ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.04.2017
ÎNSCRIS: 17.07.14
APR-2017
single

Hostal Puerta de la Villa – Almazan

Almazan este un orasel de 6000 de locuitori la cam 2 ore distanta cu masina de Madrid si foarte aproape de Soria. Nu e o mare destinatie turistica, am fost acolo in delegatie, insa are un farmec deosebit – o cetate faina, amenajata bine de tot, o biserica din secolul al XII-lea, un parc super pe malul raului Duero.

Am pus si cateva poze facute cu ocazia unei plimbari prin parc si pe langa cetate. In curtea cetatii este o statuie al lui Diego Laynez, un mare teolog de-al lor de pe la 1500 nascut in Almazan

Hostal Puerta de la Villa e asa si asa: este chiar in buricul targului – de pe terasa hotelului poti ajunge direct in curtea cetatii. E destul de ieftin: 30 de euro pe zi (fara mic dejun… oricum in zona micul dejun nu e mare lucru –o cafea, un croissant si cam atat), are si restaurant destul de fain aranjat, la un nivel mai jos fata de intrare dar nu am mancat, nu stiu sa va spune cum e, are si un bar unde se aduna localnicii seara si povestesc de-ale lor, sau se uita la meciuri. Un pahar de vin e 1.3 euro: super-ok.

Camera e cam micuta, daca ar fi sa stea doi oameni in ea s-ar lovi cap in cap, baia este mare, curata, cu tot ce trebuie, dar fara aerisire. De altfel aerisirea cred ca e o problema mai generalizata – si pe holul dar si in alte camere apar mirosuri ce nu-si au locul: – de canalizare sau de bucatarie.

Camera are si climatizare, insa nu a fost nevoie cat am fost acolo: am stat cu geamul deschis, si n-au fost probleme mari, poate doar ceva exhaustari mai galagioase de pe la vecini. Sau poate in week-end cand chefuiesc localnicii prin centrul orasului sa fie ceva mai mult zgomot.

Oameni de la hotel sunt faini, m-am inteles cu ei de minune, desi nu in aceeasi limba. Este si o parcare la cam 15-20 de metri de hotel.

Am remarcat cu ocazia plimbarii pe langa raul Duero multi biciclisti, ma gandesc ca oraselul si atractiile lui sunt de luat in considerare cu ocazia unui turneu turistic mai larg, velo sau cu rulote sau ceva de genul. Sau poate daca sunteti un afficionado cu luptele cu tauri si vreti sa ajungeti la Soria cu ocazia sarbatorii de San Juan.

Am prins o data sarbatoarea, si pot spune ca e super –am ramas in minte cu trei chestii faine: nu doar weekendul de San Juan e liber in toata provincia, ci si joia, plus vinerea, plus… lunea :).

A doua chestie interesanta: la televiziunea locala, in perioada respectiva sunt aproape numai emisiuni cu tauri, cum se aduc de la ferma, cum se pregatesc de batalie, cum se intarata, si alte chestii toreadoricesti, si peste tot oameni incantati de fenomen (se zice ca nu prea ai cum sa intelegi farmecul bataliilor cu tauri decat daca te-ai nascut cu traditia).

Si a treia chestie faina: cat de bine se simteau participantii la sarbatoare: unii fac trupe pregatite cu mult timp inainte si colinda orasul, canta, danseaza, fanfare, ce mai: o adevarata sarbatoare. In comparatie cu noi, unde mai vezi oameni cam plictisiti de cam acelasi program de zilele oraselor, acolo toti savurau atmosfera, de-adevaratealea :)

Trimis de Trank in 28.04.17 11:51:00
Validat / Publicat: 28.04.17 14:57:45

VIZUALIZĂRI: 787 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Trank); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Cetatea + o pasarela amenajata la baza
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 17 voturi)

[28.04.17 14:37:36]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Puerta de la Villa Hostal [Almazan], SORIA" (nou-creată pe sait)

[28.04.17 15:23:33]

Articol selectat ca fiind „de interes turistic crescut” (din punct de vedere al politicii saitului!)

TrankAUTOR REVIEW
[02.05.17 10:12:06]

@webmasterX: Pozitionarea e ok, multumesc mult!

danaeldreny*
[14.07.17 17:00:30]

Superb

[11.09.17 12:10:33]

@Trank: Foarte interesant locul si sunt convinsa ca ti-a placut. Mie mi-au placut obloanele din camera, chiar si asa micuta cum era camera.

Cat despre

se vede ca din acest motiv ne intelegem noi atat de bine.

Felicitari, votat cu mare placere.

danaeldreny*, mishu, Trank