ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.05.2017
DIN: Arad
ÎNSCRIS: 15.08.10
MAY-2017

Fehertoi Halaszcsarda (Szeged) - Ciorba de peste - Da! In rest... denumiri sofisticate si gust ca la 'meniul zilei'!

Avand o aniversare in familie si Ungaria fiind aproape de Arad am hotarat s rezervam o masă pentru cină la Fehertoi Halaszcsarda, langa Szeged, 40- 50 min pe autostradă. Asteptarile au fost mari intrucat am auzit doar vorbe de lauda despre local iar cautand pe internet am vazut ca au un site de prezentare construit in mod profesional, cu meniu foarte variat, scris in mai multe limbi, printre care si româna.

Am ajuns la han si prima mea impresie a fost ca e un fel de cantină cu pretenții de restaurant, poate datorită terasei mari cu multe mese cam inghesuite si fără mise-en place. N-am spus nimic despre aceasta prima impresie sotiei si fiicei mele încercând să salvez aparențele am mers repede spre interior unde aveam masă rezervată. Aici nimic iesit din comun, un salon decent cu mese ordonate si un mise-en place elementar.

A venit imediat un ospătar, foarte amabil si prietenos, ne-a adus meniurile si dupa o indelungata consultare am reusit să-i facem comanda de mâncare.

Am hotărât sa luăm două portii de Ciorbă de somn african- portie mică, Somn gri a la Szeged cu garnitura recomandată "legume innăbusite in unt", File de salău prăjit cu sos de raci, smântana si mărar, garnitură recomandată de ospatar "galuste" si Carne de vitel cu ficat de gasca si ciuperci, garnitura recomandata" cartofi steak". Pentru desert n-am reusit sa ne hotaram dar foarte interesant suna in meniu "Puțe (puțișoare) cu mac și miere"!!!

N-a durat mai mult de 3 minute si ospatarul a venit cu ciorbele si pâinea proaspata, ciorba "portie mica" fiind de fapt o portie normala in Romania si nu numai. Ulterior le-a adus vecinilor de masa alăturata doua ciorbe probabil "normale", in două ceaune cam de aprox 1 l bucata. Atunci dar numai atunci m-am bucurat ca nu ne-am lăcomit la ciorbă si am comandat" portii mici". Portiile normale ma gandeam eu ca sunt pentru cei care nu mai vor sa manance si altceva, eventual o" Puta "dupa o ora -doua. Ciorba de peste a fost foarte buna, foarte buna, cu paine crocanta si ardei iute, pot spune ca a fost chiar delicioasa dar... sa vina felul principal! Si a venit. Chiar foarte repede dar... deziluzie totala!

Aveam in fata mea trei bucati mari de somn facut cred Sous Vide dar fara gust, trei bucati aruncate peste farfuria plina cu legume din congelator cu gust de… congelator. Sos deloc. A la Szeged am vrut, a la Szeged am primit! In tot acest timp sotia se uita cu groază cand la mine cand la farfuria din fata ei, enormă si plină ochi cu găluște pe care tronau trei bucătoaie de peste prăjit.

Fiind total nemultumit de alegerea facută am dat să gust mâncarea sotiei care incerca in disperare sa ma convinga sa o "scap" de o bucătoaie de șalău. Avea in farfurie un pește fin, dar gătit tot fără gust si găluste cu smântână, savuroase dar care nu se potriveau deloc cu peștele.

Fiica -mea văzând disperarea noastră se bucura in sinea ei c-a dat lovitura alegând vitelul cu ficat de gâscă! 5500 forinti portia! La pretul ăsta tre'să fie bun! Dar... n-a fost asa. Carnea tăiată prea subtire si gătită prea mult cu un sos gen barbeque probabil din conservă, cartofi wedges si ficat de gască doua bucățele, gătite bine dar care n-au reusit sa salveze farfuria.

Străduindu-mă să inghit incet incet pestele scăldat in legume congelate, cu ospătarul care astepta vorbe de laudă la adresa mâncarii făcându-și mereu de lucru pe langa noi, a inceput sa-mi para rau ca n-am comandat Ciorbă portie normala si Puțe cu mac, fără fel principal. Sotia a simtit si ea aceeasi părere de rău.

Am reusit intr-un final sa măncam aproximativ jumatate din portii si am cerut apă minerala si nota de plata. De" Puțe cu mac" n-am mai avut chef. Poate incearcă cineva dintre cei care citesc acest review să ne spună si nouă cum sunt.

Totul a costat 20000 forinti cu ciubuc inclus 1000 forinti. Nu stiu daca a fost scump dar sunt sigur ca ma asteptam la altceva.

Trimis de calatoru in 07.05.17 19:25:30
Validat / Publicat: 07.05.17 22:37:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA. A mai fost în/la: Budapesta

VIZUALIZĂRI: 6911 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (calatoru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

maria55 †
[08.05.17 06:51:54]

@calatoru', pentru articol si aniversare, felicitari si La Multi Ani!

Pentru că uneori incercăm să fim inspirati când alegem dar nu e măsura asteptărilor... sorry!

Dar ardeleancă fiind, stiu ce sunt acele "puțisoare" cu diverse, mac sau cu pesmet!

Păcat că ai renuntat să le gusti! ????Sunt bune, să stii????????????

zlatna
[08.05.17 12:38:16]

@calatoru: Încep prin a vă felicita pentru aniversare.

În Szeged am fost anul trecut la întoarcerea în ţară şi ne-a plăcut oraşul. De mâncat am făcut-o la un fast food (ne grăbeam să ajungem la Arad unde aveam cazare).

Din articolul dumneavoastră am reţinut că la acest restaurant doar ciorba e bună, e bine de ştiut.

Toate cele bune şi concedii plăcute.

maria55, zlatna
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Szeged? :