ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.04.2017
ÎNSCRIS: 09.08.11
JUL-2016
12 AD. + 2 COPII -- v: 9-10

Mica Germanie de la Grand Victoria hotel - Sunny Beach

Asa cum v-am obisnuit, suntem un grup destul de numeros si oarecum pretentios sau altfel spus vrem sa fie un raport pret calitate echitabil mai ales cand mergem in vacante. Cum in Bulgaria am avut inca vreo 2 iesiri ratate, atunci cand am auzit de Sunny Beach mi s-a ridicat parul pe spate brusc. Evident ca am sarit pe AFA sa caut pareri despre hotelul propus si sincer in linii mari erau in regula opiniile, asa ca mi-am asumat riscul si am luat bilet la Grand Victoria in Sunny Beach. Nici adeptul sistemului all inclusive nu prea sunt, poate cu exceptia Turciei, pentru ca prin Bulgaria am mancat la ceafa de broccoli si genunchi de sarpe si am baut pishwaiser bier de m-am plictisit, dar cum asa era biletul am platit si am asteptat vacanta.

A sosit si ziua plecarii, gasca lui papuc echipata si urcata pe BAc, am trecut Dunarea, am strabatut antica Dobroge, am traversat ciotul de autostrada de la Constanta spre Mangalia, am traversat fara sa inteleg nici acum traseul ales prin orasul Mangalia catre vama prin toate cartierele posibile, am ajuns in micuta si rudimentara vama am luat in piept "minunatele " sosele bulgaresti cu frica politiei in san, mai ales ca niciodata nu am reusit sa inteleg modul de semnalizare rutier bulgaresc, e o chestie gen tu treci si vedem noi daca ai sau nu prioritate :)) si dupa ce am depasit "Nisipurile de Aur" am ajuns in statiunea in care imi pusesem toate sperantele "Sunny Beach" sau chestia aia c Sveti in limba lor :)).

Pe GPS aveam bagate coordonatele hotelului si cum eram cap de coloana m-am infipt cu toti dintii in statiune cautand cu privirea hotelul, el fiind amplasat cumva cu spatele catre soseaua interna fara sa vad reclama, iar noi aflandu-ne exact in dreptul lui. Dupa ceva manevre si niscaiva contraziceri la parcare, pentru ca evident nu erau locuri suficiente in parcarea hotelului, am facut check-in-ul la receptie unde am fost insemnati cu bratarile de rigoare ca la orice all inclusive care se respectasi am primit cardurile de acces la camere.

Pot spune ca inca din momentul in care am pasit in receptie, am auzit foarte mult limba germana si asta mi-a dat brusc o oarecare incredere si confort, eu fiind fan declarat al stilului de viata german. Receptia curata, aerisita, destul de interesant construita, cu niste lifturi futuriste din sticla si un hol stil pasarela care traversa intre cele doua aripi ale hotelului.

Am ajuns in camera, am ales o camera spre parc si parcare cu mai multa liniste, camera curata, relativ eleganta undeva intre 3 si 4 stele. Emotiile Bulgariei inca nu ma parasisera total si parca mai simteam in gura gustul de legume fierte, dar cumva hotelul imi dadea o oarecare liniste. Asa a inceput sejurul nostru la Grand Victoria Hotel cu asteptari limitate, dar care s-au dovedit a fi depasite in zilele urmatoare.

Am iesit in recunoastere sa ne insemnam locurile, din receptia mare se iesea direct catre plaja care era cam la 50 de metri traversand un pod de sticla cu beton peste piscina boaba de fasole cu un bar scufundat, a hotelului. Lumea era pe marginea piscinei pe sezlonguri si in mare parte pareau straini... hehehe, scuze, nemti, englezi si mai putin romani ca si noi eram straini:)) N-am inteles niciodata de ce vii la mare si stai la psicina, mai ales ca era si un trafic destul de mare printre sezlonguri, oarecum deranjant, dar fiecare cu propriile alegeri. Peste aleea pietonala de langa gardul hotelului, era un bar unde scria in germana apoi podul de lemn pe nisip catre plaja.

Ce sa zic in linii mari aspect de Mamaia, aglomeratie foarte mare, stanga dreapta tarabe si tarabute ca la noi cu absolut orice de vanzare. Dincolo de gardul hotelului imediat a disparut senzatia de bine pentru ca brusc am avut impresia ca suntem pe litoralul romanesc cu multa mizerie, ambalaje, cosuri preapline etc.

Am revenit la hotel pentru masa de seara cu mari emotii, adica FOARTE MARI EMOTII. Restaurantul futurist cu un amestec de modern si retro, cu unele mici separeuri amenajate si cu foooarte multi copii, semn ca acest hotel este preferat de familiile cu copii. Am gasit o masa pentru 12 persoane, dupa care am plecat in aventura vietii, printre recipientele cu mancare. La prima vedere pare sa fie mancare diversa, suficienta pentru toate gusturile. Am gasit cam fiecare ce am vrut sa mancam mai ales ca ai nostri copii sunt destul de alintati, am ales cate putin chiar daca am recunoscut imediat si familiile de romani dupa risipa din farfurie. O nota buna a dat-o vinul la dozator, cel putin cel rosu, care ne introducea repede in atmosfera mesei de seara. La prajituri subtire, ca de obicei multe creme garnisite cu e-uri in schimb puteai manca fructe si mai ales pepene care era la discretie. In urmatoarele zile am realizat ca felurile de mancare erau cam aceleasi cu foarte mici variatii alternate si amestecate intre ele tipic bulgaresc. Norocul acestui restaurant a fost ca avea multe chestii tip aperitiv din care puteai manca daca amestecaturile din tavi nu te convingeau. Aici am vazut si unele feluri de mancare inedite, gen macrou cu orez la cuptor sau pui cu morcov si paste etc... As putea sa fiu carcotas dar nu o s-o fac pentru ca am gasit cate ceva de mancare in fiecare zi.

Surpriza a venit seara, cand la baruletul de pe plaja din dreptul hotelului a inceput o destrabalare tipic germana cu multa bere cu dj cu muzica germana si cu modurile lor de jocuri pe muzica care daca nu le intelegi iti par tampe. Imediat s-a instaurat o atmosfera de vacanta, lumea dansa fara griji, berea curgea valuri iar dj-ul german facea toti banii. 90% din clientii si participantii show-ului erau nemti, ca doar ii cunosti dupa fete si marea majoritate tineri. Fiind la moda acel salut de la campionatul mondial, l-am vazut aici reluat de nemti si parca te cutremurai cand auzei hu... hu... hu si bataile din palme. Pentru prima data m-am simti apartenent unui grup si unei stari de distractie generalizate. In urmatoarele seri miscarea s-a tot repetat, probabil cu alti si alti nemti, dar avantajul nostru era ca stateam pe terasa hotelului nostru la 20 de metri de terasa barului, band Mohito si alte bauturi gratuite :))

Piscina m-a tentat o singura data, mai mult pentru a incerca barul stand in apa, doar ca se cam auzea zornait de clopotei prin slipi datorita temperaturii apei si nici berea nu a mai mers ca nu mai avea ce sa racoreasca.

Statiunea foarte aglomerata si plina de energie , dar murdara si foarte galagioasa. Grupuri de nemti treceau in diferite directii si erau dusi de catre ghizi in cate un bar unde cred ca ii faceau praf apoi treceau in suntele de hu-hu-hu catre alte destinatii, n-am inteles scopul dar era clar ca jumate erau beti turta ,asta fiind distractia maxima. Magazinele cam cu de toate, aceleasi chinezarii ca si la noi, aceeasi atitudine cand se zvonea ca vine politia, jumate inchideau, in schimb in zona de "Luna Parc" multe baruri tematice unul langa altul destul de interesante multe cu muzica live ceea ce e un mare plus. De fiecare data la ora 12.00 punct noaptea, muzica barului din fata se oprea si te cuprindea linistea hotelului care se demachia pentru culcare in oglinda limpede a piscinei. Din liftul de sticla care urca se zarea peninsula despre care auzisem ca e Grecia curata- Nessebar si ne-am propus sa mergem sa o vizitam. Hotelul linistit ,,receptioneri amabili, iar snobul din mine a vorbit doar germana ca sa ma simt diferit :))) Mofturi...

Am luat taxiuri in ziua urmatoare si am plecat in Nessebar unde chiar de la intrare parca am simtit aroma Greciei. Casutele vechi cu mestesugari, stradutele pietruite inguste care se aruncau una cate un in mare pentru a se scalda apoi urcau inapoi abrupt prin siruri de terase imbracate elegant in verdeata care aduceau a taverne grecesti. Au trecut cateva ore fara sa fi simtit, eram in Bulgaria dar si in Grecia, senzatiile erau amestecate si placute si mirosea a vacanta. Seara la hotel ne-am odihnit la un pahar de MOhito si am revazut zecile de poze din aparate, cu un ochi catre Grecia de la doi pasi Nessebar. Locuiam intr-o Germanie, venisem in Bulgaria si priveam Grecia.

Hotelul Grand Victoria ne-a imbracat frumos concediul si cu unele mici neajunsuri, pot spune ca a fost un concediu reusit in Bulgaria. Grand Victoria nu m-a dezamagit si am gasit ce am citit.

Trimis de mijey in 29.04.17 00:31:40
Validat / Publicat: 29.04.17 09:29:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Konstantin si Elena, Nisipurile de Aur, Varna

VIZUALIZĂRI: 3378 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mijey); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂGrand Victoria Hotel:

• pagină generată în 0.050862073898315 sec