ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.05.2017
MAR-2017
6 AD. + 4 COPII -- v: 12; 6; 6; 6

Britannia Bar & Grill – restaurant cu loc de joaca

Cautare

Am cautat de mai multe ori un restaurant cu loc de joaca, situat in Bucuresti. Pentru aceia care iau in considerare acest criteriu, mai este important si inca un detaliu. Cam ce se gaseste la locul de joaca, cat de safe este, si carei grupe de varsta se adreseaza. Ma asteptam ca oferta de asemenea locuri sa fie mai variata in ditamai capitala.

Asa am ajuns candva la Piranha, un loc special, pe care il am la suflet, si, dupa cateva vizite am postat acest articol vezi impresii. Zilele trecute misunau buldozere pe acolo, sper sa nu fie vizat acel colt de verde cu animalute din sectorul 6!

Ca sa ne apropiem de subiect acum: Oricum la un moment dat am bagat in seama Restaurantul Britannia. Si de atunci am mai revenit aici.

Adresa

Strada Petre Ispirescu, numar 9B, aproape de intersectia cu Calea Rahovei, sector 5, Bucuresti.

Program de functionare

Zilnic intre orele 10:00 – 23:30

Parcare

Destul de problematica in zona. :( M-a deranjat de fiecare data faptul ca a trebuit sa ma bazez pe noroc sau sa ma invart in jurul cozii, adica a restaurantului, pe o straduta unde este greu sa intorci, iar daca ai trecut de locatie, esti deja in interscetie…. Un minus la acest capitol.

Restaurantul

Restaurantul se intinde pe doua niveluri – parter si primul etaj. Cladirea este una spectaculoasa atat datorita aspectului exterior cat si a celui interior. De afara se remarca constructia cu forme liniare din sticla, materiale usoare, dar si straturi suprapuse de pietre speciale, inguste, de fason. Ceva ciudat, interesant (?!), parerile difera.

Cladirea este “”inzestrata”” cu un lift modern, iar accesul intre etaje se poate face bineinteles si pe scari, care sunt din granit, cu balustrade. Investitie importanta facuta de patron (i), care confera o nota estetica deoesbita locului. :)

Pe scari tablouri mari, pe care le-am apreciat mult. In sala de mese de la parter imagini cu cadre din Londra. :)

Exista o terasa si afara, la strada, dar pana acum noi am fost p-aci numai in sezonul rece, asa ca am intrat la caldurica.

Barul este situat la parter si este foarte aspectuos, datorita mobilerului specific, dar si a culorilor care il scalda. Dotari si produse – oferta larga si completa.

[b[Locul de joaca

Locul de joaca se afla la etajul 1 – un castel de printese, un loc cu ingradit cu tobogane, bile, o masa de hochei sau fotbal pe masa, o bucatarie. Foarte frumos! :) :) :)

O toaleta dedicata copiilor la locul lor de joaca cu 2 feluri de sapun (de la Denisa citire), cu sapun solid dar si lichid.

Un plus este adus de personalul de supraveghere – o domnisoara draguta (tot de la Denisa citire, confirmat de ta-su’). :D Mi s-a parut un loc de joaca bine amenajat si sigur, atat pentru copii mici si foarte mici, cat si cei mai maricei. Il recomand.

Servicii

Servirea foarte buna. In toate spatiile restaurantului foarte curat. :)

Un mic minus pe care gazdele s-au descurcat sa il rezolve destul de prompt imediat ce am ajuns. In sala, masa noastra rezervata avea insa numai 6 locuri, desi noi eram 6 +4, dar gazdele au reparat repede greseala si au creat mesele unite necesare pentru toti 10.

Am sa amintesc si despre incidentul cu rezervarea. Rezervarea usor dificila. Prima data, cand am telefonat, mi s-a cerut avans 100 lei, platibil cash, ceea ce prespunea un drum pana acolo pe care nu eram dispus sa il fac. A doua zi a revenit Ema telefonic si a obtinut rezervarea fara a ni se mai cere un avans.

Vreau totusi sa dau o nota mare servirii, si serviciilor, per anasamblu. :)

Meniul si scorurile

Meniul este foarte bogat si variat, prezentat intr-o carte cu coperti invelite. De efect. Deja te face sa te simti rasfatat. :)

Toate bucatele servite au fost delicioase, desi fie spus ele nu aveau gusturile cunoscute ale bucatelor cu numele respective din zonele lor de origine. Tochitura moldoveneasca era altfel decat tochitura moldoveneasca (!), saramura de crap era altfel decat saramura de crap de la lipoveni, tulceni, constanteni, dunareni; la fel si biftecul tartar, altfel decat il stiam, adica preparabil dupa gustul propriu cu ingredientele puse la dispozitie clientului. :))

Am sa atasez ca si poze paginile cele mai reprezentative pentru mine din meniu. Cele cu fructe de mare, miel, berbecut si vita. Sunt mai scumpute fata de “dish”-urile clasice, dar ma tenteaza, cel putin la lecturare. :D

Dar iata cateva scoruri:

-Supe, ciorbe 10 lei

-Salate (ca si fel principal) 24 - 37 lei

-Focaccia 8 lei simpla, si 12 lei … complicate

-Pizza diametru 30 cm de la 20 lei Margherita la 29 lei.

-Tochitura moldoveneasca 22 lei, ficatei 19 lei, tigaie picanta 25 lei

-Paste 20 al 40 lei

-Pui 18 la 39 lei, ala scumpul e ratusca

-De porc 20 – 40 lei

-Bere 8 lei plus minus

-Deserturi de la papanas 12 lei la Melon Glace 22 lei, inghetata 15 lei cu 3 cupe

-Limonade si cafele – in jurul a 10 lei sau chiar 10+

440 ron nota de plata pentru 6 persoane si 4 copii, cu tortul propriu, care ni s-a permis sa il aducem “” din afara “”.

Sarut mana, parinti!

Ultima data cand am fost la Britannia (martie 2017), am sarbatorit un moment special in familie, momentul in care parintii mei au implinit 50 de ani de cand sunt impreuna. La invitatia copiilor lor (Dan si fra-su’) cu apartinatoarele (termen invatat pe AFA), cu copiii copiilor lor (4 nepoti si nepoate). Iar recent anume alataieri am mai serbat acelasi moment o data la initiative parintilor. Ne-am simtit foarte bine la Britannia!

Sarut mana, mama, sarut mana, tata! :* :* :*

Vom reveni si cu alte ocazii la Britannia!

Trimis de Dan&Ema in 08.05.17 13:04:11
Validat / Publicat: 08.05.17 14:46:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 5269 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P21 La multi ani!

adrianbogdan
[08.05.17 15:04:14]

Buna!

Dragutel localul si cu all inclusive pentru toata familia. Pozele sunt sugestive.

M-ai facut sa rad... si Bogdan m-a corectat si mi-a spus la Slanic Moldova ca el nu este sotul meu ci apartinatorul meu. Nu imi dau seama cine l-a invatat chestia asta dar suna ciudat sa mi-o spuna chiar el dupa 24 de ani de cand suntem impreuna.

Cu bine!

[08.05.17 15:19:25]

@adrianbogdan:

Si uite-asa se fac fara sa iti dai seama 50 de ani. 24 de la tine, 24 de la apartinator si cam iese socoteala.

Multumesc de lectura. Ma bucur daca ai si zambit. Recomand localul. Interesant.

Aurici
[08.05.17 16:23:13]

@Dan&Ema: Ia uite ce mica-i lumea! În fiecare seară, cu mici excepții, merg pe jos 4-6 km, iar drumul meu trece destul de des prin fața acestui restaurant. Am și mâncat și eu de câteva ori acolo și pot să confirm că toate-s bune.

[08.05.17 16:31:36]

@Aurici:

Si ca sa vezi ce mica-i lumea: Si eu fac niste km pe jos sau in alergare in fiecare zi (mai mult la pas), dar nu ne-am intalnit E totusi mare Bucurestiul asta!

Ma bucur ca si tie ti-a placut la Britannia si ca ai apreciat ca ""toate-s bune"".

Felicitari pentru plimbarile zilnice. Mens sana in corpore sano!

Si multumesc pentru lectura si vot!

Floria CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[08.05.17 17:51:07]

Să-ţi trăiască părinţii, să sărbătoriţi împreună mulţi ani cu sănătate şi bucurii! Acestea sunt petrecerile cele mai dragi mie, cu multe generaţii fericite, strâns unite în jurul aceleaşi mese. Îmi doresc din tot sufletul să-i sărbătorim şi noi anul viitor pe bunicii familiei noastre la a cincizecea aniversare.

La mulţi ani!

krisstinna
[08.05.17 18:18:03]

@Dan&Ema: Să vă trăiască, să aveți parte numai de bucurii!

Mulți ani frumoși!

Bun pont, prietenii noștri au copiii mici, ar fi un loc ideal pentru a scăpa părinții de stres

[08.05.17 18:24:14]

@Floria:

Sa fie sanatosi toti parintii si parintii parintilor. Sa va traiasaca si voua, sa serbeze si 50 si mai mult.

Ma duci cu gandul la vorba aceea adanca ref " la cine nu are batrani"...

Multumim de urari! Da, e frumos, emotionant sa serbezi asa momente.

Sambata am fost impresionat la biserica (pentru ca abia zilele trecute au putut marca momentul si in fata Domnului) la cuvintele ticluite din cartea sfanta sau graite cu mult har de parinte. Emotie!

Multumesc de lectura!

[08.05.17 18:27:00]

@krisstinna:

Multumim de urari!

Iar cat priveste asemenea locuri unde pot savura si cei mari si cei mici o aniversare, ele sunt binevenite.

Iar la Britannia mi-a placut mult locul lor de joaca si in mod deosebit ca puteai lasa copiiii in siguranta cu personalul dedicat in acest scop.

De obicei trebuie facute rezervari pentru weekend!

Lucien
[08.05.17 19:23:29]

Drăguț. Locul de joacă pentru copii poate fi o inițiativă cu deznodământ financiar favorabil, până la urmă, unităților care îl amenajează. Scara de granit s-ar putea să fie de fapt o scară placată cu sienit (o rocă cenușiu-deschis cu cristale mari de feldspat), dar așa de la distanță nu sunt chiar sigur. Mi-au plăcut scaunele și mesele de pe terasă (având aspect?) de fier forjat. Cele două tablouri mi se par prea languroase... dar aici E niște gusturi...

Zoazore
[08.05.17 19:31:27]

@Dan&Ema: Să vă trăiască părinții și să vă vadă și ei pe voi la a 50-a aniversare!

Draguț locul, dar... să nu pozezi tu o sarma, o saramură, ceva? Te-ai scos cu tortul ăla!

Prințesa Denisă în care castel a locuit?

Să vă fie de bine și la mai multe!

Aurici
[08.05.17 20:19:49]

@Dan&Ema: La fel de bune ca Britannia si tot in zona sunt Casa Bia, pe Sebastian si Casa Brandusa, pe Novaci. Ambele au si terase, dar cel din urma are o gradina-terasa mare si frumoasa, mult mai bine delimitata de strada decat cele de la Britannia sau Casa Bia. Dar toate sunt restaurante bune. Probabil ca le stii sau daca n-ai ajuns inca la ele, iti recomand.

Multa sanatate si la cat mai multe aniversari parintilor. Si noi am aniversat acum 2 luni, 65 de ani de la casatoria socrilor. Socrul meu, care face anul acesta 93 de ani, tine neaparat la nunta de platina de la 75 de ani.

[08.05.17 20:25:09]

@Lucien:

Multumesc de lectura. Modul de a petrece o aniversare s-a schimbat radical la oras fata de vremurile cand eram eu copil. Acum serbam toate cele. Dupa posibilitati. Si aici apare o paleta de variante infinita. Si dupa plac, daca te tine buzunarul.

Restaurantele au aparut ca ciupercile dupa ploaie. Unele rezista, altele nu. Unele tin stacheta. Unele au vechime. Unele au ceva original.

Despre gusturi, normal ca ele pot diferi.

Multumesc inca o data. Numai de bine!

[08.05.17 20:35:00]

@Zoazore:

Draga Nicoleta! Multumesc pentru urari! Si celor dragi ai tai sanatate!

să nu pozezi tu o sarma

Cu i din a sau cu i din i? Eu nu folosesc diacritice si nu stiu sigur ce vrei sa spui, sa scrii adica...

Prințesa Denisă în care castel a locuit?

In ala de gheata. E mana in mana cu Elsa, daca o cunosti. Eu am cunoscut-o. A venit si la ziua ei, o data. Fata de gheata, dar de comitet. Are numar de telefon din 10 cifre?! Pupa tata!

Iar ref la aniversari pe care sa le prindem noi... In primul rand fiecare an implinit impreuna il inmultesc cu 3, pentru ca il numar o data la Ema si de 2x la mine (ca d-aia is mai batran sau din cauza sporului de convietuire asidua ), asa ca peste cateva luni, facem si noi 50, dar cred ca pica intr-o miercuri asa ca serbam abia la 150.

Sa fii sanatoasa si haioasa!

[08.05.17 20:42:36]

@Aurici:

Sa traiasca si ai tai dragi cat mai multi ani sanatosi! Admirabili oamenii care gandesc pozitiv si avanseaza in etate cu un psihic puternic si tanar.

Multumesc inca o data. Si pentru celelalte recomandari de terase si case cu papa bun!

Nu prea ajungem prin zona aceea sa serbam, Britannia a fost mai degraba exceptia.

Favoritele noastre sunt locuri mai apropiate, a se citi sectorul 6, si care au pizza buna. De multe ori serbam acasa cu pizza, chiar dac an-avem curte, dar in numar limitat incapem. Pizza sa curga si berea sa stinga setea.

mprofeanu
[08.05.17 20:57:26]

@Dan&Ema: La mulți ani pentru părinții tăi dragi și să aveți cât mai multe clipe fericite împreună!

La mulți ani și familiei tale, mari și mai mici și multe aniversări de aici înainte!

[08.05.17 21:06:13]

@mprofeanu:

Aniversari frumoase si voua! Ani cu sanatate!

Multumesc de vorbele frumoase.

Zoazore
[08.05.17 22:26:12]

@Dan&Ema: Sarma, plural-sarmale! Că io am tastatură românească de la AFA!

O cunosc pe Elsa, cum altfel? Io-s puțin mai înălțuță ca Denisa.În rest...p-acolo!

Cât despre ”haioasă”, ai grijă ce-ți dorești!

teona
[08.05.17 23:09:54]

Aniversarile frumoase, alaturi de cei dragi, mereu prilej de bucurie. Si cand sunt mai multe generatii, este deja un moment festiv. Un cadru asa frumos, este un semn de pretuire. Felicitari!

[09.05.17 07:36:59]

@teona:

Multumesc, Teona!

Mie imi plac aniversarile in familie, in cerc restrans, cum a fost aceasta. A fost o parte din cadoul copiilor pentru patinti la atingerea unei borne pe care putin o ating.

Numai de bine, bucurii, petreceri frumoase si tie cu. Ei dragi tie!

[09.05.17 15:33:45]

@Dan&Ema: Niciodata nu este tarziu sa faci o urare, astfel incat le urez si eu parintilor tai La Multi Ani! impreuna, sa fie fericiti si sa va aiba alaturi ca si acum.

Arata minunat parintii si nu s-ar spune ca sunt parintii vostri, iar aniversarea intr-un cadru festiv, cu familia alaturi a fost cel mai minunat cadou.

Cat despre locul ales se vede ca este unul potrivit, astfel incat felicitari, votat cu placere.

[09.05.17 20:04:13]

@mishu:

Multumesc de urari! La fel si celor apropiati tie numAi de bine!

A fost un cadou care si lor le-a placut desi initial mama a ezitat fiind in post sau ceva de genul.

Nu stiu insa unde bati cu remarca referitoare la (ne) asemanarea mea cu parintii .

Multumesc de complimentul adresat lor

[09.05.17 21:24:00]

@Dan&Ema: Ai inteles binenteles dar esti glumet, ei par a fi mai degraba fratii tai putin mai mari. Sa te bucuri de ei inca multi, multi ani de acum inainte.

[09.05.17 21:29:42]

@mishu: Sarut mana!