ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.04.2017
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 02.07.12
APR-2017
2 AD. + 1 COPII

Mai bine o floare decat o buruiana

Dupa ce m-am intors din vacanta nr. 2 anul acesta am constatat numarul prea mic de flori din gradina/curte si inmultirea buruienilor. Asa imi trebuie mie, daca ma tot plimb prin lume cresc buruienile pe acasa. Asa ca o sa fac o pauza si ma apuc de buruieni... si de cumparat flori... De unde altundeva decat din

Festivalul de Gradini din Piata Mare Sibiu

Astazi a fost prima zi de targ in Piata Mare si dupa ce am ajuns aseara din Paris (unde am vazut un targ asemanator pe insula din inima capitalei Frantei pe Ile de la Cite-dar cu preturi de 10 ori mai mari) dupa o zi de servici mai dificila (pentru ca iar s-au adunat cele de rezolvat) si am aflat de targ, hop si eu cu bicicleta prevazuta cu cos... sa mai cumpar niste flori, pregatire pentru un 1 Mai muncitoresc (curatare de buruieni si plantare flori)

Bineinteles ca am cautat prima data muscatele si pelargonia. Muscata este o floare pro AFA. Eu am inventat asta (cuvantul pro afa) dar asa este. Rezista fara apa in plina soare vara si la 10 zile de hoinareala AFA. Plus ca se poate pune la iernat in pivnite toata iarna fara apa (deci inca o vacanta la schi fara griji) Cu 6 sau7,8 ron se poate cumpara un exemplar frumos care va inflori curand (sau are deja flori) Si se poate inmulti (fac asta in fiecare an dintr-o muscata fac cca 5 buc) Petunia, o alta planta indragita pentru amplasare pe terase, balcoane este petunia intre 2-3 ron gasiti un exemplar inflorit, dar astea rezista mai greu fara apa. Panselutele care rezista la multe minus grade cu 1,5 ron gasim exemplare frumoase pline de flori. La acelasi pret gasim craitele o floare care infloreste pana la primul inghet (astea la mine iasa singure de la samanta de anul trecut deci nu am cumparat) dar trebuie cam udate vara. Gerbera, margareta, ciclamen si altele la 7-10 ron. Conifere de la mic la mare 5-40 ron (Buxus 12 ron, Thuia marime mai mare 32 ron) pelargonia, muscate sau altele la ghiveci suspendat 15-18 ron. Si daca majoritate gradinarilor a plantat deja in martie bulbile (de gladiole de ex.) inca se mai gasesc la pret foarte bun si se mai poate planta inca (chiar recomand plantarea lor in perioade diferite asa avem tot timpul gladiole sau alte bulboase in gradina sau balcon) Nu vreau sa fac reclama la nimeni dar preturile la plante la acest targ sint mai mici ca in magazine (de ex mama intotdeauna cumpara de la acest targ si iasa mai ieftin, eu neavand rabdare sa astept pana la targ, iau din magazin am luat mai scump-nu si in acest an!)

Accesorii

In gradina/terasa/balcon ne mai trebuie multe sa nu uitam de ingrijirea plantelor dar si de decoratiuni. O armata de pitici ca cea de teracota din China ne asteapta intr-un colt din piata mare am descoperit niste exemplare de pitici de piatra la 22 ron (in trecut am cumparat cateva si rezista mult in timp din pacate sint mari si grele le voi lua maine cu masina (daca mai gasesc de cumparat) restul sint in jurul la 50-85 ron putin mai mari. Dar pe langa pitici ne mai trebuie si pasari, berze, ciuperci, si altele asemanatoare toate astea le gasim acolo din lemn sau ceramica la preturi mai mici decat in magazine.

Scule

Partea proasta ca pentru a avea o gradina/curte/terasa frumoasa trebuie sa mai si lucram. Partea buna este ca exista scule de gradinarit pentru asta. Bineinteles ca le gasim si pe acestea, dar cred ca la acelasi pret ca in magazine.

Asa ca a noastra Piata Mare multifunctionala a suportat si in acest an transformarea in gradina (poate nu ca in alti ani dar este ok)

Dragi colegi/colege AFA va doresc 1 Mai muncitoresc si gradini/balcoane frumoase si pline de flori

Trimis de AZE in 27.04.17 22:36:54
Validat / Publicat: 28.04.17 07:48:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIBIU.

VIZUALIZĂRI: 765 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Piata Mare dinspre primarie

Zoazore
[28.04.17 09:06:24]

@AZE: Iaca si latura ta sensibila si mai bine pusa in valoare! Esti printre extrem de putinii baietei de care stiu eu, care se pricep si carora le place sa se ocupe de flori!

Spor si sa se prinda toate!

Dana2008
[28.04.17 09:47:20]

Superb articolul!

Și eu am aceleași preocupări acum, ce flori să plantez la cabană la munte!

Am cumpărat și plantat la Paste 5 butași de trandafiri. Apoi a venit frigul și zăpada. A nins abundent 3 zile după sărbători și nu știu dacă vor supraviețui. Am tăiat și ceilalți trandafiri. Am acum înflorite lalele, narcise, lăcrămioare.

Îmi trebuie flori de vară care rezista la clima rece și umedă. Nu știu ce să caut.

Îți urez ronduri înflorite!

Zoazore
[28.04.17 09:57:41]

@Dana2008: Ba da, dac-au apucat sa se prinda, trandafirii rezista!

Rodel
[28.04.17 13:00:49]

Dupa- masa voi fi acolo si pentru a cumpara flori, si pentru a-mi incanta privirea si sufletul cu multitudinea de culori ale florilor. Festivalul florilor este un eveniment asteptat cu drag pentru ca este un semn ca... vara-ici, iarna-i departe!

Mitica49
[28.04.17 14:35:09]

@AZE: Un frumos articol despre flori și dragostea pentru ele. N-am grădină, doar un balcon în care soția a plantat în diverse ghiveciuri flori minunate, dar nu numai, avem ceapă verde și usturoi (pe care l-am mâncat la Paști cu ciorba de miel. Na, belea, din romantic am devenit rapid prozaic! ).

[30.04.17 01:07:24]

@Zoazore: de prins se prind, cu buruienile am probleme...

[30.04.17 01:11:00]

@Rodel: Conform ecou am observat ca ai fost ieri, dar ce flori/plante ai cumparat? Eu am luat pt completare pelargonium si petunia.

[30.04.17 01:14:00]

@Dana2008: Multumesc, asa cum am scris in pm, craite, muscate, trandafiri. dar in ce zona ai cabana cu aceasta clima aspra? Daca zici zona Bucin, am inteletes tot, si acum este zapada acolo...

[30.04.17 01:23:51]

@Mitica49: multumesc, sa stii ca si pentru balcon sint milioane de idei de amenajare, chiar mi-a placut cand ai povestit ca langa ciorba de miel ai mancat ceapa verde de pe balcon. Personal am vazut in ultima perioada cu ocazia vacantelor foarte multe terase/balcone cu tot felul de plante/copaci chiar si pomi fructiferi, ultima impresie trebuie sa o mentionez neaparat: in Paris pe terasa unui apartament de langa Arcul de Triumf am vazut un pin asa cum este pe la noi la munte cu o tulpina extrem de groasa si asta la etajul 6 pe un bloc (sigur voi atasa poza la un viitor articol)

Rodel
[30.04.17 11:42:35]