ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.03.2010
ÎNSCRIS: 13.08.08
SEP-2009
2 AD. + 1 ( 4 ani) COPII

Hammamet Garden Resort vs Sandra Club / Vom sti ce hotel sa alegem data viitoare!

Sandra Club si Hammamet Garden Resort

Pentru ca mai fusesem in Tunisia acum doi ani si ne placuse foarte mult, am hotarat impreuna cu sotul ca ar fi o idee buna sa mergem si anul trecut impreuna cu cel mic (4 ani) fara sa mai mergem in excursii, pur si simplu sa ne relaxam si sa ne bucuram de o vacanta frumoasa. Tot ce doream era un hotel curat, aproape de plaja, linistit si cu facilitate pt. copii. Dupa ce am analizat in amanunt (am petrecut zile intregi pe net cautand rewieuri) toate hotelurile oferite de agentile de turism din Romanica, oscilam intre Hammamet Garden si Sandra Club, si am hotarat ca cel mai potrivit ar fi Sandra Club din Jasmine Hammamet (MARE GRESEALA! ).

Am ajuns in jurul orei 16:00 la hotel (dupa ce am calatorit cam1:30 h cu autocarul din Monastir in Jasmine H) si am fost singurii romani care am coborat acolo (ulterior am mai intalnit o familie din Cluj). Am completat formularele pt. gazare si am urmat cumintei prajina zambitoare care ne-a condus la camera. Prima impresie “exterioara” sa-i spun era super OK. Ne-a deschis camera care se afla la parter si ne-a poftit inauntru, cand am intrat m-a cam dat pe spate un miros de igrasie, si il intreb “ Musiu, ma cam ustura narile si imi lacrimeaza ochii, stii cumva de la ce? “ – “ No problem madam, nu a fost aeerisit, se rezolva “ Imi raspunde un zambet tot in timp ce deschide larg usa “terasei”. Ies si eu din camera unde ma loveste o splendida privelise in gard. Da, ati citit bine, usile asa zisei terase dadeau afara cam la 2 m de un gard ce ne separa de hotelul vecin. Oauuuu! Parca mi-as fi dorit totusi privelistea de vis de anul trecut de la etajul 7 de la Tour Khalef. Camera mi-se parea extrem de intunecoasa, dar, hotarata sa nu imi strice absolut nimic concediul, zic, lasa ca abia e mai racoare... Incep sa despachetez, dulapuri albe cu motive tunisiene in perete, foarte spatioase, aranjez hainutele frumos, ne spalam, schimbam si iesim la piscina pentru ca nu mai scapam de cel mic.

Pe langa noi numai italieni, francezi, nemti, cativa sarbi, rusi deloc (slava cerului! ). Pustiul meu care este un gen de “ Pacostea de Denis “ – pentru cei ce au vazut filmul, se imprieteneste rapid cu un baietel de aceeasi varsta, dupa ce am vazut de ce era in stare noul prieten Heintzy, al meu era ingeras! Nu stiu ce limba vorbeau, dar se intelegeau de minune.

Am mers la masa, mancarea foarte buna si divesificata, eram incantata ca mananca si mofturosul meu ceva!

Apoi seara program mini club pentru copii, excelent, cantecele, dansuri, foarte frumos.

Se face ora 22:00 si mergem in camera la nani, sau cel putin asa credeam noi. In camera, mirosul inca mai persista, am constatat ca asternuturile erau jilave si puteau infiorator (noroc ca ii luasem o fata de perna si un cearceaf copilului), aerul conditionat nu era decat pe post de ventilator. Stingem luminile, si incepe calvarul. Cu lumina aprinsa si ocupati sa schimbam asternuturile nu ne dadusem seama, dar muzica de la clubul de la piscina se auzea de parca totul se petrecea la noi in camera. Am incercat noi sa ignoram problema sperand ca se va termina cat mai repede. Copilul era obosit si a adormit, dar se trezea plangand intr-una, se ridica in picioare in pat si plagea speriat de atata zgomot. Nu mai rezist si merg la receptie, in incercarea disperata de a schimba camera (am uitat sa va spun ca la cazare am pus binenteles 10 euroi in pasaport rugand-o pe d-ra de la receptie sa imi dea cea mai linistita camera). Ajung la receptie, gasesc aceeasi tuta, ii explic ce se intampla, degeaba, imi spune ca dupa ora doispe’ noaptea se termina programul, eu, sa dau cu capul de tejgheaua aia de la receptie si mai multe nu, ma intorc fierband de draci in camera unde consortul meu scotea flacari pe nari. Ce facem, ca alt hotel nu puteai si tu sa alegi, ei bravo, ca parca stiam eu ca o sa fie asa, era totul ca poze, mai putin mirosul si zgomotul. Mai ne enervam noi inca vreun sfert de ora si imi vine geniala idee sa o sun pe ghida (care locuia de vreo 5 ani acolo) si sa o rog sa vina dimineata sa ne ajute sa rezolvam problema camerei, deoarece nu aveam chef de tiganie la receptie. Pe scurt: am facut noapte alba din cauza caldurii si a balamucului de la disco (care s-a terminat pe la unu noaptea). A doua zi, hai sa imbracam copilul sa mergem la micul dejun, deschid dulapul, pe hainute, mii de furnici, bai ai inebunit, astea si-au mutat musuroiul aici? !! Repede, scutura toate hainele in baie, baia plina de furnici, n-am vazut atatea de cand sunt, am turbat! Duceti-va voi la masa copii ca eu fac bagajul!

Vine ghida, vorbim la receptie, ne spune ca la 12 ne da alta camera, pleaca ghida, stau la piscina ca pe ghimpi, ma uitam in jur si ma intrebam, oare numai camera noastra era asa pt. ca toti radeau, se jucau, savurau cokteiluri pe maginea piscinei. Vine ora x, mi se da alta cheie intr-un alt corp de cladire, cu vedere la strada de asta data, la etajul 1, mutam toate bagajele (hamalul si cu mine pt. Ca “Denis” nu vroia la piscina decat cu taicasu, toti se relaxau la soare, numai eu plimbam bagajele de colo-colo). Imi deschide aceeasi prajina zambareata usa la noua camera, sa-nebunesc! In prima camera era parfum de tei fata de cum duhnea aici, doamne, astora le-a murit vreun sobolan in aerisire! Ii spun, NU!! Lasa totusi bagajele in camera, merg la receptie unde binenteles ca nu rezolv nimic, mi se spune ca nu au alta camera. Ma intorc in camera, deschid usa la balcon, chem camerista, o rog sa mai faca curat inca odata, dau bine cu spray, hai ca parca nu mai miroase asa... Vine seara, muzica nu se mai auzea chiar asa de tare, dar se auzeau toate motoretele care treceau (masinile si autocarele deja nu ne mai deranjau) si era o caldura insuportabila pt. ca evident aerul conditionat nu functiona decat ca ventilator pe care oricum l-am oprit pt. ca pe acolo venea putoarea aia insuportabila! O sunam din nou pe ghida sa-i spunem ca de fapt problema nu era camera ci hotelul si ca vrem sa schimbam hotelul indiferent de diferenta de plata. Dupa a doua noapte alba petrecuta de astadata pe balcon, o sun a treia oara pe ghida (care plecase in excursia in Sahara) sa-i spun ca orice ar fi, a treia noapte nu o mai petrecem la Sandra Club (ea s-a aratat f. surprinsa pt. ca nu avusesera nemultumiri pana atunci, bai, ma lasi! ), daca nu poate sa ne rezolve pana la 12, mergem singuri la alt hotel. Am plecat la plaja, care era la 300 m de hotel dar la cat eram de obositi si la ce caldura era ni-s-a parut la 3 km, pe la ora 11 ma suna sa-mi spuna ca mi-a gasit 2 variante dar ca imi recomanda Hammamet Garden Resort cu plata unei diferente totale de 150 E. OK! Cand putem merge acolo? Nu, ca vine cineva sa ne ia de la Sandra Club dupa amiaza si sa ne duca, noi, nu ca mergem noi cu taxiul, nu mai aveam rabdare, deja ma enerva totul. Plecam imediat de la plaja, strangem gramada hainele, le aruncam in valize, ne suim cu fundul pe ele sa se inchida, mergem la receptie sa predam cheia, aia fac niste ochi de broscoi ca de ce plecam, ne lipsesc furnicile de la parter, mergem sa le cautam in alta parte!

Ajungem la Hammamet Garden unde diferenta era ca de la nu stiu ce hotel din vremea comunista la Hilton. Doamna de la receptie stia ca venim, stia ce fel de camera dorim, m-a trimis intai cu cineva sa vad daca imi convine (timp in care ai mei au servit welcome drink) Camera, la etajul 1, superba, mirosea grozav, era curata, asternuturi impecabile, racoare, mini bar, EXCELENT! Ma intorc la receptie, ii multumesc si dau bacsisul dnei, ne instalam, tragem un pui de somn de vreo 4 ore, si dupa incepem explorarea hotelului si a imprejurimilor. Hotelul este mare, curat, are piscina pt. copii si piscina cu tobogane, o gradina superba, pana la plaja ne duce un titi-car (straduta este cam neingrijita dar pe langa ce am tras nici n-o remarcam), plaja cu apa curata, rasfat, ce mai! O sunam pe ghida sa-i multumim, cum vedea aia nr. nostru cred ca i se zburlea parul la ceafa!

Seara, hai sa luam si noi o narghilea si sa pufaim, ca deh, griji nu mai avem. “Denis” al nostru plange cu lacrimi de crocodil, el vrea inapoi la prietenul “Unghie” de la Sandra Club (asa ii spunea el pt. ca Haintzi de cate ori il vedea il striga “Hei Junge! “ si al meu, nu, ca pe baietel il cheama Unghie –n-am putut sa-l lamuresc ca nu-l cheama asa), si daca nu, vrea si el sa pufaie din narghilea, auzi obraznicie! Pana la urma l-am chemat pe nenea ala in salvari sa duca narghileaua ca nu ne mai intelegeam cu Goe si ne umplusem de nervi de scoteam fum pe nas si fara narghileaua arabului!

A doua zi mergem cu vaporul piratilor, pustiul, impresionat maxim, si acum ne mai povesteste cate ceva despre cum a fost el transformat in pirat, iar noi cand vrem sa-l cumintim ii spunem ca il dam matelot la pirati. Ajungem la hotel, ma opreste tanti de la receptie: “Mi-e si frica sa va spun, stati sa trag aer in piept si sa-mi fac curaj, stiti, trebuie sa va mutati din camera pentru ca este o defectiune la o teava de la baie “ Pe mine m-a bufnit rasul cand am auzit iar can i-am spus sotului nici nu m-a crezut, zicea ca fac misto de el! Ha! Ha! Ca parca de asa misto imi ardea!

Pana la urma a fost totul OK pt. ca ne-am mutat doar la cateva camere distanta pe acelasi coridor (am vazut ca mai erau si altii care patisera la fel, probabil ca era teava comuna).

Restul vacantei a fost fara alte peripetii majore. Singurul regret este ca nu am ales de la inceput Hammamet Garden Resort, dar ca sa ne scoatem parleala mergem anul acesta pe 2 iunie, am prins reducerea de 15% de la o agentie (nu-i spun numele) si abia astept sa vina vina vacanta.

Concluzia ar fi urmatoarea:

Sandra Club: conditii de cazare groaznice, masa OK, personalul spagar si putin amabil, distanta de 300 m pana la plaja se parcurge pe un drum fara pic de umbra, galagie.

Hammamet Garden Resort: conditii de cazare SUPER, curatenie, gradina superba, personal foarte amabil, piscine pt. adulti si copii cu tobogane, titi-car pana la plaja din 10 in 10 minute (drumul pana acolo este cam neingrijit), plaja curata.

Din pacate la Sandra Club nici nu am avut timp (si nici nu m-am gandit!) sa fac prea multe poze, dar va puteti delecta cu cele de la Hammamet Garden.

Cotarea este pt. Hammamet Garden, Sandra Club nu il recomand nimanui!

Trimis de iuliagh in 30.03.10 14:07:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TUNISIA. A mai fost în/la: Sousse hotel Tour Khalef

VIZUALIZĂRI: 4112 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iuliagh); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 La Sandra Club, in timp ce unii erau la piscina, altii isi mutau bagajele .

[30.03.10 14:28:29]

hai zi-mi si mie cat dai pe biletul din iunie ca pe 16 sau 23 vreau si eu (3 pers) in tunisia! cu reducerea pe care o am eu ma ajunge cam 1300 ALL 4*...

[30.03.10 14:33:43]

Bun-venit primului tau review, iuliagh [din cate vad esti inscrisa mai demult, dar abia acum ai postat primul reveiw].

Util review-ul, captivanta toata povestea - asa, privita de pe margine - interesanta paralela dintre cele doua hoteluri, dar cred eu c-ar fi fost mai bine daca scriai doua seturi de impresii distincte - ar fi fost mai util si pentru cei care se documenteaza despre Sandra Club... (am redenumit sectiunea creata de tine in Hammamet Garden Resort (only) pentru ca sectiunile sunt gandite a se referi exclusiv la un singur hotel - altfel notiunile de note, medie etc nu ar avea niciun sens). Un motiv in plus: Sandra Club se afla in Yasmine Hammamet, iar cei pe care i-ar interesa se uita in *acea* statiune, existand deci sanse considerabile sa NU-l observe aici, intr-o statiune diferita...

In concluzie: e bine sa existe o comparatie si aici, in acest reveiw; ar fi totusi binevenit un altul in care sa te referi exclusiv la conditiile de la Sandra Club (l-am creat eu aici). Daca doresti, poti folosi chiar acest link: Adauga review nou la hotel Sandra Club

[30.03.10 14:35:25]

Noi mergem 14 zile (din 2 pana in 16 iunie ) si ne costa cu tot cu taxe 1770 EUR , am platit deja avansul .

[30.03.10 14:37:33]

deci nu ne intersectam! am facut si eu comparatia 7/14 zile si intradevar e mai bine (financiar) sa mergi 14 zile - dar ce sa fac 14 zile acolo?

[30.03.10 14:47:12]

Din pacate nu ne intersectam, mi-ar fi placut.

Ne-am hotarat la 14 zile pt. ca atunci cand iti place mai mult trebuie sa pleci! Si apoi sunt multe lucruri interesante de vazut si de facut acolo, mai ales daca aveti copii.

Un sfat, nu lua excursii prin agentia noastra, gasesti mult mai convenabil acolo. Noi am aranjat sa mergem intr-o excursie de 1 zi - turul peninsulei Cap Bon, 3 pers. cu taxiul 80 EUR. pe net.

Apoi vrem sa mergem la Friquia Park, mai vrem si la Carthageland.

Iar daca nu ati mai fost, te rog sa nu ratezi Sidi Bou Said - este ceva de vis, n-as mai fi plecat de acolo!

[30.03.10 14:54:21]

e prima data pt tunisia...sotia vrea doar soare si plaja, eu as dori sa mai vad ceva desert; despre regimul mesei nu ar fi mai bine HB (demipensiune) avand in vedere cate excursii faci pe acolo?

[30.03.10 15:01:14]

Noi am luat ALL pt. ca suntem cu cel mic si cred ca la acest hotel este numai ALL (nu sunt sigura), si practic din 14 zile cam 3-4 suntem in excursii, cea cu vaporul piratilor este de 1/2 de zi. Daca vreti numai soare si plaja este OK dar cu all, drumul pana la hotel este dupa cum am spus cam neingrijit, dar cu titi-carul nici nu-l observati. In Sahara nu am fost, prima data pt. ca desi eram singuri am vrut sa ne odihnim si am inteles ca 2 zile cat dureaza excursia sunt destul de obositoare, iar a doua oara eram cu cel mic si vroiam relaxare si plaja...

[30.03.10 15:06:51]

sa vad in 7 zile daca o conving ca mai exista si altceva decat scufundari!

[30.03.10 17:22:59]

@Iulia: Bine ai venit printre noi, "scriitorii" de impresii!

Excelent review-ul tau, informatii foarte utile! Mi-a placut mult felul in care ne-ai povestit, asa ca iti trimit 400 de felicitari (puncte)!

Si eu te sfatuiesc, daca ai putin timp, sa scrii cateva cuvinte, separat, si la rubrica special creata de webmasteri pentru hotelul Sandra Club pentru a le fi de folos celor interesati. Ma gandesc ca la un moment dat, inainte sa plec in Tunisia, si eu am cautat informatii despre el si mi-ar fi fost extrem de util sa citesc ce scrie aici. Daca impresiile despre acest hotel raman doar aici, sunt slabe sanse ca cineva sa le gaseasca si sa se fereasca de Sandra, nu?

Totusi, bine ca ghida a fost binevoitoare si v-a ajutat, asa cum e normal, ca... am auzit si de altfel de cazuri...

Si sa stii ca dupa ce m-am uitat la pozele cu pustiul tau pot sa declar si eu ca are o fetisoara de mare strengar

[30.03.10 17:35:17]

@gushpi: Sa stii ca si eu m-am intrebat inainte sa plec in Tunisia ce sa fac 14 zile acolo, asa ca am ales un sejur de 7 zile si... La final am ajuns la concluzia ca tare as mai fi stat inca o saptamana!

Noi am fost in excursia in desert, cea de 2 zile (se viziteaza partea de sud), am scris si un review care descrie acest traseu. Daca esti interesat poti citi sa vezi cam ce cuprinde click aici. Pot sa-ti spun ca a meritat din plin sa vad desertul, sa ma plimb ca dromaderul, cu jeep-urile pe traseul Paris-Dakar, sa vad un rasarit de soare magnific deasupra lacului sarat Chott El Djerid, sa vizitez o casa a bastinasilor berberi, construita in pamant. De neuitat! Daca nu aveti copil mititel cu voi eu zic ca merita. Am vazut astfel partea saraca a Tunisiei, alti oameni, alte obiceiuri, foarte interesant. Dar stii cum e, fiecare cu preferintele lui...

O alta excursie in care am fost si despre care am scris a fost cea de o zi in partea de nord, partea dezvoltata, plina de plantatii de maslini. Am facut traseul Sidi Bou Said - Cartagina - Tunis . La fel, foarte frumos!

Vreo doua zile ne-am plimbat prin orasele vecine statiunii in care am stat si pentru plaja si "lene" nu a prea ramas timp, din pacate

Sa va propuneti clar ce vreti sa faceti si apoi vedeti daca va ajung cele 7 zile. Este doar un sfat. Eu n-am facut asa si acum imi pare rau.

Sper ca ti-am fost macar un pic de folos. Pentru orice informatii legate de Tunisia nu ezita sa ma contactezi!

[30.03.10 23:05:00]

@anca: Multumesc mult pt. primirea facuta si pentru puncte! Sigur voi posta impresii si la Sandra club, vreau numai sa mai caut ceva poze de acolo pt. un review complet.

Iar despre pustiul meu iti pot spune ca face niste pozne incredibile!

[01.04.10 10:29:15]

anca, merci MUULT! pe langa avantajul financiar al celor 14 zile (doar 500 euro pt inca o saptamana), as putea sa ma bucur de toate excursiile dar si de beneficiile marii (plaja, scufundari); asa ca voi cauta un 4* cu HB!!!

[01.04.10 10:52:27]

Mai vroiam sa va impartasesc ceva legat de Hammamet Garden, si anume corectitudinea angajatilor hotelului, care fara sa vreau sa ofensez pe nimeni, la noi nu stiu daca este foarte des intalnita. Cand am ajuns inapoi acasa am constatat ca ne lipsea aparatul foto, am fost convinsa ca l-am uitat in camera si imi parea foarte rau de poze, asa ca am sunat la receptia hotelului, am spus despre ce este vorba, m-au rugat sa le scriu un mail cu detalii referitoare la marca aparatului, camera unde am stat, etc. Si, desi sotul meu imi spusese sa-mi iau gandul de la aparat, surpriza, mi-a scris managerul hotelului sa-mi spuna ca au gasit aparatul, dar nu in camera ci la barul hotelului (atunci mi-am adus perfect aminte unde il uitasem in ultima seara) si ca imi va fi trimis prin reprezentantul agentiei, ceea ce s-a si intamplat (cam dupa 2 saptamani pt. ca nici un turist nu vroia sa il ia, de inteles sau nu, nu stiu...)

[01.04.10 11:02:07]

@gushpi: Ai mare grija la alegerea hotelului! Probabil stii ca in Tunisia clasificarea hotelurilor nu este identica cu cea de la noi. Adica, poti merge la 5 stele si sa te trezesti ca sunt doar 3, si alea micute. Spun mereu asta pentru ca am intalnit multe persoane foarte nemultumite de clasificarea hotelurilor insa, degeaba erau nemultumite din moment ce nu s-au informat si din moment ce agentia te anunta despre acest aspect (scrie in contractul cu turistul). Daca sunt oferte bune, alege un hotel al unui lant hotelier international, cu astea nu prea dai rateuri sau... citeste multe impresii ca sa fii in cunostinta de cauza.

Legat de masa, noi am avut HB si a fost foarte bine. Atat micul dejun cat si cina tip bufet suedez. Mancam dimineata pe la 9:30 (si mancam bine!), apoi ne vedeam de ale noastre (mai mult am colindat), mai ciuguleam cate ceva prin deplasare si apoi seara la 18:00 luam cina, foarte bogata. Pentru noi a fost foarte bine asa. Acum, depinde foarte mult de ce fel de program veti alege si daca mergeti cu copii sau nu.

[01.04.10 12:28:58]

sunt sigur ca HB ni se potriveste si noua (mergem cu un baiat de 14 ani)!

am citit si inca mai rasfoiesc impresiile voastre, mai am timp pana pe 20 aprilie sa ma hotarasc

acum inclin sa merg in Sousse pt a lua contact mai indeaproape cu civilizatia locala! vad eu daca gresesc...

sbacau
[10.04.10 11:31:06]

felicitari, ai un stil tare haios! pentru stil si pentru info despre hoteluri, ai 400 de la mine! Mai astept sa ma relaxez cu un post de-al tau!

[12.04.10 12:04:18]

@sbacau : Multumesc, in mod cert voi posta imprersii proaspete de anul acesta ! Deja am inceput sa numar saptamanile ...

Walybest
[21.04.10 09:55:44]

Buna iuliagh,

si noi (eu si sotia) am fost in febra marilor cautari pe net pana acum 2 saptamani cand, spre fericirea noastra (care s-a implinit citind superba descriere a ceea ce a-ti patit anul trecut) am ales HGR. Surprinderea a fost si mai mare, cand dupa ce am citit impresia ta am realizat ca si noi avem bilet tot din 2 iune la HGR. Imi poti spune la ce ora plecati prin ce agentie si cu ce avion se face deplasarea ?

PS. Intr-un anumit fel te intelegeam deoarece si noi anul trecut in Antalya am fost in pragul unei mari deceptii, deoarece ne-au facut over-booking, dar am avut norocul sa ne cazeze la un superhotel (sa ne inchida gura)

[22.04.10 11:04:18]

Buna walybest! Cat ma bucur ca mergeti in aceeasi perioada! Noi plecam din Bucuresti pe 2 iunie prin ******** ***** (este o agentie din Cluj - numai prin ei am luat mereu, dar hotelul HGR se vinde in RO numai de catre **** ******) si in acest moment stiu ca se pleaca cu Seven Air cu aterizare la Tunis. Anul trecut desi am fost tot prin ei am mers cu Nouvelair si am aterizat in Monastir si de acolo cu autocarul aprox. 1 h pana la hotel. Voi plecati tot din Bucuresti? Mergeti doar voi doi sau aveti si copii... Astept vesti!

webmasterXY*
[22.04.10 13:15:20]

iuliagh, fara nume de agentii!!! Nu scrie oare destul de clar, cu rosu, inainte de editarea unui review sau ecou? Te rog sa fii atenta, pentru ca aceste lucruri se sanctioneaza administrativ data viitoare! Pentru astfel de detalii exista mesajele private.

[22.04.10 13:35:04]

iulia - activeaza-ti posibilitatea primirii de mesaje directe!!!

[22.04.10 14:34:34]

Scuzeeee! Nu se mai repeta!

Nu stiu de unde sa activez posibilitatea de a primi mesaje private, mai caut sau poate ma lamuriti voi, please!

webmasterXY*
[22.04.10 14:41:35]

@iuliagh: mergi in prima pagina a site-ului, accesezi "CONTUL MEU" (dreapta sus), apoi SETARI -- unde bifezi a doua optiune "ACCEPT PRIMIRE MESAJE DE LA CEILALTI UTILIZATORI".

Succes!

[22.04.10 14:45:15]

Iti multumesc Webmaster 99 !

daniel-mircea*
[04.07.10 22:01:23]

A fost cineva in 2010 la acest hotel? Merita? Accesul pe plaja si transferul hotel-plaja sunt contra cost?

[04.07.10 22:14:17]

Am fost noi la inceput de iunie, pentru a doua oara.

Accesul pe plaja este gratuit cu o masinuta electrica gen de golf (incap aprox. 10 pers. ) care face "naveta" intre orele 9:00 - 18:00. Pe jos nu este deloc departe, daca mergeam mai devreme la plaja faceam max. 5 min., sunt cam max. 300 m.

Daca merita, nu stiu ce sa-ti spun pt. ca nu stiu ce asteptari ai, noi am mers de doua ori si ne-a placut f. mult.

RalucaF
[12.08.10 12:06:50]

Salut. Si noi ne gandim sa mergem la HGR. As dori sa stiu cum e mancarea...adica ai de unde alege ceva bun? Vad ca toata lumea se plange de mancare in Tunisia. Noi nu suntem pretentiosi dar nici nu vreau sa imi iau ALL si sa nu mananc nimic de banii aia. Va rog sa scrieti cate ceva despre mancarea si bautura de la HGR cu all inclusive.

Multumesc

[12.08.10 19:20:49]

Buna Raluca, Iti raspund cu mare placere .Mancare ai sigur de unde alege si cred ca iti va placea, deci pe scurt : dimineata :o gramada de produse de patiserie, iaurt, cereale, omlete, 2 tipuri de mezeluri (care in primele zile nu le-am incercat pt.ca mi-se pareau a avea o culoare mai ciudata - asta pt.ca erau de vita dar care nu erau rele), 2-3 feluri de branza, oua fierte, orez cu lapte, gogosi(super bune), clatite, dulceturi , pranz si cina : cel putin 2 tipuri de peste, gratar (curcan,peste,vita,frigarui) , paste, pizza, mancaruri gatite unele foarte bune, mancaruri cu specific (in fiecare zi altul ) : indian,tunisian,italian,spaniol . Fructe si prajituri foarte multe si f. bune , cand am fost noi : pepene rosu,galben, piersici, capsuni, curmale.

Singurul lucu de care nu am fost incantata : inghetata era numai intre anumite ore la "vitamine bar " unde se faceau si clatite iar sucurile erau la dozator si erau infiorator de dulci si fructe de mare am avut numai intr-o singura seara(eu sunt mare fan ) . Dar acest lucru nu a fost o problema pt.ca peste drum de hotel era un butic de unde ne cumparam sucuri la cutie (cel de mango ne-a placut cel mai mult ) si cola . Berea era la draft si sotul mi-a spus ca era buna pt.ca nu era deloc tare si lui asa ii place , mai ales pe caldura , vinul la masa era in niste butoiase (cu autoservire) si era alb, rose si rosu, la bar bauturile locale erau incluse .

Am inteles de la alti turisti care au fost la alte hoteluri , de 5 stele chiar ca mancarea de la noi era incomparabil mai buna si mai multa(prin alte parti am auzit ca se cam ingesuiau la masa, aici nu a fost cazul ) .

Sper sa va fi fost de folos ! Daca mai vrei sa stii ceva, nu ezita !

RalucaF
[16.08.10 00:22:07]

Multumesc foarte mult, dar din pacate am citit cam tarziu reviewul tau. Noi am avut mici probleme cu plecatul si anul acesta (am avut si anul trecut). Trebuia sa mergem in Kusadasi, Turcia, dar s-au anulat toate zborurile. De aceea ne-am reorientat pe Tunisia. Pana la urma am ales hotelul Soviva din Port El Kantaoui. As fi preferat statiunea Hammamet pt ca era mai aproape de aeroport.

Oricum multumesc mult pt informatii. Mi-au fost de mare ajutor sa ma lamuresc cu HGR. Poate vom merge la anul acolo

eweline
[17.06.12 20:04:15]

As vrea sa stiu daca pe plaja hotelului exista bar in regim all inclusiv, sau numai la piscina? Am mai patit in alte parti ca la barul de pe plaja s-au platit orice bautura. Va rog sa-mi raspundeti neaparat deoarece anul acesta ne-am propus sa mergem in acest hotel, si a fost singura nelamurire. Multumesc.

- -

WM: Te rugam sa nu mai scrii exclusiv cu majuscule.

[17.06.12 20:47:17]

@eweline:: Barul de pe plaja este foarte micut si din cate imi aduc aminte doar bauturile racoritoare erau gratuite (intrau in all) berea la sticuta de 330 ml era 2 dinari (sub. 4 lei). In rest nu mai ofereau si altceva. Barul de la piscina era mult mai dotat si totul intra la all: bauturi alcolice. sucuri, bere, inghetata, mini pizza. Barul din lobby hotelului facea un capuccino minunat. Sper sa-ti fie fost de folos. O vacanta minunata va doresc Si daca v-ati hotarat pentru acest hotel, astept vesti la intoarcere!

daniel-mircea*, eweline, gushpi, iuliagh, RalucaF, sbacau, Walybest