ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.05.2017
ÎNSCRIS: 03.01.13
NOV-2015

Partea picantă a Amsterdamului sau Red Light District

În Amsterdam am ajuns într-o dimineață de sfârșit de noiembrie. Soarele care strălucea cu generozitate nu ne trimitea cu gândul la sărbătorile de iarnă sau la târgurile de Crăciun care urmau să se deschidă în câteva zile.

Am plecat din Antwerpen, cu trenul, pe ruta Bruxelles - Rotterdam - Amsterdam (ultima oprire și cea mai așteptată :)). Trenul oprește în Centraal Station. Inaugurată în 1889, este principalul nod feroviar cu plecări interne și internaționale și cu conexiuni de legătură pentru 16 linii de tramvaie, 30 de linii de autobuze, 3 stații de metrou și puncte de îmbarcare pentru vapor-bus. Inutil să mai spun că pe lângă toate aceste mijloace de transport, bicicleta este regina!

În Amsterdam totul este în perfectă armonie cu lumea înconjurătoare: morile de vânt, lalelele, canalele, piețele cu brânză, berea sau casele ale căror fațade ne duc cu gândul la stroopwafe. În aceeași categorie intră și sex shop-urile ori coffee shop-urile.

Red Light District

Controversatul turism sexual nu apare în ghidurile turistice, deși se știe că există. Poate dintr-o falsă pudoare acest prag încă nu a fost trecut? Cine știe... dar, cert este că în tururile orașului găsim excursii organizate în care grupurile de turiști sunt invitate să nu rateze o experiență să-i zicem "spicy".

Inhibați, pudici, poate doar curioși ori open-minde, pentru toți este locul în care tot ce s-a învățat acasă despre moralitate sau sănătate sufletească se uită.

În De Wallen, labirintul de străduțe cu aproximativ 300 de vitrine expun femei pentru toate gusturile și fanteziile povestite și nepovestite: blonde, brunete, creole, roșcate, suple, plinuțe, cu sâni sau făra, în vârstă sau mai tinere.

Legalizată încă din 1830, orice afacere bazată pe servicii sexuale trebuie să aibă autorizație eliberată de autoritățile locale. Vorbim despre prostituție legală și reglementată într-o societate lipsită de inhibiții și unde sexul este văzut ca o normalitate a vieții. Lucrurile au avansat atât de mult în acest domeniu încât din 2001 este considerată profesie, iar angajatele și/sau angajații (depinde de la caz la caz) au aceleasi drepturi ca orice alt angajat atâta timp cât veniturile rezultate din activitatea pe care o desfășoară sunt taxate. Controalele medicale periodice se fac pe cheltuiala statului și nimeni nu se angajează fară un certificat de sănătate.

Centrul de Informare despre Prostituție organizează de două ori pe an Ziua Porților Deschise - Red Light District Open Day - când vizitatorii pot să arunce un ochi și în interiorul bordelurilor participante. Și ca orice eveniment care se respectă, informațiile suplimentare le pot afla din broșuri, flyer-e și alte chestii de marketing.

Dincolo de perdelele roșii, "camera de lucru" a unei prostituate nu difera prea mult (ca și format) fața de "camera de lucru" a unei prostituate din Pompei. Dar, și atunci ca și acum, tot ce este interzis este permis.

Fotografiatul în zonă este strict interzis și regula trebuie respectată.

În Piața Bisericii Vechi - Oude Kerk, statuia din bronz înfățișând o femeie care stă în pragul ușii așteptându-și clienții, este dedicată tuturor celor care își câștigă existența din industria sexuală și este însoțită de un mesaj care îndeamnă la respect: "Respect sex workers all over the world".

Este de altfel unicul monument construit pe această temă și unde putea fi amplasat dacă nu într-o piață veche lângă o biserică? Lucrurile sunt atât de normale aici încât doamnele respectabile merg la slujba de duminică, iar celelalte își văd de serviciul lor în vitrină.

Poate că în cursul zilei cartierul pare cam lipsit de strălucire, să zicem. Dar, seara după ora 22.00 totul prinde viață și devine permis: sex, droguri ușoare, alcool. Pentru cei interesați serviciile se plătesc înainte, 20 de minute de plăcere fiind timpul standard pentru orice client.

Un loc interesant de vizitat este Muzeul Sexului. Nu pot să spun că învățăm ceva din el, dar o concluzie este clară: și atunci, și acum lucrurile au stat cam la fel, și tot ce se pare acum nou, s-a experimentat cu secole în urmă.

Personal, cred că este o destinație de bifat măcar o dată în viață. Este interesant totul și ideea de normalitate vă va surprinde cu siguranță. Lucrurile ilegale în alte tări, aici sunt legale și sunt un simbol al libertății și toleranței.

Filmul clasic de sâmbătă seara aici este înlocuit cu un film pentru adulți, piesa de teatru cu spectacole peep-shows iar o vizita într-un sex-shop outlet poate fi ca orice altă vizită într-un magazin cu 2 etaje, de unde de această dată nu ne vom cumpăra pantofi :). Distracție maximă!

Trimis de crysttine in 25.05.17 11:38:35
Validat / Publicat: 25.05.17 13:20:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BENELUX.

VIZUALIZĂRI: 3456 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (crysttine); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[25.05.17 13:19:48]

Conform regulamentului (1.A.13),

începând cu al treilea articol republicat de pe blogul personal pe AFA - în aceeaşi săptămână - se retrage PMA standard (votul saitului).

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / BENELUX
[25.05.17 13:51:02]

@crysttine:

De ce nu?!? nu au din ăia sexy?!?

[25.05.17 13:55:56]

@Dragos: Daaa, corect. Eu m-am gândit la pantofi office că mi's femeie cu frică de cel de sus ????

scuze pt greseala din text; am sesizat-o si astept sa se rezolve.

Flaviu
[25.05.17 17:00:59]

@crysttine: Mi-a placut, scrii foarte fain!

[25.05.17 17:08:11]

@Flaviu: Multumesc!

Radu Tudoran CONS. ONORIFIC AFA / BENELUX
[26.05.17 17:05:12]

Spuneai ca este o destinatie de bifat macar o data in viata. Te refereai la privit sau prestat? Cei mai multi care umbla brambura prin Red District nu au nici un gand sa cheltuie 50 de euro pentru o experienta. Ei bifeaza sau nu?

[26.05.17 17:38:34]

@Radu Tudoran: Depinde cu ce ganduri (si buget) pleaca fiecare de acasa.

crysttine, Flaviu, Radu Tudoran
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Amsterdam şi împrejurimile: