ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.05.2017
DIN: Otopeni [IF]
ÎNSCRIS: 20.07.11
MAY-2017

Meteora, centru monahal in peisaj divin

Am lasat in urma frumosul Kastoria si ne-am indreptat catre Kalambaka. Urmau 2 zile la Meteora si ale sale stanci ce par ireale. Cum am ajuns la cazare in jur de ora 15.00 am rezervat restul zilei pentru o plimbare prin centrul satului Kastraki. satul ne-a placut. Un loc curat cu multe taverne animate. Centrul este plin de flori, bancute, magazine, multe din ele cu incaltaminte din piele (in special sandale) dar si magazine cu souveniruri.

Ne-am facut un plan pentru a doua zi, am servit cina si la odihna. Dimineata cand ne-am trezit, surpriza si mare dezamagire. Cerul plumburiu si incepuse sa ploua. Dar pana am ajuns la prima biserica s-a oprit si ploaia si a iesit si soarele. Deci ziua se anunta buna. Excursia noastra spre padurea de stanci a inceput in jur de ora 10 si a durat cam 5 ore.

Drumul in sine spre biserici este pitoresc. Soseaua serpuita pleaca si se intoarce in Kastraki ca intr-un cerc. Te minunezi pe rand de forma stancilor si de cum au fost asezate de divinitate. Ne-au fascinat si acele despicaturi ale stancilor cu scari vechi de lemn. Ulterior am aflat ca acolo stateau monahii asceti luni intregi, pedepsindu-se pentru nesupunere.

Am citit undeva ceva foarte frumos referitor la aceste biserici: '' Aici pe aceste stanci sterpe, ce au devenit palate pentru unii asceti, au invatat monahii ortodocsi sa fie intelepti in gandire si supusi ascultarii''.

Meteora in sine este un puternic centru monahal, unde nu numai ca este infranata vointa si otelita credinta, dar este si un punct de atractie a mii de vizitatori din intreaga lume, indiferent de religie.

Stiu ca s-a scris mult despre Meteora (inclusiv aici pe AFA), tocmai de aceea nu voi lua fiecare biserica in parte sa scriu despre ea, ci voi scrie ce m-a impresionat foarte mult pe mine in peisaje si biserici.

La una din biserici am gasit o maicuta romanca (sau care vorbea foarte bine romaneste) care ne-a povestit cate ceva despre manastiri. De la ea am aflat ca sunt 6 biserici ce functioeaza (4 de calugari si 2 de maicute), ce pot fi vizitate de pelerinii imbracati decent: Schimbarea la Fata a lui Hristos, Sfantul Varlaam, Sfanta Treime, Sfantul Stefan Primul Martir, Sfantul Nicolae Anapafsas, Sf. manastire Rousanou. In afara de acestea care functioneaza in prezent, mai exista inca 14 manastiri in ruina, nelocuite azi unde au trait zeci de monahi in vremuri vechi.

Vizitand fiecare manastire am fost foarte impresionati de frumusetea picturilor care s-au pastrat atat de bine peste ani si ani.

Imediat ce patrunzi in locasurile de cult te incearca un sentiment de evlavie si credinta,

Voi scrie cateva cuvinte care nu imi apartin dar m-au impresionat foarte mult si reflecta exact ce simti la vederea acestor minunatii: '' Sentimentul inaltarii se naste la vederea stancilor marete in varful carora te afli, astfel crezi ca esti intre cer si pamant. De acolo de sus denota o maretie tacuta intr-un ansamblu armonios rasunator. ''.

Intre vizitarea manastirilor opresti mereu masina pentru a te minuna de aspectul incredibil al stancilor inconjurate de covorul verde ce iti creaza stari de bucurie si extaz, dar si de admiratie si teama realizand cat esti de neputincios in fata operei Creatorului.

Am oprit la un magazin de obiecte de cult de unde ne-am cumparat o icoana a Maicii Domnului cu cele 7 sageti. Ne-a explicat un baiat de acolo cum ca, daca o asezam in casa la intrare sa fie vazuta de musafiri, apara casa de ganduri rele si imbuneaza pe cei ce iti intra in casa cu invidie.

Traseul de la Kastraki pana la manastiri este fermecator si te transpune intr-o lume de vis.

Noi am plecat de acolo cu sufletul incarcat de bucurie si extaz.

Trimis de ancutza26 in 07.05.17 12:21:17
Validat / Publicat: 07.05.17 12:51:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3097 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ancutza26); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 21 voturi)

[07.05.17 12:24:43]

@ancutza26: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 30&ridAnt=77463

[07.05.17 12:51:55]

@ancutza26: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

elviramvio
[07.05.17 14:26:28]

@ancutza26:

Foarte frumoase poze si frumoase trairile tale acolo. Insa Meteorele au devenit destul de comerciale pentru locuitorii manastirilor, adevaratii rugatori intru Hristos si-au ales alte salasuri. Am fost la Meteore si-mi doresc sa revin acolo, in acelasi Kastraki atat de patriarhal. Cred ca ai vazut muzeul din Marele Meteoron, este superb si interesant chiar pentru cultura statului grec, nu numai pentru arta religioasa. Si grota Sf. Gheorghe Mandilas, cea cu multe esarfe colorate din marginea satului este aparte, obiceiul se pare ca se muta si la noi acum.

Vacante frumoase sa ai!

ancutza26AUTOR REVIEW
[07.05.17 18:11:49]

@elviramvio: Sunt de acord cu tine. Dar, ca si in alte locasuri de cult si de la noi din tara, care la fel au devenit pur comerciale, prefer sa ma concentrez pe ce imi transmit mie sufleteste si spiritual. Mai departe... " e pacatul lor'" sa zic asa.

Vacante superbe si tie.

[09.07.17 17:32:25]

@ancutza26: Imi continui excursia prin Grecia cu o destinatie minunata dar si cu un SB acordat cu mare placere.

calatorul
[07.08.17 19:37:34]

@ancutza26: Felicitari pentru vizita in acest loc unde m/as intoarce oricand cu mare bucurie.

ancutza26, calatorul, elviramvio, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂO zi la Meteore: