[03.04.10 18:31:09]

inca un superbonus, iuhuuuu... cred ca a venit "iepuroiul" daca in doua zile am fost punctata de doua ori... va multumesc tuturor!!!

magdalena sper ca ai vazut si pozele ca sa ai idee... nu imi dau seama cum de ai ratat, era urmatorul punct de oprire dupa ce se vizita castelul, pana sa ajungi la bisericuta... eu nu ma pricep la vinuri dar acolo aveam sansa sa si gust ca sa ma pot decide (nu era valabil si pt. sticlele de colectie dar se presupune ca cei ce se pricep stiu ce si cum).

o sa mai pun cateva poze, ieri am mai si gatit...

wm 13 - multumesc mult pt. atentie si munca depusa!

tuturor va doresc PASTE FERICIT!!!

claudium*
[29.11.10 19:06:31]

nu stiu cine esti dar cu siguranta te voi vedea si pe la tv s au te voi auzii la radio la felul in care ai prezentat castelul. ai mare dreptate si cu apusul cel putin asa scria si pe clacutele de prezentare. sfatul meu... scrie o carte, despre ce vrei u, chiar ai talent vei avea succes.

bye

biancuta, claudium*, magdalena, ms65