ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.05.2017
ÎNSCRIS: 16.01.10
APR-2017

încărcat de pe telefon!

Toroni Blue recomand pet friendly

Hotelul Toroni Blue Sea din Sithonia este potrivit pentru câteva zile petrecute pe tărâm grecesc. Am ales această locație pentru că are un raport bun preț calitate, este situat cu fața spre mare, are piscină, este renovat și primește animale de companie.

Eu am luat cu mine cățelușa mea minunată și a fost oarecum dificil sa găsesc o cazare potrivită, modernă și unde sa fie acceptate animăluțele.

Am petrecut Pastele la Toroni și pot spune că a fost o alegere inspirată.

Golful Toroni este minunat pentru o vacanță liniștită cu miros de pin la mare.

Camera de hotel este spațioasă, este adevărat că am avut o suită- o camera mai mare cu zona separată de zi și de dormit și cu vedere la mare.

Hotelul este format din 2 secțiuni, una veche și una noua, cu diferite tipuri de camere, duble, triple, suite, familiale.

Camera este renovata, curata, și încăpătoare, mi a plăcut serviciul de curățenie, sunt niste doamne foarte harnice care se ocupă de asta. Are vedere frumoasa către mare.

Cățelușul a stat în cameră, a fost fericită că a avut suficient spatiu, și bineînțeles că nu a făcut stricăciuni.

De Paște vremea a fost bună, s-a făcut plajă, dar în apă nu am putut intra.

În cameră căldura era oprită, dar se putea folosi aerul condiționat setat pe cald. Noaptea fără aerul condiționat pe căldura se cam dârdâia de frig.

A fost o perioadă frumoasa, dar ușor capricioasă, mai ales că a plouat torențial in ultimele zile.

Un alt plus al hotelului este locația, vizavi de plajă și de golful Toroni, un golfuleț idilic, liniștit, verde și neaglomerat.

Nu știu cum este în timpul verii, dar de Paște cam "bătea vântul" nu erau mulți clienți. Plaja este frumoasă, nisipoasă, ușor grunjoasă, cu intrare lina in apă. Sunt numeroase studiouri de închiriat în apropiere dar și taverne, dar în perioada asta erau închise nu era încă sezon.

Piscina la Toroni este bine amenajata cu șezlonguri, se afla și un bar și restaurantul are ieșire spre piscină și bar.

Că și preț camera era în jur de 70-80 euro/ noapte de Paște.

Mâncarea a fost un pic cam dezamăgitoare. Micul dejun nu era foarte variat, în plus se termină foarte repede, cred că nu se așteptau la atatia turiști.

Hotelul a fost plin de Paște, și cred că nici nu se așteptau să aibe atâta lume.

Am platit suplimentar și pentru masa festiva de Paște și pentru half board-ul era un supliment, se putea lua și doar mic dejun.

Ospătarii erau foarte harnici și munceau foarte tare, totuși cred că nu se așteptau să vina un asemenea puhoi de lume pentru că de multe ori erau farfuriile goale, și era destul de greu sa găsești ceva daca ajungeai mai târziu la masă. Totuși apreciez efortul ospătarilor, este greu sa ții piept la atâta lume, erau ruși și români și se știe că sunt gurmanzi.

De Paște de masa festiva s-au mancat oua roșii, ciorba de miel, tocana miel, friptura de miel, și turiștii s-au înghesuit către farfurii....

De altfel, hotelul are 2 secțiuni, una in față celeilalte, o aripa noua și o aripa veche, ambele cu vedere spre mare și spre piscină și toți s_au năpustit spre bucate! Eu am stat în aripa noua și am fost mulțumită de servicii și curățenie, dar cred că și aripa veche era ok.

Personalul chiar muncea serios, erau niște băieți și niște doamne care nu au stat deloc degeaba, și de Paște trebăluiau.

La bar se serveau berea greceasca, cocktailuri, dar preturile erau un pic piperate.

În apropiere de hotel se afla un mic supermarket, în caz că aveai ceva de cumpărat.

În fața hotelului este plaja, au șezlonguri și umbrele, nu am platit că am stat, deși era oarecum bătaie pe locuri, asta și pentru că Toroni Blue Sea era unul dintre putinele hoteluri deschise în acea perioadă.

Mi a plăcut mult golful Toroni, mirosul de conifere, macii care răsăriseră pe plaja, mirosul de flori de pe plajă, de mare și de liniște.

Mi a plăcut vederea de pe balcon, camera spațioasă, și împrejurimile clădirii. În spatele clădirii se afla un fel de gradina cu vedere frumoasa către munte. Era atâta liniște!

Cățelușa mea a fost fericită, ne plimbam pe acolo, mai ales că erau și alți câini la hotel, și iată că acest hotel pet friendly mie mi s a părut fabulos. Nota maximă.

Din acest punct de vedere le mulțumesc foarte mult gazdelor, și recomand tuturor acest minunat hotel pet friendly.

Recomand Toroni Blue hotel că și locație, aproape de alte locații frumoase din Sithonia, se ajunge ușor la Porți Koufo unde să luați prânzul la o tavernă, la oraselul Nea Marmaris, plajele Platanistsi și Portokali pe care le recomand.

Înainte de a ajunge in Sithonia-Halkidiki aveam o preconceptie că nu e cine știe ce, că e banal, fiind așa aproape dar nimic mai fals!!!

Recomand tuturor Sithonia este verde, liniștită, cu plaje frumoase, idilice, cu vedere spre muntele Athos de la plajă Platanistsi, este minunata!

Înainte de a ajunge in Sithonia am ales- o pentru că se ajungea relativ ușor cu mașina și eram un pic circumspectă, dar acum după ce am vizitat-o le-o recomand tuturor!

Trimis de Alb in 15.05.17 01:07:49
Validat / Publicat: 15.05.17 06:18:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Zante, Corfu, Kefalonia, Rodos, Santorini, Lefkada, Antiparos

VIZUALIZĂRI: 2482 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alb); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Toroni blue Sea hotel halkidiki

[15.05.17 06:17:55]

@Alb: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 78&ridAnt=77606

[15.05.17 08:52:53]

[15.05.17 08:53:17]

Articol selectat ca fiind „de interes turistic crescut” (din punct de vedere al politicii saitului!)

AlbAUTOR REVIEW
    [15.05.17 22:39:00]

@webmaster: thanks

calatorul
    [07.08.17 20:05:35]

@Alb: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru pozele lamuritoare. Felicitari pentru frumoasa vacanta greceasca petrecuta pe aceasta insula deghizata cum am numit/o aici pe AFA, Sithonia o frumoasa destinatie de vacanta. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare.

Alb, calatorul
    Alte impresii din această RUBRICĂToroni Blue Sea Hotel: