ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.05.2017
ÎNSCRIS: 29.11.09
APR-2017

încărcat de pe telefon!

Obiective turistice LA - partea a doua

3.1 Madame Tussauds, adresa Los Angeles, 6933 Hollywood Blvd, CA 90028. Site-ul oficial al muzeului din Hollywood este madametussauds.com. Se deschide zilnic la 10.00 iar ora de inchidere poate varia, de regula este ora 19.00 insa din cate imi amintesc sambata si duminica se inchide mai tarziu de 19.00 iar vinerea mai devreme, la 17.00. Recomand achizitia online a biletelor mai ales daca ajungeti in zona dupa ora 16.00, biletul pentru o persoana peste 13 ani este in acest caz doar 15,48 usd. Chiar si inainte de ora 16.00 este avantajoasa achizitia online, se alege data si ora pe site iar pretul pentru o persoana peste 13 ani este 23,21 usd. Reducerile in ambele cazuri sunt semnificative in cazul in care se achizitioneaza minim 2 bilete. Pe langa celebritatile din lumea filmului si a muzicii o surpriza a reprezentat-o "prezenta" presedintelui Barack Obama. Dupa ce iesiti de la Madame Tussauds va puteti indrepta spre TLC Chinese Theater si Dolby Theater care sunt situate in apropiere. Pentru parcare cu plata langa muzeu exista doua optiuni: cea de pe N Sycamore Avenue si cea de pe N Orange Drive.

3.2 Universal Studios, adresa 100 Universal City Plaza, CA 91608. Site-ul oficial este universalstudioshollywood.com. Si aici recomand achizitia online a biletelor dupa descarcarea aplicatiei pe telefon sau tableta, economia fiind de 15 usd pentru fiecare bilet. Biletul online pentru o persoana peste 10 ani cu acces o singura zi costa 105 usd in loc de 120 usd. Programul de functionare variaza, unele zile din mijlocul saptamanii 10.00-18.00, sambata 09.00-22.00, duminica 09.00-20.00 iar lunea si vinerea 10.00-19.00. Cea mai iefina parcare cu plata in zona este 20 usd. Ni s-a parut interesant, este un fel de Disneyland pentru copii mai mari si parinti, temele de baza aici sunt: Harry Potter, walking dead attraction, fast & furious, King Kong, Minions, Transformers, Simpsons, Jurassik Park, waterworld, Shrek. Timpii de asteptare pentru accesul la aceste atractii nu depasesc 15 minute. In interiorul parcului gasiti restaurante unde se poate servi masa si magazine unde sa faceti cumparaturi.

3.3 Observatorul Griffith adresa Los Angeles, 2800 E Observatory Rd, CA 90027. Site-ul oficial este griffithobservatory.org iar programul de functionare 12.00 - 22.00 in timpul saptamanii mai putin ziua de luni cand este inchis, sambata si duminica programul este 10.00 - 22.00. Intrarea este libera in schimb parcarea costa 4 usd pe ora. De aici se deschide o panoramă impresionantă asupra orașului Los Angeles. Planetariu, observator astronomic și spațiu dedicat expozițiilor, Griffith Observatory este și locul în care s-au filmat câteva pelicule cinematografice. Recomand vizitarea observatorului spre seara, inainte de apusul soarelui.

4.1 Getty Center adresa Los Angeles, 1200 Getty Center Dr, CA 90049, site-ul oficial getty.edu. Intrarea este libera iar parcarea costa 15 usd pana in ora 15.00 iar dupa aceasta ora 10.00 usd. Este inchis doar lunea. Programul de marti pana vineri plus duminica este 10.00 - 17.30 iar sambata este 10.00 - 21.00. Fara dubii este recomandarea mea numarul unu in LA, un loc pe care nu l-as fi parasit. Fondat de un industrias american, reprezinta unul din cele mai cunoscute muzee de arta. Pe scurt muzeul prezinta trei categorii: arta, arhitectura si gradina. In interior sunt expuse colectii renumite de picturi europene si americane, manuscrise, sculpturi si arta decorativa, fotografii. Partea de interior a fost gandita in asa fel incat sa fie prezenta cat mai multa lumina naturala. In exterior putem admira partea de ahitectura si gradina. Este fabulos ce au reusit sa faca in acel loc, sa gasesti un astfel de loc in aglomeratul LA, in care simti ca iti reincarci bateriile, privelistea asupra orasului, este ceva de vis. Pe langa partea de arta foarte interesanta, florile, copacii si gardurile vii, modul cum au gandit partea de exterior iti lasa impresia ca esti intr-o adevarata gradina botanica.

4.2 UCLA adresa Los Angeles, Westwood Plaza, CA 90095, site oficial ucla.edu. Este una din cele mai mari si mai prestigioase institutii de invatamant superior din lume. Campusul l-am perceput ca fiind un mini-oras, cu propria sectie de politie, de pompieri, cu unul din cele mai moderne spitale din lume, cu stadion, sali de sport, sali de teatru, de cinema si de concerte, cu foarte multe biblioteci, spatii verzi. Pentru cei 38.000 de studenti am inteles ca personalul didactic depaseste 6.000 de angajati iar personalul administrativ este de circa 18.000 de angajati. Accesul in incinta campusului nu este restrictionat, in schimb sunt cladiri in care nu se poate intra. Noi am fost intr-o zi de joi, am reusit sa intram in muzeu, intr-o sala de sport in care se desfasurau antrenamente, intr-un corp de biblioteca. La intrarea in fiecare corp exista receptie de unde se solicita accesul in interior pe baza pasaportului. Este greu de imaginat, daca nu vezi cu ochii tai, cat de mare este suprafata pe care se intinde si cat de multe cladiri alcatuiesc aceasta universitate de top.

4.3 Rodeo Dr, celebra strada pe care se afla magazinele de lux din LA, este marginita la un capat de Wilshire Blvd, iar la celalalt capat de Santa Monica Blvd. A aparut in multe filme fiind o destinatie de cumparaturi exclusivista. Desi nu este un loc adresat muritorilor de rand, merita sa faci o plimbare pe aceasta strada nu foarte lunga, mai ales ca parcarea publica din zona ofera primele doua ore gratuit. Cea mai sugestiva prezentare Rodeo Dr am citit-o pe un blog cu ceva timp in urma si era ceva de genul va puteti clati ochii in vitrinele impecabile, puteti identifica tendintele din fashion, puteti respira acelasi aer cu cei bogati, puteti face window shopping. Adevarat...

Trimis de narcisa in 27.05.17 17:05:30
Validat / Publicat: 27.05.17 21:00:19
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AMERICA DE NORD

VIZUALIZĂRI: 2791 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (narcisa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P24 Universal Studios

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Los Angeles: