Timhotel Paris Place d'Italie

DIN Brasov
înscris/ă în 02.09.13
MAY-2017

Multumita de Timhotel Place d'Italie

Am fost cazati la Hotelul Tim Hotel Place d’Italie la inceputul lunii mai. Hotelul are 4 stele si se afla in arondismentul 13. Statia de metrou Place d’Italie era la aproximativ 4 minute de mers pe jos. Am ales sa ne cazam aici pentru ca era destul de aproape de aeroportul Orly (am facut cam 50 de minute cu autobuzul + metroul).

Hotelul este renovat in 2014-2015 si arata bine dupa parerea mea. Camera in care am stat, situata la etajul intai, era curata (curatenia se facea in fiecare dimineata) si destul de micuta, dar decenta pentru doua persoane. Oricum din cate am inteles parizienii au o problema cand vine vorba de spatiul alocat bailor sau camerelor in general.

M-a deranjat putin ca nu exista un minibar in camera in care sa pot sa-mi pun o sticla cu apa. Un alt mic inconvenient este ca ferestrele nu erau termopan si astfel puteai sa auzi tot ce se intampla afara. Am observat ca exista camere si cu un mic balconas. Noi nu am avut, dar acest lucru nu m-a deranjat, mai ales ca afara ploua, deci nu se putea sta pe aceasta mica terasa.

Poze in camera nu am facut, dar cel putin camera noastra a corespuns in totalitate cu imaginile de pe site-ul lor (pat, masuta sub TV cu doua scaune, televizor inconjurat de oglinda - o idee care mi s-a parut foarte originala -, si un spatiu unde puteai sa-ti pui hainele, incaltamintea si bagajul-nu il pot numi chiar dulap pentru ca era conceput fara usi).

Personalul de la receptie a fost destul de amabil si a vorbit cu mine in engleza cand a vazut ca franceza mea este mult prea stalcita :)

Wifi-ul mergea foarte bine si era disponibil in tot hotelul.

Micul dejun se servea in fiecare zi intre 6:30 si 11 langa receptia hotelului. Desi acelasi in fiecare zi, a fost gustos si proaspat (omleta, mezeluri, branzeturi, croissante, fructe, sucuri, cereale). De altfel, a fost o alegere foarte inspirata ca am decis sa fie si micul dejun inclus, deoarece este exagerat de scump sa mananci in oras in Paris.

Obiectivele de vizitat nu sunt foarte aproape de hotel, dar cu metroul poti ajunge cu usurinta la ele.

Per total am fost multumita de acest hotel si daca ar fi sa revin in Paris ar fi o posibilitate sa ma cazez din nou aici. Nu stiu insa daca ar fi o alegere inspirata pentru cei care aterizeaza pe celelalte aeroporturi (Charles du Gaulle sau Beauvais) pentru ca este destul de departe. Hotelurile din arondismentele 18 sau 19 sunt situate mult mai aproape pentru cei care aterizeaza pe Charles du Gaulle, .

Impresii încărcate de lovetotravel in 23.05.2017 15:43:21

Validat / Publicat: 23.05.17 16:53:57

• A fost prima sa vizită/vacanţă în FRANȚA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (lovetotravel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4950 PMA (din 9 voturi) nota2
NOU! În colaborare cu Aero Shutle Paris, AmFostAcolo vă oferă posibilitatea rezervării unui transfer privat (cu limuzină sau microbuz) spre/dinspre Paris sau Disneyland, de la orice aeroport.
  • Se vorbește limba română!

[23.05.17 16:53:20]

Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

Mutat în rubrica "Timhotel Paris Place d'Italie, PARIS" (nou-creată pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 38&ridAnt=77743

- cristina47
    [23.05.17 17:12:20]

Multumim pentru review. Intrebare: 345 lei sau euro pentr cazare 3 nopti?

- lovetotravel
    [23.05.17 17:36:00]

@cristina47: Da 345 euro trei nopți cu mic dejun inclus pentru doua persoane. Asta rezervând prin booking.com. Daca plăteam la hotel era cu vreo 30 euro mai scump.

[23.05.17 18:02:57]

@lovetotravel:

Da 345 euro trei nopți cu mic dejun inclus pentru doua persoane.

Pentru evitarea oricăror ambiguităţi, am completat noi în caseta tehnică.

- lovetotravel
    [23.05.17 18:35:23]

@webmasterX: Da, pozitionarea hotelului este ok.