ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.05.2017
DIN: Reșița
ÎNSCRIS: 25.10.14
APR-2017

O cazare cu peisaje minunate

În această perioadă știam că nu avem șanse să facem baie în mare sau să stăm pe plajă, așa că am hotărât că cazarea care pe care o alegem în Petrovac nu e obligatoriu să fie aproape de plajă, dar să ne ofere o panoramă superbă spre marea Adriatică. Astfel că mergând pe acest criteriu am ales să ne cazăm la această locație.

Apartamentul pe care l-am rezervat este situat într-o vilă cu un etaj din Petrovac care are adresa pe str. XIX la nr. 43 și este foarte aproape de drumul E80, un lucru care ne-a bucurat iarăși foarte mult. Dispune de parcare proprie și gratuită. Curtea vilei era plină de smochini, măslini și portocali, aceștia din urmă erau înfloriți, iar gardul viu avea niște flori albe care miroseau senzațional.

Apartamentul nostru era compus din trei încăperi separate și se află la etajul vilei. Se intra pe o ușă și după ce urcai niște scări, pe un hol foarte luminos, ajungeai în fața la trei uși de lemn și o ușă de sticlă care dădea în terasa de către parcare și grădina vilei.

În partea stângă intri într-un living spațios, mobilat cu o canapea, un șifonier, un fotoliu, o măsuță, o comodă cu un televizor plat pe ea, o masă cu patru scaune și tot aici este amenajată într-un intrând un loc pentru preparat masa cu plită electrică, frigider o chiuvetă și mobilă de bucătărie cu toate cele necesare pentru luat masa. Aici este și aer condiționat și tot pe aici ajungi în terasa cu vedere spre Marea Adriatică, terasă care ne-a făcut pe noi să alegem această locație. Pe terasă se află o măsuță rotundă din sticlă cu patru scaune, terasa este destul de mare iar panorama pe care o oferă te lasă mut de uimire (pe moment, căci soțiilor le revine repede glasul, credeți-mă).

Pe ușa de lângă cea de la living se intra într-un dormitor care la prima vedere pare mic dar în care este un pat de două persoane, unul de o persoană, un fotoliu cu o măsuță, un șifonier și două noptiere. Dacă ajungeți într-o perioadă mai rece, cum am fost noi, aveți grijă căci în dormitor nu e nici o sursă de încălzire și se cam simte frigul.

Cea de a treia ușă dă spre baie care este destul de mare și are vană, wc și chiuvetă. Apa caldă este asigurată de un boiler care se află în baie iar deasupra uși, în interiorul băi, este o rezistență care face căldură în baie. Și boilerul și rezistența trebuie să le porniți de la întrerupătorul care se află lângă cel de unde se aprinde becul în baie, același sistem l-am regăsit și la Herceg Novi și Zlatibor unde mai era un întrerupător și pentru ventilator dacă baia nu are fereastră.

Proprietarul se numește M. I., locuiește împreună cu familia la parterul vilei, vorbește bine engleza și ne-a povestit că de 10 ani vine anual în România pentru a vâna în zona Călărași. Este un om foarte de treabă și dispus să ne ajute cu orice am avea nevoie.

Pentru a ajunge la plajă trebuie să ieși pe o portiță din partea de jos a casei și să cobori pe niște străzi pietonale cam câteva sute de metri, ceea ce e cam anevoios la întoarcere. Dar știam acest lucru și cum spuneam am ales această locație pentru alt aspect și nu am fost dezamăgiți.

Noi ne-am simțit bine aici și recomandăm cu căldură această locație.

Trimis de ungureanica in 06.05.17 16:51:57
Validat / Publicat: 06.05.17 19:30:13
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MUNTENEGRU

VIZUALIZĂRI: 2581 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 De pe terasa camerei

webmasterX [06.05.17 18:39:31] »

Mutat la rubrica Krs Medinski Apartments & Room / PETROVAC" nou creată pe site.

webmaster26 [06.05.17 18:43:51] »

@ungureanica: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

elviramvio [06.05.17 21:20:58] »

@ungureanica:

Superbe poze.

mprofeanu [07.05.17 13:06:24] »

@ungureanica: Reviewul tău mi-a readus aminte de frumosul Petrovac pe care l-am vizitat și eu în vara anului 2011. Este socotit ca o mică Budva, atunci deși era iulie nu mi s-a părut așa de aglomerat.

Felicitări pentru review și pentru poze!

ungureanica [07.05.17 14:08:32] »

@webmasterX: Da, pe acolo se ajunge la proprietate, care e prima din stânga.

ungureanica [07.05.17 14:15:06] »

@mprofeanu: Mulțumim pentru aprecieri.

elviramvio, mprofeanu, ungureanica