ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.05.2017

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător

încărcat de pe telefon!

Akrotiri - Korfu o insula a multor civilizații

Peisaje da - gazde ba. In primul rand să aveți grijă la agențiile de renume [... ]... Înainte de a planifica vacanta m-am informat pe acest site despre conditiile și gazdele noastre. Nu am crezut în veci că ceea ce au descris alți români se vor întâmpla și cu noi. Înainte de plecare ni s-au vândut promisiuni și vise frumoase de către agenția noastră romaneasca.

Din start am cerut să fim informați despre poziționarea camerelor. Odată ce ne-au asigurat că vom avea toate camerele cu privire la mare pe care ni le doream, etaj 2 partea cu piscina, am plecat pe deplin încrezători în această "agentie". Am avut un ghinion teribil, avionul având o întârziere de 2 ore din neglijenta celor care se ocupau cu încărcarea bagajelor, nu ieșeau la numărătoare. Odată ajunși cu o întârziere considerabilă dar nu din vina noastră, am cerut să ne cazam la camerele rezervate de agenția [... ].

Receptionista grecoaica ne-a zis din start ca am fost păcăliți, ei neavând camere pe partea cu piscina cu atât mai puțin la etajul 2, tot ceea ce au rezervat cei de la [... ] sunt la PARTER nici măcar la etajul 1 pe românește. Ei considera etaj 1 = parter; etaj 2 = nivelul 1 samd.

Cele mai proaste camere le au agențiile românești și percep sume de 2 ori mai mari, chiar triple, pe niște camere net inferioare, pozitionate la parter, versus camerele de la etajele superioare ale primelor 2 nații privigeliate germanii, britanicii dealtfel fiind și recent renovate.

Nu am avut ce face, am rămas cu parterul și cu o priveliște "minunata" în vegetația și copacii din fata. După n telefoane la agenția noastră pentru a remedia situația, ni s-a transmis că "așa ceva nu e posibil, o să facă orice sa remedieze problema cu partenerii greci", posibil da și penibil pot adăuga. Ne abureau ca pe copii mici și presupun că nu suntem singurii, mi se scârbise de atâta iresponsabilitate, după 2 zile am încetat contactul cu agenția și am decis sa ne relaxam că doar pentru asta venisem.

Din păcate ca sa fie treaba... treaba, în aceeași seară a sosirii noastre, la cina am dorit o mica bucurie sa ne așezăm la mesele cu priveliște spre mare, spre marea noastră surprindere am fost întâmpinați de către gazde cu poftiți în spate. Politicos am întrebat de ce? Ni s-a transmis că partenerii lor germanii și englezii precum și alte naționalități sunt clienți fideli cu bani și au rezervate doar ei mesele de la geam. Reacția noastră a fost: poftim!!!

După ce că suntem tratați cum suntem tratați in țara de conduceri iresponsabile (negociază de pe poziții inferioare cu partenerii lor), au reușit să ne faca de râsul lumii și în strainatate, noi românii trebuie să înghițim și să ocupăm locurile din colț, precum un copil care face prostii, la colțul rușinii.

Toate aceste momente au mai fost descrise de n români la același hotel Akrotiri Beach dar nu am crezut până nu am văzut pe pielea noastră (ca Toma necredinciosul).

Singurul nostru noroc a fost sa nu plecăm capul umili in fata altor nații și ne-am cerut drepturile sa fim tratați ca orice cetățean al UE... și nu oricum ci EGALI. Banii ii plăteam poate mai mult decât trebuia și uite așa ne-am trezit abandonați în străinătate și de agenția [... ] care și-au luat comisionul gras și de partenerii nostrii greci.

In cele din urmă, nu o sa mai continui cu poveștile, am reușit să ne facem respectați și seara de seara aveam masa noastră la geam și încă 2-3 prieteni greci asemeni noua romanilor (dacilor) de treabă, care ne-au făcut zilele mai frumoase, dovada bunătății lor a fost răsplătită prin cibucul seara de seara (ceea ce altele nații nu le lasă un cent). Cat despre cei ce ne-au făcut seara urâtă au rămas să își servească stăpânii lor germanii și englezii.

Țin să punctez cu nota 10 priveliștea, peisajele și respectul de care dau dovada românii intre ei în afara granițelor. Nu apreciez rasismul unora dintre greci și credeti-ma in corfu am întâlnit mult rasism până și la magazine, ceea ce în zakintos nici nu se punea problema.

Una peste alta, sa ne trăim vacanta căci e scurta indiferent de problemele întâmpinate și să fim mândrii că suntem buni romani, sa punem la cosul de gunoi pe cei ce nu ne respecta astfel pe viitor o sa își schimbe obiceiurile.

Pentru cei care vor apa calda nu prea găsiți nicăieri informația: partea de Est apa este cu mult mai caldă decât in partea de veste Paleokastrita.

O insula mirifica, merita din plin.

Trimis de tatyq in 26.05.17 22:55:46
Validat / Publicat: 27.05.17 06:53:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2215 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tatyq); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster39 [27.05.17 06:51:50] »

@tatyq: @tatyq: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

=

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 29&ridAnt=77794

=

Radu Tudoran [27.05.17 09:22:08] »

Imi pare rau de conditiile pe care le-ai avut, dar si de faptul ca Hotel Akrotiri s-a schimbat. Eu am petrecut un sejur excelent acolo, punctul forte fiind personalul (bar, restaurant). Pacat, caci amplasarea este superba.

ebirsan [27.05.17 10:10:54] »

Si uite așa, dupa experiența de 4* din Lefkada (2013) nu am mai mers nicăieri in concediu printr-o agentie de turism.

Mi-am ales și rezervat singur camerele.

Cel putin nu am pe cine să mai dau vina de alegerea facută și să-mi fac nervi că am fost dezinformat (țepuit).

Din fericire până acum nu am dat nici un rateu cu această opțiune proprie și chiar am nimerit niște locații excelente, mai ales d.p.v. al peisajului vizibil de pe balcon / terasă.

Gonda [06.06.17 21:19:57] »

Buna puteti sa imi ziceti printrun mesaj privat prin ce agentie vati dus ca peste 2 saptamani urmeaza sa plec in corfu tot prin agentie si nu as vrea sa patesc ceva neplacut.

Va multumesc anticipat.

AnaMariaMC [06.08.17 15:17:25] »

@tatyq: PE mine, din contra, angajatii de la restaurante si hoteluri din Corfu m-au surprins placut. Mi s-au parut mai zambitori si mai ospitalieri cu turistii decat cei din Zakynthos.

Cred ca depinde foarte mult de oamenii peste care ai noroc sa dai.

calatorul [07.08.17 20:22:01] »

@tatyq: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite. Din pacate asa sunt majoritatea agentiilor de turism romanesti, vand promisiuni si incaseaza bani in locul celor care i/ar merita, si anume gazdele locale.

AnaMariaMC, calatorul, ebirsan, Gonda, Radu Tudoran
    Alte impresii din această RUBRICĂAkrotiri Beach Hotel: