ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.05.2017
ÎNSCRIS: 14.04.12
MAY-2017
team-building
12 ADULȚI -- v: -

Hotel Karlin 3* Praga - Localizare excelenta, conditii de baza, mic dejun slabut

A doua parte a sejurului in Praga (partea "profi") am petrecut-o la hotelul Karlin, din zona Karlin a Pragai.

Punctul forte (cam singurul, as zice) al hotelului este localizarea sa. Se afla la 2-3 minute de mers pe jos de statia de metrou Krizikova (si chiar mai aproape cred de ceva statie de tramvai, nu am folosit decat metroul), de la care poti ajunge rapid in centru (am inteles ca nici pe jos nu este foarte departe, cam 20-30 minute, in functie de pas), sau in directia opusa in 2-3 statii la statia Ceskomoravska, unde este Oxygen Arena (ceea ce ne interesa pe noi). Metroul in Praga merge foarte bine, dimineata veneau si la 2-3 minute, seara 4-5, iar mai tarziu nu am asteptat mai mult de 8-9 minute.

Foarte aproape de hotel, fie pe strada respectiva, fie pe strazile adiacente, erau multe restaurante si puburi, destul de ok (multe cotate bine si pe tripadvisor), cu preturi semnificativ mai mici decat in centru, cu atmosfera ok si mancare (si bere) buna, departe de aglomeratia (aproape inumana!) din centrul orasului. Deci din acest punct de vedere, numai cuvinte de lauda.

Hotelul nu are parcare proprie, insa (pretinde ca) are un aranjament cu garajul Karlin (o parcare inchisa, in aer liber din ce am observat, nu stiu daca e si inauntru) de pe strada alaturata, cam la 15 euro pe zi. O varianta de luat in seama este de asemenea o parcare gratuita aflata la 2-3 minute de hotel (pe jos); exista un fel de parc/scuar in fata unei biserici, langa care exista o parcare pe doua randuri fata in fata, separata printr-o bordura de sosea, unde parcarea este gratis si nelimitat. Atentie nu pe marginea strazii, unde se plateste! E plin, dar noi am asteptat cam 1 minut pana s-a eliberat un loc si apoi masina a ramas acolo 5 zile fara probleme, chiar daca parcarea este libera, nepazita, pe strada practic. La fel si prietenii veniti cu alta masina. Merita asteptat, zic eu, in conditiile in care in principiu nu ai nevoie de masina, toata durata sejurului, transportul public fiind extrem de bine pus la punct. Atentie, in fata hotelului nu se poate parca deloc, fiind locuri cu albastru (riverani), vis a vis da, dar cu plata (in timpul saptamanii) si am inteles ca pentru maxim 2 ore.

Cu privire la camere, acestea sunt absolut "de baza". Nu foarte mari, paturi destul de mici (patul dublu constand in 2 paturi unite), fara minibar/frigider, fara AC. Chestia asta nu a fost o problema fiind inceput de mai si destul de rece (cu toate ca noaptea se facea cam cald) dar cred ca poate fi deranjant vara. Un televizor din 1900 toamna (nu ca ar conta, in principiu, la altceva decat la aspect). Baia era din nou separata, o incapere mica-mica cu toaleta si o chiuveta minuscula (fara un prosop suplimentar pentru aceasta chiuveta), si o alta incapere cu o chiuveta ceva mai decenta si dus. Dusul nu avea cadita, ci direct pe gresie (da, stiu...) si doar o perdea. In ciuda acestui fapt totusi, scurgerea era destul de ok gandita si nu se facea apa in baie, doar ca trebuia un pic de atentie sa nu aluneci. Cosmetice de baie - numai sampon si un sapunel minuscul (fara gel de dus). Prietenii nostri din alta camera s-au plans si ca au ramas fara hartie igienica si nu s-a suplimentat.

Curatenia s-a facut zilnic, acceptabil (o mica scapare, intr-una din zile nu s-a golit scrumiera din balcon). Prosoapele s-au schimbat o singura data (in a 4-a zi, desi scria ca la 3 zile, in conditiile in care am stat 5 zile).

Camera noastra a avut si balcon, cu o masuta si 2 scaune, vedere la perete), dar nu toate camerele au (grupul a avut 5 camere rezervate, dintre care 2 sau 3 cu balcon). Wi-fi a mers bine din camera noastra (etaj 3).

Personalul destul de ok si dornic sa te ajute, in special o fata draguta, din prima zi, care ne-a oferit si pontul cu parcarea. Un singur receptioner a fost mai ciudat, in conditiile in care erai obligat sa predai cheia la fiecare iesire din hotel, ne-a intrebat numele cand am cerut cheia. Asta nu este rau in conditiile in care el ne vedea prima data, dar ciudat a fost ca, la fiecare camera, ca sa iti dea cheia, nu te intreba numai numele tau, ci si al celeilalte persoane din camera. In fine... Hotelul nu este niciodata deschis, trebuie sa suni sa iti dea drumul inauntru (la orice ora), iar daca receptionerul vorbeste la telefon trebuie sa astepti deoarece nu poate deschide pana nu inchide telefonul.

Pana aici a fost ok, localizare de nota 10, camere de nota 7-8... dar micul dejun - inclus in pret - a fost total dezamagitor. Pentru micul dejun in fiecare dimineata trebuia sa iei un tichet de la receptie, per persoana, si sa il prezinti in sala de mese. Asta e de inteles, in conditiile in care restaurantul (cu acces direct din hotel) nu este al hotelului (cred... are alt nume), probabil sa stie cate mic-dejunuri sa plateasca.

Dar calitatea micului dejun lasa de dorit. In primul rand, sucul este la un dozator si e mai rau decat Tec-ul. Un gust de chimicale. Gaseai mezeluri (1,2, maxim 3 feluri, depinde de zi), calitate cam slaba, branzeturi (1,2 feluri), asijderea, crenvusti (calitate si mai slaba), oua fierte (eu am nimerit moale si cu albus gelatinos), o omleta cam ciudata (cu ceapa si alte chestii, nu a fost pe gustul decat a unei singure persoane din grup) sau ochiuri (prajite tari). Unde mai pui ca numai in primele 3 zile au fost cutiute de unt, din a 4-a zi a ramas numai margarina si nu s-au sinchisit sa mai suplimenteze cu unt. Mai erau ceva iaurturi la cutie, iaurt cu polonicul (simplu si cu fructe, alea au fost relativ ok), o salata de rosii, castraveti si ardei, un fel de prajitura (asa si asa) si un chec, destul de ok si ala. Patiserie in rest nu. A, si cereale. Hai sa zicem ca iti luai grija mesei, dar nimic mai mult. Unul din cele mai slabe mic dejunuri tip bufet suedez pe care le-am incercat la un hotel.

In concluzie, hotelul asta imi provoaca sentimente amestecate, nu stiu daca sa il recomand sau nu. Singurul lucru pentru care merita cu adevarat este localizarea buna in raport cu metroul, centrul, Oxygen Arena, zona destul de animata seara. Raportul calitate - pret de asemenea nu este grozav. Noi am platit cam 70 euro pe noapte, dubla (prietenii nostri care au rezervat inaintea noastra cred ca au avut cam 60), ceea ce mi se pare scump pentru ce ofera. 3 stele, camere asa si asa, fara parcare inclusa - nu punem la socoteala posibilitatea de a gasi un loc intr-o parcare de pe strada gratuita - si cu un mic dejun jenant inclus. Notele de pe booking sunt maricele (cred ca 8,3) si nu inteleg cum de, de regula la 8,3 am avut un raport calitate - pret mult mai bun (chiar si in Viena, care e mai scumpa decat Praga), si conditii mai bune.

Trimis de plummy in 15.05.17 21:46:57
Validat / Publicat: 15.05.17 22:27:11
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CEHIA

VIZUALIZĂRI: 918 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (plummy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [15.05.17 22:26:09] »

Mutat în rubrica "Karlin Hotel, PRAGA" (nou-creată pe sait)

webmaster [15.05.17 22:36:08] »

Articol selectat ca fiind „de interes turistic crescut” (din punct de vedere al politicii saitului!)

plummy [15.05.17 23:01:38] »

@webmasterX: Da, cred ca e ok. Este chiar langa restaurantul Amfora (acolo era micul dejun). Sokolovska 71.

plummy [15.05.17 23:55:07] »

Ce am uitat, o chestie buna si interesanta, hotelul pune la dispozitia oaspetilor, la cerere... umbrele. Noteaza la camera cate umbrele ai luat, le returnezi cand revii. Un lucru bun, avand in vedere vremea capricioasa din Praga!

giuliani [16.05.17 12:15:41] »

La cat de variat este micul dejun mie mi se pare bun sau chiar mai bine de asa, chiar daca nu gaseai calitate premium la mezeluri Tot asa, comparabil cu hoteluri mai mari sau mai mici din Germania, Franta, Austria, Elvetia sau Italia.

Adica in Franta in multe hoteluri primesti 1 Croissant si o cafea, pe langa asta ceea ce ai descris tu e luxul luxului

plummy [16.05.17 15:13:35] »

@giuliani: Sunt convinsa ca ai dreptate, dar cumva eu consider ca daca oferi ceva, macar sa fie de calitate. Asa cum am zis, de regula am nimerit la hoteluri care ofereau mai mult din punct de vedere al calitatii (nu neaparat si al varietatii). Singurul mic dejun mai slab decat la acest hotel a fost in Corfu, la hotel Golden Nests din Agios Gordis (ma refer la situatia de bufet suedez, nu la cele care ofera meniu fix). Cred ca la hotelurile alea care dau doar croissant si cafea la micul dejun (cu toate ca asta nu se prea poate numi "mic dejun"), macar calitatea e top. Sau? )

giuliani, plummy

• pagină generată în 0.053328037261963 sec