ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.03.2010
2 AD. + 1 copil de 1,8 ani COPII

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

De evitat... Fotografiile stau marturie

Cautand impresii despre hoteluri, statiuni, etc, pt ca se apropie vacanta si nu stim unde sa mai mergem, sa fie ok si sa nu ne para rau de banii pe care ii dam, am observat ca despre pensiunea Casa cu Lei din Eforie Nord nu a scris nimeni nimic. Acolo am fost noi vara trecuta (2 adulti + un copil de 1 an si 8 luni), si am ramas profund dezamagiti.

In primul rand, trebuie sa mentionez ca eram insarcinata, si am solicitat un pat suplimentar in care sa doarma copilul, ca sa nu ma loveasca in somn, si sa nu ne ingramadim. Nu ne-am inteles la pret, pe motiv ca in perioada aceea este plin si nu-mi poate da o camera mai mare la un pret mai mic. Pensiunea a fost goala pe toata perioada sederii noastre acolo! Am fost doar noi si mama proprietarului, care ingrijea pensiunea.

Micul dejun - bonuri valorice de nu mai stiu ce valoare. Ideea este ca le-am terminat repede, pt ca era foarte scump. Mereu ajungeam la 60 de lei, indiferent ce mancam. Cafea la ibric, ingrozitoare, 8 lei, iar la Mall in Constanta ear 6, 5 lei. Intr-o dimineata am cerut un ceai, cu unt si gem. Nimic mai simplu! Doar ca langa toate astea au aparut si niste masline, si 2 rosii... ori eu gem cu rosii n-am indraznit sa gust vreodata. O rosie micuta costa 4 lei. Un kg la piata era 3, 5 lei.

In camera era cat de cat ok la prima vedere... doar niste praf pe masuta de tv si pe tocurile geamurilor... nimic grav. La baie... in spatele wc-ului era o tavita de carne, in care se scurgea niste apa. Dintr-un colt al baii te pandea un mop, care avea si el rostul lui, de care ne-am dat seama dupa ce a cazut copilul cu spatele de gresie. Apa care se scurgea pe sub sau pe langa cabina de dus nu se ducea la scurgere... nici nu avea cum, pt ca avea si un prag in cale. I-ar fi trebuit picioare ca sa ajunga unde trebuie. Deci dupa fiecare dus trebuia adunata apa cu mopul si stoarsa in wc, ca galeata nu pusese, macar sa fi fost treaba treaba. Spalam peste tot, ca doar eram in vacanta, nu?

In baie mirosea ingrozitor, a canal. Cand veneai de afara, de la aer curat, aveai un soc la intrarea in camera, cu toate ca geamul statea deschis.

Intr-o zi a scapat copilul o carticica intre pat si perete, si pentru a o recupera a trebuit sa tragem patul. Nu pot descrie cat praf era acolo, cred ca strans de 3-4 sezoane. Curiosi, ne-am uitat si mai sus, pe mobila, unde nu se vede din prima. Puteai sa-ti scrii memoriile foarte usor, aveai cu ce. Am atasat si fotografii, nu ne-am putut abtine sa nu imortalizam conditiile de 3 stele.

Lenjeria nu ne-a schimbat-o cat am stat acolo, noroc ca am avut eu niste cearsafuri de acasa (cei care au copii stiu ca trebuie sa fii pregatit pentru orice). Nici dupa ce am pus cearsafurile noastre nu a schimbat lenjeria, nu a inteles mesajul. Prosoape curate aveam mereu, pe acelea le schimba, iar aerul conditionat a functionat.

Plaja in Eforie Nord - ingrozitoare. Cearsafurile erau unul peste altul aproape, nu aveai unde sa calci. Sezlong nu am luat, nu pentru ca nu ne-am fi permis, dar mi se pare o prostie sa dai 25 de lei x 2 pers + 10 lei umbrela. Jaf la drumul mare. La fiecare pas "na porumbu', na' gogoasa, na' covrigu'", mancarea in statiune lasa de dorit, iar la Casa cu Lei nu ne permiteam, asa ca mergeam in fiecare zi in Mamaia.

Norocul nostru ca suntem niste oameni cu simtul umorului, care stiu sa se bucure de momentele petrecute impreuna, asa ca vacanta noastra nu a fost un dezastru total. Ne-am adaptat usor.

Anul acesta mergem in Bulgaria, la 4 stele, la Nisipurile de Aur. 3 adulti si 2 copii mici - 547 euro, all inclusive. Am constatat ca in Romania nu ne mai permitem.

Vacanta placuta tuturor!

Trimis de mama de baieti in 31.03.10 19:23:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD.

VIZUALIZĂRI: 3847 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mama de baieti); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 sub pat

[31.03.10 20:05:27]

mamico, bine ai venit pe aici! imi placu tare cum ai scris! te asteptam si cu impresiile din Bulgaria. si de aiurea, oriunde va mai poarta vacantele.

PS mi-a placut pe sait ca au "cazare tranzit" maxim 3 ore!!!! LOL cred si io ca era goala!!! ala 'miroase' a tractir!

pepsi70ro
[31.03.10 20:13:05]

Sincer imi pare rau de necazurile tale la aceasta vila. Sunt curios cum ai achizitionat serviciile pentru aceasta vila, adica ti-a povestit cineva despre ea, te-ai interesat pe net?

M-a durut fraza asta, nu stiu de ce, dar chiar nu o pot digera. Stiu, este un fapt, serviciile din Romania lasa de dorit, dar eu totusi mai cred in schimbarea care usor usor se produce.

Apropo, langa Balcik se gasesc case din caramida la numai 20.000 de euro, foarte frumoase. Daca tot nu ne mai permitem Ro, eu zic sa cumparam acolo.

Scuze...

magdalena
[31.03.10 21:56:43]

Doamne ce horror! Mai ales ca nu o data am dat pe net de aceasta pensiune si eram tentata sa ajung...

Nu inteleg de ce ai mai stat si nu ai plecat. Eu faceam un scandal monstru! Asa cum am facut si la Hotel Hera in Predeal si ne-am ales cu ceva mai bun la acelasi pret. Pe bune! Si in Bulgaria daca nu mi-a convenit ceva am vociferat la receptie si am primit ce am vrut. Adica pe banii mei sa indur asa vacanta??

Bine ai venit pe site, un vot de la mine!

[31.03.10 23:32:59]

Bine v-am gasit si va multumesc pentru primire! Sincer, nu ma asteptam ca reactiile sa apara intr-un timp atat de scurt.

Dragos, aceeasi reactie am avut-o si noi cand am vazut pe poarta afisul cu "cazare tranzit". Pensiunea o vazusem noi in urma cu 3 ani, daca nu ma insel, cand am mers la mare fara a ne fi organizat din timp, in toiul verii, si ne-a fost foarte greu sa ne cazam. Nu stiu de ce mi-a ramas mie gandul acolo... poate din cauza statuetelor lei de la intrare... In fine, ideea e ca anul trecut i-am cautat pe net, deci mi-am facut-o cu mana mea.

Pepsi, crede-ma ca si pe mine ma doare ceea ce am spus, dar la concluzia asta am ajuns.

Hotelurile care sunt renovate sunt foarte scumpe, ba si cele nerenovate sunt foarte scumpe. Spre exemplu Hotel Siret - 2 stele. Aproape 1800 de lei m-ar fi costat cazarea, cu mic dejun, si nici geamuri termopan nu au. De trei saptamani stau cu cateva agentii la tratative, si in cautari, si nu am gasit nicio varianta in care sa ne cazam 3 adulti (o iau si pe mama ca ajutor la copii) si 2 copii fara 20 de mil cu mic dejun inclus. Sa zicem ca as fi acceptat o asemenea oferta (de 2 stele)... iei mic dejunul la hotel, iar pranzul si cina pentru toata lumea ne-ar mai fi dus la vreo 15 mil minim (un 2 mil pe zi). In total 35 de mil pt ce? Ca sa ma chinui pe banii mei? Nu, merci! Chiar de pe acest site m-am documentat cu privire la hotelurile noastre... si foarte greu am gasit un review pozitiv. Cineva care munceste din greu pentru banii de vacanta, care face economii pentru o saptamana pe an la mare incearca sa gaseasca cea mai buna solutie pentru un sejur reusit. Si daca vecinii nostri ne pot oferi acest sejur reusit - de ce nu?

Azi am platit factura pt Bulgaria - 2270 lei, 4 stele, all inclusive, iar hotelul arata intr-un mare fel. Cel putin in poze. Voi vedea la fata locului despre ce este vorba, dar am un feeling ca nu vom fi dezamagiti.

Magdalena, multumesc pentru vot! Nu te duce! Ca daca te duci tu, si se mai duc cativa, vor fi prea ocupati si nu vor avea timp de curatenie. De fapt, cred ca asta s-a intamplat! Au fost full toata iarna, cand sa mai stearga si praful?

Imi amintesc ca a si intrebat sotul meu cu ce se ocupa inainte de inceperea sezonului. La care doamna a raspuns "Pai ne ocupam de reparatii, curatenie, ca daca incepe sezonul nu mai avem timp... "

Tare, nu?

Maria Smeu
[01.04.10 10:06:25]

Bun venit .si iti doresc ca aceasta sa fie singura poveste trista pe care sa o ai de povestit pe aici.

[01.04.10 10:11:53]

auzi, da' pentru turistii "in tranzit", ai putea sa pui vreo 2 poze si cu camera (vedere de ansamblu, nu detalii!), baia, alte utilitati?

gushpi
[01.04.10 15:42:02]

ce ma mai bucur sa dau votul meu unora care s-au ARS "pe banii lor"...

sper sa intelegi ca nu ma bucur pt raul tau, ci pt ca a mai aparut un "negativ" pe site!

pepsi, mergem acolo unde suntem respectati!

oare daca ma nimeresc cu magdalena in acelasi sejur inchid aia hotelul?

"mamo" noi suntem drogati: cum apare ceva interesant cum sarim "in ajutor"... oare nu ne vrea madam Udrea turisti incognito?

[01.04.10 16:13:57]

Poate ar fi bine sa transforme pensiunea intr-una doar pentru tranzit, si sa mareasca un pic timpul pus la dispozitie, ca poate unii au nevoie de o ora -doua in plus. In felul asta nu s-ar vedea mizeria, ca nu stai in cateva ore sa muti mobila prin camera. De ce alte utilitati mai ai nevoie? Ca doar esti in tranzit...

Gushpi, decat turist incognito la noi, mai bine turist "de proba" pe alte meleaguri. Ce zici?

In iulie va fi prima noastra vacanta in afara tarii, si ceva imi spune ca cu greu ma va mai convinge cineva sa mai merg la noi pe litoral. Poate doar pentru un weekend, asa... De ce sa platesc cu mult mai mult pentru niste conditii cu mult mai slabe? Care ar fi logica? Patriotismul? Nu si in vacanta... poate doar in restul anului: D

Imi place litoralul romanesc, mai ales Mamaia... si nu sunt pitzipoanca... plaja e super, apa faina, statiunea arata bine, te simti bine, pana la cazare. Acolo se termina distractia.

[01.04.10 16:23:49]

De ce alte utilitati mai ai nevoie? Ca doar esti in tranzit...

pai... stiu si eu?! de o sala cu bice si catuse...

[01.04.10 16:26:35]

Nu! Astea ti le aduci de-acasa!

[01.04.10 16:28:34]

pai ziceai doar de cearsafuri ca iti trebuie de-acasa... vezi cum dezinformezi?!

[01.04.10 16:30:00]

Asa e!

Te rog frumos sa ma ierti!

gushpi
[01.04.10 17:03:17]

domne', ce e cu fobia asta: "interzis cu animale de companie! "???

deja ti-a distrus juma din elan!

un turist care-si cara cu el companionul este mUUUlt mai ingaduitor cu conditiile pe care le gaseste... si asta pt ca stie sa fie intelegator din foarte multe puncte de vedere...

putem face o aproximare procentuala: cate gazde accepta asa ceva?

eu zic primul: 10%!!!

(acest procent contrazice datele statistice referitoare la amabilitatea romanilor - ca gazde - la caldura cu care primim oaspeti)

[01.04.10 17:21:48]

Sa nu le manance leii, de-aia!

Eu n-am animale de companie, asa ca nu mi-am pus niciodata problema asta.

Poate se gandesc ca fac mizerie sau galagie, si ca ii pot deranja pe ceilalti clienti, care n-au animale.

Sa inteleg ca ai catel, pisica, testoasa, ceva?

magdalena
[01.04.10 22:39:21]

Am vazut la unele pensiuni ca se precizeaza expres ca se permite gazduirea cu animale de companie. Presupun ca unde nu se precizeaza e interzis. Adevarul e ca e dificil sa ai un caine si sa nu ai cu cine sa il lasi ca sa poti pleca in concediu.

webmasterXY*
[01.04.10 23:04:16]

Interesant review, deşi concluziile sunt negative. Învăţăm şi din asta! Nu pot să vă felicit decât pentru modul cum este scris.

apropos la pepsi70ro: sper să nu fiţi dezamăgiţi după prima ieşire afară. Prima ieşire contează şi te trezeşte la realitate. Sunt locuri foarte bune şi la noi.

Discuţia vis-a-vis animale de companie tinde să devină offtopic. Dacă mai sunt comentarii strict la subiect, vă rog, numai să nu diluăm interesul cititorilor.

Vă mulţumesc!

Valentina69
[06.04.10 11:27:30]

Ma bucur Mamico ca eu ti-am dat superbonusul, si sunt intru-totul de acord cu tine, si ai sa vezi ca o sa fii f multumita la bulgari ca si mine.De cand am fost prima data la ei la noi la mare nu am mai calcat si nici nu-mi doresc.

Vacanta placuta!

anacrisnic
[11.06.10 08:22:12]

unde , anume , mergeti all inclusive cu 547?

[11.06.10 10:52:13]

Mergem la Hotel Slavey, Nisipurile de Aur. Hotelul are 4 stele, si acesta este al doilea sezon al sau, a fost deschis in 2009.

Sper sa fie bine.

In mod sigur voi scrie la intoarcere.

ana_petrache, anacrisnic, gushpi, magdalena, mama de baieti, Maria Smeu, Valentina69
Alte impresii din această RUBRICĂCasa Dany Holiday (ex Vila Casa cu Lei) :