ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.05.2017
ÎNSCRIS: 01.10.09
APR-2017

Hilton Amsterdam Airport - cazare perfecta de city break

Desi tentatia unui city break este de a cauta cazare in centru, pentru a fi cat mai aproape de obiectivele turistice, de data aceasta am ales dupa brand, pret si review-uri si nu am dat gres.

A fi cazat in zona aeroportului nu e un dezavantaj pentru Amsterdam, dimpotriva. Marele avantaj al Hiltonului e... doua :)

- este legat de aeroport printr-o pasarela cu platforme rulante, e ca si cum ai merge prin aeroport inca 5 minute si dintr-o data ajungi la receptie la Hilton (Sheraton e pe acelasi traseu)

- din aeroport pleaca trenuri de mare viteza la fiecare 3-6 minute, dupa nici 20 de minute ajungi in gara centrala, de unde la pas lejer ajungi imediat in Dam Sqare.

La vremea cand am cautat cazarea (in ianurie), pretul la Hilton Amsterdam Airport Schipol era de 135 eur pe noapte, in vreme ce alte hoteluri de 4 **** din centrul Amsterdamului erau 300-400 eur pe noapte.

Alte avantaje:

* Mic dejun foarte bun, cu statie de omlete, vienoiserie fina, chifle proaspete, vreo 4-5 optiuni de mezeluri, branzeturi, lactate, fructe, bacon, carnaciori, crochete de cartofi, cam putine legume dimineata (doar rosii cherry si rucola) fara chestii gourmet, insa totusi un mic dejun care face cinste din plin clasificarii pe care hotelul o are. Espressor de cafea, sucuri, apa plata cu lamaie, tot ce trebuie.

* Hotel cu design interior deosebit (de afara e urat), o parte dintre camere dau spre holul interior (atrium), o parte spre aeroport, privelistea este interesanta in ambele parti, din motive diferite: spre aeroport se vede apusul, traficul aerian (fara ca niciun zgomot sa patrunda in interior), spre atrium – un joc de linii, culori, lumina si spatiu foarte artistic gandit. Noi am rezervat o camera spre atrium, insa am primit un upgrade pe loc (nesolicitat) cu vedere spre aeroport.

* Barul din lobby are preturi rezonabile pentru Amsterdam: 5 eur un pahar de vin, 6 eur un desert, 12 eur un cocktail etc si o servire foarte buna, prompta, cool.

* Check-out-ul este 100% digital: clientul isi verifica factura pe monitor, dupa care aceasta ii este trimisa pe mail. Evident, poate fi si printata la cererea clientului. Procedurile de cazare/decazare merg foarte repede. Check-in-ul se face la ora 14:00; pentru unele camere se poate face si mai devreme, daca este curatata, pentru altele, chiar daca e gata camera, early check in costa 40 eur in plus.

* Camera la care am stat noi era relative mica, dar totusi suficient de incapatoare, cu mobilierul cu colturile rotunjite, astfel incat desi nu era spatiu prea mult, nu aveai cum sa te lovesti de mobile. Baia mare si eleganta, cu cosmetice de foarte buna calitate, fara cada de dus insa (faci dus direct pe gresie, insa apa nu patrunde in restul baii, usile de sticla izoleaza bine spatiul). Un minus: nu au halate si papuci de baie, poate doar la cerere.

* Incalzitor de apa in camera pentru ceai si cafea, apa plata din partea casei. Nu mai pomenesc de mini bar, fier de calcat etc ca astea sunt standard.

Asadar, e vorba de 30-35 min cu totul de la hotel pana la gara centrala, de unde Amsterdamul se ia la pas, pe stradute si canale. Noi am facut 18 km pe jos in prima zi, 14 in a doua, orasul are mult farmec.

Si in final o recapitulare a costurilor:

Biletul de avion: 170 eur de persoana cu Tarom (rezervat cu 4 luni in avans)

Cazarea: 135 euro pe noapte, cel mai mic pret, nerambursabil, rezervare facuta cu 4 luni inainte

Mic dejun: 18.5 eur/pers/ pe zi (cumparat la fata locului, daca il cumparam, la rezervare era 15 eur)

Taxa de oras: vreo 7 eur pe zi

Cartela de transport valabila pe toate liniile urbane si trenurile de la si catre aeroport: 21 eur de persoana, valabila 48 h.

All in all, a meritat din plin sa alegem un hotel la marginea orasului si sa economisim undeva intre 100 si 250 eur pe noapte, pentru caaaaa…, Amsterdamul este scump. Mi s-a parut la fel de scump ca New Yorkul, fara a fi la fel de ofertant. Bineinteles, sunt profile diferite de orase, de istorie, de orientare culturala etc. Insa, da, o intrare la un muzeu e 15-20 eur, un tricou souvenir 15-25, o cina pentru doua persoane (fel principal, desert, doua bauturi) e 50 – 70 eur. De mancat am mancat in Los Pillones (Leidsplein) (Mexican) si Loetje Centraal (burgers, steaks) si in Hilton. Ni s-au mai recomandat: Bistro Neuf (frantuzesc), Mussels & Gin, Plekk.

Ca obiective turistice, am bifat doar Heineken Experience (16 eur, a meritat fiecare cent, fie ca esti bautor de bere fie ca nu) si o plimbare cu vaporasul pe canale, dar pentru pasionatii de arte, istorie, stiinta, sunt multe optiuni in materie de muzee si expozitii, pe care sunt convinsa ca le regasiti din plin descrise de alti contribuitori la aceasta comunitate.

In concluzie: a doua oara daca as ajunge in Amsterdam, as trage tot la Hilton, fara sa mai pierd timp sa mai caut in alta parte.

Trimis de graclari in 02.05.17 00:26:40
Validat / Publicat: 02.05.17 09:04:12
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BENELUX

VIZUALIZĂRI: 1219 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (graclari); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 canale mici si canale mari
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 129.00 EUR pe cameră

[02.05.17 09:00:48]

Bună recomandare

Mutat în rubrica "Hilton Amsterdam Airport Schiphol, AMSTERDAM" (nou-creată pe sait)

[02.05.17 09:23:45]

@webmasterX: yup, locatia e corecta.

[02.05.17 09:38:15]

Articol selectat ca fiind „de interes turistic crescut” (din punct de vedere al politicii saitului!)

[02.05.17 09:41:13]

@webmaster: multumesc!

Mihai18
    [02.05.17 14:48:34]

Am plăcerea să scriu primul ecou și chiar am câte ceva de scris. Ecoul ce-l voi scrie îl voi restructura pe câteva puncte.

1. Despre reviewul dv.

Foarte bun reviewul iar P-11 ar putea fi fotografia săptămânii. Am acasă două tablouri în ramă cu imagini asemeăntoare.

2. Câteva recomandări pentru cei care urmează a vizita acest frumos oraș. Eu am fost două luni la rând,

de fiecare dată câte 5 zile, din care, câte una rezervată pentru Haga.

- cardul pentru transportul public se elibererază pentru 1 pînă la 4 zile. Important. În perioada când am fost eu, la coborârea din tramvai ori la ieșirea din stația de metrou, neapărat treceți cardul prin cititorul pt. bilete, altfel se blochează. Se poate debloca numai la Central Station (Gara Centrală).

- sub nici o formă, nu călătoriți flauduros. Sunt dese echipe de control compuse din 2 bărbați și o femeie, în uniforme. Atenție, la centură poartă um spray și o pereche de cătușe. În viața mea nu am mai văzut așa ceva. Ca să fiu crezut, am laut imagini video și dacă se insistă le pot atașa reviewului.

- despre restaurante. În Amsterdam există un lanț de restaurtante argentiniene. Unul dintre acestea este lângă Palatul Regal din Dam Place iar al 2-lea, la cca. 200 m. spre Reg Light (Cartierul Roșu). În fața lor sunt pancarde cu fotografii ale felurilor de mîncare oferite și prețul fiecăruia. De exemplu, un mușchi de vită la grătar costă suma 11 euro. Mai iei o bere, firește Heineken și 2 persoane plătesc cca. 25 euro. Nici că se putea mai ieftin. La celelalte restaurante, prețul crește cu 20-30%.

- evitați să aveți bancnote mai mari de 50 euro. Dacă cumperi ceva sun 10 euro, îți refuză bancnota de 100 euro.

- Dacă mergeți în Red Light (Cartierul Roșu) cu soția,

ca bărbat, nu dă bine să privești îndelung în vitrina unde este o fată sumar îmbrăcată și care stă pe un scaun, în așteptare. S-ar putea să-ți facă semn cu degetul arătător, să vi la ea și atunci, ce te faci? Nu fotografiați nimic, că aparatul foto ajunge în canal.

- ca să nu vi se întâmple, cum mi s-a întâmplat mie, învățați bine limba engelză, pentru că cu limba franceză nimic nu faci. Cred că în Amsterdam mai mult se vorbește engleza decât olandeza. Exemplu. Am intrat într-un restaurant argentinian situat în partea laterală a Palatului Regal. Am comandat 2 friptuiri de vită în limba enegleză (atâta lucru știam și noi). Ospătarul a înțeles apoi ne-a pus o întrebare că ne-a lăsat fără cuvinte. Atunci ne-a întrebat din ce țară suntem și primind răspunsul, a folosit telefonul său mobil, l-a setat și a scris întrebarea prin traducere în limba română, apoi ne-a arătat ecranul telefonului. Era o întrebare, cu 3 răspunsuri. Cum să fie friptura

-în sânge

- mediu

- bine făcută

Am arătat cu degetul pe ecram, ce vrem. Pentru noi a fost jenant.

- nu ocoliți brânza olandeză. Este extraordionar de bună, asortată cu un vin roșu. Am consumat acolo, seara și am adus și acasă.

- ca să cunoști Amsterdamul, mai întîi faceți o plimabre cu vaporașul pe canale, durează cca. o oră sau o oră și jumătate. Doar așa înțelegi bine ce înseamnă Amsterdam.

Aș avea multe de scris. Dacă mă întrebați, răspund cu cea mai mare plăcere.

În încheiere, că recomand o vizită la Amserdam.

[02.05.17 14:56:01]

Confirm remarca despre controlul in transportul in comun. 3 controlori foarte in forma, inarmati pe bune, ca politistii, au cerut cartelele tuturor calatorilor, inclusiv mamelor cu copii. Vazuta in autobuzul care ducea la moara de vant. De asemenea, cum bine spuneti, cartela se valideaza si la urcare si la coborare, calatorilor li se reaminteste asta inaintea ficarei statii. Nu stiam ca se blocheaza, noi am validat cu placere, m-as bucura sa existe asemenea reguli si in Bucuresti pentru dimensionarea corecta a transportului in comun.

graclari, Mihai18