ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.05.2017
ÎNSCRIS: 23.05.14
APR-2017

Teatrul Manoel din Valletta

Langa Biserica Carmelite, pe aceeasi "Old Theater Street", se afla Teatrul Manoel. Acest edificiu, datand din 1731, este al treilea teatru construit in Europa, de catre " Marele Maestru " Antonio Manoel de Vilhena. Acesta a finantat si supravegheat personal lucrarile de constructie ale teatrului.

Initial, a fost numit Teatru Public, apoi, in timpul dominatiei engleze, a devenit Teatru Regal.

In 1960 a fost restaurat si i-a fost redata gloria de altadata.

Acum este sediul Teatrului National si adaposteste spectacole de teatru, opera si balet. Multe personalitati celebre ale muzicii (printre care dirijorul Yehudi Menuhin), au evoluat pe scena teatrului.

Pretul unui bilet, pentru vizitare, este 5 euro. Deschis pana la ora 17. (vezi foto)

Trimis de Dorina9 in 23.05.17 23:52:14
Validat / Publicat: 24.05.17 10:58:46
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MALTA

VIZUALIZĂRI: 2174 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dorina9); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Scena si lojele din stanga scenei

[24.05.17 10:55:11]

AmFostAcolo recomandă constant (cu perseverență, aș zice) alegerea unui subiect distinct pentru fiecare articol și ”segmentarea” articolelor mai lungi — pentru o cât mai facilă lecturare și, mai ales, regăsire la căutare a impresilor despre un anumit obiective.

Ca în multe alte cazuri, o egală preocupare trebuie avută în vedere și pentru cealaltă extremă - cea a fragmentării excesive, nejustificate.

Te-am ruga să ai pe viitor în vedere ambele recomandări ale Regulamentului - unii cititori ar fi preferat, de exemplu, ca recomandările despre St. John Co-Cathedral și pe cele despre Teatrul Manoel să poată fi ”accesate” în cadrul unei singure lecturi (în același articol).

cristina47*
[24.05.17 14:58:00]

Se vede ca chiar ai fost acolo. Felicitari!

Cat costa biletul de intrare la un spectacol de teatru?

Dorina9AUTOR REVIEW
[24.05.17 22:44:08]

@webmaster:Aveti dreptate. Si eu am vrut initial sa scriu separat despre Malta si separat despre Gozo.

Apoi as fi scris despre locurile din Malta, care m-au fascinat, dar timpul nu-mi permitea sa scriu articole lungi (mai ales ca, trebuia sa aleg poze din cele aprox. 2000 facute) si ma gandeam ca s-ar putea aduna in final intr-un articol (de ex. La Valletta - impresii by Dorina9).

Ma gandeam ca acum se planifica vacantele si as putea da niste impresii recente despre anumite obiective, de aceea am scris secvential si mi-am propus sa dau poze si impresii cat mai multe, eventual neregasite in review-uri ale altor membri AFA (desi acest lucru e dificil deoarece se pare ca cele mai frumoase locuri au fost descrise deja amanuntit). Eu totusi mi-as spune parerea despre unele dintre locurile care m-au fascinat

P. S. Pe Teatrul Manoel l-as vedea legat mai degraba de Basilica Carmelite. Despre Valletta voi mai scrie si chiar am rugamintea sa ma ajutati sa le grupez, dupa cum am specificat anterior

[24.05.17 22:49:33]

@Dorina9:

chiar am rugamintea sa ma ajutati sa le grupez, dupa cum am specificat anterior

Din păcate, regruparea ulterioară este mai dificilă din punct de vedere tehnic...

E bine de avut acest lucru în vedere înainte, la ”proiectarea” reviews-urilor. Dacă e posibil ”/ fezabil”, însă - fără să fie ”musai”.

Dorina9AUTOR REVIEW
[24.05.17 22:55:55]

@cristina47: Multumesc

Cat despre pretul biletelor, si eu am regretat ca nu m-am interesat, dar am ajuns la 16:30 si la 17 se inchidea, asa ca am "fugit "sa vizitam si, la plecare eram asteptati la usa (ramasesem ultimii).

Poate are altcineva aceasta informatie.

cristina47*, Dorina9
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Valletta: