ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.05.2017
    MAY-2017

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Casetta Guascone, Palermo

Am ezitat intre aceasta cazare si alta, care in poze arata fenomenal. Insa, proprietara mi-a explicat ca jos este un bar, si a fost sincera... pana la 4,5 dimineata, nu e rost de odihna!

Tot patitul e priceput, asa ca am ales Casetta Guascone, pe motiv ca strada era foarte ingusta, si sigur nu incapeau mese de bar, asa cum am patit-o in Roma (am scris eu un articol, acum un an). Acolo, in Roma, am trait un cosmar, din cauza acelui bar. Respect pentru proprietara din Palermo care m-a avertizat ca este zgomot. Locatia se numeste Casa Lidia, si este aproape de port, in Piata Marina... Daca sunteti amatori de Palermo cu distractie, acolo e locul potrivit. Insa, nu despre Casa Lidia vreau sa scriu….

Cum am ajuns la Casetta Guascone?

De la aeroportul Falcone, situat pe malul marii, am mers cu autobuzul pana la Stazione Centrale. Autobuzele circula cu o frecventa de 30 de minute, biletele se cumpara de la ghiseul aflat la iesirea din aeroport (stanga), statia de autobuze este in dreapta. Langa ghiseul pentru bilete se afla un alt ghiseu, de unde am obtinut harta (harti), pliante, informatii despre obiectivele turistice importante. Drumul pana in Palermo se parcurge in 40,50 de minute, insa este indicat sa ai o rezerva. Noi, de cand ne-am urcat in autobuz, si pana la gara, am facut 50 de minute, insa, la intoarcere, bine ca am plecat din timp. Autobuzul s-a incarcat la gara, si au mai incaput doar o parte din turistii aflati in statie la Politeamo. Urmatorul autobuz, venea peste alte 30 de minute. Era si foarte aglomerata strada… Cap, coada, am facut 1 ora si jumatate, la intoarcere.

De la Stazione Centrale, am luat-o pe jos, pe Via Roma. Sunt mai putin de 500 m. Indicatiile primite de la proprietar, erau pe Via Maqueda, si apoi de facut la dreapta. Eu am preferat pe Via Roma. De fapt, ambele strazi pornesc din fata pietei garii centrale. Am trecut pe langa un Lidl (bucuria noastra!). Am intrat sa vad despre ce era vorba, ce se gasea, ce preturi erau. In magazin am vazut ca era foarte multa culoare, si la propriu si la figurat. Dar preturile, bune, mai bune decat la noi (oare de ce ma mai mir?). Prietena mea statea cu bagajele pe o banca de piatra, din fata magazinului. M-a asteptat multisor, fiindca eu am stat la o coada maricica, ca sa platesc doua cutii mici de bere Calsberg (0,58 euros cutia). Cat m-a asteptat prietena, au venit si s-au asezat pe banca o romanca, o ghaneza cu copiii ei… Deci, emigranti, asa cum ii sta bine oricarui cartier aproape de gara mare. Romanca a intrat in vorba cu Carmen, si a venit si „sotul” ei, cu motocicleta. Ce mai…. i s-a facut o frica lui Carmen!!! Dar eu nu am apucat sa-i cumosc, ca atunci cand au inteles ca eu sunt cea pe care chiar o astepta Carmen, au plecat. S-au intimidat, cand lui Carmen i s-a luminat fata, vazandu-ma iesind din Lidl.

Am recuperat-o pe Carmen, si am facut stanga, pe Via Bologna. Vazusem si din autobuzul care ne-a adus de la aeroport, unde este strada. Ma rog… strada este mult spus. Este o piateta mica si doua cladiri. Apoi urmeaza Vicolo Guascone, cu alte 2 cladiri, gen bloculet (ei le spun „palat”, unde se intra direct din strada, cu cheia de acces la o usa metalica. Nu exista ascensor. Edificiul are doar doua etaje. Noi am stat la primul etaj, unde am vazut ca mai era un apartament, in care locuia un domn, un italian, la el acasa. Cred ca era chiar tatal lui Patrizio, proprietarul. Fiecare numar (in cazul nostru nr. 15) are o usa de acces, direct din strada. Am inteles ca doar un proprietar intra pe usa aceea, avand, practic, toata partea aia din „palazio”. Ulterior, am vazut ca si palatul nostru si cel de vizavi, erau turistice.

Dupa ce intri pe usa de la strada, urci scarile de marmura alba, pana la etajul 1. In dreapta este o usa, presupun ca a domnului pe care l-am vazut in balcon. In stanga, usa noastra. Se intra direct in camera principala.

In camera, exista un pat matrimonial, (cu saltea relaxa), incadrat de doua masute de sticla si doua scaune. Televizorul LG este plasat pe perete, in fata patului, deasupra unei masute de sticla avand ca picior un vas de lut foarte vechi, in forma de amfora. In sifonierul alb, prevazut cu oglinzi pe partea exterioara a usilor, am gasit prosoapele: 8 la numar: pentru picioare, pentru fata, pentru parul ud, si prosoape mari de baie. Existau si umerase.

Din camera, se intra intr-un holisor, unde se afla chiuveta, oglinzile. La chiuveta exista uscator de par, sapun lichid, betisoare parfumate. In incaperea cu bideul si veceul clasic, era cabina de dus. Cam mica, dar asta e! Existau si lumanari, scoici…, pentru a crea atmosfera. Erau si mici difuzoare, de unde se putea asculta muzica de la televizorul conecatat la youtoube, in timp ce faceai dus, sau alte cele….

Din camera principala se iesea si pe un balcon, unde se putea fuma (erau scrumuiere, dar nu si masuta, scaunele). Se putea conversa lesne cu veciii. In dreapta, era balconul cu pisici: trei la numar. Doi motani si o pisica. Nu-l am in poza decat pe motanul tigrat. Stapana era italianca. Vis a vis erau turisti. Insa, nu asa de prietenosi ca noi. ;) Erau nemti.

Bucataria era prevazuta cu alt balcon, unde era chiar si un mic uscator de rufe. In bucatarie aveam aparat de apa, plita electrica, frigider, o masacu doua scaune, dulapuri in care se aflau vase, oale, pahare, tacamuri, tirbuson, curatator de cartofi, strecuratoare…. orice!!! Aveam o caseta cu ceai de diverse sortimente, cu un borcanel de scortisoara. Borcane cu sare, zahar si cafea, langa aragaz.

Reteaua wifi era excelenta. Semnal maxim. Parola de la internet se afla intr-o mapa care continea toate indicatiile referitoare la casa. A fost prima data cand am primit un contract pe care l-am semnat, si mi s-a dat un exemplar. (de cand folosesc AIRBNB, sau Booking). Nu mi s-a cerut garantie (asa cum scrie in prezentarea de pe AIRBN), nu mi s-a cerut taxa de oras. Insa, a fost prima data cand mi s-a cerut un act de identitate. Mi s-a parut normal.

In ultima seara, ne-am intors foarte tarziu, pe la 2 noaptea. Pe jos, din Piata San Domenico, aflata la doua statii de autobuz (linia 101, sau 102, luate spre Stazione Centrale). Am mes pe jos, desi exista si un autobuz de noapte, insa Agata, razand, ne-a spus ca trece o singura data pe noapte!!! Zona mi s-a parut extrem de sigura, nu am avut probleme.

M-as intoarce oricand in casa lui Patrizio. Este un om serios, locuinta este foarte curata, zona este centrala, foarte aproape de Matorana si de Oficiul de Informatii Turistice,

Eu am gasit aceasta cazare si pe Airbnb si pe Booking. Am ales varianta Airbnb, fiindca am eu o predilectie.

Trimis de cristina47* in 17.05.17 14:38:47
    Validat / Publicat: 17.05.17 21:59:41
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 1136 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina47*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P18 strada

[17.05.17 18:09:43]

@cristina47:

Mutat în rubrica "Casetta in Centro Guascone Appartamento, PALERMO" (nou-creată pe sait)

[17.05.17 19:39:27]

@webmaster45: Da, este bine pozitionata. Merci.

[18.05.17 06:09:14]

ANILU
    [18.05.17 10:07:59]

@cristina47: Am citit şi după am văzut pozele şi am înţeles, aţi stat într-o casă tipic italiană. Poza 15 reflectă stilul italian.

Ai îmbăcat într-o poveste foarte frumoasă căsuţa lui Patrizio.

Drumul de la gară cu peripeţiile de rigoare...

Până şi ceasul din poza 16 este sugestiv.

A fost bun vinul de pe măsuţa din sticlă improvizată pe amforă?

Felicitări pentru plimbare şi alegerea făcută pentru cazare.

Toate cele bune.

krisstinna
    [18.05.17 15:35:13]

@cristina47: De mult timp vreau să te întreb ceva, sper din suflet să nu te supăr

De ce spui "euros"? Sunt doar euro. Așa îți place ție să "îi alinți"?

Le mai spun și eu câteodată "euroi", dar mai rar.

Mulțumesc

[18.05.17 19:58:58]

@ANILU: Multumesc pentru vizita si pentru atentia acordata articolului si fotografiilor.

Vinul a fost bun: Terre siciliane. Un detaliu din partea gazdei, precum si un parfumel Zagara di Sicilia.

[18.05.17 20:09:13]

@krisstinna: Nu ma supar deloc. Este obisnuinta de-a scrie euros. Cred ca niciodata nu am folosit "euro" fara "s". Dar voi intelegeti despre ce este vorba.

[09.06.17 20:35:39]

M-a cautat zilele acestea, pe whatsapp, spre surprinderea mea, Laura! O romanca casatorita in Palermo, care locuia chiar pe "strada noastra" si ne-a auzit vorbind romaneste.

Strada aceea tipic palermitana, mi-a placut atata de mult!!!

ANILU, cristina47*

• pagină generată în 0.05536413192749 sec