ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.05.2017
ÎNSCRIS: 20.07.13
APR-2017
colegi

Pensiunea NAGHY, Vişeul de Sus, aprilie 2017

Am poposit la pensiunea NAGHY (3 margarete) din Vişeul de Sus, în zilele de 28-29 aprilie a. c. cu ocazia participării la cea de a XV-a ediţie a Festivalului de Umor "Zâmbete în prier". Deşi am ajuns destul de greu, prin nişte uliţe întortocheate, totuşi marcajele, sub formă de medalion, plantate la intersecţii ne-au ajutat foarte mult. Deoarece ni s-a comunicat de către gazde unde vom fi cazaţi, numai la sosire, nu citisem şi nu ştiam nimic despre această pensiune. De abia după ce am ajuns acasă am citit cele 5 postări AFA şi am văzut că numai una recomanda şederea la acestă pensiune.

Aici am să postez impresiile mele, bune sau rele, neinfluenţate de nimeni şi de nimic. În curtea pensiunii erau locuri de parcare, aşa că o primă problemă a fost rezolvată.

Locaţia pensiuni, chiar dacă se situa la marginea orasului, era aleasă pentru a se încadra în natura înconjurătoare.

Amenajarea curţii era frumoasă şi pitorească, cu trenuleţul de jucărie (mocăniţă), pe care propietarul pensiunii îl pornea la cerere, atunci când existau copii (mici sau mari), cu un chosc impresionant, cu un mic lac (care nu fusese curăţat de Pasti), cu loc de joacă pentru copii (ornamentat şi încadrat cu pitici şi alte animăluţe de ghips), o volieră cu păuni (care ne-au respectat somnul răcnind numai ziua) şi împreună cu pavilioanele în care saloanele şi camerele ilustrau că suntem, încă, în civilizaţia lemnului, formau un ansamblu plăcut ochiului., Şi decoratiunile interioare din camere erau tot din lemn. Să nu mai vorbim de cum era decorat salonul pentru micul dejun, unde am mâncat şi de amiază.

Mâncarea a fost comestibilă şi cu asta v-am lămurit. Pălinca ne-au servit-o nu în păhărele, ci în ceşcute cu toartă, care aveau un fund înalt, cea ce la limita conţinutul la maximum 25 g (pe dinafară pareau de 50 g), ceea ce l-a făcut pe un confrate să-l intrebe pe unul dintre cei doi băieţi-ospătari (care se mişcau destul de rapid, ajutaţi şi de o "şefă de sală", la fel de promptă): "Căniţe mai mici nu aveţi?!". Ne-am descurcat însă consumând din, literalmente, gustoasa palincă de mere (produsă local), câte 2-3-4 căniţe, fiecare după cât l-a lăsat inima şi care s-au împăcat foarte bine cu supa de găluşte. La fileul de la felul doi s-a servit un vin roşu, de asemenea foarte potabil. Masa de seară s-a sevit în restaurantul destul de spaţios, prevăzut şi cu o scenă, pentru orchestră sau pentru eventualele spectacole. Barul de la recepţie era bogat asortat.

Cazarea: am primit camera nr. 10, unde am ajuns pe o scară din lemn. Camera 4x4 (5) m avea duşumeaua din scânduri care nu scâtţâiau, pe pereţi decoraţiuni din lemn, baia destul de spaţioasă, placată cu faianţă, Lumina de la oglindă era cam chioară, insuficientă pentru a te rade, cosmeticele se reduceau la un flacon cu săpun lichid. Am avut apă caldă tot timpul (chiar şi la 12 noaptea)

Curăţenia: camera era curată, aşternutul şi prosoapele la fel, televizorul de 82 cm mergea. Draperiile de la geam nu se putea trage decât destul de greu (cred că pentru a ne proteja dimineaţa ca să nu ne scoale lumina soarelui). Pereţii camerei erau tot din lemn şi îţi dădeau posibilitatea să afli ce mai fac vecinii (ziua sau noaptea).

Micul dejun nu a fost suedez, ci cu porţia, dar ne-a înfrumuseţat dimineaţa casul, URDA şi slana locală. Ca o culme a eleganţei salonul era dotat şi cu un automat de cafea, cu 6 posturi, care chiar şi funcţiona, spre deosebire de jacuzzi, care era în renovare.

Tariful camerelor: camera sigle 75RON/noapte, camera dublă 120, triplă 160 şi aparamentul 180. Tarifele sunt unice pe tot parcursul anulu, nefiind diferenţiate pe sezon şi extrasezon, cea ce nu e în măsură să atragă turiştii. Pensiunea dispune de: 2 camere single, 15 camere duble (în 2 pavilioane), 3 camere triple şi 4 apartamente.

Concluzie: pensiune de 3 margarete, cu camere şi mâncare la fel, cu tarife tot de 3 margarete. Notabil efortul proprietarului de a ţine cont de dificienţele constatate şi reclamate de turişti şi de a le remedia parţial sau total.

Dacă poposiţi la Vişeul de Sus şi hotelurile sunt ocupate, puteţi alege pensiunea NAGHY. Gata!

Trimis de ioan marinescu in 07.05.17 12:08:55
Validat / Publicat: 07.05.17 12:50:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VIŞEU. A mai fost în/la: DA

VIZUALIZĂRI: 1724 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ioan marinescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Curtea pensiunii.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 18.00 EUR pe cameră

[07.05.17 12:37:34]

elviramvio
    [07.05.17 13:56:42]

@ioan marinescu:

Ati triturat bine pensiunea caci pusa in balanta fina de asa oameni cu simtul umorului, este de retinut pentru o eventuala retragere prin zona. Dar vom merge cu cestile noastre! Totusi e bine ca nu ati avut parte de paharele lui Pitagora!!

Cat despre izolarea fonica, e buna cand nu corespunde normelor si acolo sunt cazati umoristi! ????

ioan marinescuAUTOR REVIEW
    [08.05.17 11:02:00]

@webmasterX: Coordonatele de pe site-ul pensiunii nu corespund cu cele din colţul dreapta-sus al hărţii interactive (care este o bijuterie!), ceea ce mă face să nu mă mir de reclamaţia unui turist care s-a rătăcit urmărind aceste coordonate. Strada şi numărul corespund, precum şi situarea în teren pe harta de satelit. Nu am avut GPS la noi pentru a confrunta coordonatele.

[08.05.17 13:20:03]

@ioan marinescu: rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... ap.php?hid=9565.

• - fă click pe locul unde e amplasată
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră în partea de jos a paginii;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • ioan marinescuAUTOR REVIEW
    [09.05.17 08:58:33]

@webmaster26: Ei da! Coordonatele solicitate:

47714024 si 24424815. Sper s[ fie bine!

ioana74
    [06.06.17 13:39:46]

@ioan marinescu: abia acum vad acest articol, asta e, am avut o luna mai super mega incarcata in deplasari. Foarte haios articolul, bine ca a fost doar o noapte de cazare ... Asteptam articolul din Bulgaria, sper ca va simtiti bine!

ioan marinescuAUTOR REVIEW
    [13.06.17 11:41:17]

@ioana74: O să mă hărnicesc şi de mâine încep să-l scriu!

elviramvio, ioan marinescu, ioana74
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Nagy [Vișeu de Sus]: