ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.04.2010
ÎNSCRIS: 17.07.09
JUN-2009
team-building

Centimeter - Un loc unde se mananca foarte bine

În Iunie 2009, am stat în Viena o săptămână, în interes de serviciu şi cum nu am avut asigurat decât micul dejun, înainte de a pleca din ţară m-am informat pe unde se mănâncă bine, rapid şi nu foarte scump în Viena.

Cele mai multe sufragii le-a întrunit, lanţul de pub-uri Centimeter.

Consultând saitul lor, am constatat faptul că, unul din cele 7 pub-uri, se găseşte foarte aproape de celebra Mariahilferstrasse, unde am avut treabă în fiecare zi.

Este vorba despre Centimeter II, situat la maxim 200 metri de Mariahilferstraße şi 400 metri de Ringstrasse, adresa exactă fiind Stiftgasse 4.

Date fiind cele de mai sus, m-am hotărât să servesc masa acolo în una din zile, aşa că, în jur de ora 18. 00, am poposit şi eu la Centimeter II.

Pub-ul este amplasat la parterul unei clădiri istorice (cum altfel, în centrul oraşului? ), fiind decorat foarte original, plin de tablouri şi steguleţe, precum şi cu sigla lanţului, metrul.

Există şi un şir de mese afară, dar atunci era prea frig, aşa că, am luat loc în interior, la o masă cu scaune înalte, gen scaune de bar.

Localul este foarte aglomerat, fiind frecventat după cum am putut observa de tineri, în special studenţi, datorită preţurilor modice pentru Viena şi a atmosferei faine, precum şi probabil pentru faptul că, se fumează.

Am fost imediat întâmpinat de o chelneriţă, care, la fel ca toţi cei ce lucrează în servicii la Viena, ştia bineînţeles engleza şi până să-mi aleg ceva din meniu (scris în germană şi engleză), am comandat o bere a casei (500 ml. de bere STIEGL), în halbă personalizată cu logo-ul pub-ului (vezi poza).

Fiind deja de câteva zile în Viena, timp în care am dus lipsa supelor, am luat cu plăcere o supă cremă de usturoi şi un celebru wurstel cu cartofi pai.

Mâncarea a fost servită rapid şi a fost mai mult decât delicioasă.

De asemenea, porţiile sunt generoase, nici măcar eu nu am putut să dovedesc tot din farfurii.

În concluzie, recomand cu plăcere, să luaţi masa în oricare din cele 7 Centimeter din Viena.

Iată şi nota mea de plată:

Supă cremă de usturoi - 3. 90 Euro;

Berea a casei - 3. 10 Euro;

Berner Würstel (Cârnaţi Berner) - 7, 50 Euro.

Total = 14, 5 Euro (16 Euro cu Tipul de 10%) .

Saitul (din păcate doar în germană), îl găsiţi aici:

click aici

AmFostAcolo şi o să mai merg, de câte ori o să am ocazia.

Trimis de creivean in 01.04.10 21:32:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA. A mai fost în/la: De mai multe ori în Viena

VIZUALIZĂRI: 16604 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 [Centimeter II]: Berner Würstel şi cartofi pai. Merg foarte bine cu muştar şi bere.

[01.04.10 22:09:52]

Care din cele doua impresii pot ramane?

Eu propun sa ramana aceasta iar din urmatorul review sa aducem completari. Ce spui?

[01.04.10 22:11:22]

Cum crezi. Nu ma deranjeaza.

Multumesc.

[01.04.10 22:14:41]

Cu siguranta raman amandoua, sunt diferite, initial am crezut ca sunt pentru acelasi pub. Scuze...

[01.04.10 22:16:27]

Ok., decizie inspirata.

Sincer, nu am înţeles iniţial la ce te referi, dar orice ai fi decis nu mă deranja/supăra.

piti
[01.04.10 22:33:01]

Clar nu ai fost inspirat in alegerea meniului. Tot la Nordsee, tot in Viena, am mancat un somon cu cartofi natur delicios si nelipsitul sos tartar.

Dupa unii, pestele pangasius, originar din Vietnam, crescut in fluviul Mekong (unul din cele mai poluate fluvii din lume), ar fi toxic, de la rezidurile ce se cumuleaza in organismul lor.

Desi e un local tip impinge tava, produsele par foarte proaspete si localul extem de curat. Preturile erau accesibile, tinand cont ca e Viena. August 2009.

M-ati pacalit . Am crezut ca le comasati . Wbm. te rog muta ecoul dincolo si apoi sterge ultimul aliniat . Multumesc .

[01.04.10 22:54:07]

Numai supa aia cu usturoi se serveste in oala sau toate supele/ciorbele, ai idee?

[02.04.10 00:07:55]

Creivean sper sa nu te superi prea tare pentru ca am adaugat aceasta melodie ca fond sonor.

Multumesc pentru pont , abea astept sa gust acei Berner care in poza par deliciosi!

[02.04.10 07:41:37]

@Magdalena

Nu stiu, am servit doar supă cremă de usturoi.

Pe saitul lor văd o supă a bunicii în oală şi o ciorbă de cartofi în pâine.

@webmaster13

Fondul sonor, excelent.

Iar despre cârnaţi ce să spun, mai ales, azi, în plin post. Piei... nu mă ispiti.

Traveller
[02.04.10 13:37:15]

Eu am mincat la Centimeter III de pe strada Porzellangasse cind am fost in Decembrie 2009 in Viena.

Intradevar Cârnaţii Berner sunt foarte buni, la fel ca si berea casei.

Atmosfera este foarte Ok, cu muzica in surdina iar preturile sunt destul de bune pentru Viena (mari comparativ cu Bucurestiul! )

Cind voi mai ajunge in Viena sigur voi mai minca acolo!

[02.04.10 13:53:09]

@Traveller

preturile sunt destul de bune pentru Viena (mari comparativ cu Bucurestiul! )

Nimic mai adevărat. Cei 16 Euro plătiţi de mine sunt undeva spre 65 lei, destul de mult pentru o masă nesofisticată.

Dar, în Viena, în afara mâncării de stradă (wurst, hot-dog, pizza, sau Mc. ), în restaurante, două feluri nu le mănânci sub 20 Euro, aşa că, Centimeter, cu atmosfera boemă şi mâncarea delicioasă, chiar reprezintă o alegere inspirată.

[08.04.10 23:14:16]

Azi, am să încep să pun la toate review-urile mele şi coordonatele GPS ale locaţiilor pe care l-am descris.

Eu cred că, pot fi de ajutor în găsirea locaţiilor de către cei ce vor să treacă pe acolo.

Aşa că,

Coordonatele GPS Centimeter II - Stiftgasse 4 :

N 48.20251º x E 16.35452º

[23.05.10 18:49:49]

Permite-mi sa-ti ofer super-bonusul, urmeaza sa ajung in Viena si recitind review-ul tau, dar mai ales dupa poza P05 care m-a dat gata, tinand cont ca nu prea am mancat azi..., am notat si acest restaurant!

[23.05.10 20:35:49]

magdalena

Mulţumesc frumos pentru gânduri şi puncte.

Sincer, îi unul din puţinele locuri unde se poate mânca ieftin şi bine.

Plus că-s parcă 7 restaurante în Viena. Asta-i cel mai aproape de celebra Mariahilferstrass.

Nu le rata dacă mergi la Viena.

[18.06.10 16:30:49]

Pot să întreb şi eu de ce pozele încărcate de mine aici nu sunt punctate ?

Nu de alta, dar la destinaţia Viena, de-a lungul si de-a latul, nu am alt set de poze.

La rubrica Situatie seturi de poze incarcate / destinatii aprare cu roşu

hors concours

. Ce-i asta ?

[19.06.10 12:31:33]

@webmaster

Ştiu că aseară a fost o nebunie pe aici, dar azi poate ai timp să-ţi arunci o privire şi peste ecoul meu de mai sus. Chiar nu înţeleg, care-i problema.

[19.06.10 12:56:11]

Gata...

[28.04.12 09:46:47]

Trebuie să vă spun că, în 22.04.2012, fiind iar în Viena, cu câţiva prieteni, am decis să mergem pe la orele amiezii pe Mariahilferstrase, pentru a savura un wurst (colegii doreau să fie musai "la mână", adică de pe stradă), că-n fond dacă ai fost la Viena şi nu ai mâncat wurst şi/sau sniţel vienez, parcă ai comis un sacrilegiu, nu?

Ei, vă spun drept că, fiind duminică, toate tonetele erau închise şi în ditamai centru Vienei în afară de câteva mici restaurante (unul chinezesc, unul turcesc şi unul cu pizza), toate tip fast-food, nu aveai ce/unde să mănânci.

Condiţii în care, mi-am condus colegii spre cunoscutul deja (de mine) Centimeter II, unde era deschis şi locuri suficiente.

Şi pentru că, la Hotelul Arion, gazda noastră Lucian Asandi ne-a promis la cină un festin, n-am avut în gând să ne ghiftuim ci doar să gustăm din wurştii lor.

Aşa că am pus ochii pe ceea ce în meniu se cheamă 2 metri de wurşti (vedeţi P14 - P16), pe care i-am savurat cu muştar şi hrean (proaspăt ras) şi i-am stins cu Paulaner nefiltrată de la butoi.

Preţ total undeva pe la 30 euro (pentru 4 bărbaţi). Nu ne-am ridicat ghiftuiţi, dar am amăgit foamea pentru câteva ore şi ne-am făcut şi hatârul de a mânca wurşti.

A, cei 2 metri de wursti sunt 8,80 euro.

Aşadar, recomand încă o dată acest restaurant.

AnAlina*
[09.11.13 15:25:58]

Mi-au placut impresiile dumneavoastra despre gastronomia vieneza!

Pozele mi-au deschis o pofta mare de a ma intoarce in Viena, de a ma duce si la acest lant Centimeter!

Va recomand cu cea mai mare placere, cand mai ajungeti in Viena, restaurantul Figlmuller, cel mai vechi loc (1905 primul schnitzel vienez) unde se prepara vestitul Schnitzel chiar in bucataria lui Johann Figlmuller. Acesta se afla aproximativ undeva in spatele Catedralei Sfantul Stefan.

Deoarece sunt doua astfel de restaurante, unul nou si unul vechi, alaturate, v-as sfatui sa va duceti la cel vechi (Figlmuller Backerstraße), desi veti astepta la coada! Merita!

Este vorba de o specialitate de 250 grame, care se coace in doar 30 de secunde. Vi-l recomand acompaniat cu vestita salata vieneza de cartofi si un vin recomandat de ospatari!

Un weekend placut!

AnAlina*, creivean, magdalena, piti, Traveller