ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.04.2017
DIN: Botoşani
ÎNSCRIS: 01.02.16
SEP-2016

Sfaturi financiare pentru Disneyland si Paris

Buna ziua, pentru ca sunt multi care vor sa ajunga macar o data in viata la Paris si la Disneyland Paris m-am hatarat sa scriu in cele ce urmeaza cat m-a costat pe mine un sejur la Paris pentru 2 adulti si un copil de 10 ani tocmai impliniti, mai exact 3 nopti la Disneyland si 3 nopti in Paris. Sa începem:

1. Bilete avion Iasi- Beauvais Paris, 3 pers *60 euro =180 euro (dus -intors)

(biletele au fost cumparate cu 10 luni inainte de la agentie cu plata pe loc)

2. Transfer Aeroport -Disneyland 79 euro

Disneyland-Paris 59 euro

Paris- aeroport 79 euro

(transfer cu masina mica, 3 persoane, cumparat online de la o firma frantuzeasca, recomand)

3. Hotel Disneyland Kyriad 3 nopti *60 euro =180 euro

(3 persoane cu mic dejun bufet suedez)

4. Hotel Paris Kyriad Clichy centre 3 nopti *67 euro =201. euro

(hotelurile le-am rezervat si se pot plati cu 30 zile inaintea plecarii)

5. Bilete intrare Parcuri Disneyland pentru 2 adulti si 1 copil pentru 2 zile in ambele parcuri 270 euro.

(cumparate online direct de pe situl DisneylandParis)

6. Bilete intrare Turnul Eiffel pana in varf 52 euro (toti 3)

(cumparate online de pe situl turnului pentru a evita cozile de la intrare)

TOTAL (3 pers) = 1100 euro

si ca sa nu va plictisesc cu locurile pe unde am fost (si va asigur ca mi-au scapat doar vreo 3 locuri neimportante) am mai cheltuit 900 euro bani in care a intrat: mancare. transport in comun, intrari obiective (inclusiv Versaille), croaziera pe Sena tip hip on/off, mici suveniruri. Sper ca am fost destul de concis si la obiect cu informatiile financiare, restul informatiilor gen " ce frumos a fost, sau ce bine am mancat " le gasiti pe la altii. Pentru mai multe sfaturi sau ponturi va stau la dispozitie. Cu stima si " Bon Voyage"!!!

Trimis de serbanco10 in 29.04.17 11:28:21
Validat / Publicat: 29.04.17 11:59:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: Kyriad Disneyland

VIZUALIZĂRI: 2278 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (serbanco10); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Place de la Concorde

webmasterX [29.04.17 11:48:29] »

La primul... ăăă... articol încărcat pe sait, să-i spunem lui @serbanco10: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mulţumim pentru sfaturi, te aşteptăm şi cu alte recomandări din vacanţele ori excursiile tale trecute sau viitoare.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Excursie Paris, PARIS" (deja existentă pe sait)

Hotel Disneyland Kyriad 3 nopti *60 euro =180 euro

Hotel Paris Kyriad Clichy centre 3 nopti *67 euro =201. euro

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acestor destinaţii.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Costi [29.04.17 13:28:48] »

@serbanco10:

va asigur ca mi-au scapat doar vreo 3 locuri neimportante

Iar eu te asigur de contrariul: cu siguranță ți-au scăpat muuulte locuri importante, pentru că Parisul nu este un oraș pe care să-l vizitezi în trei zile (de fapt, două, pentru că una ai fost la Versailles) și să spui că ai văzut tot.

Apreciez însă grija pentru detalii ... financiare!

serbanco10 [29.04.17 13:52:23] »

@Costi: Spune-mi te rog care crezi ca ar fi acelea ca vad ca esti foarte sigur pe tine. La Versaille am vazut numai palatul ptr. ca ploua afara si mi-a luat cam 6 ore cu tot cu drum.

Costi [29.04.17 14:58:06] »

@serbanco10:

Pentru a-ți răspunde la întrebare, ar trebui întâi să știu pe unde ai fost!

Oricum, poți afla singur răspunsul, citind aici, pe AFA, despre Paris (îți va lua ceva timp...)

Dar nu trebuie să te superi, ecoul meu nu s-a dorit unul critic, ci unul încurajator, pentru a mai merge acolo, ca să vezi și alte lucruri frumoase. Îți doresc să o faci cât mai curând!

Călătorii frumoase!

serbanco10 [29.04.17 15:15:15] »

@Costi: Pai da cam asa-i nu stii pe unde am fost dar ti-ai dat cu parerea. Bineinteles ca nu am putut sa merg peste tot in cele 4 zile in Paris (sunt francezi care stau de o viata si nu au fost peste tot) fiind o fire mai tehnica am ales mai mult arhitectura si constructiile in detrimentul muzeelor pe care sper ca le voi vizita data viitoare. Nu vreau sa ma inteleaga gresit lumea dar acest articol l-am scris pur financiar pentru ca si eu când m-am hotarat sa plec nu prea gaseam astfel de informatii. Toate locurile din aceasta lume sunt foarte frumoase si merita vazute dar pentru noi (cel putin pentru mine) mai conteaza si costul. Când spui PARIS toata lumea stie ca este frumos dar nu prea stie si preturile unui astfel de sejur. Cu stima

serbanco10
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța / city-break la Paris: