ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.05.2017
MAR-2017
single

la PMM* = 31 GBP

Hotelul Gardens din Manchester, o soluție simplă şi eficientă

Dacă vă veți întreba de ce să mergeți la Manchester motive veți găsi lesne. La capitolul delegații, şefii vor alege să meargă ei la Londra, aşa că vă vor ceda provincia. La capitolul familie, poate copii s-au hotărât să muncească pe nişte salarii care să nu se termine înainte de 30 de zile calendaristice. Legat de microbişti, echipa locală de fotbal ajunge să joace cu United sau City. Desigur nici capitolul călătorii nu poate fi evitat, eu fiind unul dintre cei care au venit în Manchester ca simplu turist.

Pentru mulți, incluzându-mă şi pe mine, poziția hotelului este foarte importantă, mai ales când nu ai propriul mijloc de transport. Adresa Hotelului Gardens este 55 Piccadilly, Manchester City Centre. Mai precis este amplasat la 5 - 10 minute de mers voios de pionier față de Gara Piccadilly, gara care face legătura cu Liverpool (deci şi cu aeroportul Liverpool), Leeds, Londra şi multe altele. Şi mai aproape este Grădina Piccadilly, în jurul căreia sunt stațiile de autobuz (botezate cu majuscule) către o serie de destinații necesare sau interesante. Din aceste stații pornesc autobuze spre toate obiectivele din împrejurimi, de exemplu spre aeroportul Manchester şi spre stadionul Old Trafford (pentru meciurile lui Manchester United sau pentru vizitarea muzeului şi stadionului). Pe jos se poate ajunge lejer în 10 minute în Albert Square, piața din inima oraşului, ori în Arndale, o zonă comercială foarte generoasă cu toate buzunarele. Catedrala şi Muzeul național al fotbalului sunt doar la un sfert de oră de mers pe jos, iar Muzeul ştiinței şi industriei şi recent renovata arie a Castlefield-ului pot văzute după 20 de minute de plimbare lejeră. Probabil ghiciți că în imediata apropiere sunt extrem de multe baruri şi restaurante, dar şi două supermarket-uri şi două fast-food-uri, care vă pot salva ceva bani cu micul-dejun. Nu am avut nevoie de parcare, dar am înteles că hotelul nu are aşa ceva.

Camerele sunt cu unul sau două paturi, însă unele nu au ferestre. Prețul este bineînțeles diferit. Am ales una dintre aceste camere tip buncăr şi venind seara, pe întuneric, nu prea am realizat lipsa luminii naturale. Dimineața era mai greu, căci trebuia să verific pe internet dacă plouă sau nu, dacă s-a luminat de ziua sau nu. Exista şi funcționează ascensorul, destul de mare şi rapid. Din când în când sunt reduceri de preț şi eu am beneficiat de una dintre ele. Rezervarea am făcut-o pe un site specializat în aşa ceva, site olandez cu sediul pe Herengracht, în Amsterdam.

Camera era destul de mare pentru o persoană, poate şi pentru a evita senzația de claustrofobie. Dotată cu un pat comod, noptieră, masă şi scaun, avea cam tot ce normal aştepți să găseşti. Pe noptieră nu lipsea ceainicul electric, ceaiul şi cafeaua (solubilă). Pe masa era un ventilator, probabil înlocuind aerul condiționat, şi o veioză. Prizele sunt englezeşti, adică din cele cu trei orificii. Probabil, ca în toate hotelurile, găseai adaptoare, dar eu am venit pregătit de acasă cu încărcător pentru priză englezească. Am avut telefon în cameră şi semnalul la internet era excelent, chiar şI la etajul patru. Televizorul modern atârna pe un perete, erau multe canale şi am fost bucuros să văd un meci de fotbal Germania - Anglia.

Baia s-a dovedit spațioasă, dar nu atât de pastelată ca cea de acasă . Nu s-au zgârcit la consumabile şi nu au fost probleme cu temperatura apei sau defecțiuni. Mai mult, exista o atenționare că apa frige rău. Şi aveau dreptate. Prosoapele se schimbau în funcție de dorința clienților.

Curățenia era executată la modul normal, adică se ridica gunoiul, se ordona baia şi se aranja patul. Nu m-am plâns nici de neglijențe, dar nici n-am observat excese de zel. Recepția am găsit-o deschisă mereu, personalul fiind foarte amabil şi cunoscător de limbă engleză :) .

Nu am apelat la room-service şi nici nu am mâncat la restaurantul lor, la acest capitol neputând da informații. Concluzionând, am fost mulțumit de serviciile Hotelului Gardens din Machester şi îl recomand fără rezerve.

Să aveți un drum frumos în față.

Trimis de Radu Tudoran in 15.05.17 00:48:02
Validat / Publicat: 15.05.17 08:56:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAREA BRITANIE.

VIZUALIZĂRI: 1046 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Fara un exterior impresionant, dar situat excelent
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 31.50 GBP pe cameră

[15.05.17 06:11:05]

Mutat în rubrica "Gardens Hotel, Manchester" (nou-creată pe sait)

Radu TudoranAUTOR REVIEW
    [15.05.17 08:24:13]

@webmasterX: Este OK

[15.05.17 19:31:52]

Articol selectat ca fiind „de interes turistic crescut” (din punct de vedere al politicii saitului!)

Radu Tudoran