ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.05.2017
ÎNSCRIS: 28.06.11
MAY-2017

Către satisfăcător

Olympic Beach – impresii

Olympic Beach – am fost a treia oara in aceasta statiune. Banuiesc ca va fi ultima oara dar sa nu zici niciodata, niciodata.

Am ajuns aici cu autocarul, de data asta jur, va fi ultima oara, cu o firma faimoasa cu o mare flota de autocare. Am achizitionat sejurul din noiembrie 2016, de black Friday si transportul a costat 1 euro de persoana ca altfel nu prefer transportul cu autocarul. Dar m-am gandit ca am copil care a crescut si putem incerca.

A fost un chin, cel putin la dus, cu autocarul plecat din Ploiesti la 21:00, cu schimbarea autocarului in Bucuresti si plecarea la 22:30. Am mai fost cu autocarul prin anii 2005-2007 si ajungeam dimineata in Olympic Beach. De data asta am ajuns la ora 14:30. Mi s-a parut drumul prea lung, am pierdut o ora la Giurgiu ca a trebuit sa debarcam o doamna cu CI expirat. Am avut parte de o insotitoare in autocar, dupa accent, din Republica Moldova, o tupeista care nu stia sa citeasca in limba romana informatiile despre Salonic.

La intoarcere am plecat la ora 16.00 si am ajuns in tara, la ora 5.00 dimineata unde am fost anuntati ca abia peste 2 ore vom fi transferati in orasele de unde am venit, adica sa plecam la ora 7.00. O nesimtire extrema si o economie pe spinarea turistilor sa astepti inca doua ore ca sa te transfere dupa un drum atat de lung. Dar, bineinteles, din economie, cu toate ca detine o mare flota de…. sa astepte romanul ca e obisnuit. Cred ca duminica a fost prima oara cand au plecat mai devreme din Bucuresti si la ora 7.10 minute eram in orasul nostru (nu din marinimia lor ci pentru ca am spus ca o sa fac reclamatii peste tot pe unde se poate).

Am ajuns nervosi in tara pentru ca o zi intreaga, in bataie de joc si fara support din partea agentiei de turism romane si a partenerului grec, nu am avut apa asa ca nu am vrut sa mai astept alte doua ore. Transferul cu autocarul s-a facut cu acelasi sofer cu care ne-am intors in tara, rupt de somn, plecat in cursa cu doua zile in urma, ceea ce reprezinta un mare risc pentru turisti. La intors, am avut o insotitoare practicanta, vorbea soferul in locul ei, cand am intrebat unde suntem si cat mai avem pana la granita a raspuns ca e plecata de ieri si sa avem mila de ea.

La dus am trecut prin Salonic unde am oprit la Biserica Sfantul Dumitru si la Turnul Alb. Daca ajungeti si doriti sa cumparati icoane sau altceva, in dreapta intrarii la Biserica Sfantul Dumitru este o camera unde mi s-au parut scumpe, dar in biserica am gasit un loc de unde am cumparat la preturi mai bune. Lumanarile sunt 0.30 centi si se aprind in biserica.

Statiunea este situata la poalele muntelui Olimp, este linistita, cam prea linistita de data aceasta, putini turisti, romani (preponderant pensionari), sarbi, rusi si surpriza, englezi. In perioada aceasta inca se mai lucreaza la vile, se face curat, se mai construieste cate o vila. Despre vila in care am fost cazati, MEMENTO IKAROS, pe care nu o recomand, o sa scriu in curand.

Vremea nu prea a tinut cu noi, a plouat in fiecare zi, daca incepea sa nu se mai vada varful muntelui sigur ploua. In ziua plecarii am avut parte de ploi torentiale, inundatii pe strada unde era situata vila si bineinteles ca nimeni nu a venit sa ne ajute sa ajungem la autocar, nici macar insotitoarea nu a venit pana la vila.

Apa marii destul de rece, am facut baie dar mi s-a parut mai rece decat in alti ani in luna mai. Am avut ocazia sa suparam o sepie si sa ne improaste cu cerneala si din momentul acela nu am mai intrat in apa. Apa era murdara, cu alge multe, plaja cu mizerii aproape de apa, intrarea in apa nu mai este atat de lina cum o stiam eu. Pentru sezlong am platit 3.5 euro cu o bautura inclusa – suc, ness frappe. Daca nu vreti sa stati pe sezlong exista spatiu suficient pentru a pune prosoapele pe nisip.

Restaurantele/ tavernele erau goale. Noi am mancat la WHITE ROSE si la KRISS.

Felurile de mancare aveau preturi incepand cu 6 euro.

Restaurantul White Rose il gasiti pe strada cu al doilea rand de vile, avand si hotel la etaj. Timpul de asteptare a fost in jur de jumatate de ora, dar mesele erau aproape goale, carne multa la fiecare fel de mancare, Paine la inceput din partea casei si cate un desert constand din maxim 3 prajiturele, cateva felii de fructe si ciocolata in mijloc. Meniul de copil comandat a fost 3 euro, avea doar mancare inclusa si o bucata foarte mica de carne, astfel incat data viitoare am comandat meniu de adult si pentru copil.

Kriss este spre iesirea din Olympic Beach, paralel cu plaja. Am fost un mare fan Kriss pana intr-o seara cand trei caini s-au luat la bataie langa scaunele noastre. In stanga fast-food-ului exista un magazin cu suveniruri care are la intrare un caine mare, nu stiu rasa iar proprietarii lui obisnuiesc sa manance la KRISS si de fiecare data vin cu cainele dupa ei. Copilul meu s-a speriat de bataia cainilor, cei de la KRISS au cerut sa ia cainele mare de acolo, l-au luat si peste 5 minute s-a intors printre mese si cand s-a apropiat de masa noastra mi-am luat copilul si am plecat. In rest, mancarea buna, 6 euro 3 frigarui/ piept de pui etc. cu cartofi, tzatziki si un pic de salata, meniul de copil 3/ 3.5 euro cu carne mai multa ca la White Rose si includea si un suc.

Langa KRISS, este o cofetarie TO Φωs, sper ca am scris bine, unde am mancat cea mai buna inghetata din viata mea. O cupa 1.30 euro, 2 cupe 2 euro dar se merita cu prisosinta. Prajituri de casa, foarte bune, 2.50 euro la pachet sau 3 euro daca le serveai acolo. Va recomand sa incercati produsele de la cofetarie, foarte bune si naturale. Au si niste gogosele insiropate, pe care de obicei ni le dadea grecul gratis, care sunt foarte gustoase.

Cafeaua, expresso, greceasca, ness frappe costa 1.5 euro - 2 euro.

Supermarket-uri gasiti multe, preturile difera, le puteti verifica si sa stiti ulterior de unde cumparati ce va trebuie. Apa la bax de 6 sticle de 1.5 litri intre 1.10-2 euro. Noi am cumparat apa Olympus, apa minerala naturala, care a fost buna, la pret de 1.50 euro bax-ul de 6 sticle. Daca achizitionati separat cate 1 sticla, pretul este in jur de 50 centi. Painea 0.90-1.20 euro si mai mult, am gasit chifle bune, 8 la punga – 0.90 euro/ 1 euro. Preturile mai mari ca la noi, daca faci transformare in lei: ciocolata 1.40-1.50 euro, iaurt 3 bucati 2 euro, fistic 3 euro punga nu stiu gramajul, marmelada la cutie sau borcan 1.30 – 2 euro etc.

In Paralia Katerini puteti ajunge pe jos, de-a lungul falezei, sunt 2.5 km sau cu autobuzul care este foarte rar, 1.20 euro biletul cumparat de la automatul din statie. Statia o gasiti in capatul statiunii Olympic Beach aproape de plaja, este vopsita in albastru. E obligatoriu sa cumparati biletul din statie pentru ca soferii nu vand bilete. Noi am vrut sa mergem la LIDL in Paralia, am plecat cu un autobuz la ora 15.30 si am cerut soferului sa ne opreasca la Lidl ca nu stiam locatia acestuia. Este usor de ajuns daca stati in Paralia, pe strada de la biserica mergeti pana la capatul acesteia si gasiti la intersectie, Lidl.

Trimis de papalito in 29.05.17 12:54:15
Validat / Publicat: 29.05.17 16:39:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 7211 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (papalito); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Turnul Alb din Salonic

[30.05.17 09:36:58]

poate ca ai fost cand inca nu era plin sezon in statiune dar am citit impresiile si am vazut ca nu e prima oara cand mergi acolo deci poti face comparatii.

noi ne gandim sa mergem cu baietelul de 6 ani jumatate cu autocarul, inca nu stim unde cautam o oferta cat mai avantajoasa ca si pret, te rog sa imi spui este obositor drumul pe autocar pentru un copil, ca vad ca ai si tu un copilas de 8 ani.

eu am o retinere inca nu stiu ce sa fac, m-am gandit ca pentru faptul ca se circula pe timp de noapte, poate va dormi copilul si o sa treaca altfel timpul.

de multe ori am fost tentata sa aleg aceasta statiune ca si loc pentru concediu, inca nu am ales-o, stiu ca plaja este faina cu nisip, dar parca nu mi-ar conveni sa ma lovesc de nu stiu ce lighioane de mare pe acolo.

[30.05.17 12:19:13]

@flaviana77: Am fost prima oara cu autocarul cu copilul si a fost foarte obositor, plus opririle pentru toaleta la fiecare trei ore, cozi la toalete. Daca copilul dvs suporta drumul puteti incerca. Depinde de costul transportului, eu una nu as plati 70 euro transportul cu autocarul pentru ca am zburat cu avionul la Atena cu aproximativ 100 euro. Cat despre lighioane este prima oara cand ne intalnim cu asa ceva, anul acesta apa mi s-a parut murdara, cel putin la mal era o portiune de aproximativ un metru de alge in apa iar intrarea in apa nu mai este atat de lina ca altadata, este o duna de nisip de aproximativ 50 cm pe care trebuie sa o cobori.

[30.05.17 12:23:48]

@papalito:

mergem cu autocar pentru ca sotul meu este satul de condus masina tot timpul anului iar in ceea ce priveste avionul nu am mers niciodata si nici curaj sa mergem nu avem, in plus m-am uitat si la ofertele pentru avion dar pentru 3 persoane era peste 600 euro sejurul, ceea ce depaseste bugetul nostru, asa ca...

nu am mers cu el niciodata pana acum afara din tara, am fost numai pe litoral la noi, anul asta vrem altceva.

nu stiu cum va fi cu drumul, sper sa nu avem probleme, ramane de vazut.

[30.05.17 19:24:08]

@flaviana77:Cand am plecat in Grecia prima oara cu copilul meu avea 6 ani, am fost cu avionul, era si racita din tara dar nu au fost probleme. De fiecare data eu imi fac asigurare medicala de calatorie si iau medicamente de urgenta la mine ca sa nu am surprize.

marius_ban
[15.06.17 12:08:26]

@flaviana77: am fost si eu anul trecut in Nei Pori, tot cu autocarul si n-as mai alege aceasta varianta pe viitor. intradevar, durata drumului se prelungeste cu cateva ore din cauza opririlor lungi, iar pozitia de stat in autocar nu este relaxanta deloc, cu atat mai mult daca esti cu copil mic.

Deasemnea, Riviera Olimpului nu este chiar asa atragatoare cum suna, de la Nei Pori pana la Paralia Katerini totul este cam la fel de dezolant. Daca ai plaja mare... nu este ingrijita corespunzator, daca este statiunea placuta este prea aglomera, s. a. m. d.

Ma rog, asta a fost impresia care mi-a lasat-o mie aceasta zona.

Alegeri inspirate iti doresc.

[15.06.17 12:28:46]

@ioiopleata:

multumesc pentru raspuns dar eu ador sa merg cu autocarul.

am fost in Corfu si tot drumul cu tot cu autocar a durat 24 ore, pentru ca am plecat din Focsani.

nu regret o clipa acel drum l-as mai face de nu stiu cate ori.

problema este ca nu stiu cum se comporta copilul dar am sa mizez pe ideea ca va dormi totusi pentru ca se merge noaptea si nu poate sa stea treaz atatea ore.

oricum ar fi, mie imi place Grecia si este imposibil sa nu gasesc ceva frumos pe acele meleaguri.

numai sa ajung acolo.

cavanta placuta.

[15.06.17 12:31:26]

@ioiopleata:

si cu masina personala daca pleci si stai la coada prin vami nu este deloc placut, plus oboseala soferului etc...

da este mai confortabil ca este masina ta si poti sa opresti unde si cand doresti, dar daca ai un sot care merge in fiecare zi sute de km si care doreste in concediu sa nu mai auda de masina, alegi alte variante.

calatorul
[07.08.17 20:39:21]

@papalito: Felicitari pentru frumoasa vacanta greceasca petrecuta Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru pozele lamuritoare. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare.

[08.08.17 16:50:50]

@calatorul: Cu placere, sper sa fie de folos si altor turisti!

calatorul, flaviana77, marius_ban, papalito
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Olympic Beach: