ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.05.2017
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 17.06.09
STATUS: CONSUL

Maria si Marea

https://www.youtube.com/watch?v=Gh_Vbb-AA8g (wm, te rog frumos…Mulțumesc mult!)

Am pierdut startul! Asta e clar! Maria nu așteaptă un articol despre Eforie Sud, iar după articolul lui @mishu, eu… ce să mai zic?

Maria, n-am să scriu despre Eforie, am să scriu despre noi!

Dau căutare pe dexonline și găsesc:

EFORÍE, eforii, s. f. Nume dat unor instituții administrative de utilitate publică sau social-culturală din trecut; consiliul de conducere al acestor instituții; sediul acestor consilii; epitropie. – Din ngr. eforía.

sursa: DEX '09

EFORIE, oraș în jud. Constanța, situat pe fâșia litorală înaltă dintre L. Techirghiol și Marea Neagră; 9.295 loc. (1995). Renumit centru balneoclimateric și de odihnă format din două stațiuni (Eforie Nord și Eforie Sud), indicate pentru tratarea afecțiunilor reumatismale, neurologice periferice, respiratorii, ginecologice, rahitism, decalcifieri, anemii, a unor boli dermatologice etc. La Eforie Nord funcționează două baze de tratament (una legată de complexul hotelier Meduza, Delfinul, Steaua de Mare și alta de clinica Grand), iar la Eforie Sud, două sanatorii pentru copii (reumatologic și pentru debilitate și rahitism). În 1894, Eforia Spitalelor din București a construit primul sanatoriu care a constituit nucleul stațiunii de mai târziu. Până în 1933, când a fost declarat oraș, E. a aparținut de orașul Techirghiol. Înainte de 1950, Eforie Sud s-a numit Carmen Sylva, iar între 1950 și 1962, Vasile Roaită.

sursa: DE (1993-2009) https://dexonline.ro/definitie/eforie

Asta e partea științifică. Oi fi eu ingineră, dar de data asta nu mai gândesc (de-oi fi făcut-o vreodată) tehnic. Nu știu să scriu ghiduri, mini sau maxi-ghiduri. Scriu ce simt, când și cum simt!

Așa cum vă povesteam aici, am ajuns în mini-vacanța de 1 Mai, la Eforie Sud, la invitația Mariei.

După ce ne-am cazat, ne-am pupat și ne-am ”viciat” pe terasă, gașca vesela a pornit în hoinăreala. Unde puteam merge? Firește, la malul mării.

Am pornit-o cătinel pe strada spre mare. Nu știu de ce, dar la mare mă simt copil. Poate ca pentru că ea, Marea, e mai mare ca mine? Cu @mishu și Adi, cu @krisstinna și domnul C, cu @adrianbogdan și... Adrian Bogdan, cu @maria55, doamna senator, mă simțeam ca-n ”Cireșarii”

Era friguleț, ceață, orășelul pustiu, dar eu simțeam ca stațiunea e a noastra, Marea e a noastră. Îmi venea să zburd, să glumesc... dar nuuu, eu o făceam pe serioasa Până la un moment dat! Aici,vezi impresii, în P03 deja n-am mai rezistat!

Eu nu m-am plimbat așa de mult prin Eforie, iar pozele le avem cam toți la fel, dar pentru mine, plimbarea aia a mers ”la casa sufletului”. Marea era a mea, Maria era a mea, eram cu prietenii mei buni și totul era atât de frumos...

M-am întors în timp privind cele câteva obiecte de anticariat, mi-am imaginat cum ar fi să locuiesc într-o casă frumoasă... sau în cealaltă? Care mi-ar plăcea mai mult? Mi-a plăcut hoinăreala asta așa, fără nici o țintă, relaxantă. De parcă toată lumea conspirase să ne lase nouă orășelul și faleza. O vestă-ntr-un copac, o scară marinărească-n altul, caru-n pom (sau doar roțile)

Mi-era frig. Mi-am cumpărat hanorac și este cel mai frumos hanorac din lume, că-mi va aminti mereu de prieteni, deși acela a fost momentul în care am rămas în urma grupului. Dar m-am întors cu @Carmen Ion și cu @Antheus și Doamne, cât am mai sporovăit...

Eforie Sud nu e o stațiune foarte mare, foarte modernă, deși, cu puțină bunăvoință, ar putea fi. Are potențial, are oameni buni, harnici, modești și ARE MAREA. Eu am perceput-o ca pe o stațiune care va renaște.

În sâmbăta aceea, Eforie era ca un orășel desprins dintr-o poveste, ceața era ca un văl care ascundea mistere și parcă ne aștepta pe noi să le descoperim!

Pentru mine, Eforie nu înseamnă doar vacanță, vară, plajă. Pentru mine, Eforie înseamnă @maria55, înseamnă gașca veselă, pusă pe șotii, înseamnă miros de sare, de alge, de pește, înseamnă MAREA! Am închis ochii și-am inspirat profund. Am lăsat briza ușoară să mă mângâie... Mirosea a..MARE! Era atât de misterioasă marea la Eforie...

A doua zi, aveam să descopăr o MARE NEAGRĂ ireală.

Trimis de Zoazore in 08.05.17 21:57:50
Validat / Publicat: 08.05.17 23:50:03

VIZUALIZĂRI: 1247 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Tot din ”târg”
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
[1 PMA]

webmasterX [08.05.17 23:49:29] »

elviramvio [09.05.17 06:56:27] »

@Zoazore:

Tu nu esti inginera decat printr-un accident al sortii, zău!! Păi la cât scrii tu cu sufletul, cred că și tastatura s-a înmuiat. Eu ce să m-ai zic?

Marea a fost mai frumoasă cu voi, ați făcut acea trecere de energii de la mare la voi și de la voi, afa-iști frumoși, la mare!

Să-ți fie de bine doamnă inginer în tehnica sentimentelor!!

(Votul 15 și primul ecou, cred!!!)

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
adrianbogdan [09.05.17 07:17:03] »

Neata!

Mai Zana mea, te cred si io ca te simteai ca in Ciresarii, ai fost la mare fara apartinator, deh, chipurile fara griji si fara 'bani' cum zice cantarea.

Doamne am ajuns si noi ca artisti astia sa cantam si sa filozofam pe malul marii.

Am vazut ca sunt si alti dortori de distractie la mare deci Maria sa inceapa distractia...

Zana mea vreau acum sa va imbratisez pe toti.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
ANILU [09.05.17 07:51:06] »

@Zoazore: Îmi beau cafeaua şi savurez rândurile tale inginereşti, amestecate cu sentimente şi miros de mare.

Iar ai pus sare pe rană, iar regret că nu am fost cu voiîn plimbarea de la Eforie la malul mării cu gaşca veselă.

Cel puţin mă consolez că am văzut marea la Eforie, vara trecută.

Mi-a plăcut videoclipul ataşat.

O zi frumoasă.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
Zoazore [09.05.17 07:55:51] »

@webmasterX: Multumesc mult! Multumesc, mai ales c-ai stat asa tarziu in noapte sa-mi apara mie filozofarile calde dimineata!

Tot promit sa nu mai fac asa, dar... tot asa-mi iese: noaptea tarziu! Zeul Timp e vinovat!

Zoazore [09.05.17 08:00:34] »

@ANILU: Nu te gandi asa! Si tu ai avut parte de o excursie frumoasa - vezi impresii - cu prieteni dragi, ai vazut locuri frumoase, ai ascultat linistea...

Prin tine, si noi am fost acolo, cum si tu ai fost cu noi!

Zoazore [09.05.17 08:54:05] »

@elviramvio: Mare si multa dreptate ai! Dar... in loc sa fac si eu, ca fetitele, facultatea de branzica si berica, m-am dus la scoala de golani (citat din Stefan). Dar, se vede treaba, ca golanii m-au invatat de bine!

Am zis si-n text: scriu ce simt, cum simt si cand simt ca trebuie sa scriu.

Dar matinala mai esti! Multumesc mult pentru vizita!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
elviramvio [09.05.17 09:12:24] »

@Zoazore:

Pai azi am fost in intarziere, sunt si mai matinala, Maria stie!!!

Zic și eu ca Anilu, ai pus sare pe rana si de aia fina si toxica, dar ai scris superb!

O zi buna sa ai, dupa sufletul tau de inginera-poeta!

Zoazore [09.05.17 09:22:58] »

@adrianbogdan: Piticel, o imbratisare nu refuz niciodata!

Zoazore [09.05.17 09:25:23] »

@elviramvio: Eu am crezut c-ati plecat deja! Dar vineri, parca, ziceai ca pleci!

Drum bun, soare si vacanta excelenta!

mishu [09.05.17 09:32:30] »

@Zoazore: Mai doamna, am si eu treaba la serviciu, am intrat pe mail sa vad daca am primit vreun mesaj important, am vazut o multime de articole noi, si mi-a sarit in ochi articolul tau... stai linistita nu m-a ranit .

Ce dor mi-era de inca un articol pe aceasta tema. Ce pot spune altceva decat ca avand in vedere ca sunt in postura de participant la actiunea din articolul tau pe langa cele povestite si prezentate in poze, mai sunt si imaginile personale, tin minte cum fixai aparatul pe obiectivul de pozat, si ceea ce articolul nu are cum sa prinda, mirosul marii intr-o zi parca desprinsa din povesti.

Linistea in care se auzea doar marea si putinii oameni care se plimbau pe malul marii pot fi povestite dar ceea ce vom pastra noi in sufletele noastre este special.

Ce pot spune, felicitari, votat cu foarte mare drag.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
CATAAS [09.05.17 10:39:46] »

@Zoazore: Si noua ne e dor de mare! Am fi venit si noi daca Suceava ar fi mai aproape de Eforie...

Zoazore [09.05.17 10:52:09] »

@mishu: Obiectivul nu poate surprinde multe:mirosuri, emotii, trairi... Alea sunt doar ale noastre. Pe-astea am incercat sa vi le transmit.

Tu spui ca cioplesti vorbele. Si Michelangello cioplea. Deci...

Fiecare cu talentul lui.

Acei putini oameni eram noi!

Zoazore [09.05.17 11:01:21] »

@CATAAS: Iar mie mi-e dor de Bucovina.

Pe bune!

elviramvio [09.05.17 12:01:30] »

@Zoazore: Și mie!!!

elviramvio [09.05.17 12:04:20] »

@Zoazore: Multumesc. Sunt in metrou așa că de de încurcă pe aici litere, am scuza. Mai e puținel, abia aștept să vina ceasul.

teona [09.05.17 16:29:20] »

Draga Zoa, cat de romantica esti! Pacat ca nu pot sa te imbratisez decat de la distanta. Parca si Eforie Sud s-a trezit la viata, dupa plimbarea voastra. Si ce de chestii haioase prin copaci. Cred ca stiau ca treceti voi pe acolo... Casa din P07 mi-a starnit si mie interesul, ce povesti de viata o ascunde? Felicitari, pentru emotia transmisa, parca simt si mirosul marii...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
Carmen Ion [09.05.17 16:59:24] »

@Zoazore: Ah, alge, sare și mare - Marea noastră cea Neagră care ne aștepta numai pe noi, gașca AFA cea pusă pe glume în care mătăluță, Zozo dragă, ai cam jucat rol de maestru de ceremonii: la cinci vorbe, hop, trânteai un banc, de m-au durut fălcile de atâta râs vreo două zile la întoarcerea în București.

În rest, ai dreptate: plimbarea prin parcul cu anticari și Teatrul de Vară, chiar dacă aflat în pericol de prăbușire, ne-a mers și nouă la suflet, la fel de tare ne-au plăcut și casele și pensiunile înșirate în curțile pline de flori, așa că acum așteptăm vara!!!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
maria55 † [09.05.17 19:56:07] »

@teona: vila din P-07 are următoarea poveste:

ani la rând, pe vremuri, acolo a fost dispensarul orasului! Aveam si un mic laborator pentru recoltări! Apoi a venit... revendicarea!!! Marea majoritate a cladirilor vechi fiind revendicate de fostii proprietari si câstigate in instanță! Multe au fost intretinute binisor in anii ce au urmat, dar si mai multe au fost lăsate in paragină de către acestia! Pâna si bucata din parcul central unde este Teatrul de vara, are aceeasi soartă! De aici această degradare si administratia locala nu poate interveni pe proprietati! Sau prea putin... eventual o amendă, dar asta e mau nimic!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
maria55 † [09.05.17 20:00:29] »

@Zoazore: Zâna mea cea bună, mă simt răsfătată cu articolul scris de tine! Si nu doar articolul, titlul dar mai ales melodia????! Nu pot decât sa-ti multumesc si să-ti spun ca mereu Maria si Marea vor fi aici si te vor astepta cu bratele deschise!

krisstinna [09.05.17 20:06:52] »

@Zoazore: Bag de seamă că încă visezi

A venit iarna peste noi, mare noroc am avut atunci cu vremea.

Să știi că eu am fotografiat joi copacii decorați, norocul meu că nu eram decât cu domnul C, altfel s-ar fi uitat oamenii cum ne ciondăneam pe tema asta

pentru aduceri aminte

maria55 † [09.05.17 20:19:28] »

@krisstinna: a venit toamna si la mare! Ploua, e urât afară, asa că doar amintirile unor zile placute ne destind oarecum! Mai ales cele din tara vecina si... pretină????????!

Zoazore [09.05.17 21:23:40] »

@maria55: Mda, a venit... ceva! Nehotărâtă vreme! Tocmai ce-au zis la tv că paja din Eforie Sud e iar in pericol, fiindcă lucrările au fost făcute de mântuială!

Dar eu știu că și Maria, dar și Marea, mă vor aștepta mereu, iar eu voi veni la ele la un moment dat!

@teona: Cred că da, stațiunea ni se predase! A, luași hanorac omului?

@krisstinna: Daaa, încă visez! Și mi-e așa de bine...

@Carmen Ion: Tare bine mi-a făcut plimbarea cu voi!

Cât despre bancuri... nu io, Adrian a început! Dar mie mi-a plăcut grozav!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
Zoazore [10.05.17 14:35:57] »

@Zoazore: Imi vine sa plang!

stirileprotv.ro/stiri/act ... a-primarul.html

Pe-acolo ne-am plimbat noi!

maria55 † [10.05.17 21:51:42] »

@Zoazore: da, pe acolo! Nu este chiar atat de grav, dar...

Am fost azi pe acolo! Din păcate nu cred ca au trecut 4 ani de când a fost "reparat"! Investitie plecata pe apa sâmbetei... c'asa-i la noi????

teona [12.05.17 10:10:03] »

@maria55:Multumesc pentru informatii, imi pare rau ca are o poveste asa complicata, sper sa fie pusa cat mai curand in valoare asa cum merita, sa dispara tristetea din jurul ei.

adrianbogdan, ANILU, CATAAS, elviramvio, maria55, mishu, teona, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂMini-întâlniri zonale/ocazionale: