ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.04.2010
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 05.01.10
MAY-2009

Un weekend la hotelul "Sara's sons" din Baile Herculane

Am dormit aici o noapte in mai 2009. Cautand pe net o cazare pentru un weekend in Baile Herculane, am ales acest hotel pentru ca ne-a atras datorita piscinei. Initial am vrut sa facem rezervare prin telefon, dar ni s-a spus ca nu se poate face decat pentru cel putin doua nopti, asa ca am plecat la risc, fara rezervare. Spre norocul nostru nu era prea multa lume in perioada aceea, asa ca am gasit camera si fara rezevare.

Camera era curata si draguta, dar persista in hotel un miros de sulf, datorita apei termale. Cred ca 130 de lei am platit pentru o noapte, daca bine tin minte. Am primit si cate un bon de 15 lei, care putea fi folosit la micul dejun, dar nu numai, asa ca noi ne-am comandat bauturi la piscina de bonurile acelea.

Ca sa urci la etaj trebuia sa treci printr-un bar, amenajat cu zona pentru dans la bara. Weekendul acela a fost, insa, unul linistit.

Sara's sons are trei piscine, doua mai mari si una mai mica. Atunci doar doua erau functionale, unul dintre bazinele mai mari fiind golit. Pe site scrie ca una dintre piscine este pentru copii. Ca dimensiuni, da, numai ca era plina de adulti care o foloseau drept... jacuzzi! Apa era foarte fierbinte, nici nu puteai sta mult in apa, trebuia sa te asezi pe margine dupa ce te incalzeai.

Piscina este disponibila si celor din afara hotelului, care pot merge acolo la strand. Un minus: nu era niciun sezlong si nici nu era foarte curat in jurul bazinului, dupa cum se poate vedea si din poze. Probabil ca patronii nici nu s-au pregatit foarte bine atunci din cauza vremii, care a fost cam ploioasa, iar sezonul de vacanta nu incepuse inca, fiind sfarsit de mai.

Per ansamblu, am fost multumiti de hotel, care este tare cochet si seamana cu unele hoteluri din Grecia din punct de vedere arhitectural. In plus, peisajul este absolut superb, fiind inconjurat de stanci impadurite care pot fi admirate din piscina.

Trimis de corinka in 01.04.10 22:32:40

VIZUALIZĂRI: 8179 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corinka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Locul in care ar fi fost frumos sa fie niste sezlonguri...

magdalena
[02.04.10 08:15:59]

Dupa ce am citit impresiile postate de georgiana la Herculane am cautat pe net posibilitati de cazare, printre care am vazut si acest hotel si chiar ma intrebam daca nu e o varianta buna de cazare.

Dupa cum il descrii, e superb sa faci baie in piscina si sa admiri stancile impadurite, dar curatenia care lasa de dorit la piscina, ma face sa il tai de pe lista.

Chiar daca ai fost in mai, mizeria din jurul bazinului nu se justifica.

Ba din contra, in plina vara presupun ca sunt mai multi turisti, daca nu fac fata in mai...

corinkaAUTOR REVIEW
[02.04.10 09:07:26]

In camera era curat, iar apa din piscina era si ea curata, cu exceptia acelui loc care se vede in poze.

Variante de cazare erau destule si mai erau si alte hoteluri noi care avea piscine, doar ca erau mai mici.

Cauta si vei gasi destule oferte, unele poate chiar mai bine amplasate, eventual mai aproape de centrul statiunii.

coccolino*
[03.04.10 14:37:25]

Imi place cum scrie corinka, dar mizeria nu e scuzabila, chiar daca erau camerele curate, asta nu scuza faptul ca langa piscina era murdar.

Avand in vedere ca statiunea a ajuns intr-o stare deplorabila, se pare ca nici noii hotelieri nu fac mai multe eforturi pentru salvarea ei.

magdalena
[03.04.10 18:57:31]

La ce folos sa fie piscina la hotel daca e murdar in jur, te gandesti ca si apa din piscina nu e buna sa te bagi in ea...

dragos17
[04.04.10 09:21:11]

Magdalena nu te mai supara. Traiesti in Romania... ai uitat? Mie totusi imi place cum arata piscina. Din poza nu vad mizeria la care se face referire. Petele de pe jos? Mai vad un instrument de curatat piscina si un cos verde pentru gunoi... Oricum la cat a platit eu zic ca a fost bine si pare sa fie un hotel acceptabil. Pa.

sbacau
[10.04.10 10:58:36]

din cate vad eu in foto, hotelul e asezat cumva intre blocuri...mi se pare o chestie nasoala...apropos, contra cost au acces la piscine si "bastinoshii"? In poze arat bine, nu zic nu, dar parca as face baie in spatele blocului...

corinkaAUTOR REVIEW
[10.04.10 15:20:49]

Nu sunt blocuri, ci hoteluri.

In imagine se afla un hotel construit inainte de 1989. Hotelurile din acea perioada sunt foarte mari si arata ca niste blocuri.

Numai ca acum aceste hoteluri sunt aproape goale, in cea mai mare parte...

Piscina e accesibila oricui, contra cost, nu numai celor cazati in hotel.

RobertCodescu
[15.07.10 22:08:15]

Adică Dacia, Domogled şi Diana astea-s hotelurile de lângă Sara's Sons şi în perioada aprilie - mai, lucrau la extinderea lui !!! Aşa că acum s-ar putea să fie numai bun de vizitat !!!

anamaz000
[23.08.10 16:34:42]

In hotel nu am fost, dar pot spune ca piscinele erau in august cind am fost eu super curate, plaja, de fapt cimentul de asemeni curat, erau si sezlonguri contra cost, cazarea cam scumpa, erau preturile afisate la receptie, dar ma repet piscinele si apa SUPERRR!

hlli
[26.08.10 20:12:46]

As adauga despre Sara's Sons ca fiind singurul strand mai curat din zona. Cam mititel, dar altele de nivelul lui nu sunt. Poti servi masa, dar preturile nu sunt accesibile tuturor. As face insa o remarca mai putin favorabila fata de patronii de la Sara'Sons privitor la comportamentul total neprietenos fata de clienti, chiar daca sunt doar clienti ai strandului. Nu sunt profesionisti.

Insa......fiind banateanca, iubesc zona, chiar daca s-a degradat intradevar f.f.f mult. Si daca te poti detasa si iei doar partile pozitive se poate petrece o vacanta reusita.

Sa speram in mai bine si pentru aceasta bogatie a zonei banatului.

Cu multi ani in urma am vazut Karlovy Vary, actualmente din Cehia, pe atunci Cehoslovacia. Mi s-a parut identica cu Herculanele nostru. Astazi este o statiune superba...... Si Herculane?!!!!!!!!! Trist !!!!!

carmen2010
[27.08.10 12:36:56]

Noi mergem aproape in fiecare an la Herculane, ne simtim extraordinar de bine, ne relaxam si ne incarcam bateriile si as vrea sa adaug ca strandul Sara's Sons nu este singurul strand curat din zona, dimpotriva, exista mai jos, in apropierea hotelurilor Geta si Golden Spirit, un strand curat si mult mai frumos, chiar pe malul Cernei, cu o priveliste superba asupra muntilor si a intregului peisaj inconjurator, cu 2bazine cu apa termala: unul pt. copii, si unul mare cu o forma deosebita pt. adulti, cu sezlonguri ca pe litoral (5lei/sezlong) si umbrele (dar, de obicei, daca bate foarte tare vantul, le cam zboara, deci trebuie avut grija) si cu muzica placuta. Pe langa ca este mai frumos si mai curat ca Sara's Sons, este si mult mai ieftin: 5lei/adult si 2lei/copil (asa era in fiecare an si nu cred ca s-a scumpit anul asta, cand e criza), asa ca noi am fost foarte bucurosi sa renuntam sa mai calcam pe la Sara's Sons unde este o inghesuiala de nedescris, ciment in jurul bazinelor, sezlonguri de tip vechi care se gaseau si acum 30-40ani in gradina la bunica, miros ingrozitor de apa termala...

Recomand tuturor cu caldura strandul cu apa termala din centrul nou al statiunii (asa cum il numesc localnicii).

De hoteluri si pensiuni nici nu mai vorbesc, pt. ca exista altele mult mai frumoase si mai bine pozitionate ca Sara's Sons. Cand am timp o sa postez un review insotit de multe poze si o sa "povestesc" despre hotelul deosebit la care stam noi de ani buni de fiecare data cand ajungem in Herculane, inca de cand nu era inca gata si dat in folosinta turistilor, doar cateva camere...

anamaz000
[27.08.10 13:29:59]

Cred ca trebuie sa te contrazic un pic! strandul la care te referi costa intrarea tot 7 lei, ca peste tot in statiune, dar curatenia bazinelor anul acesta a cam lasat de dorit!

carmen2010
[27.08.10 17:13:52]

Nu e nici o problema daca au scumpit anul asta intrarea si e foarte bine ca cei de la Sara's Sons s-au gandit in sfarsit s-o ieftineasca, era si cazul (daca au concurenta serioasa ce sa-i faci), pt. ca oricum in anii trecuti intrarea la Sara's Sons era nejustificat de scumpa fata de acest strand si nu numai, iar acesta chiar isi merita pe deplin banii dati din absolut toate punctele de vedere, si acum si in trecut!!

anamaz000, carmen2010, coccolino*, corinka, dragos17, hlli, magdalena, sbacau
Alte impresii din această RUBRICĂSara's Sons Hotel & Hostel: