ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.04.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 40-50 ani
    ÎNSCRIS: 24.03.08
    AUG-2007

Garantia unei vacante reusite

Ce bucurie mai mare poti avea intr-o vara caniculara decat sa fugi din caldura si praful Bucurestiului cateva zile la munte. Si cum bucurestenii stiu una si buna cand e vorba de “ fugit de acasa “ am luat si eu drumul Brasovului. Daca imi mai amintesc bine, am plecat pe ruta Bucuresti – Targoviste - Campu Lung, dar nu am mai ajuns la Bran asa cum ne-am propus pentru ca frumusetea muntilor si peisajul desprins parca din povesti, ne-a facut sa ne oprim la Fundata. Am intrebat in stanga si-n dreapta de un loc special de cazare si uite asa am ajuns la sora sa mai mica in Fundatica. Si daca tot nu mai fusesem niciodata acolo am zis ca e pacat sa plecam mai departe si sa nu ne bucuram de linistea muntilor, de aerul curat si de verdele brazilor si a ierbii, ca doar tot pe la 1400 m altitudine eram si deci scopul plecarii noaste era atins. Fundatica este localitatea aflata la cea mai mare inaltime din tara.

Ne-am cazat la pensiunea Padina Ursului. Mie mi-a placut de cum i-am trecut pragul. Chiar daca nu sunt o mare admiratoare a obiectelor din fier forjat, acolo clar isi aveau rostul…se incadrau perfect in atmosfera generala. Asa cum veti vedea in fotografii, tot ce s-a putut, s-a realizat din fier forjat; paturile, noptierele, aplicele, scaunele si masutele …. multa munca si un rezultat frumos.

Camerele nu sunt extraordinar de mari, dar faptul ca au balcon compenseaza. Totul a fost foarte curat; si lenjeria patului, si prosoapele la baie si camera in ansamblu. Am avut desigur televizor in camera dar si uscator de par la baie. De AC nu este nevoie.

Am mancat la restauranul pensiunii, pentru ca ne era si comod si ne si placea tot ce gatea bucatarul. Fel de fel de ciorbe, tocanite si fripturi, clatite si mere copate cu nuca …toate acestea ne rasfatau stomacul zilnic. Au si un bar, dar cum nu suntem “ buni consumatori” in afara de cate un pahar de vin seara la masa, nu ne-a interesat cum era aprovizionat barul si nici cum erau preturile.

Cred ca este permis accesul cu cainii caci era o familie ce avea un catel si nu parea sa fi primit favoruri speciale. Acel catel, un canish dadea adevarate spectacole cand fugarea niste biete si pasnice oi ce pasteau la cateva sute de metri de pensiune, pe ternul unui vecin.

A fost foarte placut sa stam seara ori pe balcon ori in curtea din spatele vilei si sa admiram muntii si sa ne pocneasca urechile de atata liniste. Ziua plimbarile au fost singura noastra preocupare. Aerul ozonat ne oxigena tot corpul iar noaptea somnul era atat de odihnitor si adanc, de parca muncisem toata ziua.

Alte avantaje;

Masa de billiard, masa de tenis, loc de joaca pentru copii, semineu, curte foarte mare, loc mare de parcare, terasa si gratar.

Daca vreti sa va revigorati fiecare celula din corp, daca vreti sa stati linistiti si sa admirati un mare tablou cu “ natura vie” opriti-va la Fundatica. Cazarea la Padina Ursului este excelenta si aveti garantia unei vacante netulburata de nimeni si nimic.

Trimis de Diaura* in 01.04.10 23:53:12
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FUNDATA.

VIZUALIZĂRI: 4075 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Padina Ursului - patul din fier forjat
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 39.00 EUR pe cameră

magdalena
    [02.04.10 08:22:07]

Chiar arata superb pensiunea! Nu ne-ai spus cat a costat o noapte si cam la ce costuri se ridica masa. De asemenea, as vrea sa stiu daca poti manca la restaurantul pensiunii fara sa te cazezi in caz ca esti in drum.

In acelasi timp as vrea sa stiu cam la cati km este de Bucuresti si cam cat timp ai facut pana acolo.

Reeditez, cautand pe net cum sa ajung, poate reusesc in aceasta minivacanta de Paste si am gasit asta:

"Nu stiu din ce oras esti, dar daca esti din Bucuresti, exista 3 variante:
    1. prin Targoviste - Campu lung ( nu ajungi pana in oras, se face dreapta, la intrare, spre rucar)- Rucar - Fundata - Fundatica
    2. prin Pitesti - Campu lung - Rucar - Fundata - Fundatica
    3. prin Ploiesti - Sinaia - Predeal - Rasnov - Bran - Fundata - Fundatica".

Spune-mi te rog de ce e clasificata la 5 stele. Chiar sunt mirata ca o pensiune aruncata asa, departe de "lumea dezlantuita", poate avea 5 stele... Are jacuzzi, piscina, ceva? Ce are in plus fata de alte pensiuni mai putin "instelate", in afara de faptul ca arata super ok si are camerele mari. Cate camere are? In caz ca mergi cu niste prieteni si vrei sa optezi pentru toata pensiunea?

Diaura*AUTOR REVIEW
    [02.04.10 08:53:29]

magdalena: Traseul gasit de tine este foarte bun. Din Bucuresti pana acolo sunt aproape 200 km, deci in functie de cat de aglomerat este drumul faci cam 3 ore.

Pensiunea are 5 margarete pentru ca are tot ce trebuie; are si o micuta (adica putin adanca) piscina, are sauna si are doua sali de conferinta echipate cam cu ce trebuie. In plus proprietarii mai au doua vile cu cate 10 camere, deci locuri de cazare sunt. Pensiunea are mai mult de 25 de camere, nu stiu exact cate. Daca imi amintesc bine, pretul a fost cam maricel pentru o pensiune, dar conditiile chiar sunt de 5 margarete; cred ca vreo 50 Eur/camera, dar mai mult ca sigur ca ce era atunci nu mai este de actualitate. De aceea nici nu am mai mentionat pretul.

Ce mi-a placut in plus fata de ce am scris, a fost restaurantul " aerisit"; mesele nu erau inghesuite, asa... doar sa incapa cat mai multi... nu se uita vecinul in farfuria mea, si nici nu tragea cu urechea la discutii.

Tot personalul, in frunte cu patronul se comporta minunat.

[02.04.10 11:57:53]

Diaura, m-am gandit la aceasta melodie care sa acompanieze randurile tale pe care personal le gasesc foarte utile. Daca insa vrei sa schimbam, doar lasa un semn :-)) !

biancuta
    [02.04.10 23:11:53]

E intr-adevar o pensiune foarte draguta. Nici eu nu ma dau in vant dupa fier forjat, dar arata bine. Imi place si gradina cu bancute si luminile nocturne.

sony
    [02.08.10 20:38:34]

Este de fapt un "complex": Padina Ursului 1 si 2, Padina Bradului.

Exista piscina, sala fitness si sali de conferinta.

biancuta, Diaura*, magdalena, sony
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Padina Ursului [Fundățica]: