ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.05.2017
ÎNSCRIS: 11.05.08
JUL-2016

Un concediu minunat!

Dupa 2 ani consecutivi (2014 si 2015) in care ne-am petrecut o parte din concediul de vara la DUNI - Hotel Marina Royal Palace 5*, am luat decizia sa schimbam destinatia si am ales pentru vara lui 2016 o noua locatie: Club Hotel Miramar Obzor 4*! S-a dovedit a fi o alegere inspirata si merita pe viitor de retinut aceasta locatie ca fiind o posibila destinatie pentru alte vacante.

Dupa o asteptare de mai bine de 45 minute in vama, deoarece se lucra la podul Prietenia Giurgiu - Ruse, am mers snur (exceptie dupa Ruse cu o mica deviatie de circa 7-8 km de la drumul principal din cauza unor lucrari) pe directia Ruse - Razgrad - A2 - Varna - Obzor. Drumul a fost foarte bun si nu foarte aglomerat, tinand cont ca era luna iulie.

Cazarea la hotel a decurs in conditii optime, avand in vedere ca am ajuns in jurul orei 15:00, special ca sa evitam asteptarea din holul hotelului daca am fi ajuns mul mai devreme. Conditiile in camera au fost foarte bune si daca e sa compar cele 2 hoteluri (Hotel Marina Royal Palace 5* si Club Hotel Miramar Obzor 4*), balanta ar inclina usor catre hotelul din Obzor, cu toate ca este clasificat la 4* fata de cel din Duni care are 5*! La fel si la servicii cat si la varietatea mult mai bogata a felurilor de mancare si bautura Club hotel Miramar consider ca este peste Duni - Hotel Marina Royal Palace (facand abstractie de faptul ca la Obzor este UAI fata de AI la Duni - oricum acest lucru ar influenta doar comparatia la bauturi si nicidecum la mancare).

Duni Royal Resort are in schimb un atu foarte important si anume parcul mare in care te poti plimba seara si faptul ca ai posibilitatea sa stai la terasele altor hoteluri din complex. La Club Hotel Miramar in schimb, ai avantajul ca hotelul este in imediata vecinatate a statiunii Obzor unde poti gasi diverse magazine sau farmacii in caz de nevoie!

Plaja la Club Hotel Miramar este destul de mare si bine amenajata, atat cu sezlonguri si umbrele suficiente dar si cu posibilitatea de a practica diferite jocuri pe plaja sau leagane si topogane pentru copii.

La capitolul piscine, exista 2 pentru adulti (la una din ele au loc diverse activitati pe timpul zilei) si 3 piscine pentru copii, din care una cu topogane acvatice. Seara au in schimb sala de spectacole in spatiu inchis. Consider ca este un avantaj in sensul ca ai AC si bar inauntru, de unde poti lua diverse bauturi si sucuri si sa te asezi la mese ca sa poti urmari spectacolele).

Parcarea se face gratuit in curtea hotelului sau intr-o zona ingradita adiacenta (ambele pazite) in conditii bune, unde au acces doar oaspetii hotelului deoarece se intra pe baza de tichet eliberat de la receptie, ca si la Duni.

Per total consider aceasta locatie foarte buna si o recomand cu placere si altor colegi de forum si nu numai, care doresc sa aiba o vacanta minunata!

Trimis de bogdan10 in 08.05.17 23:35:12
Validat / Publicat: 09.05.17 00:12:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Duni Royal Resort

VIZUALIZĂRI: 2335 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdan10); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Club Hotel Miramar

antheos [11.05.17 08:42:13] »

Ma bucur ca ti-a placut Obzor, am fost si eu, am fost si la Dyuni la Pelikan, marea si plaja este incomparabil mai frumoasa la Obzor, am fost pus la zid, cum ca mancare mai buna ca la Dyuni nu exista, ma bucur ca mai au si altii alte pareri...

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [11.05.17 09:29:14] »

@antheos:

Hai sa nu pozăm in victime când chiar nu este cazul.

Nu ai fost pus la zid de nimeni.

Pur și simplu ai fost sancționat de către mai mulți useri cu o experiența turistică cel puțin egala cu a ta sau peste a ta in opinia mea pentru Inadvertente flagrante in cele declarate pe site și pentru vorbitul din auzite.

Personal Dezaprob datul cu părerea in absenta unei experiențe proprii.

Ai continuat atacând userii respectivi cu trimiteri la Venus și la "turma". Paradoxal, trei zile mai târziu ai ajuns tocmai la unul din hotelurile pe care il desființai doar privind la poze și, culmea, ai fost chiar mulțumit de minisejur.

Mâncarea de la Miramar este cel puțin la fel de buna ca aceea de la Duni, dar de la hotelul de cinci stele , însă Miramar este un hotel mai SCUMP decât MRP. Băuturile de import sunt și ele un plus.

antheos, bogdan10
Alte impresii din această RUBRICĂHVD Club Hotel Miramar: